Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
справа № 5020-12/571-7/033-12/020
ПОСТАНОВА
і м е н е м У к р а ї н и
"03" вересня 2009 р. 11:40м. Севастополь
Господарський суд міста Севастополя у складі:
Судді Харченко І.А.,
при секретарі Юрчак Л.Л.,
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1, довіреність №3921 від 04.11.2008,
відповідача Трипус Є.В., довіреність №9077/10-0 від 05.12.2007, начальник юридичного відділу;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №5020-12/571-7/033-12/020 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі міста Севастополя про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000671710/0 від 14.08.2008 та №0000671710/1 від 17.10.2008,
Суть спору:
23.10.2008 фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до господарського суду міста Севастополя з позовної заявою до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі міста Севастополя про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень №0000671710/0 від 14.08.2008 та №0000671710/1 від 17.10.2008 про визначення податкового зобовязання з податку на додану вартість в сумі 36 766 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 19 403 грн.
Ухвалою господарського суду м. Севастополя від 24.10.2008 було відкрите провадження в адміністративній справі №5020-12/571 і призначене попереднє судове засідання.
За результатами попереднього судового засідання винесено ухвалу від 17.11.2008 про закінчення підготовчого провадження і призначення адміністративної справи до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
У звязку з закінченням строку перебування на посаді судді Харченко І.А., розпорядженням голови господарського суду м. Севастополя №5 від 12.01.2009 справу №5020-12/571 передано до провадження судді Альошиній С.М.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 13.01.2009 справу прийнято до провадження суддею Альошиної С.М. з присвоєнням їй №5020-12/571-7/033.
05.03.2009 від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій він просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0000671710/0 від 14.08.2008 та №0000671710/1 від 17.10.2008 про визначення податкового зобовязання у сумі 56169,00 грн. (арк.с.53).
Розпорядженням голови господарського суду міста Севастополя №68 від 18.05.2009 справа №5020-12/571-7/033, у звязку зі значним навантаженням судді Альошиної С.М. передана до провадження судді Харченко І.А.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 19.05.2009 справу №5020-12/571-7/033 прийнято до провадження суддею Харченко І.А., з присвоєнням їй №5020-12/571-7/033-12/020.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення проти позову, пояснив, що перевіркою встановлений факт ненадання позивачем податкової звітності з ПДВ за листопад, грудень 2007 року, за період з січня по травень 2008 року, не нарахування та несплата податку на додану вартість за 2007 рік у листопаді на суму 17333,00грн., грудні на суму 19433,00 грн., усього ПДВ на суму 36766,00 грн., чим порушені п.п. 7.3.1 п. 7.3, пп.7.7.1 п. 7.7, п.п. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7, п. 9.4 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" (арк.с. 35-36).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухав представників сторін, суд,
в с т а н о в и в :
Державною податковою інспекцією у Нахімовському районі міста Севастополя (надалі Інспекція) проведено планову документальну перевірку дотримання та виконання вимог податкового законодавства фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (надалі ОСОБА_3.) за період з 20.04.2005 по 28.05.2008.
За наслідками перевірки складено акт від 06.08.2008 за №672/10/17-01 (надалі Акт), яким зазначено, що перевіркою встановлено порушення підпункту 7.3.1 пункту 7.3, підпункту 7.7.1 пункту 7.7, підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 7, пункту 9.4 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість»(зі змінами й доповненнями), підпункту 4.1.4 «а»пункту 4.1 статі 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»щодо не подання податкової звітності по ПДВ за листопад, грудень 2007 року, січень-травень 2008 року, не нарахування та несплата податку на додану вартість за 2007 рік в листопаді на суму 17333грн., грудні 19433 грн., всього на суму 36766грн. (арк.с.8-12).
На підставі Акту Інспекцією винесені податкові повідомлення-рішення №0000671710/0 від 14.08.2008 та №0000671710/1 від 17.10.2008 про визначення ОСОБА_3 податкового зобовязання з податку на додану вартість у сумі 36766грн. та про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 19 403 грн. (арк.с.6-7).
Позивач вважає, що зазначені податкові повідомлення-рішення є неправомірними, вважає, що з першого числа наступного кварталу (протягом 20 днів) СПД, який перевищив 500тис.грн. обмеження, повинен тільки подати заяву про реєстрацію до ДПІ.
Відповідач позовні вимоги не визнав, стверджує, що згідно акту перевірки від 06.08.2008 №672/10/17-01 з 08.10.2007 ОСОБА_3 досягає обсягів продажів понад 500.000,00 грн. та починає одержувати доходи, які не обкладаються єдиним податком, а тому відповідно до п. 9.4 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" зобов'язаний був, протягом 20 календарних днів, наступних за таким звітним періодом (жовтень 2007 року), подати заяву на реєстрацію платника ПДВ, тобто до 20.11.2007 Однак, платник податків обов'язкову реєстрацію платника ПДВ не здійснив.
Провівши оцінку зібраним по справі доказам суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
В 2007 році ОСОБА_3 здійснював фінансово-господарську діяльність по спрощеній системі оподатковування, обліку та звітності та сплачував єдиний податок.
Відповідно до статті 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень. Виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).
В зазначений період ОСОБА_3 була отримана виручка на розрахунковий рахунок від здійснення посередницьких послуг у судноремонтних роботах на суму 999600,25 грн. Перевищення граничного розміру виручки 500 000,00 грн. від здійснення підприємницької діяльності склала 499 600,25 грн.
Відповідно до пунктів 12, 12.1 «Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 №79, у разі переходу на спрощену систему оподаткування із сплатою податку на додану вартість або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності чи інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від встановлених Законом, особа реєструється платником податку на додану вартість у порядку, визначеному Законом та цим Положенням. Не зареєстрована платником податку на додану вартість особа, яка, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування та сплачуючи єдиний податок, перевищила обмеження щодо обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік, установленого статтею 1 Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (у редакції Указу Президента України від 28 червня 1999 року N 746) (далі - Указ), зобов'язана подати до органу державної податкової служби заяву про реєстрацію як платника податку на додану вартість.
Відповідно до підпункту 7.2.4 пункту 7.2 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон) право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону.
Подання податкової декларації з податку на додану вартість передбачено пунктом 4.1 статті 4 Закону України від 21.12.2000 N2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон N2181).
Порядок заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 N166 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.07.1999 за N250/2054 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 4.1 Порядку декларація подається платником у визначений у пункті 2.6 Порядку строк до підрозділу державної податкової інспекції (адміністрації), яким здійснюється приймання звітності, для реєстрації. Декларація подається платником незалежно від того, виникло у звітному (податковому) періоді в нього податкове зобов'язання чи ні, тобто незалежно від стану фінансово-господарської діяльності платника податку.
Особа, яка перебуваючи на спрощеній системі оподаткування та сплачуючи єдиний податок, перевищила обмеження щодо обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік, установленого статтею 1 Указу Президента України від 3 липня 1998 року N727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (у редакції Указу Президента України від 28 червня 1999 року N746) (далі - Указ), зобов'язана зареєструватися платником податку на додану вартість.
Порядок реєстрації платником податку на додану вартість та терміни подання заяви щодо такої реєстрації встановлені пунктом 9.4 статті 9 Закону та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість (затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року N79 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 року за N208/4429 (із змінами і доповненнями).
Крім того, роз'яснення щодо особливостей реєстрації платником податку на додану вартість фізичних осіб - підприємців надані листом Державної податкової адміністрації України від 12.01.2009 N288/7/17-0417.
Реєстрація платником податку на додану вартість особи, яка, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування та сплачуючи єдиний податок, перевищила обмеження щодо обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік, здійснюється на підставі заяви, яка повинна бути подана такою особою до органу державної податкової служби не пізніше: ніж за п'ятнадцять днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу), у якому відбулося перевищення, якщо перевищення відбулося у першому або другому місяці звітного періоду (кварталу); двадцятого календарного дня після закінчення звітного періоду (кварталу), у якому відбулося перевищення, якщо перевищення відбулося у третьому місяці звітного періоду (кварталу).
Відповідно до пункту 9.4 статті 9 Закону особа, що не надсилає таку заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату податку на додану вартість на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства здійснюється у розмірах, визначених статтею 17 Закону N 2181, та у порядку згідно з Інструкцією про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби (затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 року N 110, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 р. за N 268/5459).
Відповідно до підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону N 2181 платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Враховуючи зазначене, а також те, що до дати реєстрації платником податку на додану вартість особа (у тому числі і несвоєчасної реєстрації) не має права на подання податкової декларації, то штрафні санкції, передбачені підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону N2181 за неподання податкових декларацій з податку на додану вартість фізичною особою - підприємцем, який не подав до органу податкової служби заяву про реєстрацію платником податку на додану вартість, не застосовуються.
Позивач не здійснив реєстрацію платника ПДВ, а тому податкова звітність за листопад, грудень 2007 року, за період з січня по травень 2008 року не надавалася, ПДВ не нараховувалось та не сплачувалось.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_3, а тому вони підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 94, 98 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем та документально підтверджені, присуджуються йому в сумі 3,40 грн. (судовий збір).
Керуючись ст. 69, 70, 71, 79, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П о с т а н о в и в :
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними та скасувати повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя №0000671710/0 від 14.08.2008 та №0000671710/1 від 17.10.2008 про визначення фізичної особі-підприємцю ОСОБА_3 податкового зобовязання з податку на додану вартість в сумі 36766 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 19403 грн.
3.Стягнути з Державного бюджету України (п/р 31113095700007 в ГУ УДКУ у місті Севастополі, одержувач Держбюджет, Ленінський район 22090200, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (99002, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 03,40 грн., сплачений квитанцією №127/137 від 23.10.2008 (оригінал квитанції знаходиться в матеріалах справи).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя І.А. Харченко
Постанова складена та підписана
в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України
08.09.2009.
Розсилка:
1.ОСОБА_3 (99002, АДРЕСА_2)
2.ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя
(99001, м.Севастополь, вул. Гер.Севастополя, 74)