Справа № 712/10716/15-а
Провадження № 2-а/712/456/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2015 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Романенко В.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, посилаючись на те, що постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 11 квітня 2014 року у справі № 712/4841/14-а позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії, задоволено повністю.
Оскільки стаж роботи позивача на державній службі становить повних 17 років, ОСОБА_1 було призначено пенсію в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати, але без врахування виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
У позові порушувалось питання про перерахунок пенсії в частині включення до неї виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.
На час винесення судового рішення ст. 37 Закону № 3723-XII діяла в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, й не містила положень про збільшення пенсії за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі на один відсоток заробітку, отже обмежена 80 відсотковою ставкою.
Отже, відповідачем проведено перерахунок пенсії з урахуванням виплат матеріальної допомоги, але в розмірі 80 % заробітної плати згідно з редакцією статті Закону № 3723-XII, на час перерахунку пенсії за рішенням суду.
Листом від 12.03.15 року № 165/С-10 позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії в розмірі 87 % від заробітної плати.
Вважає відмову УПФ у м. Черкасах незаконною та просить визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 87 % заробітної плати. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням існуючих складових, в розмірі 87 % заробітної плати.
Стороною відповідача надано суду заперечення, в яких зазначено про те, що дії Управління відповідають чинному законодавству.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно з п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області та з 21.03.2011 року їй призначено пенсії в розмірі 87 % від суми заробітної плати, згідно із Законом України «Про державну службу».
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 28 травня 2014 року, яка набрала законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені, визнано відмову Управління Пенсійного фонду в м. Черкаси Черкаської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії протиправною. Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням виплат зазначених в довідці від 21.02.2014 року № 1090/23-70 починаючи з 07.09.2013 року.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2014 року по вищевказаній справі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області залишено без задоволення, постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 28.05.2014 року залишено без змін.
Відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі рішення суду з 07.09.2013 року, пенсія як державному службовцю ОСОБА_1 обчислена в розмірі, визначеному в вересні 2013 року, тобто 80% заробітку (стаття 37 ЗУ «Про державну службу» застосовується в редакції від 08.07.2011 року, що діяв на момент дати, визначеної в рішенні суду). Таким чином, в результаті вказаного перерахунку, розмір пенсії позивача був зменшений до 80% від суми заробітної плати, оскільки на думку відповідача повинна застосовуватись редакція ЗУ «Про державну службу», яка чинна на вересень 2013 року, тобто на дату проведення перерахунку.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 статті 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, у редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Отже, суд вважає дії відповідача незаконними, оскільки перерахунок пенсії позивача, який зобов'язаний здійснити відповідач, відповідно до постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 28.05.2014 року має здійснюватися за редакцією Закону України «Про державну службу», яка була чинною на момент призначення їй пенсії, тобто виходячи із 87% суми заробітної плати.
При розрахунку пенсії позивачки підлягає застосуванню положення ст. 37 ЗУ «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії 21.03.2011 року, відповідно до якого розмір пенсії позивачки повинен становити 87 % від заробітної плати, а не на момент здійснення перерахунку за рішеннями суду.
В зв'язку з цим на правовідносини, що виникли з приводу проведення перерахунку пенсії, відповідачем безпідставно поширена дія ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в редакції, чинній станом на вересень 2013 року, тим самим зменшено розрахунковий розмір пенсії ОСОБА_1 з 87 % до 80 %.
Стаття 37 ЗУ «Про державну службу» визначає розмір пенсії для державних службовців, які звертаються за призначенням пенсії. Осіб, які вже отримують пенсію державного службовця, зазначені положення та зміни до них не можуть стосуватись, оскільки закони не мають зворотної дії в часі (ст. 58 Конституції України).
Виходячи з норм ст. 58 Конституції України та положень ЗУ «Про державну службу», слід дійти висновку, що матеріальні та соціальні гарантії пенсіонера, які були встановлені на день виходу на пенсію позивачки (21.03.2011 р.) не можуть бути обмежені або скасовані, ані новими законами, ані внесенням змін до чинних законів.
Отже, відповідач погіршив соціальний захист позивачки в частині обчислення пенсії в розмірах і на підставах чинного закону на час призначення пенсії, застосувавши закон, який погіршує становище позивачки, чим ущемлено конституційне право ОСОБА_1
Згідно вимог п.1 ч.1 ст. 256 КАС України рішення суду у межах суми стягнення за один місяць слід допустити до негайного виконання.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір», позивач був звільнений від сплати судового збору, у зв'язку з цим судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 158-163, 167, 171, 186, 256 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 28 травня 2014 року в розмірі 87 % заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, відповідно до постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 28 травня 2014 року, виходячи із 87 % суми заробітної плати державного службовця з 07.09.2013 року, та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок цього донарахування.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до спеціального Фонду Державного бюджету України судовий збір в сумі 487,20 грн.
Постанова суду в частині перерахування і виплати перерахованого розміру пенсії у межах суми за один місяць підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови, в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Головуючий: