03.11.2015 Провадження по справі № 2-а/380/137/15
Справа № 380/1511/15-а
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
03 листопада 2015 року Тетіївський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді: Архангельського А.М.
при секретарі: Столярчук В.В.
з участю представників: позивача ОСОБА_1, відповідача Шаламай А.М., третьої особи ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тетіїв адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Тетіївської районної ради про визнання незаконним та скасування рішення,
встановив:
Позивач ОСОБА_4 (далі Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Тетіївської районної ради (далі Відповідач) в якому просить визнати не обґрунтованим, протиправним рішення Тетіївської районної ради від 15.09.2015 року та скасувати його в частині не прийняття рішення, яке було викладене в протоколі засідання 46-ої сесії шостого скликання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що надаються на умовах оренди для ведення фермерського господарства Позивачу, яка розташована за межами населеного пункту с.Черепин Тетіївського району Київської області.
Вважає, що Відповідач безпідставно відмовив йому у затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що надаються на умовах оренди для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населеного пункту с.Черепин Тетіївського району Київської області. Відповідач помилково вважав, що Позивач зобов'язаний погодити з Черепинською сільською радою надання йому земельних ділянок та порушив п.4 наказу Головного управління Держземагенства у Київській області "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки", до затвердження нормативно грошової оцінки земельних ділянок були укладені договори оренди.
В судовому засіданні представник Позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просить визнати рішення Відповідача від 15.09.2015 року про відмову в затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок виділених Позивачу не правомірним та зобов'язати повторно розглянути це питання з тих підстав, що депутати, відмовляючи в прийнятті вищезазначеного рішення не обґрунтували свого висновку, посилалися на порушення нібито допущені Позивачем при оформленні земельних ділянок, які він не вчинював. Вважає, що Позивач дотримався встановлених законодавством вимог щодо розроблення та оформлення технічної документації з нормативної грошової оцінки наданих йому в оренду земельних ділянок. При цьому Відповідач порушив вимоги ст.35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації".
Представник Відповідача Шаламай А.М. позовні вимоги не визнав, вважає, що Тетіївська районна рада 15.09.2015 року при вирішенні питання про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що надається Позивачу діяла в рамках прав і повноважень наданих їй законом. Позивач не погодив з Черепинською сільською радою надання йому земельних ділянок та порушив п.4 наказу Головного управління Держземагенства у Київській області "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки", до затвердження нормативно грошової оцінки земельних ділянок уклав договори оренди.
Третя особа ОСОБА_3 не заперечує проти визнання позовних вимог, вважає, що Відповідач безпідставно відмовив Позивачу у затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що надаються на умовах оренди для ведення фермерського господарства нібито за порушення Наказу Держземагенства України від 14.10.2014 року, оскільки відповідно цього наказу його положення розповсюджуються на заяви про виділ земельних ділянок, які надійшли з 15.10.2014 року. Також не обґрунтованим на думку третьої особи є посилання Відповідача на порушення вимог п.4 наказу Головного управління Держземагенства у Київській області "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки", оскільки відповідно Рекомендаційних роз'яснень Держземагенства України, щодо порядку визначення розміру орендної плати під час укладання договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності під час реалізації територіальними органами Держземагенства повноважень з передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для сільськогосподарських потреб, допускається підписання договору оренди земельних ділянок до моменту набрання чинності рішення про затвердження нормативно грошової оцінки земельних ділянок. Окрім того третя особа показала, що вона підписала три договори оренди з Позивачем 10.02.2015 року.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи та дослідивши письмові докази вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, 14.10.2014 року Позивач звернувся до Головного управління Держземагенства у Київській області з клопотаннями в яких відповідно до ст.123 ЗК України просив надати йому дозвіл на розробку документації із землеустрою що до відведення трьох земельних ділянок в оренду площею 28.9000 га., 24.0000 га, 12.0037 га, які знаходяться за межами Черепинської сільської ради Тетіївського району Київської області. Відповідно до наказів Головного управління Держземагенства у Київській області від 12.11.2014 року Позивачу наданий необхідний дозвіл. Наказами Головного управління Держземагенства у Київській області від 29.01.2015 року затверджена технічна документація із землеустрою та передачу в оренду Позивачу трьох земельних ділянок площею 24.0000 га (кадастровий номер НОМЕР_1), площею 12.0037 га (кадастровий номер НОМЕР_2), площею 28.9000 га (кадастровий номер НОМЕР_3) для ведення фермерського господарства за межами Черепинської сільської ради.
Позивач, відповідно вимог ст.10.Земельного кодексу України, ст.23 Закону України "Про оцінку землі" 17.03.2015 року звернувся з заявами до Відповідача в яких просив затвердити технічну документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, площею 28.9000 га., 24.0000 га, 12.0037 га, які були надані йому на умовах оренди для ведення фермерського господарства та розташовані за межами населеного пункту с. Черепин Тетіївського району Київської області.
Із протоколу від 26.03.2015 року встановлено, що Відповідач на сесії не розглядав заяви Позивача про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки з тих причин, що розгляд вище зазначених заяв був виключений із порядку денного сесії за одноголосним рішенням депутатів. Повторно рішенням Відповідача від 28.05.2015 року Позивачу відмовлено в затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що надаються на умовах оренди для ведення фермерського господарства. Постановою Тетіївського районного суду від 11.06.2015 року визнано протиправною відмову Відповідача у затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що надаються на умовах оренди для ведення фермерського господарства Відповідачу та зобов'язано Відповідача в порядку передбаченому законодавством України, на черговому пленарному засідання, повторно розглянути заяву Позивача, щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
На пленарному засіданні 46-ої сесії шостого скликання 15.09.2015 року Відповідач розглядав питання про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що надаються на умовах оренди Позивачу та своїм рішенням відмовив у затвердженні з тих підстав, що надання земельних ділянок не погоджено з сільською радою та допущено порушення п.4 Наказу Головного управління Держземагенства у Київській області "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки", згідно якого, начальник Держземагенства у Тетіївському районі має право укладати такі договори оренди земельних після затвердження нормативно грошової оцінки цих земель.
Установлені в судовому засіданні обставини підтверджуються: поясненнями представників Позивача, Відповідача, третьої особи, витягами із протоколу сесії Тетіївської районної ради від 15.09.2015 року (а.с.8), технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що надаються на умовах оренди для ведення фермерського господарства Позивачу (а.с.12-20), копіями заяв Позивача від 17.03.2015 року (а.с.9-11, копією постанови Тетіївського районного суду від 11.06.2015 року 16.02.2015 року ( а.с.15-17), копією наказу та протоколу № 2 Держземагенства України від 14.10.2014 року (а.с.70-77), рекомендаційними роз'ясненнями Держземагенства України за грудень 2013 року (а.с.64-69) .
Аналізуючи установлені обставини суд приходить до слідуючого висновку.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" (далі Закону) передбачено, що місцеве самоврядування в України здійснюється на принципах законності, а в частині 1 статті 43 п.21 цього ж Закону зазначено, що виключно на пленарних засіданнях районних Рад вирішується, відповідно закону, питання регулювання земельних відносин. Відповідно до ч.1 ст.59 вищезазначеного Закону, Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
В частині 1 пункті1 статті 18, частини 2 пункті12 статті 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що депутат місцевої ради, при роботі в раді та її органах зобов'язаний додержуватись Конституції та Законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів та виступати з обґрунтуванням своїх позицій та з мотивів голосування, давати довідки.
Відповідно до абзаців 3 та 4 ст.35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується. У разі необхідності погодження може бути обумовлено певними умовами щодо додаткового опрацювань окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок. Позитивні висновки державної експертизи, щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, відкриття робіт з реалізацією заходів, передбачених відповідною документацією.
Копією наказу та протоколу № 2 Держземагенства України від 14.10.2014 року підтверджується, що Держземагенства в областях зобов'язані направляти на розгляд місцевих рад заяви про відведення земельних ділянок, що надходитимуть з 15.10.2015 року, щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.
Із Рекомендаційних роз'яснень Держземагенства України, щодо порядку визначення розміру орендної плати під час укладання договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності під час реалізації територіальними органами Держземагенства повноважень з передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для сільськогосподарських потреб за грудень 2013 року, допускається підписання договору оренди земельних ділянок до моменту набрання чинності рішення про затвердження нормативно грошової оцінки земельних ділянок.
Як встановлено судом із протоколу пленарного засідання 46 сесії 6 скликання Тетіївської районної ради від 15.09.2015 року на обговорення депутатів було поставлено питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що надаються Позивачу на умовах оренди для ведення фермерського господарства які розташовані за межами населеного пункту с. Черепин Тетіївського району Київської області. До початку сесії, на засіданні профільної постійної комісії питання щодо затвердження технічної документації Позивачу фактично не розглядалось і рекомендовано вирішити його на сесії ради. Як вбачається з протоколу пленарного засідання 46 сесії 6 скликання Тетіївської районної ради від 15.09.2015 року голова Тетіївської районної ради самовільно встановив нібито допущені Позивачем порушення при затвердженні технічної документації, не врахував вимоги Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації "що на думку суду вплинуло на прийняте рішення. Протоколом засідання сесії підтверджується, що питання про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок, що виділені Позивачу, в порушенні вимог, Конституції України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад" депутатами по суті не розглядалось. Питання про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок та відповідність цих оцінок діючому законодавству не обговорювалося. При цьому депутати на сесії розглядаючи заяви Позивача, не врахували вимоги абзаців 3 та 4 ст.35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", згідно яких позитивні висновки державної експертизи, щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, відкриття робіт з реалізацією заходів, передбачених відповідною документацією.
Також суд вважає, що не обґрунтованими є посилання Відповідача в своєму рішенні на нібито допущені позивачем порушень щодо надання земельних ділянок не погоджено з сільською радою та допущено порушення п.4 Наказу Головного управління Держземагенства у Київській області "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки", згідно якого, начальник Держземагенства у Тетіївському районі має право укладати такі договори оренди земельних після затвердження нормативно грошової оцінки цих земель. Зазначені вище обставини спростовуються копією наказу та протоколу № 2 Держземагенства України від 14.10.2014 року та Рекомендаційних роз'яснень Держземагенства України за грудень 2013 року.
При таких обставинах суд вважає, що рішення 46 сесії 6 скликання Тетіївської районної ради від 15.09.2015 року про відмову затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок, що виділені Позивачу є незаконним, юридично не обґрунтованим та таким, що порушує передбачені Конституцією права Позивача, а тому підлягає скасуванню.
Разом з тим, думку суду Відповідач зобов'язаний повторно внести на розгляд чергового пленарного засідання сесії питання про затвердження технічної документації Позивачки та прийняти відповідно Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" рішення.
Відповідно до ст. 94 КАС України з Відповідача необхідно стягнути на користь Позивача судовий збір в сумі 487 гривень 20 коп. судового збору.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 94,104-106,137, ст.ст.158-164,167,171-2,186 КАС України, п.21 ст.43,59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні ", ст.35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", ч.2, п.10,ст.16 ЦК України, Закону України " Про статус депутатів місцевих рад" суд,
постановив:
Позовні вимоги за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Тетіївської районної ради про визнання незаконним та скасування рішення задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Тетіївської районної ради сорок шостої сесії шостого скликання від 15.09.2015 року про не затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок, що надаються ОСОБА_4 на умовах оренди для ведення фермерського господарства, що розташовані за межами населеного пункту с. Черепин Тетіївського району Київської області, а саме:
-площею 24.0000 га (кадастровий номер НОМЕР_1);
-площею 12.0037 га (кадастровий номер НОМЕР_2);
-площею 28.9000 га (кадастровий номер НОМЕР_3).
Зобов'язати Тетіївську районну раду на наступному пленарному засіданні, в порядку передбаченому чинним законодавством України, повторно розглянути заяву позивача ОСОБА_4, щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що надаються на умовах оренди для ведення фермерського господарства ОСОБА_4, які розташовані за межами населеного пункту с. Черепин Тетіївського району Київської області, а саме:
-площею 24.0000 га (кадастровий номер НОМЕР_1);
-площею 12.0037 га (кадастровий номер НОМЕР_2);
-площею 28.9000 га (кадастровий номер НОМЕР_3);
Стягнути з Тетіївської районної ради ( вул.Цвіткова,11 м. Тетіїв, Київської області ,код ЄДРПОУ:04054659) на користь ОСОБА_4 судовий збір в сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Тетіївський районний суд протягом десяти днів.
Суддя А. М. Архангельський