Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
21 жовтня 2015 р. № 820/7409/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.
при секретарі судового засідання - Самігулліній К.В.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Публічного акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Публічне акціонерне товариство "Харківський підшипниковий завод", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів №7/НОМЕР_1 від 16.04.2015 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16.04.2015 р. СДПІ з ОВП у м.Харкові МГУ Міндоходів винесено рішення №7/НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до яких Публічне акціонерне товариство "Харківський підшипниковий завод" повинно сплатити штрафні санкції та пеню. Однак, позивач з даним рішенням не погоджується, оскільки відповідачем при вирахуванні періоду прострочки платежу по єдиному внеску не взято до уваги сум, помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платником податків.
У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи, викладені в позовній заяві, просив суд прийняти рішення про задоволення позовних вимог.
Відповідач - Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, позов не визнав.
У письмових запереченнях (а.с.83) на позов відповідач вказав, що позивачем прострочено сплату податкового зобов'язання з єдиного внеску за листопад 2014 р., тому керуючись положеннями п.13 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування" від 08.07.2010 р. №2464-VІ, п.7.5 розділу 7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013 р.№455, СДПІ правомірно розраховано пеню та винесено рішення №7/НОМЕР_1 від 16.04.2015 р.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи заперечень та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Окрім того, представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що нарахування штрафних санкцій та пені проводиться в Інспекції автоматично, відповідно до працюючої автоматизованої програми, та дані обліковуються в особовій картці платника.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено, що позивач - Публічне акціонерне товариство "Харківський підшипниковий завод", зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, як суб'єкт господарювання - юридична особа 07.09.1994 року, №14801200000000468 (код ЄДРПОУ 05808853). (а.с.19).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулює Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платники єдиного внеску, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, визначаються виключно цим Законом.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 4 вищевказаного Закону України платниками єдиного внеску є: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
В силу приписів частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.
Зі змісту пункту 10 статті 25 вищевказаного Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За правилами частини 14 статті 25 вищевказаного Закону про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску.
Судовим розглядом встановлено, що відповідачем 16.04.2015 року прийнято рішення №7/НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (а.с. 21).
Позивач не погодившись з винесеними відповідачем рішеннями оскаржив їх до Міжрегіонального головного управління ДФС України та Державної фіскальної служби України.
Рішенням Центрального офісу з обслуговування великих платників Міжрегіонального головного управління ДФС №12972/10/28-10-10-4-33 від 26.05.2015 року, рішення СДПІ з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів №7/НОМЕР_1 залишено без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 28-31).
03.07.2015 року рішенням Державної фіскальної служби України №13951/6/99-99-10-01-07-15, рішення СДПІ з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів №7/НОМЕР_1 та рішення Центрального офісу з обслуговування великих платників Міжрегіонального головного управління ДФС №12972/10/28-10-10-4-33 від 26.05.2015 року залишено без змін, а скаргу - без задоволення. (а.с. 37-38).
Також судом встановлено, що ПАТ "ХАРП" станом на 01.10.2014 р. мав переплату у розмірі 9421115 грн. по зобов'язанням зі сплати авансового внеску з податку на прибуток підприємств.
10.10.2014 р. ПАТ "ХАРП" звернулося до СДПІ з ОВП у м.Харкові МГУ Міндоходів з листом №218/83-2-11, в якому просило повернути зайво сплачені внески з податку на прибуток підприємств у розмірі 4175883,00 грн. шляхом погашення заборгованості по єдиному соціальному внеску.
Листом від 21.10.2014 р. №9800/10/28-09-46-31 відповідач повідомив підприємство про неможливість такого зарахування.
Також 10.10.2014 р. ПАТ "ХАРП" звернулося до СДПІ з листом №219/83-2-11, в якому просило повернути суму зайво сплачених авансових внесків з податку на прибуток підприємств у розмірі 4175883,00 грн. на поточний рахунок позивача, зазначивши при цьому, що дані кошти будуть перераховані в оплату боргу по ЄСВ
21.10.2014 р. СДПІ з ОВП у м.Харкові МГУ Міндоходів листом №9801/10/28-09-46-31 повідомила ПАТ "ХАРП" про відправлення зазначеної інформації на адресу координаційно-моніторингового департаменту Міжрегіонального головного управління - Центрального офісу з обслуговування великих платників МГУ Міндоходів і зборів України для прийняття рішення.
10.11.2014 р. підприємство позивача отримало вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2014 р. №Ю 96-25, в якій СДПІ ОВП у м.Харкові МГУ Міндоходів визначив суму недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 5063684,8 грн. До зазначеної вимоги була включені у тому числі й заборгованість зі сплати єдиного внеску за серпень 2014 р. у сумі 2399539,91 грн.
Не погодившись з даною вимогою позивач оскаржив її до Харківського окружного адміністративного суду.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі №820/19164/14 від 22.01.2015 р. частково задоволені позовні вимоги ПАТ "ХАРП". Стягнуто з Державного бюджету України суму зайво сплачених авансових внесків по податку на прибуток підприємств у розмірі 2331900 грн. на поточний рахунок Публічного акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходіввід 04.11.2014 р. №Ю 96-25. (а.с.40-41).
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2015 р. постанову Харківського окружного адміністративного суду по справі №820/19164/14 від 22.01.2015 р. скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України суми зайво сплаченого авансового внеску з податку на прибуток підприємств у розмірі 1843983 грн. на поточний рахунок Публічного акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" та в цій частині прийнято нову постанову, якою позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" - задоволені. (а.с.42-49).
Крім того, судом встановлено, що 19.01.2015 р. підприємством була отримана вимога про сплату боргу (недоїмки) від 14.01.2015 р. №Ю-96-25. Зазначена вимога оскаржувалась позивачем в адміністративному та судовому порядку.
За правилами, встановленими абзацом 3 пункту 13 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняються з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
Разом з тим, як вбачається з розрахунку фінансової санкції та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування №6/28-09-46-31 від 16.04.2015 року (а.с.22-23) податковим органом нараховано фінансові санкції за період з 22.12.2014 року по 31.03.2015 року, в той час коли ПАТ "ХАРП" вперше оскаржено 28.01.2015 року.
Таким чином нарахування пені за період з 28.01.2015 р. по 31.03.2015 р. є неправомірним, а рішення №7/НОМЕР_1 від 16.07.2015 р. - незаконним.
За правилами частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування свого рішення покладено на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд доходить до висновку, що податковим органом не надано доказів правомірності винесеного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, отже, адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування рішення - задовольнити.
Скасувати рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів №7/НОМЕР_1 від 16.04.2015 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути з державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" (місцезнаходження: 61089, пр-т Фрунзе, б.3, м.Харків, код ЄДРПОУ - 05808853) судовий збір у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок).
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 26 жовтня 2015 року.
Суддя О.В. Панченко