328/3112/15-ц
06.11.2015
Провадження № 2/328/1067/15
Р І Ш Е Н НЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2015 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Погрібної О.М.
при секретарі: Гончарук В.О.
за участю: представника позивача Бохан М.І.
відповідача ОСОБА_2
представника відповідача адвоката Маляр Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Токмак цивільну справу за позовом комунального підприємства «Токмак теплоенергія» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,
ВСТАНОВИВ:
КП «Токмак теплоенергія» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги. В позовній заяві зазначається, що позивач надає відповідачу послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1. Між сторонами виникли фактичні договірні відносини з приводу надання послуг з централізованого опалення на підставі відкритого особового рахунку НОМЕР_2, за яким проводились розрахунки. Таким чином, в силу ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» відповідач являється споживачем житлово-комунальних послуг.
Рішенням Токмацької міської Ради від 31.06.2013 року № 151 «Про визначення КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради виконавцем послуг з централізованого опалення» КП «Токмак теплоенергія» визначено виконавцем житлово-комунальних послуг з надання послуг з централізованого опалення.
Позивач вправі вимагати сплати боргу за надані послуги з централізованого опалення станом на 01.06.2013 року на підставі договору про відступлення права вимоги від 31.05.2013 року, укладеного між ТОВ «Токмак теплоенергія» та КП «Токмак теплоенергія».
Позивачем відповідно до вказаного вище рішення виконкому надаються послуги з централізованого опалення вказаної вище квартири, однак, відповідач не сплачує кошти за надані послуги, у зв'язку з чим, станом на 31.07.2015 року утворилась заборгованість в сумі 10988 грн. 73 коп., 3193 грн. 92 коп. - інфляційні втрати, 296 грн. 73 коп. - 3 % річних. Також просить стягнути судовий збір в розмірі 243 грн. 60 коп.
Представник позивача Бохан М.І. в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник позивача Горельченкова Л.О. в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву з клопотанням розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечив, просив застосувати позовну давність та відмовити у задоволенні позову повністю. Надав письмові заперечення, в яких зазначив, що ніяких послуг по теплопостачанню не отримував, опалювальні прилади були відключені від центральних стояків, про що свідчить Акт про відключення квартири від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВД від 10.10.2010 року. На той час заборгованості в нього не було. Таким чином, споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію, однак з жовтня 2010 року він не є споживачем послуг позивача, оскільки відключений від централізованої системи опалення.
Представник відповідача адвокат Маляр Н.В. вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду пояснив, що з 2013 року по 01.10.2015 року він працював головою правління ОСББ «Відродження», будинку АДРЕСА_1. В квартирі № 70 проживає відповідач ОСОБА_2 Йому відомо, що у відповідача був дозвіл на відключення і той відключився від мережі централізованого опалення, але від якого числа був цей дозвіл не пам'ятає. У 2013 році по стояку в будинку, де проживає відповідач, сталася аварійна ситуація, тому довелося аварійно відключити цей стояк, щоб уникнути затоплення квартири №64. Однак, якщо відповідач звернувся би із відповідною заявою, то централізоване опалення можливо було б відновити за кошт ОСББ, однак ніяких заяв від ОСОБА_2 не надходило.
Вислухавши пояснення сторін, представника відповідача, свідка, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 118 ЦПК України позовна заява щодо вимог, визначених у частині першій статті 96 цього Кодексу (якщо заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості), може бути подана тільки в разі відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу або скасування його судом.
20 жовтня 2014 року Токмацьким районним судом було видано судовий наказ за заявою КП «Токмак теплоенергія» про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості з оплати теплової енергії за період з 01.10.2010 року по 31.08.2014 року. Ухвалою Токмацького районного суду Запорізької області від 05.11.2014 року зазначений судовий наказ було скасовано ухвалою Токмацького районного суду за заявою ОСОБА_2, оскільки вбачався спір про право.
Так, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 проживає в АДРЕСА_1 та є споживачем житлово-комунальних послуг в розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон).
Одним з видів житлово-комунальних послуг є централізоване опалення, що визначено ст. 13 Закону.
31 травня 2013 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Токмак теплоенергія» (надалі - ТОВ «Токмак теплоенергія») та Комунальним підприємством «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради (надалі - КП «Токмак теплоенергія») укладено Договір про відступлення права вимоги (надалі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору ТОВ «Токмак теплоенергія» (Первісний кредитор) передає КП «Токмак теплоенергія» (Новий кредитор), а КП «Токмак теплоенергія» приймає право вимоги боргу, що належало ТОВ «Токмак теплоенергія», і стає Кредитором за Договорами «Про надання послуг з централізованого опалення», Договорами «Про постачання теплової енергії в гарячій воді», Договорами «Про закупівлю послуг з постачання теплової енергії за державні кошти», які укладені між ТОВ «Токмак теплоенергія» та фізичними особами, приватними підприємцями, юридичними особами, які є споживачами теплової енергії.
Згідно п.3.3 Договору первісний кредитор зобов'язаний протягом 10 днів з моменту підписання договору відступлення права вимоги письмово повідомити боржника про відступлення права вимоги боргу. Згідно пояснень представника позивача відповідні повідомлення направлялись боржникам, в тому числі і ОСОБА_2, однак письмові підтвердження відсутні.
Відповідно до п. 1.2. Договору КП «Токмак теплоенергія» одержує право (замість Первісного кредитора) вимагати від Боржників належного виконання всіх зобов'язань за Договорами «Про надання послуг з централізованого опалення», Договорами «Про постачання теплової енергії в гарячій воді», Договорами «Про закупівлю послуг з постачання теплової енергії за державні кошти».
Відповідно до п. 1.3. Договору, крім передачі прав вимоги оплати за спожиту теплову енергію до КП «Токмак теплоенергія» переходять права вимоги стягнення всіх штрафних санкцій, інфляційних витрат та відсотків, пов'язаних з невиконанням або неналежним виконанням Боржником своїх зобов'язань за укладеними з ТОВ «Токмак теплоенергія» Договорами.
Відповідно до п. 1.4. Договору передача прав на вимогу оформлюється актом прийому-передачі, який є невід'ємною частиною Договору.
Відповідно до Додатку № 3 (список заборгованості населення станом на 01.06.2013 року) до акту прийому - передачі Договору про відступлення права вимоги від 31.05.2013 року, заборгованість ОСОБА_2 за особовим рахунком НОМЕР_2, яка передана КП «Токмак теплоенергія», становить 6022,19 грн.
Станом на час звернення КП "Токмак теплоенергія" до суду з позовом про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення борг відповідача становив 10988, 73 грн. (в тому числі 6022,19 грн.).
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» повноваження щодо визначення виконавця житлово-комунальних послуг належать органам місцевого самоврядування. Так, Рішенням Токмацької міської Ради від 31.06.2013 року № 151 «Про визначення КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради виконавцем послуг з централізованого опалення» КП «Токмак теплоенергія» визначено виконавцем житлово-комунальних послуг з надання послуг з централізованого опалення.
16.08.2013 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг прийнятті рішення про видачу КП "Токмак теплоенергія" ліцензій з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадеційних або поновлювальних джерел енергії); транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами; постачання теплової енергії.
Підприємством безпосередньо розпочато діяльність з вироблення транспортування та постачання теплової енергії вже після отримання відповідних ліцензій.
Рішеннями виконавчого комітету Токмацької міської ради № 104 від 26.03.2010 року, №202 від 24 червня 2010 року, № 404 від від 27.12.2010 року були погоджені тарифи на послуги з централізованого опалення ТОВ «Токмак Теплоенергія».
Між сторонами виникли фактичні договірні відносини з приводу надання послуг з централізованого опалення.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
У відповідності до положень ст. 20 зазначеного вище Закону споживач зобов'язаний укласти договір про надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору, оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
КП «Токмак теплоенергія» неодноразово зверталося до відповідача - споживача послуг з централізованого опалення з проханням укласти договір про надання послуг з централізованого опалення, шляхом друкування оголошень у засобах масової інформації, що підтверджується доданими копіями оголошень в газеті «Наше місто Токмак», розміщенням інформаційних листів на дошках під'їздів та шляхом залишення запрошення у поштовому ящику, однак відповідач відповідного договору не уклав, тому між сторонами склалися фактичні договірні відносини.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», одним з основних обов'язків споживача теплової енергії є своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.
Відповідно до ст. 13 ЗУ "Про теплопостачання" до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення для відповідної територіальної громади в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності, крім тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках комбінованого виробництва теплової і електричної енергії.
Рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради № 151 від 31.05.2013 року визначено з 01.06.2013 року виконавцем послуг з централізованого опалення на території міста Токмак КП «Токмак теплоенергія».
П. 2 вказаного рішення з 01.06.2013 року дозволено КП «Токмак теплоенергія» до затвердження нових тарифів користуватися тарифами на послуги з централізованого опалення затвердженими рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради від 27.12.2010 року №404.
Вказаним рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради не встановлено тариф, а лише дозволено до затвердження нових тарифів КП «Токмак теплоенергія» користуватися тарифами попереднього виконавця послуг.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 17.10.2014 року тільки було встановлено тарифи на послуги з централізованого опалення для КП «Токмак теплоенергія», які почали діяти з 01.12.2014 року.
Статтею 20 Закону визначено, що споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п. 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
Свої зобов'язання щодо надання житлово-комунальних послуг з централізованого опалення позивач виконує в повному обсязі, в свою чергу, відповідач дані послуги не оплачує, у зв'язку з чим, утворилась заборгованість.
Згідно наданого розрахунку заборгованість відповідача по оплаті житлово-комунальних послуг з централізованого опалення за період з 01.09.2010 року по 31.07.2015 року складає 10988 грн. 73 коп. Відповідачу було направлене попередження про необхідність оплати зазначену заборгованість до 05.09.2015 року, однак вимога залишена без задоволення.
Заперечення відповідача щодо того, що квартира відповідача з жовтня 2010 року відключена від мереж централізованого теплопостачання, відповідач вказаними послугами не користується, а тому і не повинен за них сплачувати, суд не приймає до уваги, виходячи з наступного.
Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 20, ч.1-2 ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4.
Зазначеним Порядком встановлено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання повинен відповідати вимогам чинних нормативних документів. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. По закінченню робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання. Для виконання робіт з підготовки внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП до опалювального сезону після відключення приміщення від мереж його власник, наймач (орендар) зобов'язаний надавати представнику виконавця послуг з ЦО і ГВП можливість доступу до транзитних трубопроводів відповідно до порядку їх технічного огляду, установленого Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 17 травня 2005 № 76.
Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджено центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Пунктами 25, 26 цих Правил передбачено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води регламентується Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, і здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Порядком установлено, що для вирішення питання відключення споживача від мережі центрального опалення він повинен звернутися до міжвідомчої комісії (далі - Комісія) для розгляду питань щодо відключення споживачів від мережі з відповідною письмовою заявою. Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляється протоколом. Відключення приміщень від внутрішньо будинкової мережі виконується монтажною організацією, яка реалізує проект. По закінченню робіт складається акт про відключення від мережі централізованого опалення і подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого опалення.
Таким чином, єдиною підставою для зняття споживача з реєстраційного обліку і припинення відповідних нарахувань є акт про відключення, який має бути затверджений відповідною Комісією, а при відсутності зазначеного акта, відключення від системи централізованого опалення без дотримання відповідної процедури є самовільним.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України по справах №6-95 цс-12 та №6-96цс від 26.09.2012 року.
З матеріалів справи вбачається, що 10 жовтня 2010 року було складено акт про відключення квартири вул. Куйбишева 44/70 м. Токмак від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВД квартири, згідно якого відключення виконано шляхом видимого розриву заварювання приєднань радіаторів (конвекторів) 5 шт., заварювання стояка. Зазначений акт складено представником власника будинку або уповноваженою ним особою ПП «Чайка» ОСОБА_6, представником монтажної організації ПП «Резон-Токмак» Окунєвим та власником (наймачем) квартири ОСОБА_2 Зазначений акт не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки в ньому відсутні підписи представника виконавця послуг, а також голови міжвідомчої комісії.
Відповідно до акту №546 від 18.10.2010 року, складеному комісією ПП «Чайка» в складі старшого майстра ОСОБА_7, майстра ОСОБА_8, газоелектрозварника ОСОБА_9 було виявлено несанкціоноване самовільне відключення без погодження та дозвільних документів від централізованої системи опалення квартири АДРЕСА_1. Відрізку від централізованої системи опалення проводило ПП «Резон-Токмак». ОСОБА_2 було вказано на неправомірні дії та запропоновано відновити систему опалення, однак той категорично відмовився.
Згідно відповідей ТОВ «Токмак теплоенергія» від 19.09.2011 року та від 12.02.2013 року ОСОБА_2 була роз'яснена процедура відключення від мереж централізованого опалення. Однак відповідач зазначеного порядку відключення не дотримався.
Згідно пояснень позивача, він був невдоволений наданими послугами централізованого опалення, тому вирішив від'єднатися від централізованої системи опалення. Він звертався до Токмацької міської ради та йому було відмовлено у наданні дозволу на відключення від мережі централізованої системи опалення. Дозвіл на відключення він отримав лише 28.12.2012 році. До того ж у зазначеному дозволі №126 від 28.12.2012 року, виданому виконавчим комітетом Токмацької міської ради визначено ряд умов, які відповідачу необхідно було виконати, після виконання який управління комунального господарства надало б Ініціатору довідку, яка є підставою для припинення нарахувань ТОВ «Токмак Теплоенергія» за послуги з централізованого теплопостачання. Однак жодна із зазначених умов у дозволі відповідачем виконана не була.
Згідно довідки, виданої головою ОСББ «Відродження 44» ОСОБА_5, квартира АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_2 на правах власності, з 15 січня 2013 року повністю відключена від внутрішньо будинкової системи теплопостачання шляхом створення видимого розриву на стояках підключення до системи теплопостачання квартир №№ 61,64,67,70 та 73. Відключення виконано на тій підставі, що всі названі квартири відключені від централізованої системи теплопостачання згідно відповідних рішень постійно діючої комісії міськвиконкому з надання дозволів на відключення від системи централізованого опалення у м. Токмаку.
Однак зазначене не в повній мірі відповідає дійсності, оскільки на час відключення квартири 10.10.2010 року у відповідача не було дозволу на відключення від системи централізованого опалення, що підтверджено зазначеними вище актами від 10.10.2010 року та 18.10.2010 року та поясненнями самого відповідача
Аналіз фактичних обставин справи і зібраних у справі доказів свідчить про те, що помешкання відповідача було відключено від централізованої системи теплопостачання без дотримання процедури, встановленої вищевказаним Порядком, а тому являється самовільним і таким, що не звільняє його від обов'язку зі сплати за послуги з теплопостачання, що централізовано надавалися позивачем у багатоквартирний житловий будинок, в якому розташована квартира відповідача.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача щодо стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги.
Суд не бере до уваги пояснення відповідача про те, що послуги з централізованого опалення надавались неякісно, тому він відключився від мережі централізованого опалення, так як єдиним підтвердженням порушення умов надання послуг є акт-претензія споживача. Однак жодного звернення відповідача щодо складання акту-претензії від відповідача не надходило.
Відповідно ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами. У разі неприбуття представника виконавця в погоджений умовами договору строк або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі. Акт-претензія споживача подається виконавцю, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає письмово споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензій.
Разом з тим, відповідно до частин 3, 4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Сплив строку позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови в позові.
За матеріалами справи позивач мав дізнатися про невнесення відповідачем послуг з теплопостачання наступного місяця після невнесення такої плати.
Але, зважаючи на той факт, що позивачем заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг за період, що перевищує встановлений строк позовної давності, суд вважає за необхідне взяти до уваги заяву відповідача ОСОБА_2 про застосування строку позовної давності та стягнути заборгованість за останні три роки.
При цьому за положеннями ст.ст.253, 256,257 ЦК України загальна позовна давність, у межах якої особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу встановлюється тривалістю у три роки. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач припинив вносити плату з жовтня 2010 року, оскільки згідно довідки ТОВ «Токмак теплоенергія» у ОСОБА_2 станом на 15.10.2015 року заборгованість за опалення відсутня. З відповідним позовом до суду позивач звернувся 19 серпня 2015 року.
Однак до пред'явлення вимог про стягнення заборгованості в порядку позовного провадження позивач в жовтні 2014 року звертався до суду із заявою про видачу судового наказу, що є підставою для переривання перебігу позовної давності, відповідно до ч.2 ст.264 ЦК України. Таким чином, заборгованість не може бути стягнута після закінчення строку позовної давності, тому період за який слід стягнути заборгованість повинен обраховуватись з часу звернення до суду із заявою про видачу судового наказу.
Відповідно до чого, строк заборгованості, яка підлягає стягненню з відповідача, необхідно обраховувати з 01.11.2011 року по 31.07.2015 року. Отже, сума заборгованості становитиме 1629,04 + 2200,94 + 2084,73 + 2076,98 + 1671,16 = 9662,85 грн.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.
Відповідно до правової позиції, що викладена судовою палатою у цивільних справах Верховного Суду України у постанові від 20.06.2012 року по справі № 6-68цс12, яка в силу ст.360-7 ЦПУ України є обов'язковою для застосування судами України, закріплена в п.10 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, встановлених у ч.2 ст.625 ЦК України.
Застосування положень ч.2 ст.625 ЦК України до спірних правовідносин також кореспондується із закріпленими в п.3 ч.1 ст.96 ЦПК України нормами, відповідно до яких однією з вимог, за якими може бути видано судовий наказ, є вимога про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих на суму заборгованості.
Тому, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача індекс інфляції за час прострочення в розмірі 3193 грн. 92 коп., а також три проценти річних від простроченої суми в розмірі 296 грн. 73 коп., які позивач просить стягнути у своїй позовній заяві.
Відповідно до ч.2 ст. 99 ЦПК України у разі відмови в прийнятті заяви про видачу судового наказу або в разі скасування судового наказу внесена сума судового збору стягувачу не повертається. У разі пред'явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу зараховується до суми судового збору, встановленої за позовну заяву.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача КП «Токмак теплоенергія» сплачений ним судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов комунального підприємства «Токмак теплоенергія» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, і.н. НОМЕР_1, на користь комунального підприємства «Токмак теплоенергія» код ЄДРПОУ 37510516, юридична адреса: 71701 Запорізька область, м. Токмак вул. Шевченка, 45а на розрахунковий рахунок 26037302034737 АТ «Ощадбанк», МФО 313957 заборгованість за надані житлово-комунальні послуги за період з 01.11.2011 року по 31.07.2015 року в розмірі основного боргу - 9662,85 грн., інфляційних втрат - 3193,92 грн., трьох відсотків річних - 296,73 грн., а всього - 13153 грн. (тринадцять тисяч сто п'ятдесят три) грн. 50 коп.
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2, і.н. НОМЕР_1 на користь комунального підприємства «Токмак теплоенергія» код ЄДРПОУ 37510516, юридична адреса: 71701 Запорізька область, м. Токмак вул. Шевченка, 45а на розрахунковий рахунок 26037302034737 АТ «Ощадбанк», МФО 313957 судовий збір у розмірі 243,60 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: