ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 07/941а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" березня 2007 р.
9 год., м. Черкаси
За позовом прокурора м. Черкаси в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Черкаси
до приватного підприємця ОСОБА_1
про стягнення 5193грн. 40коп.
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Долженкова І.М.
Представники сторін:
від позивача: Павленко М.В. - за довіреністю від 24.01.2007р;
від відповідача: особисто відповідач ОСОБА_1
За участю помічника прокурора м. Черкаси Білоглазенко В.О.
Заявлено позов про стягнення з відповідача у доход бюджету 5193грн. 40коп. фінансових санкцій за порушення вимог пунктів 1 та 13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995р. №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в редакції Закону України від 01.06.1996р. №1776-ІІІ з урахуванням наступних змін і доповнень (далі -Закон №265/95-ВР), у тому числі: 46грн. 25коп. за непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій і 5147грн. 15коп. за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
В обґрунтування позову прокурор вказав не несплату відповідачем у добровільному порядку стягуваної суми фінансових санкцій, які були застосовані до нього за рішенням позивача від 23.08.2006р. НОМЕР_1.
У засіданні суду прокурор і представник позивача позов підтримали.
Письмових заперечень проти позову відповідач до господарського суду не подав.
У засіданні суду відповідач проти позову заперечив, вказавши при цьому на невідповідність обставин, встановлених проведеною державною податковою адміністрацією в Черкаській області перевіркою, фактичним обставинам. Зокрема відповідач стверджує, що у ході перевірки при підрахунку наявних готівкових коштів на місці здійснення розрахункової операції безпідставно були враховані кошти із каси іншої торгової точки, на якій здійснювалася підприємницька діяльність на умовах сплати єдиного податку без застосування реєстратора розрахункових операцій.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши прокурора та пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.
16 серпня 2006р.. у магазині, розташованому по АДРЕСА_1, у якому відповідач здійснював підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, державною податковою адміністрацією в Черкаській області була проведена перевірка відповідача з питань дотримання ним вимог чинного законодавства при здійсненні розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу. За результатами цієї перевірки був складений акт від 16.08.2006р. НОМЕР_2.
Перевіркою було встановлено, що продавець відповідача ОСОБА_2 здійснила розрахункову операцію за продані товари: одну пляшку горілки „Холодний яр” за ціною 14грн. 50коп., однієї пачки сигарет „Віцнстон”, однієї пляшки алкогольного напою „Шейк” за ціною 3грн. 80коп. і однієї пачки сигарет L&M за ціною 2грн. 65коп., усього на суму 23грн. 75коп., але через реєстратор розрахункових операцій провела розрахункову операцію лише за продану пляшку горілки „Холодний яр” на суму 14грн. 50коп. Відповідно сума, на яку розрахункова операція не була проведена через реєстратор розрахункових операцій, склала 9грн. 25коп.
Також перевіркою була встановлена невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, а саме коштів, які знаходилися у скриньці реєстратора розрахункових операцій, сумі коштів, яка зазначена у денному звіті цього ж реєстратора розрахункових операцій. Сума невідповідності склала 1038грн. 68коп., а без урахування 9грн. 25коп. - суми розрахункової операції, не проведеної при перевірці через реєстратор розрахункових операцій, відповідно -1029грн. 43коп.
Встановлені перевіркою факти були оцінені позивачем як порушення відповідачем вимог пунктів 1 та 13 ст. 3 Закону №265/95-ВР.
На підставі акта від 16.08.2006р. НОМЕР_2 позивач 23.08.2006р. прийняв рішення НОМЕР_1, за яким вирішив застосувати до відповідача 5193грн. 40коп. фінансових санкцій, у тому числі:
46грн. 25коп. фінансових санкцій, передбачених п. 1 ст. 17 Закону №265/95-ВР за непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів, на яку виявлена невідповідність (9грн. 25коп. х 5);
5147грн. 15коп. фінансових санкцій, передбачених ст. 22 Закону №265/95-ВР за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (1029грн. 43коп. х 5).
Рішення від 23.08.2006р. НОМЕР_1 позивач вручив відповідачу під розписку 07.09.2006р. Ні у адміністративному ні у судовому порядку це рішення позивача не було скасоване (визнане недійсним), а застосована за ним сума фінансових санкцій не була сплачена відповідачем.
Приведені відповідачем у засіданні суду доводи в обґрунтування своїх заперечень проти позову є непереконливими.
З акту перевірки вбачається, що готівкові кошти підраховувалися особами, які здійснювали перевірку, на місці проведення розрахункової операції, а саме у скриньці касового апарату, тому твердження відповідача, що частина цих коштів була узята з другої торгової точки до уваги прийматися не може.
Крім того, відповідач є особою, зацікавленою у вирішенні цього спору на свою користь і сам не був присутнім під час проведення перевірки на місці здійснення розрахункових операцій, тому його пояснення не може бути достатнім доказом на підтвердження обставин, названих ним в обґрунтування заперечень проти позову.
Будь-яких інших доказів на підтвердження своїх заперечень проти позову відповідач не назвав і до господарського суду не подав.
Пунктом 23 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006р. №833, забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.
Стаття 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ „Про державну податкову службу в Україні” передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Стаття 1 Закону №265/95-ВР передбачає, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до пунктів 1 і 13 ст. 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадках використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Пункти 1 ст. 17 Закону №265/95-ВР передбачає, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Статтею 22 Закону №265/95-ВР встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадках використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства позивач вправі вимагати стягнення із відповідача заявленої у позові суми фінансових санкцій, тому позов підлягає задоволенню. Судовий збір у сумі 51грн. 93коп. підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути із приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_3):
- в доход бюджету через державну податкову інспекцію у м. Черкаси (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 01292306) -5193грн. 40коп. фінансових санкцій;
- в доход Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у м. Черкаси (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 01292306) для зарахування на реєстраційний рахунок УДК у м. Черкаси №31117095700002 в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, - 51грн. 93коп. судового збору.
Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського міжобласного апеляційного господарського суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.
Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ Дорошенко М.В.