Ухвала суду № 53282582, 07.11.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2015
Номер справи
805/4795/15-а
Номер документу
53282582
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Троянова О.В.

Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2015 року справа №805/4795/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Краматорськ, вул..Марата,15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Гаврищук Т.Г.

суддів: Блохіна А.А.

Сухарька М.Г.

при секретарі судового засідання Святодух О.Б.,

за участю сторін по справі:

позивач: не з'явився;

відповідач: не з'явився;

представник третьої особи: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 - кандидата на посаду міського голови м. Родинське Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду 04 листопада 2015 року у справі №805/4795/15-а (головуючий І інстанції Троянова О.В.) за позовом ОСОБА_4 - кандидата на посаду міського голови м. Родинське Донецької області до Родинської міської виборчої комісії міста Красноармійськ Донецької області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення №3 від 28.10.2015 року "Про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці №141062 з відповідних місцевих виборів", а також аналогічного рішення, яке відображено в проколі засідання №15 від 28.10.2015 року та визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

02 листопада 2015 року ОСОБА_4 - кандидат на посаду міського голови м. Родинське Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійськ Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення №3 від 28.10.2015 року «Про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці №141062 з відповідних місцевих виборів», а також аналогічного рішення, яке відображено в протоколі засідання №15 від 28.10.2015 року та визнання протиправними дії відповідача із встановлення підсумків голосування по виборах депутатів Родинської міської ради та Родинського міського голови та встановлення результатів виборів депутатів Родинської міської ради та Родинського міського голови без врахування результатів голосування виборців на виборчій дільниці №141062.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач зазначив, що постанова суду першої інстанції прийнята з недоведеністю обставин, які суд першої інстанції визнав встановленими, та неправильним застосуванням ч.12 ст.83 та п.11 ч.1 ст.81 Закону України «Про місцеві вибори».

Позивач вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги той факт, що повторний підрахунок голосів на відповідній виборчій дільниці фактично не було проведено, а ТВК прийняла рішення наперед про визнання голосування недійсним.

Позивач також зазначив, що визначених законом підстав для прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у ТВК не було.

Крім того, позивач вважає, що ТВК приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині 1 ст.81 Закону України «Про місцеві вибори». На думку позивача,ТВК не могла виявити факт незаконного голосування лише оцінивши контрольні талони від виборчих бюлетенів. Ймовірна наявність «зайвих» контрольних талонів не підтверджує факт незаконного голосування. Крім того, ТВК навіть не встановила яких конкретно виборів стосуються виборчі бюлетені: депутатів міської ради чи міського голови.

Позивач та відповідач у судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлений належним чином.

Представник третьої особи під час апеляційного провадження заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника третьої особи, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач є кандидатом на посаду міського голови м. Родинське Донецької області, що підтверджується відповідним посвідченням № 1 від 02 жовтня 2015 року.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_5 є кандидатом на посаду міського голови м. Родинське Донецької області, шо підтверджується відповідним посвідченням № 1 від 02 жовтня 2015 року.

Відповідачем складено акт від 26.10.2015р. про порушення при підрахунку бюлетенів та контрольних талонів Родинської виборчої дільниці №141062, згідно якого комісія вирішила контрольні талони в кількості 69 штук рахувати недійсними. Підставами визнання недійсними цих контрольних талонів послугували відсутність заповнення номера виборця, підпису виборця, який отримує бюлетень на даній виборчій дільниці, П1Б члена дільничної виборчої комісії, який видає виборчий бюлетень, та його підпису (ар.с.38).

Відповідачем також складено акт від 26.10.2015р. про визнання виборчих бюлетенів такими, що не підлягають врахуванню.

Зазначений акт складено про те, що при підрахунку голосів на виборчій дільниці №141062 було виявлено 69 контрольних талонів без заповнення номера виборця, підпису виборця, який отримує бюлетень на даній виборчій дільниці, П1Б члена дільничної виборчої комісії, який видає виборчий бюлетень, та його підпису.

Оскільки контрольні талони не є самостійними документами, а є частиною виборчого бюлетеня, комісія вирішила вважати 69 бюлетенів з виборів депутатів Родинської міської ради по округу № 22 (ДВК № 141062) такими, шо не підлягають врахуванню (ар.с.39)

Відповідно до п.5 ст.74 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий бюлетень має контрольний талон, відокремлений лінією відриву. Контрольний талон повинен містити назву та дату проведення міських виборів, а в разі проведення повторного голосування - зазначення "повторне голосування", означення виборчого округу, номер виборчого округу (за наявності), а також позначені місця для номера виборчої дільниці, номера, за яким виборця внесено до списку виборців, підпису виборця, який отримує виборчий бюлетень, прізвища та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видан виборчий бюлетень.

Постановою ЦВК від 25.08.2015 року № 181 з додатками, затверджено форма виборчого бюлетеня, з якої вбачається, що контрольний талон є невід'ємною частиною затвердженої форми бюлетеня.

Доказів оскарження дій відповідача щодо складання зазначених актів сторонами не надано.

Протокольним рішенням №1 Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійськ Донецької області від 26.10.2015р.( 12 години 30 хвилин) вирішено зобов'язати дільничну виборчу комісію № 141062 внести зміни до шести протоколів шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений». Крім того, зобов'язано дільничну виборчу комісію № 141062 розглянути питання про внесення змін до протоколів та надати до Родинської ТВК з відповідними позначками у строк до 19.00 години 26.10.2015 р.(ар.с.122-123).

26 жовтня 2015 року о 19 години 30 хвилин протокольним рішенням №2 Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійськ Донецької області вирішено провести повторний підрахунок голосів виборців на дільниці № 141062; повідомити про прийняте рішення членів дільничної виборчої комісії № 141062, які мають право брати участь при повторному підрахунку, а також осіб відповідно до п.9 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори» (ар.с.124-125).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31.10.2015р. по справі №805/4782/15-а ( залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.11.2015р.) відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_4 - кандидат на посаду міського голови м. Родинське Донецької області до Родинської міської виборчої комісії м.Красноармійська Донецької області про визнання протиправним та скасування протокольного рішення №2 від 26.10.2015р. щодо проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 141062.

Родинською міською виборчою комісією м. Красноармійська Донецької області 28 жовтня 2015 року о 17 годині 40 хвилин було прийнято спірне протокольне рішення, яким вирішено визнати голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року на виборчій дільниці N141062 - недійсним на підставі потоколу № 15 засідання Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійськ Донецької області, ведення якого розпочато 25.10.2015 року 8 год.00 хв., закінчено 01.11.2015р. о 10 год.00хв. (ар.с.9,160188.190-191).

Вказане рішення мотивоване тим. що згідно акту від 26.10.2015 року, складеного Родинською МВК під час повторного підрахунку голосів по 22 округу на звичайній виборчій дільниці, виявлено на 69 контрольних талонах від виборчих бюлетенів, на яких відсутні обов'язкові згідно ч.7 ст.77 Закону України «Про місцеві вибори» належні ознаки. 179 бюлетенів на територіальному виборчому окрузі №22 мали належні ознаки. Кількість 69 штук складає 6.64% від кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні на виборчій дільниці № 141062 (згідно акта).

На підставі даного протоколу відповідачем 28.10.2015р. о 17 год. 50 хв. прийнято рішення №3 «Про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці № 141062 з відповідних місцевих виборів», яким керуючись п.п.9. 12, ст.83 та ч.1 ст.81 Закону України «Про місцеві вибори» визнано голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року на виборчій дільниці №141062 - недійсним/а.с.8/.

Вказане рішення мотивоване тим, що відповідно до акту від 26.10.2015р. при перерахунку бюлетенів та контрольних талонів округу №22 було виявлено: 69 ( шістдесят дев'ять) штук контрольних талонів без заповненого номера виборця дільниці, підпису виборця, який отримує бюлетень на даній виборчий дільниці, прізвище, ім'я по батькові та підпис члена ДВК. який палає виборчий бюлетень. Решта контрольних талонів - 110 штук була заповнена згідно до законодавства. Крім того, на засідання для повторного перерахунку голосів не з'явились голова ДВК №141062 ОСОБА_6 та заступник голови ОСОБА_7, участь яких є обов'язковою, а місце їх перебування невідомо, що виключає можливість продовження повторного підрахунку голосів виборців.

Порядок встановлення підсумків голосування визначено статтею 83 Закону України «Про місцеві вибори», за приписами ч.4,5,6,7 якої у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Під час розгляду цього питання дільничною виборчою комісією відповідні примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, доставлені до територіальної виборчої комісії, зберігаються у територіальній виборчій комісії, яка відповідно до частини першої цієї статті приймала такі документи.

Рішення про відмову у прийнятті виборчих документів від дільничної виборчої комісії, про зобов'язання дільничної комісії виправити виявлені недоліки чи внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений" із зазначенням підстав прийняття відображається у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

Дільнична виборча комісія зобов'язана у строк, визначений відповідною територіальною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Після цього протокол з позначкою "Уточнений" негайно транспортується і передається відповідній територіальній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 82 цього Закону.

За наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

У разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.

Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами не допускається.

У частині 9. ст.83 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, що прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми кандидати, уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Тобто, за приписами наведеної норми участь членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, є обов'язковою.

Відповідно до матеріалів справи голова ДВК №141062 ОСОБА_6 та заступник голови ОСОБА_7, які передавали виборчу документацію, пішли з засідання Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійська Донецької області 26.10.2015р. і з цих причин відповідачем було неодноразово оголошено перерву в засіданні, у зв'язку з неможливістю забезпечення участі цих осіб.

Згідно до п. 12 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори» у разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 81 цього Закону, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці або у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів. У цьому разі протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається виборчою комісією у порядку, визначеному частиною одинадцятою цієї статті та частиною третьою статті 81 цього Закону.

У частині 1 статті 81 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує п'ять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

Факт незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує п'ять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці №141062, встановлений актом від 26.10.2015р. про порушення при підрахунку бюлетенів та контрольних талонів Родинської виборчої дільниці №141062, складеним за участю обов'язкових членів дільничної виборчої комісії.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що відповідач правомірно прийняв спірне рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці №141062 з відповідних місцевих виборів, оскільки відповідачем виявлено факти незаконного голосування у кількості, що перевищує п'ять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, що відповідає приписам п.1 ч. 1 ст.81, ч.2 ст.81 та ч.І2 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори».

За приписами ч.3 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори» у разі прийняття рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним з окремих місцевих виборів усі бюлетені, виявлені у виборчих скриньках на цій виборчій дільниці з таких місцевих виборів, вважаються такими, що не підлягають врахуванню. У цьому разі протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відповідно за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 8 частини другої статті 80 цього Закону, а за місцеві організації партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення), повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 8 частини третьої статті 80 цього Закону. На місці інших відомостей ставиться прочерк.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

Оскільки апелянтом судовий збір сплачений не був, а в задоволенні вимог його апеляційної скарги відмовлено, апеляційний суд одночасно з ухваленням судового рішення вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції чинний з 01.09.2015) за подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовій збір у розмірі 0,4% розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" пункт 3.2 за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами ставка судового збору встановлюється у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Згідно з ч.3 ст. 6 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Таким чином, на час подання апелянтом апеляційної скарги ставка, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви складає 487,20 грн., тому 110 відсотків такої ставки складає 535,92 грн.

Тобто за кожну вимогу немайнового характеру необхідно сплачувати судовий збір у розмірі 535,92 грн.

Позивачем в апеляційній скарзі оскаржувались три позовні вимоги.

За результатами розгляду апеляційний суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні апеляційної скарги, у зв'язку з чим з відповідача необхідно стягнути несплачену суму судового збору у розмірі 1607,76 грн. (535,92 грн. х 3).

Керуючись статтями 9,11, 160,167,172,177,184, 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - кандидата на посаду міського голови м. Родинське Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року у справі №805/4795/15-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року у справі №805/4795/15-а - залишити без змін.

Стягнути з ОСОБА_4 - кандидата на посаду міського голови м. Родинське Донецької області (АДРЕСА_1) судовий збір в розмірі 1607,76 (одна тисяча шістсот сім) гривень 76 коп. за наступними реквізитами: отримувач коштів Краматор.УК/м.Краматорськ/22030001; банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області; код банку отримувача 834016; ОКПО 37944338; розрахунковий рахунок: 31211206781059; код класифікації доходів бюджету 22030001; призначення платежу Судовий збір.

Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення.

Ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Гаврищук Т.Г.

Судді: Блохін А.А.

Сухарьок М.Г.