Постанова № 53282460, 05.11.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2015
Номер справи
804/6053/15
Номер документу
53282460
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2015 року справа № 804/6053/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чередниченко В.Є.,

суддів: Коршуна А.О., Панченко О.М.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2015 року у справі №804/6053/15 за позовом ОСОБА_1 до Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 08 травня 2015 року звернувся до суду з позовом до Державного реєстратора реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області Коробки Марини Олександрівни та Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області, згідно з яким просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Коробки Марини Олександрівни від 10.02.2015 року № 19223225 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень;

- визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Коробки Марини Олександрівни від 23.02.2015 року № 19525595 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень;

- зобов'язати Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Коробку Марину Олександрівну повторно розглянути заяву позивача, яка зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстратора речових прав на нерухоме майно за реєстраційним № 9977039 від 29.01.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) на об'єкт нерухомого майна - квартиру після реконструкції, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що оспорюваними рішеннями йому було відмовлено у реєстрації за ним права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 після проведення її реконструкції з підстав не надання позивачем документа, що підтверджує виникнення права на земельну ділянку, на якій розміщені сходи та пандус з урахуванням того, що на думку державного реєстратора, реконструкція квартири з облаштуванням окремого входу призвела до зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаменту у плані будинку. Із зазначеними рішеннями позивач не погоджується посилаючись на те, що проведена реконструкція вищевказаної квартири та облаштування окремих сходів і пандусу, є елементами входу до квартири, вказана реконструкція не призвела до зміни зовнішніх розмірів їх фундаментів у плані, що підтверджено копією Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка зареєстрована ДАБК у Дніпропетровській області 24.11.2014 року за № ДП 143143280037 та зазначене є підставою для реєстрації права власності на квартиру згідно з вимогами п.49 Порядку державної реєстрації прав та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2013 року №868, згідно з п.4 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Окрім того, позивач зазначає, що державний реєстратор не наділений повноваженнями з інженерно-технічного нагляду за об'єктами будівництва і не є фахівцем у цій галузі з урахуванням того, що згідно з ст.42, 79 Земельного кодексу України земельна ділянка перебуває у постійному користуванні організації, яка здійснює управління багатоквартирним будинком у якому розташована квартира позивача.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 червня 2015 року замінено відповідачів - Державного реєстратора Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Коробку Марину Олександрівну та Реєстраційну службу Криворізького міського управління у Дніпропетровській області на Криворізьке міське управління юстиції у Дніпропетровській області.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2015 року позов задоволено.

Суд визнати протиправними та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області №19223225 від 10.02.2015 року про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та рішення №19525595 від 23.02.2015 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень та зобов'язав Криворізьке міське управління юстиції у Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_1, яка зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним № 9977039 від 29.01.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на об'єкт нерухомого майна - квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Постанова суду мотивована тим, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність прийняття рішення № 19223225 від 10.02.2015 року про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та рішення №19525595 від 23.02.2015 року про відмову у державній реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач оскаржив її до апеляційного суду з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами відповідача щодо правомірності прийняття державним реєстратором рішення № 19223225 від 10.02.2015 року про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та рішення №19525595 від 23.02.2015 року про відмову у державній реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що позивач 31.10.2013 року придбав у власність об'єкт нерухомого майна квартиру за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 101,6 кв.м., що підтверджується копією договору купівлі-продажу квартири, копією витягу з Державного реєстру речових прав від 31.10.2013 року та копією технічного паспорту (а.с.16-21).

Рішенням виконавчого комітету Дзержинської районної у місті ради №196 від 21.05.2014 року позивачеві було дозволено видалення газону на АДРЕСА_1 у зв'язку з реконструкцією кв.46 та облаштування окремого входу (а.с. 25).

Після проведення реконструкції квартири позивачем була отримана Декларація про готовність об'єкта до експлуатації за № ДП 143143280037 від 24.11.2014 року (а.с. 22-24).

29.01.2015 року позивач звернувся до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності, форма власності приватна, на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується матеріалами справи.

10.02.2015 року державним реєстратором прав на нерухоме майно було прийнято рішення №19223225 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на підставі відсутності у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених п.49 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2013 року №868, а саме: для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна… заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає, зокрема, документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані); реконструкцією є перебудова введених об'єктів будівництва, яка передбачає зміну технічних показників, у тому числі функціонального призначення, геометричних розмірів (а.с. 6).

20.02.2015 року позивачем листом було надано додаткові документи, а саме: лист Дзержинської районної у місті ради від 19.02.2015 року №Л-66-П; лист Державного комітету України із земельних ресурсів від 26.05.2010 року №10046/17/4-10; постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.04.2013 року по адміністративній справі №2а/2470/2932/12 (а.с. 7).

23.02.2015 року державним реєстратором у зв'язку з ненаданням додаткових документів було прийнято рішення №19525595 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, згідно з яким державним реєстратором було відмовлено позивачу у державній реєстрації права власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 на підставі ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.20 та п.28 Порядку №868 (а.с. 15).

Законність рішень державного реєстратора № 19223225 від 10.02.2015 року і №19525595 від 23.02.2015 року та зобов'язання його розглянути заяву позивача за реєстраційним № 9977039 від 29.01.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є предметом спору переданого на вирішення суду.

Суд апеляційної інстанції проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

У відповідності до ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та пункту 16 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868 (далі - Порядок №868) у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника. Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. У разі невиконання зазначених вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Як вбачається з матеріалів справи, 10.02.2015 року державним реєстратором прав на нерухоме майно було прийнято рішення №19223225 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на підставі відсутності у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених п.49 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2013 року №868, а саме: для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна… заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає, зокрема, документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані); реконструкцією є перебудова введених об'єктів будівництва, яка передбачає зміну технічних показників, у тому числі функціонального призначення, геометричних розмірів (а.с. 6).

Відповідно до частини 4 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані, може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Пунктом 49 Порядку №868 передбачено, що для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна з житлового у нежитловий або навпаки) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає, зокрема, документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані).

Отже, здійснення державної реєстрації реконструйованого об'єкта нерухомого майна, який розташований у багатоквартирного будинку за власником такого реконструйованого майна відбувається без документу, що підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою за умови, якщо реконструкція об'єкту проведена без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Дзержинської районної у місті ради №196 від 21.05.2014 року позивачеві було дозволено видалення газону на АДРЕСА_1 у зв'язку з реконструкцією кв.46 та облаштування окремого входу (а.с. 25).

Після проведення реконструкції квартири позивачем була отримана Декларація про готовність об'єкта до експлуатації за № ДП 143143280037 від 24.11.2014 року (а.с. 22-24).

У пункті 11-1 Декларації про готовність об'єкта до експлуатації за № ДП 143143280037 від 24.11.2014 року зазначено про відсутність інформації про документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію чи договір про встановлення права земельного сервітуту щодо будівництва об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури на підставі пункту 4 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Пунктом 15 вищезазначеної декларації зазначено, що на об'єкті виконано всі передбачені проектною документацією згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами роботи. Обладнання встановлено згідно з актами про його прийняття після випробування у визначеному порядку. Роботи з оздоблення фасадів та благоустрою території, строки виконання яких перенесено через несприятливі погодні умови і які будуть виконані.

Відповідно до пункту 17 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461 (далі - Порядок №461) питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів Реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі.

Пунктом 20 вищезазначеного Порядку передбачено, що Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію.

Як вбачається з Декларації про готовність об'єкта до експлуатації за № ДП 143143280037 від 24.11.2014 року її було зареєстровано та в свою чергу Інспекцією перевірено повноту даних, зазначених у ній.

Враховуючи те, що Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а також те, що Інспекцією було зареєстровано та в свою чергу перевірено повноту даних, зазначених у Декларації про готовність об'єкта до експлуатації за № ДП 143143280037 від 24.11.2014 року, зокрема і щодо пункту 11-1, яким передбачена відсутність інформації про документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою на підставі пункту 4 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд апеляційної інстанції зробив висновок щодо протиправності рішення державного реєстратора №19223225 від 10.02.2015 року про зупинення розгляду заяви.

Суд апеляційної інстанції зазначає й про те, що державний реєстратор не наділений повноваженнями інженерно-технічного нагляду за об'єктами будівництва і не є фахівцем у галузі проведення будівельних робіт.

Враховуючи те, що рішення державного реєстратора №19223225 від 10.02.2015 року про зупинення розгляду заяви є протиправним та підлягає скасуванню, суд апеляційної інстанції вважає протиправним і рішення № 19525595 від 23.02.2015 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Щодо заявлених позовних вимог про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) на об'єкт нерухомого майна - квартиру після реконструкції, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Статтею 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що систему органів державної реєстрації прав становлять:

Міністерство юстиції України;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав;

органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).

Держателем Державного реєстру прав є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав.

Згідно з пунктом 9 «Положення про Державну реєстраційну службу України», затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 401, Укрдержреєстр у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства юстиції України та доручень Міністра юстиції України видає накази організаційно-розпорядчого характеру, які підписує Голова Укрдержреєстру.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» до компетенції органу державної реєстрації прав (тобто, реєстраційної служби відповідного управління юстиції), належить: проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав); надання інформації про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечення обліку безхазяйного нерухомого майна; здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868 (зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів від 18 березня 2015 року № 137), органи державної реєстрації прав - Мін'юст та його територіальні органи. Державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру прав проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.

Таким чином у Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області відсутні повноваження щодо реєстрації права власності на нерухоме майно.

Оскільки судом першої інстанції здійснено заміну відповідачів - Державного реєстратора Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Коробки Марини Олександрівни та Реєстраційної служби Криворізького міського управління у Дніпропетровській області на Криворізьке міське управління юстиції у Дніпропетровській області, суд апеляційної інстанції в силу положень частини 4 статті 52 та статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України позбавлений можливості вирішити позовну вимогу щодо зобов'язання спеціального суб'єкту, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно повторно розглянути заяву позивача.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову.

Керуючись: пунктом 3 частини 1 статті 198, статтями 205, 207 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області - задовольнити частково, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2015 року у справі №804/6053/15 - скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Коробки Марини Олександрівни від 10.02.2015 року № 19223225 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Коробки Марини Олександрівни від 23.02.2015 року № 19525595 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.

У задоволенні позову в іншій частині відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий В.Є. Чередниченко

Суддя: А.О. Коршун

Суддя: О.М. Панченко