Копія
Справа № 822/3598/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Зоря" Інституту сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України до Хмельницької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державна фінансова інспекція в Хмельницькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
ДП "Дослідне господарство "Зоря" Інституту сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України звернулося з позовом до Хмельницької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 фінансова інспекція в Хмельницькій області в якому просить скасувати податкове повідомлення - рішення Хмельницької ОДПІ ГУ Міндоходів у Хмельницькій області №0000152210/10 від 22 січня 2015 року та стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що працівниками податкової інспекції в період з 20.11.2014 року по 11.12.2014 року проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності державного підприємства "Дослідне господарство "Зоря" інституту сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України". За результатами проведеної перевірки складено акт №06-08/128 від 22.12.2014 року та винесено податкове повідомлення-рішення №0000152210/10 від 22.01.2015 року.
В ході перевірки встановлено порушення п.1 ст. 9 Закону №996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року та п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ №637 від 15.12.2004 року в зв'язку із тим, що керівником підприємства в порушення вищевказаних норм закону, не оприбутковано готівкові кошти на загальну суму 42485 грн.
Вважає зазначене податкове повідомлення - рішення протиправним, а тому просить скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, подав заперечення проти позову, в якому вказує, що ревізією повноти надходження готівкових коштів в касу підприємства за реалізовану сільськогосподарську продукцію встановлено випадки не оприбуткування готівкових коштів на загальну суму 22485 грн.
Зазначає, що відповідно до накладної б/н від 08.08.2013 року позивачем відпущено зерно пшениці в кількості 53,3 цнт. загальною вартістю 7995 грн., однак відповідно до даних касової книги протягом 2013 року зазначені грошові кошти не оприбутковані. Згідно накладної №57 від 24.09.2013 року позивачем відпущено молодняк ВРХ в кількості 8 голів загальною вартістю 6450 грн., однак відповідно до даних касової книги протягом 2013 року зазначені грошові кошти не оприбутковані. Відповідно до накладної №56 від 24.09.2013 року позивачем відпущено молодняк ВРХ в кількості 2 голів загальною вартістю 1040 грн., які також в касу позивача не надходили. Згідно накладної №54 від 16.11.2013 року позивачем відпущено свині вагою 500 кг загальною вартістю 7000 грн., однак відповідно до даних касової книги протягом 2013 року зазначені грошові кошти не оприбутковані.
Вказує, що відповідачем відповідно до ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" застосовано штрафну санкцію у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми та прийнято податкове повідомлення - рішення від 22.01.2015 року №0000152210/10 на суму 212425 грн.
Вважає прийняте податкове повідомлення-рішення №0000152210/10 від 22.01.2015 року правомірним та просить відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи в судовому засіданні зазначив, що дійсно мало місце порушення, а податкове повідомлення-рішення №0000152210/10 від 22.01.2015 року ґрунтується на вимогах чинного законодавства України та скасуванню не підлягає. Вказує, що Держфінінспекцією в Хмельницькій області при проведені перевірки не встановлено, що кошти надходили в касу підприємства. Просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, з'ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що працівниками податкової інспекції в період з 20.11.2014 року по 11.12.2014 року проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності державного підприємства "Дослідне господарство "Зоря" інституту сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України".
В результаті проведеної перевірки виявлено порушення позивачем п.1 ст. 9 Закону №996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року та п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ №637 від 15.12.2004 року в зв'язку із тим, що керівником підприємства в порушення вищевказаних норм закону, не оприбутковано готівкові кошти на загальну суму 42485 грн.
На підставі виявлених порушень складено акт №06-08/128 від 22.12.2014 року та винесено податкове повідомлення-рішення №0000152210/10 від 22.01.2015 року.
Відповідно до накладної від 08.08.2013 року позивачем відпущено зерно пшениці в кількості 53,3 цнт. загальною вартістю 7995 грн. Згідно накладної №57 від 24.09.2013 року позивачем відпущено молодняк ВРХ в кількості 8 голів загальною вартістю 6450 грн. Відповідно до накладної №56 від 24.09.2013 року позивачем відпущено молодняк ВРХ в кількості 2 голів загальною вартістю 1040 грн. Згідно накладної №54 від 16.11.2013 року позивачем відпущено свині вагою 500 кг загальною вартістю 7000 грн.
Згідно із п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ №637 від 15.12.2004 року, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Відповідно до абз.2 п.2.6 Положення оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Суд відмічає, що готівка до каси підприємства не надходила та прибуткові касові ордери не видавались, що підтвердив в судовому засіданні представник третьої особи.
Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.
Водночас, Податковим кодексом України не передбачено порядок і розмір застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки.
Такий порядок та розмір штрафних санкцій визначено нормами п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», яким встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами-громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Оскільки Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» та Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затверджене постановою Правління Національного банку України, не є законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби, тому в даному видатку адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання, як-то передбачено ст. 250 Господарського кодексу України, протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Таким чином, порушення суб'єктом господарювання встановлених законодавчими актами правил регулювання обігу готівки відбулось відповідно 08.08.2013 року, 24.09.2013 року, 24.09.2013 року, 16.11.2013 року, 03.07.2013 року та 29.08.2013 року, а тому строк застосування адміністративно-господарських санкцій слід обраховувати починаючи з указаних дат, а отже, річний строк для застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки (неоприбуткування в касах готівки) відносно останньої за часом операції закінчився ще у листопаді 2014 року, а відносно інших операції - відповідно раніше.
Правова позиція щодо застосування до спірних відносин статті 250 ГК висловлена у постанові Вищого адміністративного суду України від 08 жовтня 2014 року у справі №826/4910/13-а.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності своїх висновків про порушення позивачем п.1 ст. 9 Закону №996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року та п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ №637 від 15.12.2004 року, вони є необґрунтованими та такими, що не підтверджуються матеріалами справи, податкове повідомлення-рішення №0000152210/10 від 22 січня 2015 року не відповідає дійсним обставинам справи та прийняте з порушенням норм чинного законодавства, в зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 71, 158 - 163 КАС України, ст. 19 Конституції України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
позов Державного підприємства "Дослідне господарство "Зоря" Інституту сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України задоволити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Хмельницької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області №0000152210/10 від 22 січня 2015 року.
Стягнути на користь Державного підприємства "Дослідне господарство "Зоря" Інституту сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України, код ЄДРПОУ 05453769, судові витрати в сумі 424 (чотириста двадцять чотири) грн. 85 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 09 листопада 2015 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1