ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3267/15
03 листопада 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чепенюк О.В.
суддів Білоус І.О., Мартиць О.І.,
при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про зобовязання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовано наступними обставинами.
Наказом управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (далі управління ДСНС у Тернопільській області) від 14 квітня 2015 року № 191 ОСОБА_1 був звільнений зі служби та виключений з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій у відставку за станом здоровя. Медико-соціальною експертною комісією 29 квітня 2015 року ОСОБА_1 було встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, яке повязане з проходженням військової служби.
У звязку з настанням інвалідності в період проходження служби відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 908 (далі - Порядок № 908), на підставі рішення комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій з призначення одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, оформленого протоколом № 4 від 17 вересня 2015 року, позивачу виплачено одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, що становить 29 502,00 грн.
ОСОБА_1 вважає, що відповідачем було неправомірно занижено розмір одноразової грошової допомоги, яка підлягала йому до виплати, оскільки розрахунок такої допомоги проведено виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу, як передбачено пунктом 3 Порядку № 908, проте без урахування щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. На думку позивача, положення пунктом 3 Порядку № 908 суперечать нормам Кодексу цивільного захисту України, Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанові Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Так, згідно з частиною другою статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Позивач вказує, що відповідно до довідки управління ДСНС у Тернопільській області № 64 від 08 жовтня 2015 року розмір його місячного грошового забезпечення за квітень 2015 року складав 3 936,72 грн., а тому сума одноразової грошової допомоги, що підлягала до виплати, становила 141 722,00 грн. (3 936,72 грн. х 36). Оскільки відповідачем нараховано та виплачено меншу суму, то позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, наведених в адміністративному позові, просили позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача Державної служби України з надзвичайних ситуацій подав до суду письмові заперечення проти позову від 30.10.2015 року № 08-692/11 (а. с. 25-26), у яких зазначає про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог та просить у їх задоволенні відмовити. Вказує, що розмір грошового забезпечення для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 визначався у відповідності до вимог пункту 3 Порядку № 908, виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою на день звільнення.
Так, згідно з довідкою, виданою управлінням ДСНС у Тернопільській області, розмір грошового забезпечення для виплати одноразової грошової допомоги позивачу складає 819,50 грн. та включає: посадовий оклад 685,00 грн., оклад за спеціальне звання 60,00 грн., надбавку за вислугу років 74,50 грн. Оскільки позивач має ІІІ групу інвалідності, то грошова допомога йому виплачена у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, тобто 819,50 грн. х 36 = 29 502,00 грн. На думку представника відповідача, в Порядку № 908 чітко визначено, що при виплаті одноразової грошової допомоги не враховуються додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати та премії, тощо). Вищевказаний Порядок є спеціальним актом, що визначає розмір одноразової грошової допомоги особам, що звільнились зі служби цивільного захисту, а тому відповідач у спірному випадку він діяв в межах та у спосіб, визначений законодавством.
Представник відповідача Державної служби України з надзвичайних ситуацій в судове засідання не прибув, причини неприбуття до суду не повідомив, хоча був повідомлений належним чином та завчасно про дату, час і місце судового розгляду справи (а. с. 24), клопотання про відкладення розгляду справи не надходило, а тому відповідно до частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) розгляд справи здійснено за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, які є в матеріалах адміністративної справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом управління ДСНС у Тернопільській області від 14 квітня 2015 року № 191 ОСОБА_1, прапорщика служби цивільного захисту, молодшого інспектора водія (служби безпеки дорожнього руху) транспортно-господарського відділення аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення управління ДСНС у Тернопільській області звільнено зі служби (за станом здоров'я) за пунктом 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького і за пунктом 173 цього з Положення у відставку Збройних Сил України (із зняттям з військового обліку), виключено з кадрів Державної служби надзвичайних ситуацій України, зі списків особового складу управління ДСНС України у Тернопільській області з 14 квітня 2015 року. Як зазначено в тексті наказу підстава для його прийняття: подання, атестаційний лист, довідка лікарсько-експертної комісії управління ДСНС України у Тернопільській області від 03 квітня 2015 року № 18/16, затверджена ЦЛЕК ДСНС України 03 квітня 2015 року № 426 (а. с. 15).
Відповідно до довідки акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0346586, виданою 29 квітня 2015 року, постанови Центральної лікарсько-експертної комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій (протокол № 720 від 05 червня 2015 року) ОСОБА_1 було встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, яке повязане з проходженням військової служби (а. с. 10, 12).
В подальшому на підставі рішення комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій з призначення одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, оформленого протоколом № 4 від 17 вересня 2015 року, згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку № 908, позивачу призначено одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, а саме у розмірі 29502,00 грн. (а. с. 12). Грошову допомогу позивач отримав 06.10.2015 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку позивача в АТ «Ощадбанк» (а. с. 18-19).
Як вбачається з письмових пояснень відповідача, довідки управління ДСНС України у Тернопільській про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 908, сума одноразової грошової допомоги позивачу визначена виходячи з розміру грошового забезпечення 819,50 грн., до якого включено посадовий оклад - 685,00 грн., оклад за спеціальне званням - 60,00 грн. та надбавка за вислугу років - 74,50 грн., за останньою посадою, яку займав позивач на день звільнення (а. с. 28).
Також судом встановлено, що відповідно до грошового атестата № 2, підтвердження до грошового атестата № 2, виданого управлінням ДСНС України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області 14 квітня 2015 року, ОСОБА_1, крім посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, було встановлено ще й інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія тощо), які не були враховані відповідачем при розрахунку грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги, що підлягає до виплати позивачу (а. с. 31-32).
Позивач не погоджується з розміром одноразової грошової допомоги, яка обчислена без врахування усіх видів грошового забезпечення, які йому нараховані та виплачені на день звільнення, а тому звернувся до суду.
До спірних правовідносин суд застосовує такі правові норми.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулюються Кодексом цивільного захисту України від 02 жовтня 2012 року № 5403-VI.
Статтею 115 Кодексу цивільного захисту України визначено, що держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відповідно до частини другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї статті Кабінет Міністрів України постановою від 11 липня 2007 року № 908 затвердив Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту. Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку № 908 грошова допомога особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, виплачується у розмірі, зокрема, для інвалідів ІІІ групи 36-місячного грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 908 (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2013 року № 613) розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення. Тобто дана норма визначає розмір одноразової грошової допомоги не з розміру грошового забезпечення, а лише з окремих його складових (елементів), таких як: оклад за спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років, посадовий оклад.
Статтею 125 Кодексу цивільного захисту України визначено, що держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов'язків. Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок на час виникнення спірних правовідносин регулювався постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294 (далі - Постанова № 1294).
Відповідно до пункту 1 Постанови № 1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Дана норма кореспондуються з положеннями частини другої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якою передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Кодекс цивільного захисту України, Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанова № 1294 по іншому визначають елементи грошового забезпечення, ніж Порядок № 908, який звужує перелік виплат, які складають грошове забезпечення.
Частина четверта статті 9 КАС України визначає загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами. Так, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції, закону, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту вищої юридичної сили суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, виходячи із визначених в частині четвертій статті 9 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення складових грошового забезпечення щодо виплати одноразової грошової допомоги слід застосовувати норми статті 118 Кодексу цивільного захисту України та Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які мають вищу юридичну силу, та обчислювати одноразову грошову допомогу виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 03 червня 2014 року № 21-169а14.
Відтак, з наведених вище підстав, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобовязання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат підлягають до задоволення.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, яка передбачає, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, з відповідача слід стягнути судовий збір, сплачений позивачем у розмірі 487,20 грн. згідно з квитанцією від 12 жовтня 2015 року (а. с. 4).
Керуючись статтями 2, 11, 71, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобовязати Державну службу України з надзвичайних ситуацій (місцезнаходження: вулиця О.Гончара, будинок 55а, місто Київ, код ЄДРПОУ 38516849) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з надзвичайних ситуацій (місцезнаходження: вулиця О.Гончара, будинок 55а, місто Київ, код ЄДРПОУ 38516849) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 09 листопада 2015 року.
Головуючий суддяЧепенюк О.В.
СуддяБілоус І.О.
Суддя Мартиць О.І.
копія вірна
СуддяЧепенюк О.В.