Постанова № 53282002, 03.11.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2015
Номер справи
818/3474/15
Номер документу
53282002
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 листопада 2015 р. Справа №818/3474/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелета С.М.

за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,

представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, публічне акціонерне товариство "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" (далі - ПАТ "СЗНЕМ "Насосенергомаш"), звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач, ДПІ у м. Сумах), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.06.2015 року № 0000651502/29148 про зменшення розміру залишку відємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 83985,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами перевірки, проведеної ДПІ у м. Сумах, позивач отримав спірне податкове повідомлення-рішення. Підставою для прийняття такого рішення став, на думку позивача, помилковий висновок податкового органу про порушення позивачем порядку оподаткування операцій, повязаних з постачанням, в тому числі імпортом, відходів та брухту чорних і кольорових металів. Згідно Закону України від 28.12.2014 року № 71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", до 01.01.2017 року продовжено дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, в тому числі імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів. Перелік таких відходів та брухту чорних і кольорових металів визначається постановою Кабінету Міністрів України, а саме постановою від 12.01.2011 року № 15, якою затверджено перелік таких відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільнялись від оподаткування податком на додану вартість до 2014 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 136 внесено зміни до попередньої постанови, дія якої продовжена до 01.01.2017 року. В акті перевірки податковим органом зазначено, що операції з постачання, в тому числі імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів в період з 01.01.2015 року до дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 136 підлягають оподаткуванню податком на додану вартість за ставкою 20 %, з чим не погоджується позивач.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених в письмовому запереченні, та зазначив, що перевіркою встановлено порушення позивачем п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що виявилось у завищенні ПАТ "СЗНЕМ "Насосенергомаш" суму відємного значення різниці між сумою податкових зобовязань та податкового кредиту за березень 2015 року на суму 83985,00 грн. Так, позивачем включено до операцій, які звільняються від оподаткування, податкові накладні на суму 844463,00 грн. щодо постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів. Однак в період з 01.01.2015 року до 31.03.2015 року постанова Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року № 15, яка визначає перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, не діяла. Дія вказаної постанови була обмежена періодом до 2014 року. Тому операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів в період з 01.01.2015 року до 31.03.2015 року (до моменту прийняття постанови від 25.03.2015 року № 136) підлягали оподаткуванню на загальних підставах за ставкою 20 %.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріал справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що з 08.06.2015 року по 12.06.2015 року ДПІ у м. Сумах проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ "СЗНЕМ "Насосенергомаш" відємного значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень 2015 року, за результатами якої складено акт від 15.06.2015 року № 1400/18-19-15-02/05785448 (а.с.9-31).

Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення суми відємного значення різниці між сумою податкових зобовязань та податкового кредиту за березень 2015 року на 83985,00 грн.

На підставі акту перевірки ДІП у м. Сумах прийнято спірне податкове повідомлення-рішення від 30.06.2015 року № 0000651502/29148, яким ПАТ "СЗНЕМ "Насосенергомаш" зменшено розмір залишку відємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 83985,00 грн. (а.с.32).

Підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення став висновок податкового органу про порушення позивачем порядку оподаткування операцій, повязаних з постачанням, в тому числі імпортом, відходів та брухту чорних і кольорових металів на суму 83985,00 грн. згідно податкових накладних, долучених до матеріалів справи (а.с.154-169).

Суд не може погодитись з такими висновками податкового органу, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до положень пунктів 200.1, 200.2 та 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

В пункті 23 Підрозділ 2 "Особливості справляння податку на додану вартість" розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (в редакції чинній до 31.12.2014 року) було встановлено, що тимчасово до 1 січня 2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД.

Законом від 28.12.2014 року № 71-VІІІ, що набрав чинності 01.01.2015 року, було продовжено до 1 січня 2017 року дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Згідно пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінет Міністрів України прийняв 12.01.2011 року постанову № 15 "Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість" (далі постанова КМУ № 15), в якій визначив, що перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 року № 43 було також продовжено дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів до 1 січня 2015 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 136 дію вказаного режиму було продовжено до 1 січня 2017 року.

Таким чином, Законом від 28.12.2014 №71-VІІІ продовжено термін тимчасового звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів на 2017 рік, а постановою КМУ № 15 від 12.01.2011 року, з наступними змінами, підтверджено такий перелік в повному обсязі.

Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Податкового кодексу України встановлено презумпцію правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу;

Відповідно до вимог п. 5.2. ст. 5 Податкового кодексу України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Відсутність переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, за умови наявності норми Податкового кодексу України, що регулює питання звільнення від оподаткування операцій з постачання зазначених товарів в той самий період, не дає підстав вважати вказані операції такими, що підлягають оподаткуванню.

Так, з 01.01.2015 року відповідно до п. 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) було передбачено, що тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Таким чином, нормами ПК України з 01.01.2015 року продовжена дія режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів до 2017 року, тому позивач мав право на звільнення від обкладання податком на додану вартість відповідних операцій із постачання відходів та брухту металу у березні 2015 року.

Системно аналізуючи вище приведені норми законодавства, суд визнає, що режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів було продовжено на 2015 рік, а згодом на 2017 рік і тому не припиняв свого існування. Посилання податкового органу на відсутність у період з 01.01.2015 року по 01.04.2015 року нормативного-правового акту Уряду, який би визначав перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість, судом не приймається до уваги, оскільки в Законі від 28.12.2014 року № 71-VІІІ не зазначено про те, що Кабінет Міністрів України повинен знову встановити перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Таким чином, зменшення податковим органом розміру залишку відємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 83985,00 грн. визнається судом необґрунтованим.

Відповідно до ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, правовий режим власності, правові засади і гарантії підприємництва, правила конкуренції та норми антимонопольного регулювання, засади зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної діяльності, митної справи. Виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори. Таким чином саме закон є єдиним нормативним актом, який регулює питання права особи в процесі здійснення відповідних суспільних відносинах.

Крім того, Міністерство юстиції України листом від 30.01.2009 року № Н-35267-18 роз'яснило, що юридична сила закону як основного джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України. Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади. Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Закріплене в законі право не може ставитися в залежність від своєчасності прийняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту на виконання самого закону.

Дана позиція суду узгоджується із практикою Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 16 вересня 2015 року по справі № К/800/12791/15, від 19 серпня 2015 р. по справі №К/800/21069/15.

Враховуючи викладене, суд вважає податкове від 30.06.2015 року № 0000651502/29148 таким, що не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у звязку з чим підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ у м. Сумах, понесені позивачем судові витрати у виді судового збору в розмірі 1259,77 грн., сплачені платіжними дорученнями від 25.08.2015 року № 20344 та від 28.09.2015 року № 21946, оригінали яких знаходяться в матеріалах справи (а.с.3, 4).

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах № 0000651502/29148 від 30.06.2015 р.

Стягнути на користь публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" (м. Суми, пл. Привокзальна, 1, і.к. 05785448) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сумах суму судового збору в розмірі 1259,77 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 09.11.2015 року.

Суддя С.М. Гелета