КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2015 року № 810/3007/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапія С.М. розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві справу за адміністративним позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Стейт Оіл про застосування заходів реагування, -
В С Т А Н О В И В:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Житомирській області звернулось до суду з позовом, в якому просить застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю Стейт Оіл заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме зупинити експлуатацію АГЗП та АЗС за адресою: м. Житомир, вул. Ватутіна, 95, до усунення порушень, зазначених в Акті перевірки від 01.07.2015 № 03/1.4.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем допускаються порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоровю працюючих.
До судового засідання представники сторін не зявились.
Представник позивача звернувся до суду з письмовою заявою про уточнення позовних вимог, згідно якої просить зменшити позовні вимоги в частині зупинки експлуатації АГЗП за вказаною адресою, до якої додав копію Акту перевірки від 16.09.2015 № 03-09/1.4. Також звернувся до суду з клопотанням, яким просить задовольнити адміністративний позов з урахуванням уточнення позовних вимог та розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача звернуся до суду з письмовим клопотанням про розгляд справи за його відсутності.
Враховуючи викладене, на підставі ч. 4 ст. 122 КАС України судом прийнято уточнення позовних вимог позивачем та вирішено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
Згідно ст. 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоровя працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Державне управління охороною праці згідно ст. 31 Закону України «Про охорону праці» здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з нагляду за охороною праці.
Таким органом є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України), яка наділена правом контролю та застосування заходів, передбачених законодавством щодо дотримання роботодавцем законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі і тих, що створюють загрозу життю та здоровю працівників.
Згідно п. 6 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 408/2011, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Згідно п. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Як встановлено судом, відповідно до наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Житомирській області від 30.06.2015 №0240, прийнятого на виконання постанови СВ Житомирського МВ УМВС України у Житомирській області від 19.06.2015, проведено позапланову перевірку ТОВ «Стейт ОІЛ» в частині дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації АЗС та АГЗП за адресою: м. Житомир, вул. Ватутіна, 95.
Результати проведеної перевірки оформлені Актом від 01.07.2015 № 03/1.4, який підписано начальником структурного підрозділу ТОВ «Стейт ОІЛ» ОСОБА_1
За результатами перевірки виявлено ряд порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, у звязку з чим, Управління звернулось до суду з позовом про застосування до ТОВ «Стейт ОІЛ» заходів реагування у сфері державного нагляду.
Як встановлено судом, у подальшому, посадовими особами територіального управління Держгірпромнагляду у Житомирській області проведено перевірку в частині усунення ТОВ «Стейт ОІЛ» вказаних у Акті від 01.07.2015 № 03/1.4 порушень.
За наслідками даної перевірки складено Акт від 16.09.2015 № 03-09/1.4, згідно якого встановлено наступні порушення, що несуть безпосередню загрозу життю та здоровю людей:
- не проведено гідравлічне випробування гумотканного рукава, що є порушенням пункту 4.8.19. НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України». Дане порушення може призвести до розриву рукава та витоку газу зовні, спричинити пожежу та вибух;
- встановлено відсутність проекту реконструкції АЗС, що пройшов експертизу на дотримання вимог законодавства з охорони праці, що є порушенням вимог п. 1.1.2. НПАОП 63.2-13-87 «Правила з техніки безпеки та промислової санітарії при експлуатації нафтобаз і автозаправних станцій», п. 6 ПКМУ від 27.04.2011 № 557. Так, забороняється реконструювати обєкти без попереднього погодження технічної документації з проектною організацією. Також, відсутність проекту не дозволяє експлуатувати обєкт, що встановлений з порушенням вимог чинного законодавства, а саме порушення відстаней до резервуарів бензину, житлових та громадських будівель, монтаж несправного обладнання, порушень при виконанні будівельно-монтажних робіт, що також може призвести до аварій з численними людськими жертвами.
- встановлено, що відповідачем не проведено технічне опосвідчення резервуарів АЗС, що є порушенням вимог п. 2.2.3. НПАОП 63.2-13-87 «Правила з техніки безпеки та промислової санітарії при експлуатації нафтобаз і автозаправних станцій», оскільки резервуари приймають в експлуатацію тільки після проведення випробування на міцність і герметичність, та зовнішнього огляду.
Так, згідно п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки не проведеного у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки. Резервуари, які не пройшли технічне випробування, не гарантують безаварійної їх експлуатації, тобто їх розгерметизації та вилив нафтопродуктів під тиском, що може призвести до аварійної ситуації.
Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Згідно із п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 №826, право заборони виконання робіт, виробництва виникає зокрема у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.
Під загрозою життю та здоров'ю працівників відповідно до п. 1.4. вказаного Положення слід розуміти виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Вказаними порушеннями відповідачем створено загрозу життю та здоровю працівників підприємства, що є порушенням вимог ст. 43 Конституції України, яка гарантує громадянам право на належні і безпечні умови праці.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки будь-яких відомостей про добровільне усунення вказаних порушень відповідачем станом на час прийняття рішення в даній справі не надано, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-72, 86, 94, 98, 122, 158-163, 167, 183-2, 186, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю «Стейт Оіл» заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме зупинити експлуатацію АЗС за адресою: м. Житомир, вул. Ватутіна, 95, до усунення порушень, зазначених в Акті перевірки від 16.09.2015 № 03-09/1.4.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лапій С.М.