Постанова № 53281288, 08.11.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2015
Номер справи
805/4828/15-а
Номер документу
53281288
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2015 р. Справа № 805/4828/15-а

Приміщення суду за адресою: 84122, Донецька обл., м. Словянськ, вул. Добровольського, 1

Час прийняття постанови: 22 година 20 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Голошивця І.О.,

суддів Кравченко Т.О., Алябєва І.Г.

при секретарі судового засідання Хоменко А.Г.

за участю

позивача ОСОБА_1 на підставі посвідчення;

представника позивача ОСОБА_2 на підставі договору,

представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4 на підставі довіреностей,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом Кандидата на посаду Святогірського міського голови ОСОБА_1 до Святогірської міської виборчої комісії про визнання незаконними та скасування постанов, дострокове припинення повноважень усього складу Святогірської міської виборчої комісії, про зобовязання вчинити певні дії та про зобовязання утриматися від вчинення певних дій, -

встановив:

06 листопада 2015 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата на посаду Святогірського міського голови ОСОБА_1 (далі позивач) до Святогірської міської виборчої комісії (далі відповідач або Святогірська МВК), в якому з урахуванням заяви про зміну предмету позову, прийнятої ухвалою суду від 07 листопада 2015 року (а.с. 34-35), просив:

1. визнати незаконною та скасувати постанову Святогірської МВК від 04 листопада 2015 року № 31 «Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови»;

2. визнати незаконною та скасувати постанову Святогірської МВК від 06 листопада 2015 року № 36 «Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови»;

3. достроково припинити повноваження усього складу Святогірської МВК у звязку з систематичним порушенням ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори»;

4. зобовязати Святогірську МВК провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 у приміщенні Святогірської МВК згідно вимог ст. 79 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» та скласти протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови;

5. зобовязати Святогірську МВК утриматись від прийняття рішення (постанови) за наслідками повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 та при складенні протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови про визнання недійсним голосування на дільниці № 141239 з підстав відсутності уточненого списку виборців на виборчій дільниці № 141239.

Обґрунтовуючи позовні вимоги в частині визнання незаконними та скасування постанов відповідача, позивач зазначив наступне.

04 листопада 2014 року на виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а Святогірською МВК здійснений повторний підрахунок голосів виборців на виборчий дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови.

За результатами повторного підрахунку відповідачем прийнята постанова від 04 листопада 2015 року № 31 «Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови» та складений відповідний протокол про повторний підрахунок голосів.

06 листопада 2015 року на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2015 року по справі № 805/4786/15-а відповідачем знову здійснений повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови, за результатами якого прийнята постанова від 06 листопада 2015 року № 36 «Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови».

Позивач доводив, що постанови Святогірської МВК від 04 листопада 2015 року № 31 та від 06 листопада 2015 року № 36 по суті повністю відтворюють постанову цієї ж комісії від 27 жовтня 2015 року № 12, яка визнана незаконною та скасована постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а.

Позивач стверджував, що спірні постанови прийняті всупереч вимогам ч. 8 ст. 99 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

Позивач наголошував, що оскаржувані постанови прийняті за відсутності передбачених ч. 1 ст. 81 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» підстав для визнання недійсним голосування на виборчій дільниці.

Стверджував, що з приводу голосування на виборчій дільниці № 141239 скарги субєктів виборчого процесу до виборчих комісій чи до суду не надходили.

Вказував, що підставою для прийняття відповідачем оскаржуваних постанов стали акти від 04 та 06 листопада 2015 року про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів ДВК, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців. Причиною такої невідповідності є відсутність списку виборців, що унеможливлює встановлення волевиявлення громадян.

З цього приводу позивач зазначав, що дані, які містяться у списку виборців, жодним чином не впливають на можливість встановлення волевиявлення громадян.

За висновком позивача, повторний підрахунок голосів виборців здійснюється шляхом перерахунку бюлетенів без розпечатування пакета із списком виборців.

Волевиявлення громадян можливо встановити лише на підставі даних про кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду міського голови (рядок 11 Протоколу про повторний підрахунок голосів на виборчий дільниці). Такі дані відповідач без зайвих зусиль може встановити, підрахувавши кількість бюлетенів, які взяли участь у голосуванні, і відрахувавши від цієї кількості бюлетені, визнані недійсними.

Кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчий дільниці та до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування можливо встановити на підставі даних Реєстру виборців або первинного протоколу про підрахунок голосів на виборчий дільниці № 141239, складеного дільничною виборчою комісією 26 жовтня 2015 року.

Позивач стверджував, що визнання недійсним голосування на виборчій дільниці № 141239 матиме наслідком складання протоколу Святогірської МВК про підсумки голосування з виборів Святогірського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі без врахування результатів голосування на спірній дільниці.

Відповідно до відомостей первинного протоколу ДВК № 141239 про підрахунок голосів виборців на виборчий дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови двома кандидатами, що набрали найбільшу кількість голосів виборців, є: ОСОБА_6 - 167 голосів та ОСОБА_1 - 215 голосів, тобто перевага позивача становить 48 голосів.

Внаслідок визнання недійсним голосування на дільниці №141239 та неврахування відповідного протоколу підрахунку голосів виборців цій дільниці при складанні Святогірською МВК протоколу про підсумки голосування з виборів Святогірського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі від 28 жовтня 2015 року двома кандидатами, що набрали найбільшу кількість голосів виборців, визначені ОСОБА_6 - 240 голосів та ОСОБА_1 - 224 голоси, тобто перевага ОСОБА_6 становить 16 голосів.

З урахуванням наведеного позивач зазначав, що внаслідок системних, протиправних, умисних дій Святогірської МВК спотворено результати волевиявлення громадян з виборів Святогірського міського голови, у зв'язку з чим переможцем може стати кандидат, що набрав меншу кількість голосів, а не фактичний переможець.

Посилаючись на ч. 3 ст. 29 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» позивач доводив, що виборчою комісією систематично порушується чинне законодавство. Про систематичність порушень ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» свідчать окрема ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015 року по справі № 805/4778/15-а, постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а, постанова Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4790/15-а, а також постанови Святогірської МВК від 04 листопада 2015 року № 31 та від 06 листопада 2015 року № 36, які прийняті всупереч вимогам ч. 8 ст. 99 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

Правову підставу для дострокового припинення повноважень усього складу Святогірської МВК позивач вбачав в положеннях ч. 3 ст. 29 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

Позовні вимоги про зобовязання Святогірської МВК провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 та скласти протокол про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці з виборів Святогірського міського голови; а також про зобовязання Святогірської МВК утриматись від прийняття рішення (постанови) за наслідками повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 та при складанні протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на згаданій дільниці з виборів Святогірського міського голови про визнання недійсним голосування на дільниці № 141239 з підстав відсутності уточненого списку виборців на виборчій дільниці № 141239 є обраним позивачем способом захисту його порушеного права як кандидата на посаду Святогірського міського голови (а.с. 5-7, 31-33, 159-162).

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали заявлені позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, надали пояснення, аналогічні тим, що наведені у позовній заяві, просили задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав, надав заперечення, сутність яких полягала у наступному.

06 листопада 2015 року на підставі постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а Святогірською МВК в присутності голови Словянської МВК здійснений перерахунок голосів виборців по дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови.

За результатами перерахунку голосів складено відповідний протокол та постанову «Про визнання недійсними результатів голосування на дільничній виборчій комісії № 141239 з виборів Святогірського міського голови». Підставою для винесення такого рішення слугувала відсутність уточненого списку виборців на виборчій дільниці № 141239.

Посилаючись на положення ч. 3 ст. 79 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори», п.п. 2.3, 2.4, 2.6 постанови Центральної виборчої комісії від 21 вересня 2015 року № 355 «Про Розяснення щодо складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на дільниці після закінчення голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» (далі Постанова ЦВК № 355), відповідач стверджував, що уточнений список виборців є єдиним документом, з якого територіальна виборча комісія має право брати дані для заповнення протоколу.

Відповідач доводив, що уточнений список виборців на виборчій дільниці № 141239 включає дані про: кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців, які отримали бюлетені у приміщенні для голосування; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, про що зазначено в ч. 14 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» та у п. 2.1 Постанови ЦВК № 355.

На цій підставі відповідач доводив, що жодний інший виборчий документ окремо або низка виборчих документів у їх сукупності не може слугувати належним джерелом для отримання Святогірською МВК необхідних даних.

Відповідно до ч. 12 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» у разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у ч. 1 ст. 81 цього ОСОБА_5, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним на виборчій дільниці або у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів.

В свою чергу п. 1 ч. 1 ст. 81 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» передбачає, що дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог ОСОБА_5, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин, зокрема як голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу.

Відповідач зазначав, що за фактом викрадення уточненого списку виборців Словянським міським відділом ГУМВС України в Донецькій області ще 27 жовтня 2015 року розпочато кримінальне провадження № 5/13087, яке до теперішнього часу триває (а.с. 36-38).

В судовому засіданні представники відповідача позов не визнали з підстав, викладених у запереченнях, додатково пояснили, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 06 листопада 2015 року здійснювався на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4790/15-а.

Під час здійснення перерахунку, який відбувся 06 листопада 2015 року, Святогірська МВК керувалася тими самими положеннями ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» та Постанови ЦВК № 355, що і 04 листопада 2015 року, а тому дійшла аналогічного висновку, а саме щодо визнання недійсними результатів голосування на виборчій дільниці № 141239 з підстави, визначеної п. 1 ч. 1 ст. 81 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

З урахуванням наведеного представники відповідача просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання здійснювалося за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Зясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2015 року №645-VIII «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році» на неділю 25 жовтня 2015 року призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Згідно з ч. 2 ст. 11 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим ОСОБА_5.

29 серпня 2015 року Центральною виборчою комісією (далі ЦВК) прийнята постанова № 209 «Про початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року», п. 1 якої оголошено з 05 вересня 2015 року початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, призначених згідно з п. 1 Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-VIII.

Отже, 05 вересня 2015 року були розпочаті виборчі процеси:

- з виборів Святогірського міського голови, які відповідно до ч. 5 ст. 2 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія відповідного міста;

- з виборів депутатів Святогірської міської ради, які проводяться відповідно до ч. 3 ст. 2 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» (Постановою ЦВК від 03 вересня 2015 року № 216 (в редакції постанови ЦВК від 07 вересня 2015 року № 233) «Про кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що утворюються обласними, районними, міськими, районними у містах (у містах, де утворені районні у місті ради), сільськими, селищними виборчими комісіями для організації виборів депутатів місцевих рад при проведенні чергових та перших виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року» для проведення виборів депутатів Святогірської міської ради утворено 14 виборчих округів);

- з виборів Словянського міського голови, які відповідно до ч. 4 ст. 2 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, що збігається відповідно з територією міста;

- з виборів депутатів Словянської міської ради, які проводяться відповідно до ч. 3 ст. 2 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» (Постановою ЦВК від 03 вересня 2015 року № 216 (в редакції постанови ЦВК від 07 вересня 2015 року № 233) для проведення виборів депутатів Словянської міської ради утворено 36 виборчих округів).

Відповідно до ч. ч. 3-4 ст. 11 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

У випадках, передбачених цим ОСОБА_5, виборчий процес включає також такі етапи: 1) повторне голосування; 2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.

За правилами ч. 5 ст. 11 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим ОСОБА_5.

Як на час звернення позивача до суду із вказаним позовом, так і на час судового розгляду виборчий процес з виборів Святогірського міського голови не завершився.

Позивач ОСОБА_1 є субєктом виборчого процесу з виборів Святогірського міського голови, має статус кандидата на посаду Святогірського міського голови, що підтверджено посвідченням за № 2, виданим 01 жовтня 2015 року Святогірською МВК (а.с. 8).

Відповідач Святогірська міська виборча комісія Донецької області утворена постановою Словянської міської виборчої комісії (далі Словянська МВК) від 12 вересня 2015 року № 3 «Про формування складу відповідних місцевих виборчих комісій м. Святогірська та м. Миколаївки Донецької області».

26 жовтня 2015 року дільничною виборчою комісією № 141239 складено протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 м. Святогірськ Донецької області з виборів Святогірського міського голови, яким встановлена кількість виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією, а саме - 1188; кількість невикористаних бюлетенів - 732; кількість бюлетенів, що не підлягають врахуванню, 0; кількість бюлетенів, що визнані недійсними 18; кількість виборців, які внесені до списку виборців на виборчій дільниці, - 1193; кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування, - 29; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування 22; загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, - 456 ; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщені для голосування, 434.

Відповідно до п. п. 11-12 протоколу від 26 жовтня 2015 року кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду голови м. Святогірська, складає: ОСОБА_6 - 167, ОСОБА_7 - 46, ОСОБА_1 - 215, ОСОБА_8 - 10; загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду (сільського, селищного, міського голови) 438.

Цей протокол разом із виборчими бюлетенями передано до Святогірської МВК.

Зі змісту протоколу № 11 засідання Святогірської МВК встановлено, що 26 жовтня 2015 року об 11 год. 00 хв. до робочого приміщення Святогірської МВК зайшли члени ДВК № 141239 та інші особи (12 осіб), які на стіл до секретаря комісії кинули протоколи ДВК № 141239 в незапечатаному вигляді. При перевірці правильності заповнення протоколів з підсумків голосування ДВК № 141239 був доданий один з протоколів з виправленнями, грубими помилками, на яких при цьому були мокрі печатки та підписи членів комісії.

На підставі протоколу № 11 від 26 жовтня 2015 року Святогірською МВК прийнята постанова № 11/1 «Про повернення виборчих бюлетенів та протоколів від ДВК № 141239», мотивована тим, що протоколи надані до МВК в незапечатаному стані, а також мали виправлення підрахунків корекційним олівцем, помарки та закреслення у цифрах.

26 жовтня 2015 року о 19 год. 40 хв. Святогірською МВК прийнято постанову № 11/3 «Про скасування постанови Святогірської МВК №11/1 від 26.10.2015 року та проведення виїзного засідання Святогірської МВК на ДВК №141239 з метою проведення повторних підрахунків голосів». Зі змісту постанови вбачається, що під час прийняття рішення № 11/1 Святогірська МВК мала керуватись п. 7 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори», оскільки повторний підрахунок голосів проводиться територіальною виборчою комісією. Зазначена постанова прийнята на підставі п. 4 протоколу № 11.

Відповідно до п. 5 протоколу № 11 Святогірська МВК проголосувала за прийняття рішення про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239.

27 жовтня 2015 року відповідачем прийнято постанову № 14 «Про прийняття рішення щодо зміни нумерації постанов Святогірської МВК», якою змінена нумерація постанов Святогірської МВК з № 11/1 на № 11, з 12/1 на 12.

27 жовтня 2015 року на підставі зазначеного протоколу Святогірська МВК прийняла постанову № 12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Словянської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах № 1, 2, 3,4,5,6», якою визнано недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Словянської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах № 1, 2, 3, 4, 5, 6 (а. с. 12).

В постанові № 12 зазначено, що 27 жовтня 2015 року Святогірською МВК складено акт «Про неможливість встановити результати виборів», а саме, виконати вимоги ч. 14 ст. 83, ч. 3 ст. 85, ч. 1 ст. 86 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» щодо встановлення відомостей про: кількість виборців, включених до списків виборців на виборчій дільниці; кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування на виборчих дільницях; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; кількість виборців, які що отримали виборчі бюлетені у приміщенні перебування; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні. Оскільки зазначені відомості відсутні, Святогірська МВК не має можливості встановити результати волевиявлення громадян на ДВК № 141239.

Відповідно до листа Словянського MB ГУМВС України в Донецькій області від 27 жовтня 2015 року № 5/13087, 27 жовтня 2015 року до чергової частини Словянського MB ГУМВС України в Донецькій області за телефоном оператора «102» від секретаря ТВК № 36 м. Святогірська ОСОБА_9 надійшло повідомлення про те, що було втрачено список про отримання бюлетенів в період з 26 жовтня 2015 року до теперішнього часу, яке зареєстровано в ЖЕО від 27 жовтня 2015 року за № 17326 та проведено перевірку.

В акті Святогірської МВК, складеному 27 жовтня 2015 року о 02 год. 21 хв., зазначено: «… на виборчій дільниці № 141239 членами Святогірської МВК були перераховані виборчі бюлетені, контрольні талони за кількістю відповідали кількості бюлетенів, та виявлено відсутність дільничної печатки на всіх контрольних талонах. Підстава п. 27 ст. 79 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори». В окрузі № 1 та № 4 виявлені розбіжності у кількості виборчих бюлетенів 4 шт. Комісія признала один виборчий бюлетень з виборів Святогірського міського голови зіпсованим.»

Відповідно до протоколу відповідача від 28 жовтня 2015 «Про підсумки голосування з виборів Святогірського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі» встановлено, що кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями, складає - 2637; кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях, - 2635; кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування на виборчих дільницях, - 49; кількість невикористаних виборчих бюлетенів - 903; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування, - 512; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування, - 34; загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, - 546; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, - 546; кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, - 1188; кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними, - 22; кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду (сільського, селищного, міського) голови: ОСОБА_6 - 240, ОСОБА_7 - 46, ОСОБА_1 - 224, ОСОБА_8 - 14; загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду голови склала 524.

29 жовтня 2015 та 30 жовтня 2015 року відповідачем складено уточнені протоколи «Про підсумки голосування з виборів Святогірського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі». Відповідно до п. 2 зазначених уточнених протоколів, кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях, складає 1442.

В протоколі від 28 жовтня 2015 року не враховано відомості щодо результатів підрахунку голосів які, отримані з ДВК № 141239.

Постановою Святогірської МВК № 23 від 29 жовтня 2015 року «Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірськ Донецької області» визнано обраним міським головою м. Святогірськ ОСОБА_6

На підставі уточненого протоколу від 30 жовтня 2015 року Святогірською МВК 30 жовтня 2015 року прийнято рішення № 25 ««Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірськ Донецької області», яким визнано обраним міським головою м. Святогірськ ОСОБА_6

Вказані обставини встановлені постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а, а тому в силу приписів ч. 1 ст. 72, ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) не підлягають доведенню під час розгляду справи № 805/4828/15-а.

Судом також встановлено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4790/15-а, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2015 року, постанова Святогірської МВК від 30 жовтня 2015 року № 25 «Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірська Донецької області» скасована (а.с. 40-43).

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а визнані протиправними та скасовані постанови Святогірської МВК від 26 жовтня 2015 року № 11 «Про повернення виборчих бюлетенів та протоколів від ДВК № 141239», від 26 жовтня 2015 року № 11/3 «Про скасування постанови Святогірської міської виборчої комісії від 26 жовтня 2015 року № 11/1 та проведення виїзного засідання Святогірської міської виборчої комісії на ДВК №141239 з метою проведення повторних підрахунків голосів»; від 27 жовтня 2015 року № 12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Словянської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах»; зобовязано Святогірську МВК провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 у приміщенні Святогірської МВК згідно ч. 9 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» (а.с. 44-48).

Таким чином, судовим рішенням по справі № 805/4778/15-а відповідача зобовязано здійснити повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239.

З метою виконання судового рішення по справі № 805/4778/15-а 04 листопада 2015 року Святогірською МВК проведене засідання, яке розпочалось о 10 годині 45 хвилин і перебіг якого відображений у протоколі № 12 (а.с. 49-52).

Повноважність складу Святогірської МВК станом на 04 листопада 2015 року підтверджена довідкою від 08 листопада 2015 року № 5 та постановою Словянської МВК від 12 вересня 2015 року № 3 з додатком 1 до неї (а.с. 153-155).

На засіданні Святогірської МВК 04 листопада 2015 року були присутні члени Святогірської МВК, в тому числі голова ОСОБА_10, заступник голови ОСОБА_11, секретар Козуб С.Г., члени комісії ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16

На засіданні Святогірської МВК 04 листопада 2015 року також були присутні голова Словянської МВК ОСОБА_17; голова ДВК № 141239 ОСОБА_18, секретар ДВК № 141239 ОСОБА_19, члени ДВК № 141239 ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, а також інші особи, включаючи ОСОБА_1

На порядку денному засідання Святогірської МВК 04 листопада 2015 року було 6 питань, зокрема:

1. Інформаційна доповідь голови Святогірської МВК ОСОБА_10 про рішення Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а.

2. Повторний підрахунок голосів з виборів Словянського міського голови на ДВК № 141239 у приміщенні Святогірської МВК;

3. Повторний підрахунок голосів з виборів депутатів Словянської міської ради на ДВК № 141239 у приміщенні Святогірської МВК;

4. Повторний підрахунок голосів з виборів Святогірського міського голови на ДВК № 141239 у приміщені Святогірської МВК;

5. Повторний підрахунок голосів з виборів депутатів Святогірської міської ради на ДВК № 141239 у приміщенні Святогірської МВК.

По 1 питанню порядку денного Святогірська МВК заслухала голову цієї комісії ОСОБА_10, який доповів, що постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а Святогірську МВК зобовязано провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 у приміщенні Святогірської МВК згідно ч. 9 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

Жодного рішення з цього питання відповідачем не приймалося.

По 4 питанню порядку денного слухали голову Святогірської МВК ОСОБА_23 про складання протоколу повторного підрахунку голосів з виборів Святогірського міського голови на виборчій дільниці № 141239.

При повторному підрахунку голосів Святогірська МВК встановила:

- кількість виборчих бюлетенів для голосування з виборів Святогірського міського голови, одержаних ДВК від Святогірської МВК, згідно витягу з протоколу від 22 жовтня 2015 року, отримали в кількості 1188;

- кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці нуль, так як неможливо встановити кількість через відсутність уточненого виборчого списку, у якому розписувався виборець, що є фіксацією отримання ним бюлетеня (члени ДВК перевіряли наявність виборця в уточненому списку виборців та паспорт громадянина України) згідно з ч. 2 ст. 3 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори»;

- кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування, нуль, з тієї ж причини;

- кількість невикористаних виборчих бюлетенів 732;

- кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування, нуль, неможливо встановити;

- загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, підраховувалися контрольні талони у кількості 456, 3 з яких виявилися недійсними у звязку з відсутністю в них підпису виборця;

- кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, нуль.

04 листопада 2015 року Святогірською МВК складений акт про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з виборів Святогірського міського голови, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців.

Акт підписаний головою, заступником голови, секретарем та двома членами Святогірської ДВК.

В акті зазначено, що дільнична виборча комісія з виборів Святогірського міського голови на виборчій дільниці № 141239 м. Святогірськ Донецької області за результатами підрахунку кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії з виборів Святогірського міського голови, які їх видали, - 456; кількість підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів Святогірського міського голови для голосування у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 36, - 0, виявила невідповідність зазначених кількостей, що становить 456 контрольних талонів, з них три не містять підписів виборців, про що відповідно до ч. 13 ст. 27, ч. 9 ст. 79 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» склала цей акт. Причиною невідповідності є відсутність списку виборців з підписами голосуючих (а.с. 70).

За результатами розгляду питання 4 порядку денного Святогірською МВК прийнятий протокол про повторний підрахунок голосів виборців з виборів Святогірського міського голови та вирішено визнати недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови, а також складений акт про невідповідність контрольних талонів та підписів виборців в уточненому списку виборців, причиною якої є відсутність списку виборців з підписами голосуючих, про що є запис в Журналі ЄО МВС № 17326 від 27 жовтня 2015 року.

За це рішення проголошували: «за» - 7, «проти» - 0, «утримались» - 0.

Судом встановлено, що за результатами розгляду питання 4 порядку денного 04 листопада 2015 року о 20 год. 35 хв. Святогірською МВК прийнята постанова № 31 «Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови».

Постанова мотивована неможливістю виконання вимог ч. 14 ст. 83, ч. 3 ст. 85, ч. 1 ст. 86 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» щодо встановлення відомостей про кількість виборців, включених до списку виборців на виборчих дільницях; кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування на виборчих дільницях; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні перебування; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні. Неможливість встановлення цих показників виключає можливість встановлення волевиявлення громадян на ДВК № 141239.

На підставі наведеного та керуючись ч.ч. 11-12, 14-16 ст. 83, ч. 1 ст. 81, ч. 3 ст. 85, ч. 1 ст. 86 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» Святогірська МВК постановила визнати недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови (а.с. 71).

04 листопада 2015 року о 20 год. 35 хв. Святогірською МВК складений Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови Донецької області, який підписаний головою, заступником голови, секретарем та членами комісії, присутніми на засіданні.

При складанні протоколу Святогірська МВК у п. 1 «кількість виборчих бюлетенів для голосування в територіальному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією» зазначила «1 188»; у п. 2 «кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці» - «0»; у п. 3 «кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування» - «0»; у п. 4 «кількість невикористаних виборчих бюлетенів» - «732»; у п. 5 «кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування» - «0»; у п. 6 «кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування» - «0»; загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені» - «0»; у п. 8 «кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню» - «0»; у п. 9 «кількість виборців, які взяли участь у голосуванні» зазначено «-»; у п. 10 «кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними» зазначено «-», у п. 11 «кількість голосів виборців, поданих за кожну місцеву організацію політичної партії, кандидата, закріпленого нею за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення)» навпроти прізвища, імя та по батькові кожного з чотирьох кандидатів на посаду Святогірського міського голови зазначено «-»; у п. 12 «загальна кількість голосів виборців, поданих за місцеві організації політичних партій, кандидатів, закріплених ними за відповідними територіальними виборчими округами (у разі закріплення)» зазначено «-».

ОСОБА_1 та ОСОБА_24 підписали цей протокол з окремою думкою (а.с. 72-75).

З приводу підписання позивачем протоколів повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 судом встановлено наступне.

Окрема думка, на яку позивач посилався у протоколах, являла собою «Звернення (окрему думку) кандидата на посаду міського голови м. Святогірська ОСОБА_1 до протоколу від 04 листопада 2015 року».

Сутність цього звернення полягала у тому, що 26 жовтня 2015 року ДВК № 141239 складено протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 м. Святогірська Донецької області з виборів Святогірського міського голови, яким встановлено: кількість виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою дільничною комісією, а саме 1188; кількість невикористаних бюлетенів складає 732, кількість бюлетенів, що не підлягають врахуванню 0; кількість бюлетенів, що визнані недійсними 18; кількість виборців, які внесені до списку виборців на виборчій дільниці 1193; кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування 29; кількість виборців, які отримали, виборчі бюлетені, складає 456; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування, 434.

Відповідно до п. 11 протоколу кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду міського голови м. Святогірська складає ОСОБА_6 167, ОСОБА_7 46, ОСОБА_1 215, ОСОБА_8 10, загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду міського голови 438 (п. 12 протоколу).

На цій підставі позивач зазначав, що протоколи, складені 04 листопада 2015 року, не відповідають фактичному підрахунку (а.с. 151).

Складене ОСОБА_1 звернення (окрема думка) Святогірській МВК надана не була, до протоколів повторного підрахунку голосів виборців не долучалася, і не була предметом розгляду відповідача.

В судовому засіданні позивач пояснив, що це звернення «окрему думку» він надав до Словянської МВК.

Представники відповідача в судовому засіданні зазначили, що уточнені протоколи підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 Святогірською дільничною виборчою комісією № 141239 складені не були і до Святогірської МВК не надавалися.

Позивач та його представник цього твердження представників відповідача не спростовували.

Крім того, згідно з поясненнями представників сторін, ні позивач, ні інші субєкти виборчого процесу бездіяльність Святогірської дільничної виборчої комісії № 141239, яка полягала у не складенні уточнених протоколів підрахунку голосів виборців, не оскаржували.

Представник відповідача також зазначив, що під час повторного підрахунку голосів виборців 04 листопада 2015 року була присутня голова Словянської МВК як виборчої комісії вищого рівня, яка також жодних зауважень щодо процедури повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 не висловлювала.

Судом встановлено, що ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а відмовлено в задоволенні клопотання кандидата на посаду Святогірського міського голови ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а.

Під час вирішення даного процесуального питання колегією суддів Донецького апеляційного адміністративного суду було встановлено, що ОСОБА_1 визнає факт виконання судового рішення, проте не згодний з способом підрахунку голосів, який обрав відповідач під час його виконання (а.с. 102-103).

Судом встановлено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2015 року по справі № 805/4786/15-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2015 року, визнана протиправною та скасована постанова Святогірської МВК від 27 жовтня 2015 року № 12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Словянської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах № 1, 2, 3, 4, 5, 6»; зобовязано Святогірську МВК провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 у приміщенні Святогірської МВК в порядку ч. 9 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» (а.с. 104-111).

Таким чином, судовим рішенням по справі № 805/4786/15-а відповідача було зобовязано здійснити повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239.

З метою виконання судового рішення по справі № 805/4786/15-а 06 листопада 2015 року Святогірською МВК проведене засідання, яке розпочалось о 10 год. 05 хв. і перебіг якого відображений у протоколі № 13 (а.с. 112-115).

Повноважність складу Святогірської МВК станом на 06 листопада 2015 року підтверджена довідкою від 08 листопада 2015 року № 6 та постановою Словянської МВК від 12 вересня 2015 року № 3 з додатком 1 до неї (а.с. 156-158).

На засіданні Святогірської МВК 06 листопада 2015 року були присутні члени Святогірської МВК, в тому числі голова ОСОБА_10, заступник голови ОСОБА_11, секретар Козуб С.Г., члени комісії ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16

На засіданні Святогірської МВК 06 листопада 2015 року також були присутні голова ДВК № 141239 ОСОБА_18, секретар ДВК № 141239 ОСОБА_19, член ДВК № 141239 ОСОБА_20, а також інші особи. Позивач на засіданні 06 листопада 2015 року присутній не був.

На порядку денному засідання Святогірської МВК 06 листопада 2015 року було 6 питань, зокрема:

2. Інформаційна доповідь голови Святогірської МВК ОСОБА_10 про рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року та Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2015 року по справі № 805/4786/15-а.

3. Повторний підрахунок голосів з виборів Словянського міського голови на ДВК № 141239 у приміщенні Святогірської МВК;

4. Повторний підрахунок голосів з виборів депутатів Словянської міської ради на ДВК № 141239 у приміщенні Святогірської МВК;

5. Повторний підрахунок голосів з виборів Святогірського міського голови на ДВК № 141239 у приміщені Святогірської МВК;

6. Повторний підрахунок голосів з виборів депутатів Святогірської міської ради на ДВК № 141239 у приміщенні Святогірської МВК.

По 2 питанню порядку денного Святогірська МВК заслухала голову цієї комісії ОСОБА_10, який доповів, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2015 року, по справі № 805/4786/15-а Святогірську МВК зобовязано провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 у приміщенні Святогірської МВК в порядку ч. 9 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

Жодного рішення з цього питання відповідачем не приймалося.

По 5 питанню порядку денного слухали голову Святогірської МВК ОСОБА_23 про складання протоколу повторного підрахунку голосів з виборів Святогірського міського голови на виборчій дільниці № 141239.

При повторному підрахунку голосів Святогірська МВК встановила:

- кількість виборчих бюлетенів для голосування з виборів Святогірського міського голови, одержаних ДВК від Святогірської МВК, згідно витягу з протоколу від 22 жовтня 2015 року, отримали в кількості 1188;

- кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці нуль, так як неможливо встановили кількість через відсутність уточненого виборчого списку, у якому розписувався виборець, що є фіксацією отримання ним бюлетеня (члени ДВК перевіряли наявність виборця в уточненому списку виборців та паспорт громадянина України) згідно з ч. 2 ст. 3 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори»;

- кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування нуль, з тієї ж причини;

- кількість невикористаних виборчих бюлетенів 732;

- кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування нуль, неможливо встановити;

- загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені підраховувалися контрольні талони у кількості 456, 3 з яких виявилися недійсними у звязку з відсутністю в них підпису виборця;

- кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню нуль.

06 листопада 2015 року Святогірською МВК складений акт про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з виборів Святогірського міського голови, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців.

Акт підписаний головою, заступником голови, секретарем та чотирма членами Святогірської ДВК.

В акті зазначено, що дільнична виборча комісія з виборів Святогірського міського голови на виборчій дільниці № 141239 м. Святогірськ Донецької області за результатами підрахунку кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії з виборів Святогірського міського голови, які їх видали, - 456; кількість підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів Святогірського міського голови для голосування у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 36, - 0, виявила невідповідність зазначених кількостей, що становить 456 контрольних талонів, з них три не містять підписів виборців, про що відповідно до ч. 13 ст. 27, ч. 9 ст. 79 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» склала цей акт. Причиною невідповідності є відсутність списку виборців з підписами голосуючих (а.с. 125).

За результатами розгляду питання 5 порядку денного Святогірською МВК прийнятий протокол про повторний підрахунок голосів виборців з виборів Святогірського міського голови та вирішено визнати недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови, а також складений акт про невідповідність контрольних талонів та підписів виборців в уточненому списку виборців, причиною якої є відсутність списку виборців з підписами голосуючих, про що є запис в Журналі ЄО МВС № 17326 від 27 жовтня 2015 року.

За це рішення проголосували: «за» - 8, «проти» - 0, «утримались» - 0.

Судом встановлено, що за результатами розгляду питання 5 порядку денного 06 листопада 2015 року о 10 год. 55 хв. Святогірською МВК прийнята постанова № 36 «Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови».

Постанова мотивована неможливістю виконання вимог ч. 14 ст. 83, ч. 3 ст. 85, ч. 1 ст. 86 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» щодо встановлення відомостей про кількість виборців, включених до списку виборців на виборчих дільницях; кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування на виборчих дільницях; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні перебування; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні. Неможливість встановлення цих показників виключає можливість встановлення волевиявлення громадян на ДВК № 141239.

На підставі наведеного та керуючись ч.ч. 11-12, 14-16 ст. 83, ч. 1, 3 ст. 81, ч. 3 ст. 85, ч. 1 ст. 86 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» Святогірська МВК постановила визнати недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови; скласти протокол про повторний підрахунок голосів виборців виборчої дільниці № 141239, який містить лише відомості, зазначені у п. 1-8 ч. 2 ст. 80 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори»; на місці інших відомостей поставити прочерк (а.с. 126).

06 листопада 2015 року о 10 год. 55 хв. Святогірською МВК складений Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови Донецької області, який підписаний головою, заступником голови, секретарем та членами комісії, присутніми на засіданні, а також членами Святогірської ДВК № 141239, присутніми на засіданні.

При складанні протоколу Святогірська МВК у п. 1 «кількість виборчих бюлетенів для голосування в територіальному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією» зазначила «1188»; в п. 2 «кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці» - «0»; в п. 3 «кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування» - «0»; в п. 4 «кількість невикористаних виборчих бюлетенів» - «732»; в п. 5 «кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування» - «0»; в п. 6 «кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування» - «0»; загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені» - «0»; в п. 8 «кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню» - «0»; в п. 9 «кількість виборців, які взяли участь у голосуванні» - «-»; в п. 10 «кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними» - «-», в п. 11 «кількість голосів виборців, поданих за кожну місцеву організацію політичної партії, кандидата, закріпленого нею за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення)» навпроти прізвища, імя та по батькові кожного з чотирьох кандидатів на посаду Святогірського міського голови зазначено «-»; в п. 12 «загальна кількість голосів виборців, поданих за місцеві організації політичних партій, кандидатів, закріплених ними за відповідними територіальними виборчими округами (у разі закріплення)» зазначено «-» (а.с. 127-128).

Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надані.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин, суд застосовує такі правові норми.

З приводу позовних вимог про визнання незаконними та скасування постанов Святогірської МВК від 04 листопада 2015 року № 31 та від 06 листопада 2015 року № 36 суд зазначає наступне.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року № 595-VII.

Встановлення підсумків голосування регламентовано ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

Процедура повторного підрахунку голосів виборців визначена ч.ч. 9-12 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

Відповідно до ч. 9 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, що прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обовязковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми кандидати, уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Згідно з ч. 10 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Відповідно до ч. 11 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається територіальною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша за кількість осіб, які входять до складу відповідної територіальної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. Цей протокол підписується присутніми членами територіальної виборчої комісії та членами дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів виборців, і засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. Відомості, занесені до протоколу, оголошуються. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

За правилами ч. 12 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» у разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у ч. 1 ст. 81 цього ОСОБА_5, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці або у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів. У цьому разі протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається виборчою комісією у порядку, визначеному ч. 11 цієї статті та ч. 3 ст. 81 цього ОСОБА_5.

Підстави, за наявності яких голосування на виборчій дільниці визнається недійсним, визначені ч. 1 ст. 81 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

Згідно з ч. 1 ст. 81 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього ОСОБА_5, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим ОСОБА_5; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує пять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на пять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

За правилами ч. 3 ст. 81 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» у разі прийняття рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним з окремих місцевих виборів усі бюлетені, виявлені у виборчих скриньках на цій виборчій дільниці з таких місцевих виборів, вважаються такими, що не підлягають врахуванню. У цьому разі протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відповідно за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1-8 частини другої статті 80 цього ОСОБА_5, а за місцеві організації партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення), повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1-8 частини третьої статті 80 цього ОСОБА_5. На місці інших відомостей ставиться прочерк.

Відповідач доводив, що голосування на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови визнано недійсним на підставі п. 1 ч. 1 ст. 81 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

Згідно з ч. 14 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів (у тому числі з позначкою «Уточнений») дільничних виборчих комісій відповідно про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, на підставі цих протоколів, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці не пізніш як на пятий день з дня голосування (дня повторного голосування) встановлює та заносить до протоколу про підсумки голосування окремо по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів такі відомості: 1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; 2) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; 3) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування на виборчих дільницях; 4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 8) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 9) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними.

Відповідно до ч. 15 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» до протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі, єдиному одномандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, крім відомостей, зазначених у частині чотирнадцятій цієї статті, цифрами і прописом заносяться: 1) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, за кожного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости; 2) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Згідно з ч. 16 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» до протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, крім відомостей, зазначених у частині чотирнадцятій цієї статті, цифрами і прописом заносяться: 1) кількість голосів виборців, поданих за кожну місцеву організацію партії, кандидата, закріпленого нею за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення), у цьому територіальному виборчому окрузі; 2) загальна кількість голосів виборців, поданих за усі місцеві організації партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення).

Відповідно до ч. 17 ст. 83 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» протокол територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі містить відомості, зазначені у частині чотирнадцятій цієї статті, і відомості, зазначені відповідно у частинах пятнадцятій або шістнадцятій цієї статті.

Розяснення щодо складення протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ затверджені постановою Центральної виборчої комісії від 21 вересня 2015 року № 355 (далі Постанова ЦВК № 355).

Це Розяснення розроблено з метою однакового застосування відповідних положень ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» та постанов Центральної виборчої комісії.

Особливості складання протоколу у випадку визнання голосування на виборчій дільниці недійсним визначені п.п. 3.1-3.5 Постанови ЦВК № 355.

П. 3.1 Постанови ЦВК № 355 передбачає, що відповідно до ч. 1 ст. 81 ОСОБА_5 дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним у разі встановлення нею порушень вимог ОСОБА_5, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених ОСОБА_5; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує пять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, про що у кожному випадку складається акт за формою згідно з додатком 23 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року № 177;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, про що складається відповідний акт за формою згідно з додатками 24 26 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року № 177;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на пять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці, про що складається відповідний акт за формою згідно з додатками 27 29 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року № 177.

Згідно з п. 3.2 Постанови ЦВК № 355 у разі прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради у територіальному виборчому окрузі заносяться лише відомості, зазначені у пунктах 1 8 частини третьої статті 80 ОСОБА_5, яким відповідають такі ж пункти протоколу. При цьому в пункті 8 протоколу зазначається загальна кількість виборчих бюлетенів, виявлених у скриньках. На місці інших відомостей ставиться прочерк.

Відповідно до п. 3.3 Постанови ЦВК № 355 у разі прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів сільської, селищної ради в одномандатному виборчому окрузі, виборів сільського, селищного, міського голови, старости заносяться лише відомості, зазначені у пунктах 1 8 частини другої статті 80 ОСОБА_5, яким відповідають такі ж пункти протоколу. При цьому в пункті 8 протоколу зазначається загальна кількість виборчих бюлетенів, виявлених у скриньках. На місці інших відомостей ставиться прочерк.

П. 3.4 Постанови ЦВК № 355 встановлено, що рішення дільничної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним та акт (акти), на підставі якого (яких) прийнято це рішення, додаються до першого примірника протоколу.

Відповідно до п. 3.5. Постанови ЦВК № 355 протокол складається комісією у порядку, встановленому ст. 80 ОСОБА_5, із застосуванням положень розділів 1, 2 цього Розяснення.

Так, п. 2.1 Постанови ЦВК № 355 визначено, що до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів сільського, селищного, міського голови прописом та цифрами заносяться відомості, передбачені пунктами 1 12 частини другої статті 80 ОСОБА_5, яким відповідають такі ж пункти протоколу (додаток 4 до постанови Центральної виборчої комісії від 25 серпня 2015 року № 180), а саме: 1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією; 2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці; 3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування; 4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду (сільського, селищного, міського) голови; 12) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду (сільського, селищного, міського) голови.

Ч. 3 ст. 79 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» та п. 2.3 Постанови ЦВК № 355 визначено, що дільнична виборча комісія на підставі списку виборців (зазначених у списку відомостей) встановлює кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці.

Для цього кожен член дільничної виборчої комісії, відповідальний за роботу зі списком виборців, підраховує по кожному аркушу списку відомості про кількість виборців, внесених до списку виборців, на момент закінчення голосування. Після чого член комісії повідомляє підсумкові відомості щодо кількості виборців.

На підставі додавання відповідних підсумкових відомостей про кількість виборців, оголошених усіма членами дільничної виборчої комісії, відповідальними за роботу зі списком виборців, комісія встановлює кількість виборців на виборчій дільниці, які були включені до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування). Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту «2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці» відповідних протоколів з кожних місцевих виборів, що визначено п. 2.3 Постанови ЦВК № 355.

Відповідно до п. 2.4. Постанови ЦВК № 355 дільнична виборча комісія на підставі порівняння списку виборців (записів у списку виборців «голосує за місцем перебування») та витягу із списку виборців (відомостей про включених до нього виборців) встановлює кількість виборців на виборчій дільниці, які були включені до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування (на момент закінчення голосування). Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту «3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування» протоколу.

Системний аналіз положень ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» та Постанови ЦВК № 355 зумовлює висновок, що кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці, встановлюється саме на підставі списку виборців.

П. 2.6 Постанови ЦВК № 355 визначено, що після підрахунку невикористаних виборчих бюлетенів дільнична виборча комісія згідно з ч. 6 ст. 79 ОСОБА_5 підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування, за підписами виборців відповідно у списку виборців та у витягу із списку виборців, передбаченому частиною третьою статті 78 ОСОБА_5, про що оголошує голова комісії.

Для цього кожен член дільничної виборчої комісії, відповідальний за роботу зі списком виборців (з витягом із списку виборців), підраховує по кожному аркушу списку за підписами виборців відомості про кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування. Після чого член комісії підсумовує відомості з усіх отриманих ним аркушів списку виборців (витягу із списку виборців) і передає їх, а також сумарні відомості голові комісії.

Комісія на підставі списку виборців (за підписами виборців у списку виборців), а також порівняння списку виборців (записів у списку виборців «голосував за місцем перебування») та витягу із списку виборців (за підписами виборців у витягу із списку виборців) окремо підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування, про що оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії.

Такі кількості заносяться секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії відповідно до пунктів «5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування» та «6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування» протоколу.

Таким чином, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, встановлюється на підставі списку виборців (за підписами виборців у списку виборців), а також шляхом порівняння списку виборців (записів у списку виборців «голосував за місцем перебування») та витягу із списку виборців (за підписами виборців у витягу із списку виборців).

Можливість використання будь-якого іншого документа для встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, ні ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори», ні Постановою ЦВК № 355 не передбачена.

З приводу доводів позивача про можливість встановлення цих даних на підставі відомостей Реєстру виборців, суд зазначає наступне.

З Реєстру виборців можливо отримати відомості про громадян України, які були включені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці, однак неможливо встановити, хто з осіб, включених до списку виборців, отримував виборчі бюлетені і голосував на відповідних виборах у день голосування, а також чи була особа, яка отримала бюлетень, включена до такого списку.

Щодо посилання на можливість встановлення результатів волевиявлення громадян на підставі контрольних талонів та виборчих бюлетенів, суд відзначає таке.

Основні засади місцевих виборів визначені ст. 2 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

Так, згідно з ч. 1 ст. 2 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим ОСОБА_5 загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Таємниця голосування є однією із засад місцевих виборів, що визначено ст. ст. 2, 7 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори», яка крім іншого забезпечується неможливістю ідентифікації виборця на підставі контрольних талонів або виборчих бюлетенів.

Як наслідок, контрольні талони та виборчі бюлетені не дають можливості встановити факт того, що на виборах проголосували саме ті виборці, які були включені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці.

Крім того, абз. 4 п. 2.7. Постанови № 355 визначено, що у разі невідповідності кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців дільнична виборча комісія складає відповідний акт за формою згідно з додатками 10 12 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року № 177.

Враховуючи відсутність списку виборців з підписами виборців про отримання бюлетенів, суд вважає обґрунтованим висновок Святогірської МВК про неможливість достовірного встановлення результатів волевиявлення виборців з тієї причини, що відповідачем фактично виявлений факт незаконного голосування, який полягав у голосуванні особами, які не включені до списку виборців, у кількості, що перевищує пять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, тобто з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 81 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

Стосовно посилання позивача на ч. 8 ст. 99 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» як на підставу визнання незаконними та скасування постанов від 04 листопада 2015 року № 31 та від 06 листопада 2015 року № 36 суд зазначає таке.

Так, ч. 8 ст. 99 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» встановлено, що у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

Постанова Святогірської МВК від 27 жовтня 2015 року № 12, якою крім іншого визнано недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови, була скасована в судовому порядку у звязку з порушенням відповідачем процедури встановлення підсумків голосування, визначеної ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

Повторні підрахунки голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови, які мали місце 04 та 06 листопада 2015 року, проведені Святогірською МВК у відповідності до вимог ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» та п.п. 3.1-3.5 Постанови ЦВК № 355.

Як наслідок правові та фактичні підстави для визнання незаконними та скасування спірних постанов від 04 листопада 2015 року № 31 та від 06 листопада 2015 року № 36 відсутні, а позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Вимоги позивача про зобовязання Святогірську МВК провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 у приміщенні Святогірської МВК згідно вимог ст. 79 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» та скласти протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови; а також про зобовязання Святогірську МВК утриматись від прийняття рішення (постанови) за наслідками повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 та при складенні протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови про визнання недійсним голосування на дільниці № 141239 з підстав відсутності уточненого списку виборців на виборчій дільниці № 141239 мають похідних характер від вимог про визнання незаконними та скасування постанов Святогірської МВК від 04 листопада 2015 року № 31 та від 06 листопада 2015 року № 36, а тому також не підлягають задоволенню.

З приводу позовних вимог про дострокове припинення повноважень усього складу Святогірської МВК у звязку з систематичним порушенням ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 29 ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України.

Такий факт як «систематичне порушення» відповідачем ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори» судовими рішеннями у справах № 805/4778/15-а, № 805/4786/15-а та № 805/4790/15-а, встановлений не був.

Правомірність постанов від 04 листопада 2015 року № 31 та від 06 листопада 2015 року № 36 доведена відповідачем належними та допустими доказами.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про дострокове припинення повноважень усього складу Святогірської МВК також не підлягають задоволенню.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

На підставі ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Ст. 4 ОСОБА_5 України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Ч. 3 ст. 6 ОСОБА_5 України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Мінімальна заробітна плата станом на 1 січня 2015 року визначена у розмірі 1218 грн.

Зважаючи на те, що у матеріалах справи відсутні документи, що підтверджують сплату позивачем судового збору або існування випадків, коли його не належить сплачувати, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з позивача судового збору за кожну немайнову вимогу у розмірі 487,20 грн., а всього 2436,00 грн. = (487,20 х 5 немайнових позовних вимог) на користь Державного бюджету України, як того вимагає ч. 2 ст. 4 Закон України «Про судовий збір».

Керуючись Конституцією України, ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори», ст.ст. 2-15, 17-20, 23, 26, 69-72, 94, 98, 159-163, 167, 172, 177, 179, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

1. У задоволенні адміністративного позову Кандидата на посаду Святогірського міського голови ОСОБА_1 до Святогірської міської виборчої комісії про визнання незаконними та скасування постанов, дострокове припинення повноважень усього складу Святогірської міської виборчої комісії, про зобовязання вчинити певні дії та про зобовязання утриматися від вчинення певних дій відмовити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України на р/р 31214206784075, отримувач Словянське УК/м. Словянськ/22030001, банк отримувача ГУДКС України у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37803368, МФО 834016 судовий збір у розмірі 2 436 (дів тисячі чотириста тридцять шість) гривень 00 копійок.

3. Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті, повний текст проголошений у судовому засіданні 08 листопада 2015 року.

4. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

5. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Голошивець І.О.

Судді ОСОБА_25 ОСОБА_26