ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05 листопада 2015 р. Справа № 903/1024/15
за позовом: Волинської обласної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів, м. Луцьк
до відповідача: Луцької міської ради, м.Луцьк
про визнання недійсним та скасування рішення Луцької міської ради від 27.05.2015р. №74/51
Суддя Дем'як В.М.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 - голова правління (НОМЕР_1 від 04.09.1996р.), ОСОБА_2 - за договором № 03/08/15 від 03.08.2015р.(додаткова угода від 01.10.2015р.)
від відповідача: ОСОБА_3 - за довіреністю №1.1-8/7246 від 26.12.2014р.
Суть спору: позивач - Волинська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів просить визнати недійсним та скасувати рішення Луцької міської ради №74/51 від 27.05.2015р. "Про поновлення договору оренди землі Волинській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів для обслуговування стоянки автотранспорту на вул. Львівській, 106А" .
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що оспорюване рішення Луцької міської ради №74/51 від 27.05.2015р. було прийнято з порушенням ч.2 ст.19 Конституції України, ч.14 ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та в супереч ч.1 ст.27, ч.2 ст.28 Регламенту Луцької міської ради VI скликання. Вважає, що приймаючи оскаржуване рішення Луцька міська рада змінила предмет вказаного рішення без необхідних погоджувальних процедур, а відтак безпідставно відмовила в поновленні договору оренди, а згідно ч.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
В підтвердження позовних вимог позивач подав договір оренди землі від 28.05.2010р., акт прийому-передачі земельної ділянки від 28.05.2010р., лист Волинської обласної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів №4 від 06.01.2015р., відповідь Луцької міської ради №1.1-15/407 від 26.01.2015р., опис прийняття документів №П 19004 від 22.04.2015р., заяву №1515_/6.2-5 від 22.04.2015р., рішення Луцької міської ради №74/51 від 27.05.2015р., розпорядження Луцької міської ради народних депутатів №274-р від 10.10.1978р., акт від 13.11.1978р., договір оренди землі від 10.02.2005р., рішення Луцької міської ради №21/15.16 від 28.12.2004р., повідомленням Луцької ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області №13627/10/03-18-15-04 від 17.08.2015р., статут Волинської обласної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів, свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян №54 від 17.04.1994р., свідоцтво про державну реєстрацію позивача А01№138431, довідку АА №647455 з ЄДРПОУ.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях (а.с.51-53).
Представник відповідача на вимогу ухвали суду від 22.09.2015р.подав клопотання за вх. №01-54/10951/15 від 05.11.2015р. в якому просить долучити копію Регламенту Луцької міської ради VI скликання та в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.67-68).
Вважає позов безпідставним та таким, що до задоволення не підлягає. Пояснив, що Луцькою міською радою прийняте оскаржуване рішення більшістю голосів депутатів. За пропозицією депутата було внесено зміни до пропонованого рішення про поновлення договору оренди. Пропозиція депутата висловлена в зв'язку із подальшою можливістю з боку міської ради щодо відчуження вільної земельної ділянки з метою наповнення місцевого бюджету. Саме тому п. 2 оскаржуваного рішення запропоновано включити вказану ділянку до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу шляхом аукціону із цільовим призначенням для обслуговування автостоянки. Тобто власник земельної ділянки Луцька міська рада, як представницький орган територіальної громади м. Луцька, прийняв рішення не продовжувати право користування земельної ділянкою, натомість в подальшому виставити земельну ділянку на аукціон для продажу з метою наповнення місцевого бюджету в межах компетенції та на підставі Закону.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, господарський суд,-
в с т а н о в и в:
28.05.2010р. між Луцькою міською радою (Орендодавець) та Волинською обласною організацією Всеукраїнської спілки автомобілістів (Орендар) було укладено договір оренди землі (а.с.10-12).
Відповідно до п.1 договору оренди землі, зареєстрованого у Волинській регіональній філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" 28 травня 2010р. за № 041007700244 Луцька міська рада надала, а Волинська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів прийняла в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського значення загальною площею 3725 кв.м. - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться на вул.Львівській, 106А в м.Луцьку каластровий номер 310950002.
Пунктом 8 договору передбачено, що договір укладено на 5 років. Після закінчення якого орендар має переважне право на його поновлення на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Згідно п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється в розмірі 0,09% від грошової оцінки земельної ділянки, що становить 841,28грн. на 2010р.
Передача земельної ділянки здійснюється без розроблення проекту її відведення та на підставі рішення Луцької міської ради № 53/109 від 25.02.2010р. (п.17 договору).
Умовами п.19 договору передбачено, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 15-денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання.
Як вбачається з акту прийому-передачі земельної ділянки від 28.05.2010р. Луцька міська рада передала, а Волинська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів прийняла земельну ділянку несільськогосподарського значення загальною площею 3725 кв.м. - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться на вул.Львівській, 106А в м.Луцьку каластровий номер 310950002.
У звязку із закінченням терміну дії договору оренди землі від 28.05.2010р. 24.02.2015р. орендар звернувся до Луцького міського голови 6 січня 2015р. з листом №4 в якому повідомив про намір поновити договір оренди земельної ділянки на новий термін. Даний лист був отриманий відповідачем 12.01.2015р., що підтверджується відбитком штампу виконавчого комітету Луцької міської ради.
За результатами розгляду цього звернення Луцька міська рада листом №1-1-15/407 від 26.01.2015р. повідомила, що дане питання буде вирішуватись за умови подання Волинською обласною організацією Всеукраїнської спілки автомобілістів у «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку» відповідних документів згідно з переліком. Зазначена вимога була виконана позивачем 22.04.2015р. (а.с.19).
Згідно Регламенту Луцької міської ради VI скликання заява «Про поновлення договору оренди землі Волинській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів для обслуговування стоянки автотранспорту на вул. Львівській, 106а (площею 0,3725га) була розглянута на комісії секретарем міської ради, заступником міського голови, головою постійної комісії міської ради з питань земельних відносин та земельного кадастру, начальником управління містобудування та архітектури, головним бухгалтером, начальником управління земельних ресурсів, начальником юридичного відділу, начальником відділу секретаріату міської ради у звязку з чим Управлінням земельних ресурсів Луцької міської ради було підготовлено проект рішення №70 «Про поновлення договору оренди землі Волинській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів для обслуговування стоянки автотранспорту на вул. Львівській, 106а».
Питання про поновлення договору оренди землі Волинській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів для обслуговування стоянки автотранспорту на вул. Львівській, 106а було включено до порядку денного пленарного засідання від 27.05.2015р.(а.с.58-59).
Між тим, за результатами голосування депутатами ради прийнято рішення:
1. Відмовити Волинській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів в поновленні договору оренди земельної ділянки на вул. Львівська,106,а площею 0,3725га., кадастровим номером 0110100000:31:095:0002 для обслуговування стоянки автотранспорту, згідно з додатком.
2. Включити вказану земельну ділянку по переліку земельних ділянок, які підлягають продажу шляхом аукціону із цільовим призначенням для обслуговування стоянки автотранспорту.
При цьому рішення має назву «Про поновлення договору оренди землі Волинській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів для обслуговування стоянки автотранспорту на вул. Львівській, 106а» (а.с.20).
Позивач вважає, що оскаржуване рішення порушує його переважне право на поновлення строку договору оренди земельної ділянки та право користування вказаною земельною ділянкою, що обумовило його звернення з даним позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи, надавши правову оцінку правовідносинам сторін, дослідивши правову норму, яка підлягає застосуванню у відносинах сторін, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову виходячи із наступного.
Відповідно до п.2 роз'яснень Президії Вищого арбітражного Суду України від 26.01.2000р. №02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Згідно з частиною другою статті 13 Конституції України кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Громадяни та юридичні особи у визначеному законом порядку набувають прав власності та користування земельними ділянками відповідно до їх цільового призначення для ведення господарської діяльності або задоволення особистих потреб.
Відносини, пов'язані з набуттям та реалізацією громадянами, юридичними особами прав на земельні ділянки та з цивільним оборотом земельних ділянок грунтуються на засадах рівності сторін і є цивільно-правовими.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами статті 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до виключної компетенції міської ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються виключно на пленарному засіданні ради сесії.
Відповідно до п.п. 1 п. б ч. 1 ст. 33 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до делегованих повноважень міської ради належать повноваження по здійсненню контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом.
У відповідності до п. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної , міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймається на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: з проекту рішення №70 та із витягу протоколу пленарного засідання 74 сесії Луцької міської ради від 27.05.2015р. для голосування було винесено питання №70 «Про поновлення договору оренди землі Волинській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів для обслуговування стоянки автотранспорту на вул. Львівській, 106а» із дотриманням процедури попереднього розгляду проектів рішень у постійних комісіях ради.
Внесення депутатом міської ради пропозиції щодо голосування за відмову у продовженні строку поновлення договору оренди землі Волинській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів для обслуговування стоянки автотранспорту на вул. Львівській, 106а (площею 0,3725га) не суперечать змісту ст.38 Регламенту Луцької міської ради VI скликання, яка включає порядок голосування на сесії.
Отже, визначена ст. 59 названого Закону процедура прийняття оспорюваного рішення №70 «Про поновлення договору оренди землі Волинській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів для обслуговування стоянки автотранспорту на вул. Львівській, 106а» Луцькою міською радою порушена не була.
Зміст даного рішення кореспондується із витягом із протоколу пленарного засідання 74 сесії Луцької міської ради VI скликання, а саме: про поновлення договору оренди землі Волинській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів для обслуговування стоянки автотранспорту на вул. Львівській, 106а (площею 0,3725га).
Отже, власник земельної ділянки Луцька міська рада, як представницький орган територіальної громади м. Луцька, прийняла рішення не продовжувати право користування земельної ділянкою, натомість в подальшому виставити земельну ділянку на аукціон для продажу з метою наповнення місцевого бюджету.
Як встановлено, оспорюване рішення №70 «Про поновлення договору оренди землі Волинській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів для обслуговування стоянки автотранспорту на вул. Львівській, 106а» прийнято Луцькою міською радою в межах компетенції та у спосіб, що визначений Законом України «Про місцеве самоврядування» і відповідно до Регламенту Луцької міської ради VI скликання.
Факт голосування не про поновлення договору оренди землі Волинській обласній організації Всеукраїнської спілки автомобілістів для обслуговування стоянки автотранспорту на вул. Львівській, 106а, а про відмову у поновленні не змінює суті питання, яке пройшло попередню підготовку та включено до порядку денного. При цьому ст.38 Регламенту Луцької міської ради VI скликання дозволяє депутату вносити пропозиції, поправки та доповнення.
За таких обставин, суд приходить до висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 43 ГПК України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Господарський суд, оцінюючи подані сторонами докази за своїм переконанням, що ґрунтується на всебічному й обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову.
Витрати по сплаті судового збору, згідно ст.49 ГПК України, при відмові в задоволенні позовних вимог покладаються на позивача.
Керуючись ст. 26, 33, 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 13, 19 Конституції України, ст.ст. 33 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
вирішив:
У позові відмовити.
Рішення господарського суду, у відповідності до ст.85 ГПК України, набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 цього Кодексу.
Повний текст
рішення складено
09.11.2015р.
СуддяВ. М. Дем`як