Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
м. Первомайськ, вул. К.Маркса, 18, 55213, (05161) 4-26-20
2-а-22/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2011 р. Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
в складі : головуючого-судді Сотської С.О.
при секретарі Биковій О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів..
В С Т А Н О В И В:
В листопаді 2010 року Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради (надалі УПСЗН) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів, по державній допомозі на дітей одиноким матерям та допомозі малозабезпеченим сімям.
Обґрунтовуючи зазначені вимоги, позивач вказував, що в серпні 2006 року відповідачка звернулася до УПСЗН з заявою про призначення і виплату їй допомоги як одинокій матері, та державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сімї, вказавши, що з батьком дитини не проживає, а при встановленні батьківства зобовязується сповістити.
З першого серпня 2006 року УПСЗН відповідачці призначив державну допомогу на дитину як одинокій матері, та державну соціальну допомогу малозабезпеченій сімї, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми від 21.11.1992 року № 2812-ХІІ (надалі Закон 2812-ХІІ), та Закону України «Про соціальну допомогу малозабезпеченим сімям». 09.07.2010 року відділ РАЦС Южноукраїнського міського управління юстиції Миколаївської області повідомив УПСЗН щодо внесення 08.07.2010 року відомостей до актового запису № 191 від 18.07.2006 року про народження ОСОБА_2 про батька ОСОБА_3 на підставі рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 29.04.2010 року про встановлення факту батьківства.
29.04.2010 року Первомайським міськрайонним судом був встановлений факт батьківства ОСОБА_3 померлого 06.11.2006 року щодо ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. В описовій частині рішення було зазначено, що з березня 2005 року по день смерті ОСОБА_3, 06.11.2006 року проживав однією сімєю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_1
В звязку з виявленням факту проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_3 однією сімєю УПСЗН було припинено з 01.07.2010 року виплату допомоги на дитину, як одинокій матері на підставі ч. 4 п. 33, пп.2 ч. 1 п. 35, п. 48, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, (надалі постанова 1751).
В звязку з приховуванням факту спільного проживання з батьком дитини веденням спільного господарства та наданням недостовірної інформації про склад сімї відповідачці з 01.08.2006 року по 31.01.2007 року були незаконно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям в сумі 1332 грн., та допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 8558,29 грн. за період з 01.-8.2006 року по 31.07.2010 року.
Посилаючись на викладені обставини, позивач просив про задоволення позовних вимог.
В судовому засіданні свої вимоги представник позивача підтримав.
Представник відповідача позов не визнав. Вважає, що батько дитини помер через 4 місяці після народження дитини, тому після його смерті відповідачка являлася одинокою матірю. Крім того вважає, що не підлягає поверненню безпідставно набута допомога надана фізичній особі, як засіб існування.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи дійшов до наступного.
Встановлено, що 18 серпня 2006 року ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН. із заявою про призначення їй державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до Закону №2812-ХІІ, вказавши, що вона одинока мати, так як, в свідоцтві про народження дитини запис про батька дитини проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері.
Позивачем з 01.08.2006 року призначено на підставі ст.. 18-1 зазначеного вище Закону даний вид допомоги.
29.04.2010 року рішенням Первомайського міськрайонного суду був встановлений факт батьківства ОСОБА_3, померлого 06.11.2006 року щодо ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. З описової частини зазначеного рішення вбачається, що ОСОБА_1 в позовній заяві вказала, що з літа 2005 року по день смерті, 06.11.2006 року вона перебувала у фактичних шлюбних стосунках з ОСОБА_3, проживали однією сімєю, вели спільне господарство. На підтвердження надала суду довідку про склад сімї підписану головою квартального комітету, із змісту якої вбачається, що в склад сімї останньої входить ОСОБА_3 який проживав з березня 2005 року по 06.11.2006 року з відповідачкою однією сімєю.
Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Із змісту ч. 4 ст. 18-1 Закону 2812-ХІІ вбачається, що жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на отримання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям не має.
Викладене свідчить, що відповідачка , подала документи до органу, що призначив допомогу, приховавши обставини, які впливають на призначення і виплату державної допомоги, а тому відповідно до п. 2 ст. 49 Постанови КМ України від 27.12.2001 року № 1751 (із змінами) «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми» надмірно виплачені кошти підлягають стягненню.
За період з 01.08.2006 року по 31.07.2010 року відповідачці було виплачено 8558,29 грн державної допомоги на дітей одинокій матері.
Відповідачці за період з 01.08.2006 року по 31.01.2007 року була виплачена державна соціальна допомога як малозабезпеченій сімї в сумі 1332 грн., надалі виплата була припинена в звязку з неподанням заяви до УПСЗН.
Представник відповідача не заперечував, щодо отримання даних сум допомоги.
П. 28 Постанови № 250 передбачено, якщо сімєю приховано дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру внаслідок чого були надміру виплачені кошти , органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сімї, у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно у встановлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Доводи представника відповідача в суді, що неподання останньою відомостей про проживання однією сімєю з ОСОБА_3 не вплинуло на розмір допомоги, так як останній не працював, судом не взяті до уваги, поскільки відповідно до ст.. 10 Постанови № 250 соціальна допомога не призначається у разі, коли працездатні члени малозабезпеченої сімї не працюють, не служать, не навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб що доглядають за дітьми до досягнення ними трьохрічного віку, або за дітьми, які потребують догляду протягом часу визначеному у медичному висновку, лікарсько-консультаційної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку , які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку.
На момент подачі заяви відповідачкою про призначення соціальної допомоги як малозабезпеченій сімї ОСОБА_3 був працездатним, не працюючим протягом трьох місяців, що передували дню звернення членом сімї , тому сімя не мала права на зазначений вид допомоги. Дані обставини сторони підтвердили.
Викладене свідчить, що відповідачкою були приховані дані про майновий стан сімї, які вплинули на призначення соціальної допомоги, тому виплачені кошти в сумі 1332 грн. є надмірно виплаченими і підлягають стягненню.
Доводи представника відповідача, що не підлягає поверненню відповідно до ст.. 1215 ЦК України грошові суми надані фізичній особі як засіб для існування не можуть бути взяті до уваги судом, так як їх виплата проведена позивачем в звязку з недобросовісністю набувача.
Ч. 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивачу про факт приховування спільного проживання відповідачки з батьком дитини стало відомо 09.07.2010 року, після отримання від відділу РАЦС Южноукраїнського міського управління юстиції повідомлення про внесення запису в актовий запис про народження дитини ОСОБА_4 про батька дитини.
Тому суд вважає, що саме з цієї дати слід обчислювати строк звернення до суду, а тому адміністративний позов подано ним в межах передбачених ст.. 99 КАС України.
Аналізуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані , порушене право позивача підлягає судовому захисту.
Керуючись ст.ст. 6-11, 99, 159-163 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради надмірно виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.08.2006 року по 31.072010 року в сумі 8558 грн. 29 коп. та надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям в сумі 1332 грн. на рахунок № 35413024000616, код 03194559, МФО 826013, КФК 090401.
Постанова може бути оскаржена всіма учасниками процесу до Одеського апеляційного адміністративного суду на протязі 10 днів, з моменту проголошення рішення суду, з подачею апеляційної скарги через суд 1-ї інстанції.
СУДДЯ:-підпис-
Копія вірна:
Рішення не вступило в законну силу
Суддя Первомайського міськрайонного суду
Миколаївської області ОСОБА_5