Справа № 310/5645/15-а
2-а/310/615/15
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 листопада 2015 року м. Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Прінь І.П.,
при секретарі Бевз О.А.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Сарабєєвої Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бердянську справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області, начальника управління архітектури та земельних відносин виконкому Бердянської міської ради Красковського Миколи Олександровича про визнання протиправними дії начальника управління архітектури та земельних відносин виконкому Бердянської міської ради Красковського М.О., зобов'язання виконавчого комітету Бердянської міської ради скасувати лист управління архітектури та земельних відносин,
В С Т А Н О В И В:
У червні 2015 року ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області, начальника управління архітектури та земельних відносин виконкому Бердянської міської ради Красковського Миколи Олександровича, який він уточнив у вересні 2015 року ( а.с.74-79), про визнання протиправними дії начальника управління архітектури та земельних відносин виконкому Бердянської міської ради Красковського М.О., зобов'язання виконавчого комітету Бердянської міської ради скасувати лист управління архітектури та земельних відносин.
В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне: у Бердянському міськрайонному суді Запорізької області розглядається справа за позовом Бердянського міжрайонного прокурора про визнання незаконним та скасування п. 5.23 рішення Бердянської міської ради № 38 від 28.01.2010р., визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку, скасування його державної реєстрації та повернення земельної ділянки. Із позовної заяви позивачу стало відомо, що начальник управлінням архітектури та містобудування Бердянської міської ради Красковський М.О направив на адресу управління Держкомзему у м. Бердянськ лист від 22.03.2011 № 190/09, яким були відкликані висновки управління архітектури та містобудування, що були видані громадянам під індивідуальне дачне будівництво з 20.05.2009р., у тому числі щодо відведення у власність ОСОБА_3 земельної ділянки розташованої по АДРЕСА_1. Ухвалою суду на земельну ділянку позивача накладено арешт.
Вищезазначений лист від 22.03.2011 № 190/09 використовується Бердянським міжрайонним прокурором як доказ «про чисельні порушення вимог земельного та містобудівного законодавства» при відведенні у власність ОСОБА_3 вищезазначеної земельної ділянки (позовна заява, стор.2 абз.9).
У листі від 04.06.2013 № 01-3392/37 «Про надання інформації» відповідач -1 зазначає як підставу для відкликання висновків управління архітектури та містобудування неіснуючий пункт 14.4 розпорядження голови Запорізької облдержадміністрації від 16.04.2010 № 101 «Про результати комплексної перевірки діяльності Бердянської міської ради Запорізької обл. та її виконавчого комітету». У додатку до вищеозначеного Розпорядження містяться пропозиції «скасувати висновки управління архітектури та містобудування Бердянської міськради надані з 20.05.2009 стосовно відведення земельних ділянок під індивідуальне дачне будівництво на територіях рекреаційного призначення».
На час видання цього листа станом на 22.03.2011 р. було чинним Положення про управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Бердянської міської ради, затверджене рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 15.09.2009 № 512. За цим Положенням управління архітектури та містобудування виконкому Бердянської міської ради є структурним підрозділом Бердянської міської ради.
До делегованих повноважень виконавчих органів міських рад відповідно до п.п.8), 9) статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» віднесено підготовку висновків та погодження проектів землеустрою.
Пунктом 9 статті 118 Земельного кодексу України також передбачено погодження органами архітектури проектів відведення земельної ділянки.
Законодавством України не передбачена можливість відкликання висновків про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки відділами або управліннями, як виконавчими органами рад. Тим більше, після прийняття міською радою на підставі таких висновків рішення про затвердження проекту землеустрою та виконання рішення міської ради в повному обсязі шляхом набуття громадянином права власності на земельну ділянку та отримання державного акту.
Право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб надано виконавчому комітету ради (п. З ст. 52 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»)
Скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради віднесено до виключної компетенції ради (підпункт 15 пункту 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Бердянська міська рада жодного разу не приймала рішень про скасування (відкликання) висновків Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Бердянської міської ради про погодження проектів землеустрою, що були надані з 20.05.2009, стосовно відведення земельних ділянок під індивідуальне дачне будівництво на територіях рекреаційного призначення.
Відповідач-2 у 2011 році працював на посаді начальника Управління архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Бердянської міської ради, тобто був посадовою особою виконавчого органу міської ради, суб'єктом владних повноважень.
Не перевіривши на відповідність вимогам законодавства зміст пропозицій, які містяться у п. 14.4 додатку до розпорядження Голови Запорізької обласної державної адміністрації від 16.04.2010 року № 101, не з'ясувавши фактичні обставини щодо проекту землеустрою, тобто не виконавши розпорядження міського голови, Управління, без відповідного рішення Бердянської міської ради, її виконавчого комітету, тобто не маючи на те законних підстав та повноважень, складає лист №190/09 від 22.03.2011р., який за своїм підписом Відповідач-2 скеровує до управління Держкомзему у м. Бердянськ, тобто відкликає позитивний висновок управління архітектури та містобудування № 14-01/10 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, з можливістю надання її у приватну власність ОСОБА_3 для індивідуального дачного будівництва. Таким чином, Відповідач-2 перевищив свої службові повноваження.
Дії Відповідача-2 привели до тяжких наслідків для позивача - ОСОБА_6 - обмеження його конституційного права на вільне володіння, користування та розпорядження своєю власністю, через накладання арешту на земельну ділянку, матеріальних втрат по захисту свого права власності, душевних страждань щодо майбутнього приватної власності. Такі дії відповідача мають бути визнані судом як протиправні.
Позивач просить суд:
1. визнати протиправними дії начальника управління архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Бердянської міської ради (станом на22.03.2011 р.) Красковського Миколи Олександровича, здійснених шляхом перевищення службових повноважень при підготовці та підписанні листа вих. № 190/09 від 22.03.2011 р. про відкликання висновків управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Бердянської міської ради про погодження проектів землеустрою в частині, що стосується земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_1, наданої ОСОБА_3 для індивідуального дачного будівництва, без рішення Бердянської міської ради виконавчого комітету Бердянської міської ради про скасування висновку № 14-01/10 управління архітектури та містобудування про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_1.;
2. Визнати протиправними дії начальника управління архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Бердянської міської ради (станом на22.03.2011 р.) Красковського Миколи Олександровича, здійсненних шляхом направлення до управління Держкомзему у м. Бердянськ листа вих. № 190/09 від 22.03.2011 р. про відкликання висновків управління архітектури та містобудування про погодження проектів землеустрою без рішення Бердянської міської ради, виконавчого комітету Бердянської міської ради про скасування висновку № 14-01/10 управління архітектури та містобудування про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_1., та без належного обґрунтування порушень земельного законодавства проектом землеустрою в частині, що стосується земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_1, наданої ОСОБА_3 для індивідуального дачного будівництва.
3. Зобов'язати виконавчий комітет Бердянської міської ради скасувати лист управління архітектури та земельних відносин вих. № 190/09 від 22.03.2011 р. про відкликання висновків управління архітектури та містобудування про погодження проектів землеустрою в частині, що стосується земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_1, наданої ОСОБА_3 для індивідуального дачного будівництва, як безпідставно створений.
Представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги ОСОБА_3 підтримав, просить їх задовольнити.
Голова Бердянської міської ради ОСОБА_7 надіслав до суду клопотання про залишення позову ОСОБА_3 без розгляду (а.с.60-61), посилаючись на пропуск ним строку позовної давності. У клопотанні вказує на те, що про наявність листа управління архітектури та земельних відносин № 190/09 від 22.03.2011 р. позивачу було відомо ще у 2011 році під час розгляду Запорізьким окружним адміністративним судом справи за позовом Бердянського міжрайонного прокурора до Бердянської міської ради про скасування пунктів рішень Бердянської міської ради. А також направив письмові заперечення ( а.с.92-94), на які посилалася у судових дебатах представник відповідача Сарабєєва Н.О.. В обґрунтування заперечень відповідач вказує на те, що пунктом 1.142 рішення Бердянської міської ради від 24.12.2009 року №32 «Про передачу в оренду, продовження терміну розробки проекту відведення, та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» ОСОБА_3 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,088га, розташованої в районі АДРЕСА_1 (біля НСК «Олімпійський»), для індивідуального дачного будівництва. У відповідності до вимог чинного законодавства проект землеустрою має бути погоджений, у тому числі і з уповноваженим органом з питань архітектури та містобудування. Цим управлінцям позивачу був виданий позитивний висновок на проект землеустрою. У 2010 році Запорізькою обласною державною адміністрацією проводилася комплексна перевірки діяльності Бердянської міської ради та її виконавчого комітету. За результатам комплексної перевірки було видано розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 16.04.2010р. №101, у якому виконавчому комітету Бердянської міської ради було запропоновано: - при розміщенні об'єктів містобудування на території міста суворо дотримуватися генерального плану розвитку міста Бердянська; - скасувати висновки управління архітектури та містобудування Бердянської міської ради, надані з 20.05.2009 році, стосовно відведення земельних ділянок під індивідуальне дачне будівництво на територіях рекреаційного призначення. Враховуючи вказане, на виконання розпорядження голови Запорізької облдержадміністрації, орган архітектури та містобудування відкликав позитивні висновки, у тому числі висновок про погодження проекту землеустрою земельної ділянки наданої для індивідуального дачного будівництва ОСОБА_3 При цьому враховувалося, що станом на 22.03.2011 року розмежування земель державної та комунальної власності не відбулося. Вважають позов ОСОБА_3 необґрунтованим, просять відмовити в його задоволенні.
Відповідач Красковський М.О. у судове засідання не з'явився. Подав письмові заперечення проти позову у яких зазначив наступне: пунктом 1.142 рішення Бердянської міської ради від 24.12.2009 року «Про передачу в оренду, продовження терміну розробки проекту відведення, та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» ОСОБА_3 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,088га, розташованої в районі АДРЕСА_1 (біля НСК «Олімпійський»), для індивідуального дачного будівництва. У відповідності до вимог земельного законодавства проект землеустрою має бути погоджений, у тому числі і з уповноваженим органом з питань архітектури та містобудування. На виконання вказаної вимоги органом архітектури та містобудування виконкому Бердянської міської ради було надано позитивний висновок на проект землеустрою. За ст. 35 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» державні органи контролюють виконання наданих органам місцевого самоврядування повноважень. У розпорядженні голови Запорізької облдержадміністрації від 16.04.2010р. №101 ( та його додатках) містилася вказівка щодо скасування висновків управління архітектури та містобудування Бердянської міської ради, наданих з 20.05.2009 року, стосовно відведення земельних ділянок під індивідуальне дачне будівництво на територіях рекреаційного призначення. На виконання вказаного розпорядження міським головою було видано розпорядження №228-р від 29.04.2010р., пунктом 3.1 якого передбачено обов'язок керівників структурних підрозділів виконкому Бердянської міської ради неухильно виконувати заходи щодо усунення недоліків, виявлених під час комплексної перевірки виконкому Бердянської міської ради. Пунктом 14.4 передбачено скасування висновків управління архітектури та містобудування, що порушують чинне законодавство. Оскільки висновок управління архітектури та містобудування про погодження проекту землеустрою не є актом органу місцевого самоврядування в розумінні ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», то управлінням було підготовлено листа про відкликання висновків №190/09.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно зі ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
За приписами ч.2 ст 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, що в зв'язку з прийняттям рішенням чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача.
Відповідно до підпунктів 8,9,10 пункту б частини 1 статті 33 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин належить: підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою;
Згідно зі статтею 54 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Організаційні засади реалізації повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо здійснення державної регуляторної політики визначаються Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.
Керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради призначаються на посаду і звільняються з посади сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради одноособово, а у випадках, передбачених законом, - за погодженням з відповідними органами виконавчої влади.
Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.
Відповідно до розділу 1 Положення про управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Бердянської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Бердянської міської ради від 06.10.2009р. №512 (а.с.80-81) управління є структурним підрозділом виконавчого комітету Бердянської міської ради і створюється з метою забезпечення реалізації державної політики та рішень місцевих органів влади у галузях архітектури, містобудування, земельних відносин, організації землеустрою та контролю у сфері містобудування. Управління безпосередньо підпорядковано заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади. У своїй діяльності управління керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами та постановами Державного Комітету містобудування, архітектури та житлової політики, рішеннями Бердянської міської ради і її виконавчого комітету, прийнятими в межах їх компетенції, розпорядженнями міського голови.
Основним завданням управління, згідно з розділом 2 Положення, є організація містобудівної діяльності і реалізації повноважень, визначених ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні», «Про планування і забудову територій», «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», «Про охорону культурної спадщини». Зокрема управління готує висновки щодо надання або вилучення у встановленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (п.2.21), розглядає матеріали та готує пропозиції по погодженню проектів землеустрою (п.2.22).
Судом встановлено, що рішенням Бердянської міської ради №34 від 24.12.2009 року «Про передачу в оренду, продовження терміну розробки проекту відведення, та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок», а саме пунктом 1.142 ОСОБА_3 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,088га, розташованої в районі АДРЕСА_1 (біля НСК «Олімпійський»), для індивідуального дачного будівництва.
Розроблений проект землеустрою був погоджений управлінням архітектури та містобудування виконкому Бердянської міської ради. Цим управлінцям позивачу був виданий позитивний висновок на проект землеустрою.
28.01.2010р. Бердянська міська рада прийняла рішення №38 «Про передачу в оренду, продовження терміну розробки проекту відведення та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок». Відповідно до п.5.23 цього рішення було затверджено проект відведення земельної ділянки та передано у власність ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,0879га, розташовану по АДРЕСА_1 для індивідуального дачного будівництва. На підставі цього рішення ОСОБА_3 отримав державний акт на право власності на цю земельну ділянку.
На початку 2010 року Запорізькою обласною державною адміністрацією здійснена комплексна перевірка діяльності Бердянської міської ради та її виконавчого комітету. За результатами комплексної перевірки головою Запорізької обласної державної адміністрації внесено розпорядження №101 від 16.04.2010р. з пропозиціями щодо усунення недоліків, виявлених під час комплексної перевірки. У п.14.4 рекомендовано скасувати висновки управління архітектури та містобудування Бердянської міської ради, надані з 20.05.2009р., стосовно відведення земельних ділянок під індивідуальне дачне будівництво на територіях рекреаційного призначення (а.с.16).
29.04.1010р. міський голова Бердянської міської ради ОСОБА_8 видає розпорядження №228-р. «Про затвердження заходів щодо усунення недоліків, виявлених під час комплексної перевірки виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізькою облдержадміністрацією» (а.с.84). Пунктом 1 цього розпорядження були затверджені заходи щодо усунення недоліків, виявлених під час комплексної перевірки виконавчого комітету Бердянської міської ради. Цими заходами передбачено у строк до 20.05.2010р. скасувати висновки управління архітектури та містобудування, що порушують чинне законодавство(п.14.4).
На виконання вказаного розпорядження начальник управління архітектури та земельних відносин Красковський М.О. 22.03.2011р. за вих. №190/09 надіслав листа начальнику управління Держкомзему у м. Бердянську (а.с.11- на звороті - а.с.16), у якому відкликав висновки управління архітектури та містобудування, що були видані громадянам під індивідуальне дачне будівництво з 20.05.2009р. згідно з вимогами п.3.41* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень».
Таким чином, судом встановлено, що при складанні листа №190/09 від 22.03.2011р. начальник управління архітектури та земельних відносин Красковський М.О. керувався саме розпорядженням міського голови Бердянської міської ради ОСОБА_8 №228-р. від 29.04.1010р. «Про затвердження заходів щодо усунення недоліків, виявлених під час комплексної перевірки виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізькою облдержадміністрацією», як це передбачено п.1.3 Положення про управління архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Бердянської міської ради та Посадовою інструкцією начальника управління архітектури та земельних відносин (а.с. 80-81, 84).
Також судом встановлено, що за наслідками направлення цього листа жодних дій, направлених на скасування рішення Бердянської міської ради №38 «Про передачу в оренду, продовження терміну розробки проекту відведення та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок», яким було затверджено проект відведення земельної ділянки та передано у власність ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,0879га, розташовану по АДРЕСА_1 для індивідуального дачного будівництва, Бердянською міською радою не приймалося.
На сьогодні земельна ділянка площею 0,0879га. по АДРЕСА_1, перебуває у власності позивача ОСОБА_3
Тобто твердження позивача про те, що дії відповідача ОСОБА_9 по винесенню листа від 22.03.2011р. за вих. №190/09 призвели до тяжких наслідків для позивача - ОСОБА_6 - обмеження його конституційного права на вільне володіння, користування та розпорядження своєю власністю, через накладання арешту на земельну ділянку, матеріальних втрат по захисту свого права власності, душевних страждань щодо майбутнього приватної власності, є безпідставними і спростовуються встановленими вище обставинами.
Як вказує позивач, на сьогодні в проваджені Бердянського місьрайонного суду перебуває цивільна справа за позовом Бердянського міжрайонного прокурора Запорізької області до Бердянської міської ради Запорізької області, третя особа - ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування п.5.23 рішення Бердянської міської ради №38 від 28.01.2010, визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку, повернення земельної ділянки. Бердянським міжрайонним прокурором в якості доказу незаконності рішення Бердянської міської ради №38 від 28.01.2010 надано лист начальника управління архітектури та земельних відносин Красковського М.О. від 22.03.2011р. за вих. №190/09. Саме в межах цього цивільного провадження ухвалою суду було накладено арешт на земельну ділянки ОСОБА_3, а не внаслідок направлення відповідачем листа від 22.03.2011р. за вих. №190/09
Також необхідно зауважити на тому, що суд у кожній конкретній справі оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності.
З огляду на встановлені у судовому засіданні обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 є безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 10,11, 69 - 72, 159-163,167,186 КАС України, ЗУ «Про органи місцевого самоврядування», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.
Суддя І.П. Прінь
Повний текст постанови складений 06.10.2015р.
Суддя І.П.Прінь