Справа № 369/8639/15-а
Провадження № 2-а/369/288/15
ПОСТАНОВА
іменем України
04.11.2015 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Дубас Т.В.,
при секретарі Дідур М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з позовом до Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги позивачка обґрунтовувала тим, що він громадянин України, реалізуючи своє конституційне право на отримання земельної ділянки, звернувся з клопотанням до Софіївсько-Борщагівської сільської ради з метою отримання земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва у с. Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського р-н, Київської області.
Підтвердженням отримання відповідачем клопотання є зворотне рекомендоване повідомлення де зазначено, що лист отримано уповноваженою особою Софіївсько-Борщагівської сільської ради Ковальчук 14.05.2015.
Та на клопотання відповідач не відповів чим порушив права ОСОБА_1
Дана бездіяльність відповідача є порушенням норм Законів України «Про звернення громадян» та «Про місцеве самоврядування в Україні».
Тому позивач просив визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 про виділення та передачу у власність земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,10 га в межах села Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського району, Київської області. Зобов'язати Софіївсько-Борщагівську сільську раду розглянути подане клопотання ОСОБА_1 про виділення та передачу у власність земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею до 0,10 га в межах села Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського району, Київської області відповідно до законодавства з прийняттям рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки чи надати мотивовану відмову у його наданні. Відшкодувати на користь позивача судові витрати, які складаються із судового збору.
Представник позивача направив до суду заяву в якій просив розгляд справи провести у його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причин неявки суду не повідомлено.
Суд, дослідивши матеріали справи та зібрані в ній докази, приходить до висновку що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
В силу ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Стаття 15 Закону України «Про звернення громадян» визначає, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Як встановлено в судовому засіданні, позивач ОСОБА_1 звернувся до Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області з клопотанням та доданими до нього матеріалами в порядку ст. 118 Земельного кодексу України в якому просив виділити йому земельну ділянку орієнтовним розміром до 0,10 га в межах села Софіївська Борщагівка з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва. Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га по передачі його безоплатно у власність для індивідуального дачного будівництва в межах села Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського району Київської області.
Дане клопотання отримано уповноваженою особою відповідача 14.05.2015 року.
Однак, відповідь про розгляд зазначеного клопотання в строки та порядку визначеному ст. 118 Земельного кодексу України позивачем не отримано.
Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З наведеного вище, суд вбачає порушення прав позивача ОСОБА_1 які гарантовані йому ст. 118 ЗК України та Законом України «Про звернення громадян» з боку відповідача Софіївсько-Борщагівської сільської ради.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати понесені позивачем суд покладає на відповідний місцевий бюджет.
Враховуючи вищевикладене та на підставі ст.ст. 81, 116, 118 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» та керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 про виділення та передачу у власність земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,10 га в межах села Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського району, Київської області.
Зобов'язати Софіївсько-Борщагівську сільську раду розглянути подане клопотання ОСОБА_1 про виділення та передачу у власність земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею до 0,10 га в межах села Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинського району, Київської області відповідно до вимог законодавства України.
Стягнути з місцевого бюджету Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 73,80 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом 10 днів з моменту оголошення постанови.
Суддя: Дубас Т.В.