ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
06 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 518/1768/15-а
Категорія: 1.3.5 Головуючий в 1 інстанції: Палій С.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Градовського Ю.М.,судді -Лукянчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Ширяївського районного суду від 03 листопада 2015 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Осинівської дільничної виборчої комісії Ширяївського району Одеської області №510934 про визнання дії протиправними, скасування рішення та зобов'язання до вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
02.11.2015 року кандидат на посаду сільського голови Осинівської сільської ради Ширяївського району Одеської області ОСОБА_4 (надалі-позивач) звернувся до Ширяївського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Осинівської дільничної виборчої комісії Ширяївського району Одеської області №510934 (надалі - відповідач, ДВК), який був уточнений ним заявою від 03.11.2015 року, в якому просив визнати незаконними дії ДВК щодо проведення голосування за місцем знаходження виборців; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене в протоколі від 26.10.2015 року про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510934 з виборів Осинівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі на місцевих виборах які відбулися 25.10.2015 року; зобов'язати ДВК провести перерахунок голосів виборців при обранні голови Осинівської сільської ради Ширяївського району Одеської області на виборчій дільниці №510934.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що сам процес підрахунку голосів на ДВК викликає в нього сумніви щодо повноти та якості проведеного підрахунку; під час підрахунку голосів не всі члени комісії, які були присутніми, займались підрахунком, що на думку позивача призвело до навмисного викривлення його результатів. Також позивач вказує на порушення відповідачем вимог ст.78 Закону України «Про місцеві вибори» при проведенні голосування за місцем знаходження виборців, які не здатні пересуватися самостійно, а саме: здійснення такого голосування без кабінок для голосування; не відвідування усіх виборців, які бажали проголосувати за місцем свого знаходження; ненадання деякими виборцями вказаної категорії паспортів для голосування; вкидання деяких бюлетенів у скриньку для голосування членами комісії; включення відповідачем до списків виборців, які мають право проголосувати за місцем свого знаходження, деяких виборців без належних для цього підстав.
Постановою Ширяївського районного суду від 03.11.2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та винести нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до наступного.
Відкривши провадження по справі та розглянувши її по суті, суд першої інстанції виходив з того, що адміністративний позов був поданий з додержанням вимог Кодексу адміністративного судочинства України, у тому числі без пропущення строків звернення до суду.
Судова колегія не може с цим погодитися, виходячи з наступного.
Питання застосування строків звернення до адміністративного суду врегульовано ст.99 КАС України, яка містить загальні норми з цього питання в адміністративному судочинстві. Ця норма за повнотою викладення змісту є бланкетною, оскільки дозволяє питання строку звернення до адміністративного суду врегульовувати іншими законами або нормами цього Кодексу.
Так, зокрема, відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Зі змісту цієї норми, в якій визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, випливає висновок, що норми інших законів чи інші норми цього Кодексу щодо строків звернення до суду мають пріоритет над приписами ст.99 КАС України. Тобто в разі, якщо за певною категорією справ законом або цим Кодексом передбачено інший строк звернення до суду, ніж ст.99 КАС України, то застосовуються строки звернення до суду, встановлені іншими законодавчими приписами.
Частиною 7 ст.95 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що строки судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, встановлюються Кодексом адміністративного судочинства України.
Строк подання позовної заяви у виборчому спорі визначається частинами шостою - восьмою ст.172 КАС України.
Відповідно до ч.8 ст.172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Враховуючи, що дії та рішення ДВК, які є предметом оскарження, мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, а також враховуючи дату складання відповідачем протоколу від 26.10.2015 року про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510934, то граничним строком подання даної позовної заяви до суду мало бути 28 жовтня 2015 року.
Згідно ч.5 ст.179 КАС України строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Отже, строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено незалежно від причин, які зумовили їх порушення.
Як передбачено у п.9 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 року №15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» у разі пропущення строку звернення до суду позовні заяви у спорах, пов'язаних з виборчим процесом, залишаються судами без розгляду на будь-якій стадії проходження справи в суді: відкриття провадження, в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (ч.2 ст.100 КАС України). Таким же чином вирішується питання апеляційним судом у разі виявлення подібної підстави для залишення без розгляду позовної заяви в суді апеляційної інстанції під час перевірки законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції.
Як вже зазначено вище, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом 02.11.2012 року, а отже пропустив строк для звернення до суду.
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до прийняття помилкового рішення, в зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасування, а позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.195, ст.197, п.4 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, п46 ч.1 ст.205, ст.206, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - задовольнити частковою.
Постанову Ширяївського районного суду від 03 листопада 2015 року - скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_4 до Осинівської дільничної виборчої комісії Ширяївського району Одеської області №510934 про визнання дії протиправними, скасування рішення та зобов'язання до вчинення певних дій - залишити без розгляду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно, є остаточною і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий суддя:К.В. Кравченко Суддя: Суддя: Ю.М. Градовський О.В. Лукянчук