Ухвала суду № 53243181, 07.11.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2015
Номер справи
815/6430/15
Номер документу
53243181
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/6430/15

Категорія: 1.3.5 Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е. А.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого - Милосердного М.М.,

суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,

при секретарі - Тропанець О.В.,

за участю - представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Білгород-Дністровської міської виборчої комісії, за участю третіх осіб які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Білгород-Дністровського районного відділу Державної міграційної служби України в Одеській області, кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Білгород-Дністровської міської ради від політичної партії "Довіряй ділам" ОСОБА_4, про визнання недійсною постанови та протоколу в частині, -

В С Т А Н О В И Л А :

03 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Білгород-Дністровської міської виборчої комісії, в якому позивач, з урахуванням ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року про залишення частини позовних вимог без розгляду, а також заяви про уточнення позову, просив визнати недійсною постанову Білгород-Дністровської міської виборчої комісії від 30.10.2015 року №133 та протокол про результати виборів депутатів Білгород-Дністровської міської ради у багатомандатному окрузі від 30.10.2015 року в частині врахування голосів виборців, поданих за кандидатів в депутати Білгород-Дністровської міської ради на виборчій дільниці №510955 у територіальному виборчому окрузі №12.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року у задоволені позову ОСОБА_1 до Білгород-Дністровської міської виборчої комісії - відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Постановою Центральної виборчої комісії від 29 серпня 2015 року № 209 було оголошено з 5 вересня 2015 року початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, призначених згідно з пунктом 1 Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-УІІІ "Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році".

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі протоколів про підсумки голосування з виборів депутатів Білгород-Дністровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіальних виборчих округів, та протоколу про результати виборів депутатів Білгород-Дністровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі, та встановленої черговості кандидатів у депутати у виборчих списках місцевих організацій партій, які отримали право на участь у розподілі депутатських мандатів по відповідним округам, згідно частин другої, дванадцятої ст. 86 Закону України "Про місцеві вибори", міська виборча комісія прийняла постанову № 133 про визнання обраними депутатами Білгород-Дністровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі від місцевих організацій партій, (за додатком). Так, згідно додатку до постанови №133, від політичної партії "Довіряй ділам" за № 3 визнано обраним депутатом Білгород-Дністровської міської ради ОСОБА_4.

ОСОБА_1, звернувшись до суду, просив скасувати постанову № 133 в частині обрання депутата міської ради ОСОБА_4, при цьому зазначав, що він є кандидатом в депутати Білгород-Дністровської міської ради по багатомандатному округу №12 в м. Білгород-Дністровському Одеської області від територіальної організації політичної партії "Опозиційний блок". Загальна кількість голосів виборців, поданих за місцеві організації політичних партій, кандидатів закріплених ними за відповідними територіальним виборчим округом становить 527. Позивач, звіривши списки виборців зафіксував факт порушення чинного законодавства, а саме 15 жовтня 2015р. кандидатом у депутати до Білгород-Дністровської міської ради ОСОБА_4 за адресою мешкання його родичів було незаконним шляхом зареєстровано місце проживання 40 осіб. Всі вони були зареєстровані у квартирі АДРЕСА_1, яка належить батькові ОСОБА_4 - ОСОБА_3, а також взяли участь у голосуванні. Згідно з протоколом від Білгород-Дністровської дільничної виборчої комісії №510955 позивач як кандидат отримав 150 голосів, що при загальній кількості виборців, взявши участь у голосуванні в 527 осіб дорівнює 28,46%. У разі якщо б реєстрації 40 осіб не відбулось, оскільки всі вони прийняли участь у голосуванні, то 150 голосів які він отримав при загальній кількості виборців, взявши участь у голосуванні в 487 осіб, дорівнювалось би 30,80%. Тому позивач зазначає, що зміна показника, на його думку, є прямим порушенням його виборчого права як кандидата в депутати міської ради.

Вирішуючи справу та відмовляючи у задоволені позовних вимог суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Згідно з частиною першою статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Основний зміст принципу змагальності у адміністративному судочинстві полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 72 КАС України). Гарантією реалізації принципу змагальності є широке коло процесуальних прав, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, від ефективності використання яких залежить хід судового процесу та його результат.

При цьому, презумпція винуватості суб'єкта владних повноважень, встановлена ч.2 ст.71 КАС України, не позбавляє обов'язку позивачів - фізичних та юридичних осіб підтвердити ті обставин, на які вони посилаються для обґрунтування своїх позовних вимог належними доказами.

Також, згідно до ч. 1 статті 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеві вибори» №595 від 14.07.2015 року організація і порядок проведення виборів депутатів міських рад регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Згідно з статтею 3 Закону України «Про місцеві вибори» право голосу на виборах депутатів міської ради мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідної територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу. Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на місцевих виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.

Судом було встановлено, що особи включені до списку виборців за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані за вказаним місцем на час включення до списків виборців, та дана обставина сторонами не заперечувалася.

Також, відповідно до ч.6 статті 3 Закону України «Про місцеві вибори» будь-які прямі або непрямі привілеї чи обмеження виборчих прав громадян України в тому числі за місцем проживання забороняються. Не допускаються обмеження участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом.

Колегія суддів, погоджується, що позивачем, в обґрунтування позовних вимог, не було надано доказів того, що на осіб, які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 поширюються будь-які обмеження встановлені Законом України "Про місцеві вибори" та вони не мали право брати участь у виборах депутатів до Білгород-Дністровської міської ради. Твердження позивача про голосування зазначених осіб саме за кандидата ОСОБА_3 є лише припущенням, та також не підтверджено жодним доказом. Також. матеріали справи не містять доказів того, що виборці, які були внесені до Державного реєстру виборців за адресою: Одеська область, АДРЕСА_1 реалізували своє право двічі, тобто ще й на інший виборчій дільниці.

Також, колегія суддів погоджується щодо безпідставного посилання позивача на порушення третьою особою Білгород-Дністровським районним відділом Державної міграційної служби України в Одеській області положень Житлового кодексу України, оскільки зазначений Відділ не є органом на який покладено обов'язок перевіряти дотримання санітарних та житлових норм під час вселення та реєстрації громадян до житла, так як працівники міграційної служби перевіряють тільки комплектність наданих документів та відомості до яких не входить розмір житлової площі.

Суд першої інстанції правомірно не взяв до уваги посилання позивача на не виконання відповідачем ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року по справі №815/5725/15, якою в порядку забезпечення адміністративного позову заборонено Білгород-Дністровському районному відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області здійснювати реєстрацію місця проживання більше п'яти осіб за однією адресою, крім неповнолітніх осіб, до 25 жовтня 2015 року (дня проведення місцевих виборів) включно, оскільки запобіжні заходи стосувались тільки третьої особи, за дії якої Білгород-Дністровська міська виборча комісія відповідальності не несе.

Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги про те що зазначена ухвала є різновидом рішення суду яке набрало законної сили і є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади, оскільки регулювання підстав та порядку забезпечення позову здійснюється лише в інтересах позивача та інших осіб - учасників провадження, та не можуть стосуватися невизначеного кола осіб державного органу, в тому числі Білгород-Дністровської міської виборчої комісії, яка не була учасником адміністративного процесу у справі №815/5725/15.

Крім того, судом першої інстанції було встановлено, що Білгород-Дністровська міська виборчої комісія, отримавши 24 жовтня 2015 року скаргу кандидата в депутати від місцевої організації політичної партії Опозиційний блок" ОСОБА_1 про порушення кандидатом в депутати до Білгород - Дністровської міської ради від політичної партії "Довіряй ділам" ОСОБА_4 вимог Закону України "Про місцеві вибори" щодо вільного волевиявлення та підкупу виборців, розглянула її. Результатом розгляду цієї скарги є лист № 57 від 30.10.2015 р. начальнику Білгород - Дністровського відділу міліції про вжиття заходів щодо порушення по вказаним фактам.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що в ході розгляду справи позивач не довів обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а судом першої інстанції не було встановлено порушень під час прийняття протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №510955 та їх включення до протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Б-Дністровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №12, і так само не є порушенням видача бюлетенів виборцям включеним до уточненого списку виборців по виборчій дільниці №510955 за адресою проживання: АДРЕСА_1

В свою чергу, судова колегія зазначає про помилкове послання суду першої інстанції на обставини щодо обрання позивача депутатом Білгород-Дністровської міської ради, однак зазначає, що вказана обставина не вплинула на правильність вирішення судом першої інстанції даної справи та прийняття рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Інші доводи апеляційної скарги ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст. ст. 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,-

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: М.М.Милосердний

Судді: А.І.Бітов

І.Г.Ступакова