Ухвала суду № 53243015, 27.10.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
813/2432/15
Номер документу
53243015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2015 року Справа № 876/7552/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Хобор Р.Б.,

суддів Попка Я.С., Сеника Р.П.

з участю секретаря судового засідання Мартинишина Р.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги управління державної фіскальної служби у Львівській області головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2015 року по справі № 813/2432/15 за позовом ОСОБА_1 до головного управління державної фіскальної служби у Львівській області, третьої особи головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, третьої особи - головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, яка виразилася у відмові включити до його, ОСОБА_1, вислуги років для призначення пенсії, стаж роботи в державних органах: Кам'янка - Бузькому райвиконкомі, Кам'янка - Бузькій районній державній адміністрації, Державній контрольно - ревізійній службі з 23 липня 1991 року по 08 жовтня 1998 року;

- зобов'язати головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії стаж роботи у державних органах: Кам'янка - Бузькому райвиконкомі, Кам'янка - Бузькій районній державній адміністрації, Державній контрольно - ревізійній службі з 23 липня 1991 року по 08 жовтня 1998 року;

- зобов'язати головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років з 15 жовтня 1998 року по 30 квітня 2015 року із врахуванням у вислузі років стажу роботи в державних органах з 23 липня 1991 року по 08 жовтня 1998 року;

- зобов'язати головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату відпускних, лікарняних, премій з 15 жовтня 1998 року по 30 квітня 2015 року із врахуванням у вислузі років стажу роботи в державних органах з 23 липня 1991 року по 08 жовтня 1998 року.

На підтвердження позовних вимог покликається на те, що при зверненні до ГУ ДФС у Львівській області з проханням зарахувати до його вислуги років стаж роботи на державній службі у період з 23 липня 1991 року по 08 жовтня 1998 року відповідно до вимог пункту "и" статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", отримав відмову через те, що центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання державної фінансової політики, не затверджений перелік відповідних посад. Не погодившись із відмовою у зарахуванні стажу роботи на державній службі до вислуги років, позивач звернувся з позовом до суду.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2015 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, яка виразилася у відмові включити до вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 стаж роботи в державних органах: Кам'янка -Бузькому райвиконкомі, Кам'янка - Бузькій районній державній адміністрації, Державній контрольно - ревізійній службі з 23 липня 1991 року по 08 жовтня 1998 року.

Зобов'язано головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії стаж роботи у державних органах: Кам'янка - Бузькому райвиконкомі, Кам'янка - Бузькій районній державній адміністрації, Державній контрольно - ревізійній службі з 23 липня 1991 року по 08 жовтня 1998 року.

Зобов'язано головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років з 15 жовтня 1998 року по 30 квітня 2015 року із врахуванням у вислузі років стажу роботи в державних органах з 23 липня 1991 року по 08 жовтня 1998 року.

Зобов'язано головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату відпускних, лікарняних, премій з 15 жовтня 1998 року по 30 квітня 2015 року із врахування у вислузі років стажу роботи в державних органах з 23 липня 1991 року по 08 жовтня 1998 року.

Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржили відповідач та третя особа, головне управління державної фіскальної служби у Львівській області та головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, відповідно, які покликаючись на те, що вказана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2015 року скасувати, та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційних вимог відповідач покликається на те, що позивачем не обґрунтовано тієї обставини, що робота у період з 23 липня 1991 року по 20 травня 2012 року на посаді головного спеціаліста паливно - економічного відділу Кам'янка-Бузького райвиконкому та в період з 20 травня 1992 року по 01 лютого 1994 року на посаді спеціаліста 1-ї категорії відділу соціально-економічного розвитку Кам'янка-Бузької районної державної адміністрації відноситься до служби в державних органах. Також зазначив, що відсутні підстави позову в частині нарахування та виплати надбавки за вислуги років з 15 жовтня 1998 року по 30 квітня 2015 року, виплати відпускних, лікарняних, премій у період з 15 жовтня 1998 року по 30 квітня 2015 року, оскільки такі в силу положень чинного законодавства України є безпідставними, і така виплата здійснювалась згідно з вислугою років на день такої виплати.

Представник третьої особи на підтвердження вимог апеляційної скарги покликається на те, що центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання державної фінансової політики, не затверджений перелік посад офіцерського складу у податковій міліції, призначення на які є підставою для зарахування військовослужбовцями до вислуги років для призначення пенсії часу роботи в державних органах у разі переходу на службу в податкову міліцію, не існує чіткого переліку посад працівників податкової міліції.

Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції, з копії трудової книжки позивача вірно встановлено те, що ОСОБА_1 до переведення на службу в податкову міліцію, працював: з 23 липня 1991 року по 20 травня 1992 року на посаді головного спеціаліста паливно - економічного відділу Кам'янка - Бузького райвиконкому, з 20 травня 1992 року по 01 лютого 1994 року на посаді спеціаліста 1-ї категорії відділу соціально - економічного розвитку Кам'янка - Бузької районної державної адміністрації, з 04 лютого 1994 року по 08 жовтня 1998 року на посаді контролера - ревізора контрольно - ревізійного відділу у Кам'янка - Бузькому районі КРУ у Львівській області.

15 жовтня 1998 року позивач прийнятий на службу в органи податкової міліції - УПМ ДПА у Львівській області згідно з наказом №185-о від 14.10.1998 року.

ОСОБА_1 досягнув віку, який дає право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII.

17 березня 2015 року позивач звернувся до головного управління ДФС у Львівській області з проханням повідомити, чому до вислуги років не був зарахований стаж роботи у державній службі у вищезазначений період з 23 липня 1991 року по 08 жовтня 1998 року відповідно до вимог пункту "и" статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абзацу 12 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року, а також просив вжити заходів по усуненню вищезгаданого порушення його права, включивши до його вислуги років у календарному обчисленні стаж роботи в державних органах в Кам'янка - Бузькому райвиконкомі, Кам'янка - Бузькій районній державній адміністрації, КРУ у Львівській області.

30 березня 2015 року ГУ ДФС у Львівській області надало відповідь за №1766110/13-01-04-01-25, якою позивачу відмовлено у включенні до календарної вислуги років для призначення пенсії час роботи у вищевказаних державних органах.у зв'язку з тим, що центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання державної фінансової політики, не затверджений перелік посад в органах державної податкової служби України, період роботи на яких може бути зарахований до календарної вислуги років.

Приймаючи оскаржувану постанову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі не довели правомірності своєї поведінки з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними матеріалами справи, а тому з чим їх слід задоволити.

Апеляційний суд вважає вірним висновок суду першої інстанції з огляду на наступні обставини.

За змістом частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Статтею 1 Закону України "Про державну службу" визначено, що державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.

Посадовими особами відповідно до цього Закону вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно - розпорядчих та консультативно - дорадчих функцій (частина 2 статті 2 Закону України "Про державну службу").

Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року передбачено, що органи державної податкової служби є органами державної виконавчої влади, вони виконують державні функції і посадові особи цих органів мають повноваження встановлені цим законом, до функції цих органів належить практичне виконання завдань і функцій держави, на посадових осіб цих органів покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень і на них покладено здійснення організаційно -розпорядчих та консультативно - дорадчих функцій.

Згідно з абзацами 1 - 3 пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Таким чином, посадові особи, що працюють на посадах, на яких працював позивач є державними службовцями і відповідно до цього мають право на призначення пенсії на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".

Зазначеним законом не встановлено вичерпного переліку посад, які відносяться до посад державних службовців та яким призначається пенсія на умовах цієї статті, однак це, на переконання апеляційного суду не є перешкодою для зарахування позивачу періоду праці на посадах в державних органах в Кам'янка - Бузькому райвиконкомі, Кам'янка - Бузькій районній державній адміністрації, КРУ у Львівській області до стажу державної служби.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і в повному обсязі встановив обставини справи, прийняв обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційні скарги управління державної фіскальної служби у Львівській області головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2015 року по справі № 813/2432/15- без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча суддя Р.Б. Хобор

Судді Я.С. Попко

Р.П. Сеник