Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2015 року Справа № П/811/3238/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі : головуючого - судді Хилько Л.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 22.09.2015 року № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що спірними рішеннями визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 678 998,59 грн. за платежем: плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення та у розмірі 7 887,11 грн. за платежем: екологічний податок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях. В той же час, підставою винесення вказаних рішень стали висновки податкового органу про порушення підприємством п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України: несвоєчасна сплата (перерахування) податків - затримка на 1 (один) календарний день. При цьому, позивачем зазначено, що зазначені висновки є необґрунтованими, оскільки підприємством було своєчасно та у повному обсязі виконано обов'язок по сплаті вищевказаних податків, а тому спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з вищевказаних підстав. Крім того, представником позивача подано клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.58).
Відповідач позовні вимоги не визнав, подав суду заперечення згідно змісту якого зазначив, що перевіркою позивача було встановлено порушення термінів сплати самостійно визначено грошового зобов'язання, визначених у п.250.2 ст.250, п.257.2 ст.257 Податкового кодексу України (кількість днів затримки - 1). Таким чином, у зв'язку із порушенням позивачем вимог зазначених норм податковим органом було винесено податкові повідомлення-рішення, відтак, позовні вимоги є необґрунтованими (а.с.53).
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову. Щодо подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував (а.с.58).
За приписами ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відтак, заслухавши думку представників сторін, на підставі усної ухвали, прийнятої у судовому засіданні та занесеної до журналу судового засідання, суд дійшов висновку про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в справі матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та всебічно й повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Державне підприємство "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", код ЄДРПОУ: 14309787, (далі - ДП "СХІДГЗК") зареєстроване 28.10.1993 року як юридична особа, діє відповідно до Статуту (а.с.37-40).
Встановлено, що Інгульською шахтою ДП "СХІДГЗК" до Кіровоградської ОДПІ було подано 22.07.2015 року податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 4 за ІІ квартал 2015 року, в якому самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 6 786 875,60 грн. за видобування уранової руди (а.с.12-15).
Крім того, Інгульською шахтою ДП "СХІДГЗК" до Кіровоградської ОДПІ подано 21.07.2015 р. податкову декларацію з екологічного податку № 2 за ІІ квартал 2015 р. (надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини), та розрахунки податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, в якому в т.ч. визначено податкове зобов'язання у розмірі 78 948,63 грн. за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах (а.с.18-22).
В подальшому, Інгульською шахтою ДП "СХІДГЗК" подано 19.08.2015 до банківської установи платіжні доручення № 188 від 19.08.2015 р. про сплату 6 828 468,96 грн. за користування надрами за ІІ квартал 2015 р., № 191 від 19.08.2015 р. про сплату 78 948,63 грн. екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах за ІІ квартал 2015 р. (а.с.27).
09 вересня 2015 р. Кіровоградською ОДПІ проведено перевірку з питань дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за ІІ квартал 2015 року, за результатами якої складено акт № 180/11-08-15/14314239 (а.с.10-11). В ході проведення зазначеної перевірки було встановлено, що Інгульською шахтою ДП "СХІДГЗК" несвоєчасно сплачено самостійно визначене податкове зобов'язання з рентної плати, визначених у п.257.5 статті 257 Податкового кодексу України (кількість днів затримки - 1).
Також, 09 вересня 2015 р. Кіровоградською ОДПІ проведено перевірку з питань дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання по екологічному податку за ІІ кв. 2015 р., за результатами якої теж складено акт № 182/11-08-15/14314239 (а.с.16-17). Перевіркою було встановлено, що Інгульською шахтою ДП "СХІДГЗК" несвоєчасно сплачено самостійно визначене податкове зобов'язання з екологічного податку (за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах), визначених у п.250.2 статті 250 Податкового кодексу України - кількість днів затримки - 1.
22.09.2015 р. на підставі даних актів відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:
- № НОМЕР_1 про застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 10 % від несвоєчасно сплаченого самостійно визначеного грошового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, на суму 678 998,59 грн. (а.с.23-24);
- № НОМЕР_2 про застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 10 % від несвоєчасно сплаченого самостійно визначеного грошового зобов'язання за платежем: надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини, на суму 7 887,11 грн. (а.с.25-26).
Як пояснив у судовому засіданні представник відповідач, Інгульською шахтою ДП "СХІДГЗК" вказані вище задекларовані суми грошового зобов'язання було сплачені до бюджету лише 20.08.2015 р., що підтверджено копією картки особового рахунку платника податків (а.с.54-55).
В свою чергу, представник позивач посилався на те, що норма абз.2 п.49.20 ст.49 Податкового кодексу України дозволяє збільшення граничних строків подання податкової декларації у випадку, якщо кінцева дата її подання припадає на вихідний або святковий день, а тому саме від граничного строку подання податкової декларації (операційного (банківського) дня, що настає за вихідним або святковим днем) розпочинається відлік десяти календарних днів, протягом яких платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступні фактичні обставини у справі.
Кіровоградська ОДПІ Головного управління ДФС у Кіровоградській області, в розумінні п.7 ч.1 ст.3 КАС України, є субєктом владних повноважень, рішення якої оскаржено.
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами п.1, 3 частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, в тому числі: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно до п.п.14.1.133 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України операційний (банківський) день - частина робочого дня, протягом якої приймаються документи на переказ та на їх відкликання і, за наявності технічної можливості, здійснюється їх обробка, передача та виконання.
Відповідно до підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, зокрема, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
Згідно до вимог п.49.20 ст.49 Податкового кодексу України якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем. Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені цим Кодексом.
П.57.1ст.57 Податкового кодексу України вказано, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Водночас, дана норма не містить посилання конкретно на підпункт 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України щодо визначення строків подання податкової декларації, а містить лише загальне поняття - "граничний строк, передбачений цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом".
Натомість пункт 49.20 статті 49 Податкового кодексу України чітко визначає, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
У вказаному пункті статті 49 немає поняття "переноситься", а вжито термін "вважається", що не допускає жодних двозначних трактувань.
Відповідно до п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Європейська конвенція про обчислення строків (ETS-N 76) від 16.05.1972 р., яка застосовується до обчислення строків у цивільних, комерційних і адміністративних справах, у статті 5 вказує, що при обчисленні строку суботи, неділі та офіційні свята враховуються. Однак, якщо diesadquem (для цілей цієї Конвенції термін "diesadquem" означає день, у який строк спливає) строку, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважається офіційним святом, встановлений строк продовжується на перший робочий день, який настає після них.
Так, суд дійшов висновку, що у разі якщо останній день строку подання податкової декларації, передбачений підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу, припадає на вихідний або святковий день, граничним строком подання такої декларації є перший після нього робочий день. Тому початок перебігу встановленого п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України десятиденного строку для сплати зазначеного у декларації податкового зобов'язання пов'язаний саме із таким робочим днем.
Встановлено, що відповідно до п.250.2 ст.250 та п.257.2 ст.257 Податкового кодексу України, термін подання Інгульською шахтою ДП"СХІДГЗК" квартальної звітності - 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового кварталу - 09.08.2015 року. Водночас, 09.08.2015 р. це вихідний день (неділя), отже, термін подання Інгульською шахтою ДП "СХІДГЗК" квартальної звітності є саме 10.08.2015 р., відтак, згідно до п.250.2 ст.250 та п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України останнім днем сплати плати за надра та екологічного податку за ІІ кв. 2015 р. є - 20.08.2015 р..
Враховуючи тк, що податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин та з екологічного податку сплачено Інгульською шахтою ДП "СХІДГЗК" 19.08.2015 р. (а.с.27), тобто в межах строку, встановленого п.57.1 ст.57, п.250.2 ст.250, п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України, у податкового органу не було підстав для застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасність сплати суми самостійно визначеного податкового зобов'язання.
Судом також враховано те, що Верховний Суд України вже висловлював свою позицію щодо застосування підпунктів 4.1.4, 4.1.5 пункту 4.1 статті 4 та підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон N 2181-III). Зокрема, у справах NN 21-30а14 і 21-215а14, постанови у яких ухвалено 1 квітня та 24 червня 2014 року відповідно, він дійшов висновку, що за правилами абзацу першого підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону N 2181-III у його системному зв'язку зі змістом підпункту 4.1.5 цього пункту статті 4 зазначеного Закону граничним строком подання податкової декларації, зокрема, за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, у разі припадання 40 дня на вихідний день є наступний за ним робочий день. Тому початок перебігу встановленого підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 ст.5 Закону N 2181-III десятиденного строку для сплати зазначеного у податковій декларації зобов'язання пов'язаний саме із таким робочим днем, у який ця декларація була подана.
Водночас, норми пункту 4.1 статті 4 та пункту 5.3 статті 5 Закону N 2181-III, які втратили чинність з набранням чинності ПК, є аналогічними за своїм змістом і до чинних на час виникнення спірних відносин у справі, що розглядається, положень пункту 49.20 статті 49 та пункту 57.1 статті 57 ПК.
На підставі вищевказаного, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмір 678 998,59 грн. та 7 887,11 грн., а тому податкові повідомлення-рішення від 22.09.2015 р. №0196110815 і №0199110815 є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. За правилами ч.2 статті 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності прийняття спірних податкових повідомлень-рішень, тому суд вважає їх таким, що були винесені не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа..
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.69-72,86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області від 22 вересня 2015 року № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2.
Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області на користь державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (код 14309787) витрати по сплаті судового збору у розмірі 11 402,98 грн..
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_1