1.3.5
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 листопада 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1582/15
16 год. 20 хв.
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Смішливої Т.В.,
суддів Борзаниці С.В., Ковальової Т.І.,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_1,
представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області до Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області про визнання бездіяльності та рішення протиправними, зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
06 листопада 2015 року Територіальна організація Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати Постанову Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області від 03 листопада 2015 року № 35/16 Щодо повторного розгляду скарги Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області;
- зобов'язати Новопсковську районну виборчу комісію Луганської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 440296 у Новопсковському районі Луганської області;
- зобов'язати Новопсковську районну виборчу комісію Луганської області повторно встановити результати виборів, скласти та офіційно оприлюднити у засобах відповідний протокол( результати місцевих виборів) про результати виборів Новопсковської районної ради Луганської області.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 27 жовтня 2015 року Територіальна організація Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області звернулася до Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області зі скаргою на дії та рішення дільничної виборчої комісії № 440296 Новопсковського району Луганської області, що мали місце під час підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування. 29 жовтня 2015 року Новопсковська районна виборча комісія Луганської області розглянула скаргу та прийняла постанову № 29/16 Про повторну скаргу Голови Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок, якою вирішили: не приймати рішення про перерахунок голосів на дільниці № 440296 через відсутність підстав та повноважень комісії, ст. 83 п.6.. ст.97 п.3.. ст.99 п.4 Закону України Про місцеві вибори.
Луганським окружним адміністративним судом 31.10.2015 розглянуто адміністративний позов Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області та винесено рішення яким позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправною та скасовано постанову Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області від 29 жовтня 2015 року № 29/16 про повторну скаргу Голови Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області та зобовязано Новопсковську районну виборчу комісію Луганської області повторно розглянути з дотриманням ч.3 ст.99 Закону України Про місцеві вибори скаргу Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковсь- кому районі Луганської області від 27 жовтня 2015 року на дії та рішення дільничної виборчої комісії № 440296 Новопсковського району Луганської області, що мали місце під час підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування.
03.11.2015 на виконання рішення суду відбувся повторний розгляд скарги на дії та рішення дільничної виборчої комісії № 440296 Новопсковського району Луганської області.
03.11.2015 Новопсковська районна виборча комісія Луганської області прийняла постанову № 35/16, якою Територіальній організації Політичної партії Опозиційний блок відмовлено у задоволені вимог у повному обсязі.
З такою відмовою позивач не згоден, оскільки вважає, що Новопсковська районна виборча комісія Луганської області при розгляді скарги порушила вимоги частин 1-2, 6-7 статті 98, частини 3 статті 99 ЗУ Про місцеві вибори , оскільки у постанові виборчої комісії відсутнє рішення щодо заявлених в скарзі вимог, а саме: щодо визнання протиправним рішення дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 440296 Новопсковського району Луганської області про визнання недійсними бюлетенів з виборів депутатів Новопсковської районної ради, у яких не був закріплений кандидат від позивача, а також щодо визнання протиправними дій вказаної дільничної комісії зі складання протоколу про підрахунок голосів виборців. Тому, рішення Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області щодо відмови у проведенні повторного перерахунку голосів на виборчій дільниці № 440296 - є безпідставним .
На підставі вищевикладеного позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі, надали суду пояснення, аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заперечення проти позову, в якому вважав рішення законним та обґрунтованим, просив розглянути справу за їх відсутності.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду права повідомлений належним чином.
Колегія суддів, що заслухала пояснення представників позивача, свідків, дослідила та розглянула докази у справі, встановила наступні обставини справи.
Територіальна організація Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області є субєктом виборчого процесу з виборів депутатів Новопсковської районної ради 25 жовтня 2015 року, що підтверджується постановою про реєстрацію кандидатів у депутати Новопсковської районної ради Луганської області від 01.10.2015 №9/7 (а.с. 71-73).
Судом встановлено, що 27 жовтня 2015 року Територіальна організація Політичної партії Опозиційний блок у Новопськовському районі Луганської області зверталася до Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області з повторною скаргою на дії та рішення дільничної виборчої комісії 440296 Новопсковського району Луганської області, що мали місце під час підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування, в якій просила визнати протиправним рішення дільничної виборчою комісією виборчої дільниці 440296 Новопсковського району Луганської області про визнання бюлетенів з виборів депутатів Новопсковської районної ради, у яких не був закріплений кандидат від Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області, за відповідним територіальним округом недійсними протиправними; визнати протиправними дії дільничної виборчої комісії виборчої дільниці 440296 Новопсковського району Луганської області про складання протоколу про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Новопсковської районної ради без врахування голосів, поданих за Територіальну організацію Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області; провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці 440296 Новопсковського району Луганської області (а.с. 10-12).
У задоволенні вказаної скарги Новопсковською районною виборчою комісією Луганської області відмовлено.
Зазначене рішення Територіальною організацією Політичної партії Опозиційний блок у Новопськовському районі Луганської області оскаржувалось у судовому порядку.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2015 року у справі 812/1566/15 визнано протиправною та скасовано постанову Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області від 29 жовтня 2015 року № 29/16 Про повторну скаргу Голови Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок та зобов'язано Новопсковську районну виборчу комісію Луганської області повторно розглянути з дотриманням ч.3 ст.99 Закону України Про місцеві вибори скаргу Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області від 27 жовтня 2015 року на дії та рішення дільничної виборчої комісії № 440296 Новопсковського району Луганської області, що мали місце під час підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування. (а.с. 74-76)
Вказана постанова суду сторонми у справі не оскаржувалась та набрала законної сили 03 листопада 2015 року.
На виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2015 року у справі № 812/1566/15 Новопсковською районною виборчою комісією Луганської області 03 листопада 2015 року повторно розглянуто скаргу Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області від 27 жовтня 2015 року.
За результатами розгляду вказаної скарги відповідачем прийнято постанову № 35/16 від 03 листопада 2015 року про відмову у задоволенні скарги в повному обсязі. (а.с. 13-18)
Прийняте рішення мотивовано Новопсковською районною виборчою комісією Луганської області наступним чином.
Так, вирішуючи питання про визнання протиправним рішення дільничної виборчою комісією виборчої дільниці 440296 Новопсковського району Луганської області про визнання бюлетенів з виборів депутатів Новопсковської районної ради, у яких не був закріплений кандидат від Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області за відповідним територіальним округом недійсними, відповідачем зазначено, що статтею 79 Закону України Про місцеві вибори встановлено виключний перелік підстав для визнання виборчого бюлетеня недійсним. З цього питання наведено позицію члена районної виборчої комісії - представника від Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області ОСОБА_4, який зазначив, що зі спілкування з членом дільничної комісії 440295 йому відомо, що на вказаній дільниці спочатку хотіли визнати недійсними виборчі бюлетені, у яких не був закріплений кандидат від Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі, однак, потім цю помилку виправили. Зважаючи на велику кількість бюлетенів, визнаних недійсними (29 зі 109 виданих) він припустив, що таку помилку могли допустити члени ДВК 440296. Жодних доказів на підтвердження цих обставин до скарги не додано.
При розгляді питання про визнання протиправними дії дільничної виборчої комісії виборчої дільниці 440296 Новопсковського району Луганської області про складання протоколу про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Новопсковської районної ради без врахування голосів, поданих за Територіальну організацію Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області, відповідачем зазначено, що протокол про підрахунок голосів виборців складено у відповідності до вимог ст. 80 Закону України Про місцеві вибори, докази про порушення вказаного Закону під час складання протоколу заявником скарги не надано.
Вирішуючи питання про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці 440296 Новопсковського району Луганської області, відповідачем зазначено, що підстави для проведення повторного підрахунку голосів визначені ч. 6 ст. 83 Закону України Про місцеві вибори, а саме повторний підрахунок голосів виборців здійснюється за наявності відповідно оформлених актів субєктів відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці. Такі докази заявником скарги також не надано.
Відповідно до частини 3 статті 99 Закону України Про місцеві вибори під час розгляду скарги на дії (бездіяльність) субєкта оскарження виборча комісія вирішує:
1)чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) субєкта оскарження;
2)чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалася (вчинялася) субєктом оскарження на законних підставах;
3)які правові норми належить застосувати до цих правовідносин та чи віднесено законом розгляд скарги до повноважень субєкта її розгляду;
4)чи належить задовольнити кожну з вимог субєкта звернення або відмовити в їх задоволенні;
5)чи належить поновити порушені права або законні інтереси субєкта звернення іншим способом;
6)які рішення слід зобовязати прийняти або які дії, що випливають з факту визнання оскаржуваних дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.
Постановою Центральної виборчої комісії України від 05 вересня 2015 року № 228 затверджено Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів (далі Порядок).
Згідно з пунктом 9.1 Порядку за результатами розгляду питання на засіданні виборчої комісії приймається рішення.
Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії (пункт 9.2 Порядку).
Відповідно до пункту 9.6 Порядку рішення виборчої комісії з питання порядку денного ухвалюється у формі постанови, яка оформлюється відповідно до пункту 9.7 та розділу 10 цього Порядку.
Пунктом 9.7 Порядку визначено, що постанова виборчої комісії повинна містити: найменування комісії; найменування рішення (постанова); час, дату та місце прийняття; порядковий номер; мотивувальну частину; нормативно-правове обґрунтування; резолютивну частину. При цьому, мотивувальна частина постанови повинна містити посилання на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні виборчої комісії, встановлені факти та підстави для ухвалення рішення.
Дослідженням постанови Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області від 03.11.2015 № 35/16 встановлено, що вона складена у відповідності до вимог Закону України Про місцеві вибори та Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, а саме містить всі необхідні реквізити, а також мотивувальну частину та нормативно-правове обґрунтування щодо розгляду кожного з трьох питань скарги Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області від 27.10.2015.
Посилання позивача, що на засіданні Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області 03.11.2015 представнику заявника скарги не було надано можливості висловити свою думку спростовуються даними протоколу безперервного засідання прийняття, розгляду протоколів виборчих комісій та встановлення результатів засідання Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області 01988 від 25.10.2015 - 03.11.2015 № 16, відповідно до якого при розгляді скарги від 27.10.2015 виступала не лише представник партії ОСОБА_3, а також представники Політичної партії Опозиційний блок ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с. 43-51)
Також, судом встановлено, що позивачем подано до Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області 03.11.2015 з супровідним листом докази, які на думку представника Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області необхідно врахувати під час розгляду скарги від 27.10.2015, а саме: копія скарги від 27.10.2015, копія постанови суду від 31.10.2015, копія протоколу дільничної комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці 440296, копія заяви ОСОБА_7 та копія заяви ОСОБА_8
Вказані документи отримані головою Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області ОСОБА_9 03.11.2015, про що останньою особисто зроблено відмітку на супровідному листі, а підпис скріплено печаткою виборчої комісії. (а.с. 22)
Відповідно до п. 13.4. Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів документи, звернення реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії.
Однак, відповідно до витягу з журналу реєстрації документів, заяв і скарг Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області вказані документи 03.11.2015 не зареєстровано (а.с.58-60)
Тобто, головою комісії допущено порушення вимог Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, а саме: не здійснено реєстрацію отриманих нею документів.
Доводи позивача про те, що відповідачем під час розгляду скарги Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області від 27.10.2015 не повно встановлено обставини та не досліджено всі докази суд вважає необґрунтованими з огляду на таке.
Як вбачається зі скарги позивача від 27.10.2015, в ній відсутні посилання на письмові пояснення виборців ОСОБА_7 та ОСОБА_10, а також у якості додатків зазначено лише копія скарги та копія рішення Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області про реєстрацію кандидатів у депутати від Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області. (а.с. 12)
Представники позивача у судовому засіданні також підтвердили, що заяви виборців ОСОБА_7 та ОСОБА_10 позивачем до скарги 27.10.2015 не долучались, вказані заяви представник Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області хотів надати членам комісії для огляду під час розгляду скарги по суті.
Більш того, заява ОСОБА_7 датована 29.10.2015, а тому надання їх до комісії разом зі скаргою від 27.10.2015 є неможливим.
Статтею 96 Закону України Про місцеві вибори визначена письмова форма скарги, а також конкретизовані вимоги щодо її змісту, зазначені в частині 1 цієї статті. Зокрема, передбачено, що скарга має містити виклад обставин і зазначення доказів, якими субєкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги, перелік документів і матеріалів, що додаються. Частиною 4 вказаної статті встановлено, що вимоги до форми та змісту скарги, визначені цим Законом, є вичерпними.
Згідно пояснень представника позивача, заяви виборців ОСОБА_7 та ОСОБА_10 під час розгляду скарги від 27.10.2015 на засіданні Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області 29.10.2015 (при першому розгляді зазначеної скарги) також не оголошувались, у звязку з чим скаргу було розглянуто неналежним чином.
Таким чином, не зазначивши у скарзі від 27.10.2015 як докази заяви виборців про результати їх волевиявлення 25.10.2015, позивач відповідно до положень ч.ч.1,4 ст. 96 Закону не мав права у подальшому використовувати такі заяви як доказ під час розгляду 03.11.2015 цієї скарги.
Відповідно до частини 4 статті 95 Закону України Про місцеві вибори скарга на рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.
Таким чином, подання нових доказів 03.11.2015, які не надавались разом зі скаргою 27.10.2015, здійснено позивачем поза межами строку, встановленого ч. 4 ст. 95 вказаного Закону, і хоча при їх отриманні головою комісії і допущено порушення Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, однак, зазначене порушення не вплинуло на результати розгляду скарги та прийняте рішення.
З урахуванням встановлених обставин колегія суддів приходить до висновку, що вимога визнати протиправною та скасувати постанову Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області від 03 листопада 2015 року № 35/16 Щодо повторного розгляду скарги Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Щодо позовної вимоги зобов'язати Новопсковську районну виборчу комісію Луганської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 440296 у Новопсковському районі Луганської області, суд вважає за необхідне зазначити таке.
В судовому засіданні встановлено, що при розгляді повторної скарги від 27.10.2015 відповідачем 03.11.2015 не порушено процедуру її розгляду, скаргу розглянуто відповідно до вимог Закону України Про місцеві вибори, інших доказів, які свідчать про наявність підстав для скасування оскаржуваної постанови від 03.11.2015, позивачем не надано, а судом не виявлено.
У звязку з чим, відсутні підстави, які б свідчили про необхідність зобовязання відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 440296.
Вимога зобов'язати Новопсковську районну виборчу комісію Луганської області повторно встановити результати виборів, скласти та офіційно оприлюднити у засобах відповідний протокол (результати місцевих виборів) про результати виборів Новопсковської районної ради Луганської області, то вказана вимога є похідною від перших двох позовних вимог.
У звязку з тим, що суд прийшов до висновку про відсутність підстав для скасування постанови Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області від 03 листопада 2015 року № 35/16 та зобовязання відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 440296, суд також вважає необґрунтованою вимогу про зобовязання відповідача повторно встановлювати результати виборів.
Згідно з частиною 9 статті 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, зазначена норма передбачає фактичне відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
При зверненні до суду з даним позовом позивачем судовий збір не сплачено, заявлено три вимоги немайнового характеру.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України Про судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано субєктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою підприємцем ставка судового збору складає 1 розмір мінімальної заробітної плати.
За результатами розгляду даного позову, у якому заявлено три немайнові вимоги, суд приходить до висновку про відсутність підстав для його задоволення, у звязку з чим з позивача (юридичної особи) необхідно стягнути 3654,00 грн. витрат зі сплати судового збору в дохід державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 160-165, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог Територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у Новопсковському районі Луганської області відмовити у повному обсязі за необґрунтованістю.
Стягнути з Політичної партії Опозиційний блок (інд. код 37120464, поштовий індекс 03022, м. Київ, Голосіївський район, вул. Ломоносова, б. 22/15, кв.18) в дохід державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів УК у м. Сєвєродонецьку /Луганський окр.адмін.суд 22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37944909, банк отримувача (МФО) 804013, рахунок отримувача 31217206784080, код класифікації доходів бюджету 22030001, судовий збір у розмірі 3654,00 грн. (три тисяча шістсот пятдесят чотири гривень 00 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_11Суддя Суддя ОСОБА_12 ОСОБА_13