Ухвала суду № 53242308, 03.11.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2015
Номер справи
805/2079/15-а
Номер документу
53242308
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Голошивець І. О.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2015 року справа №805/2079/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д.,

за участі секретаря судового засідання Куленко О.Д.,

представника позивача Рутковської О.А.,

представника відповідача Жорник О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Торгово-промислової палати України та Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКО АКТИВ" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року у справі № 805/2079/15-а, за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКО АКТИВ" до Торгово-промислової палати України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В травні 2015 р. ТОВ "МАКО АКТИВ" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Торгово-промислової палати України, про визнання протиправними дій Торгово-промислової палати України щодо відмови у засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), викладені у листах №1150/05-5.4 від 13 березня 2015 року, №1887/05.0-5.4 від 30 квітня 2015 року, №1653/05.0-5.4 від 10 квітня 2015 року, №1888/05.0-5.4 від 30 квітня 2015 року та зобов'язання видати сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у вигляді актів тероризму на території м. Донецька Донецької області для суб'єктів господарювання за податковими зобов'язаннями для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу за податковим зобов'язанням зі сплати авансового внеску з податку на прибуток за березень 2015 року, а також зі сплати земельного податку за січень 2015 року.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що ТОВ "МАКО АКТИВ" звернулось із заявами про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язаннями для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу зі сплати авансового внеску з податку на прибуток за березень 2015 року та зі сплати земельного податку за січень 2015 року. Вважало, що ТПП України у листах №1150/05-5.4 від 13 березня 2015 року, №1887/05.0-5.4 від 30 квітня 2015 року, №1653/05.0-5.4 від 10 квітня 2015 року, №1888/05.0-5.4 від 30 квітня 2015 року саме відмовила ТОВ "МАКО АКТИВ" в наданні сертифікатів про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

На думку позивача, відмова ТПП України є необґрунтованою, а ТПП України зобов'язана надати сертифікати про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22.09.2015 року у позовних вимогах відмовлено. Відмовляючи у позові, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позивачем не було доведено обставини, на яких ґрунтувались позовні вимоги, а також протиправність дій відповідача. Крім того, суд вважає звернення позивача з даними позовними вимогами передчасним, оскільки має можливість повторного звернення до ТПП України або регіональної ТПП із відповідними заявами з урахуванням викладених пропозицій.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач та відповідач подали апеляційні скарги.

Позивач в своїй апеляційній скарзі посилається на порушення норм матеріального та процесуального права при винесенні рішення судом першої інстанції. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив що відповідно до ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (із змінами та доповненнями), протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України. Стосовно залишення відповідачем без розгляду заяв позивача на підставі відсутності необхідних документів, зазначає що позивачем були надані всі документи, які передбачені Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), а неодноразове залишення відповідачем без розгляду поданих позивачем заяв є нічим іншим як завуальована відмова.

Відповідачем також було подано апеляційну скаргу, в якій він посилається на те, що дану справу не належало розглядати в порядку адміністративного судочинства на підставі того що ТПП України не є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позові та своїй апеляційній скарзі, проти доводів апеляційної скарги відповідача заперечував, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову якою повністю задовольнити свої позовні вимоги. Представник відповідача проти позовних вимог та апеляційної скарги позивача заперечував, просив скасувати рішення суду першої інстанції та задовольнити вимоги своєї апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги позивача та відповідача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії АД №074461 та Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Товариство з обмеженою відповідальністю "МАКО АКТИВ" зареєстроване як юридична особа у встановленому порядку та включено до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 14 березня 2012 року за номером 38144219, за адресою: 83015, Донецька область, місто Донецьк, проспект Богдана Хмельницького, будинок 102 (т.1 а.с.23, 89-91). Матеріалами справи встановлено, що позивач перебуває на податковому обліку з 15 березня 2012 року в Державній податковій інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області.

ТОВ "МАКО АКТИВ" звернулось до ТПП України із заявою від 05 березня 2015 року №05/03-15 про засвідчення форс - мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язаннями для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу зі сплати земельного податку за січень 2015 року, термін настання податкового зобов'язання - 02 березня 2015 року, як передбачено ст. 57 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), сума зобов'язання становить 5 801,52 грн. (т.1 а.с. 24-26).

13 березня 2015 року ТПП України надало відповідь за № 1150/05-5.4 на заяву ТОВ "МАКО АКТИВ" від 05 березня 2015 року №05/03-15 про засвідчення форс - мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язаннями для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу зі сплати земельного податку за січень 2015 року, якою зазначено, що за результатом розгляду заяви і наданих документів встановлено: згідно підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі (ст. 269 Податкового кодексу України). Статтею 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", звільнено від сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції. Зазначеною нормою не вимагається подання до податкових органів державної фіскальної служби сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин. Тому, відповідно до пп.6.9, 6.14 Регламенту ТПП України, не вбачається підстав для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (т.1 а.с. 27).

ТОВ "МАКО АКТИВ" листом № 24/04-15/3 від 24 квітня 2015 року повторно надало заяву до ТПП України про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язаннями для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу зі сплати земельного податку за січень 2015 року з урахуванням положень листа ТПП України від 13 березня 2015 року за № 1150/05-5.4, до заяви додані наступні документи: копія платіжного доручення з відміткою банку про сплату послуг за встановленим тарифом, копія витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, копія виписки із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, оферта (пропозиція) акта наданих послуг за підписом керівника та з відбитком печатки суб'єкта господарювання у двох примірниках за встановленою формою, оригінал доручення на отримання сертифіката та примірника акта наданих послуг представником заявника, копію податкової декларації з плати за землю на 2015 рік з додатками та копію квитанції №2 про прийняття декларації (т.1 а.с. 28-31).

30 квітня 2015 року ТОВ "МАКО АКТИВ" отримало відповідь від ТПП України за № 1887/05.0-5.4 на заяву ТОВ "МАКО АКТИВ" про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язаннями для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу зі сплати земельного податку за січень 2015 року, якою залишено без розгляду звернення ТОВ "МАКО АКТИВ" з причин ненадання заявником доказів наявності земельної ділянки та форми її власності (договори, акти постійного користування тощо); документи про взяття на податковий облік за місцезнаходженням земельної ділянки (довідка за формою 16 ОПП або інше), та роз'яснено, що позивач вправі повторно звернутись до ТПП України після виправлення недоліків, які вказані у відповіді про залишення заяви без розгляду. (т.1 а.с. 32)

30 березня 2015 року ТОВ "МАКО АКТИВ" надало заяву до ТПП України за вих. № 30/03-15 про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язаннями для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу зі сплати авансового внеску з податку на прибуток за березень 2015 року, термін настання податкового зобов'язання - 30 березня 2015 року та кожного наступного звітного місяця до тридцятого числа поточного місяця, як передбачено Податковим кодексом України, сума зобов'язань становить 25 793,00 грн. (т.1 а.с. 33-35).

ТОВ "МАКО АКТИВ" 10 квітня 2015 року отримало лист від ТПП України за № 1653/05.0-5.4 в якому вказано, що у зв'язку з неналежним оформленням документів, а саме: ненаданням підтверджуючих документів неможливості ведення господарської діяльності, залишено заяву без розгляду. Після усунення недоліків, ПАТ "МАКО АКТИВ" вправі повторно звернутись до ТПП України (а.с. 36).

24 квітня 2015 року ТОВ "МАКО АКТИВ" повторно надало заву до ТПП України за вих. №24/04-15/4 про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язання для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу зі сплати авансового внеску з податку на прибуток за березень 2015 року (а.с. 37-40).

Листом від 30 квітня 2015 року за № 1888/05.0-5.4 ТПП України надало ТОВ "МАКО АКТИВ" відповідь, якою залишено без розгляду звернення позивача та зазначено, що заявником не надані документи, які підтверджують дату узяття на податковий облік; відсутні докази впливу актів тероризму на діяльність підприємства; докази наявності податкового боргу; копія наказу керівника підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників, викликане обставинами невідкладної сили; копія наказу про простій у роботі органів доходів і зборів (органів державної фіскальної служби) Донецької або Луганської областей, у якому перебуває на обліку платник податків та обліковується податкове зобов'язання (грошове зобов'язання), що стало податковим боргом; документ, що підтверджує вимушене призупинення роботи головного управління Державної казначейської служби в Донецькій та Луганській областях, що виникла у зв'язку з проведенням АТО (а.с. 41).

Рішенням Президії ТПП України від 18 грудня 2014 року №44(5) затверджено Регламент (нова редакція) засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), який набрав чинності 18 грудня 2014 року (далі за текстом - Регламент). (а.с.9-18, 58-81).

Відповідно до п. 6.1 Регламенту, підставою для засвідчення форс- мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст. 14-1 Закону України «Про торго-промислові палати України».

Статтею 14-1 ч.1,2 Закону України «Про торгово-промислові палати України» в редакції від 02.09.2014р. передбачено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо".

Пунктом 6.4 Регламенту встановлені вимоги для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Відповідно до п. 6.5 Регламенту, тягар доказування настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) покладений на заявника. Заявник несе відповідальність за повне та належне оформлення встановленої форми заяви для відповідної категорії заявників, достовірність викладених фактів, наданих документів, доказів, даних, вірність завірених ним копій згідно з чинним законодавством України. Неналежне та неповне оформлення встановленої форми заяви для відповідної категорії заявників та\або ненадання документів, передбачених у цій заяві, є підставою для залишення заяви без розгляду з повідомленням про це заявника письмово.

Пунктом 6.8 Регламенту передбачено, що уповноважена особа ТПП України має право, зокрема: вимагати вiд заявника подання оригiналiв документiв для огляду, додаткових даних, документiв, пояснень, доказів настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) i т.iн.; залишити без розгляду заяву, у разі невиконання вимог про надання додаткових пояснень, документів, доказів у встановлений термін, з повідомленням про це заявника письмово.

Підпунктом 6.14 Регламенту ТПП України передбачено, що у разi, якщо за результатом розгляду заяви i наданих документiв вбачається, що форс-мажорнi обставини (обставини непереборної сили) вiдсутнi, вiдсутнi пiдстави/умови для засвiдчення передбаченi п. 6.9 Регламенту i т.п., ТПП України / регiональна ТПП/ надсилає заявниковi вiдповiдь про вiдмову в засвiдченнi форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за встановленою формою (Додаток № 5 до Регламенту).

Під час розгляду справи встановлено, що позивач здійснює підприємницьку діяльність на території м. Донецька і за час проведення антитерористичної операції це підприємство жодного разу не зверталось до будь-яких правоохоронних органів України із заявами про вчинення відносно ТОВ "МАКО АКТИВ" протиправних дій та актів тероризму.

Підприємство продовжило працювати в окупованому незаконними збройними формуваннями місті Донецьку, і ані відповідачу, ані суду воно не надало доказів об'єктивного унеможливлення здійснення підприємницької діяльності і з цих причин невиконання (неналежного) виконання податкових зобов'язань.

Таким чином підприємство не довело впливу на його діяльність обставин визначених ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати України» і як наслідок відповідно до наданих відповідачу заяв, у останнього не виникло підстав для надання ТОВ "МАКО АКТИВ" сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин у вигляді актів тероризму на території м. Донецька для відстрочення податкового боргу за податковими зобов'язаннями зі сплати авансового внеску з податку на прибуток за березень 2015р. та земельного податку за січень 2015р.

Враховуючи ці обставини апеляційний суд вважає оскаржувані рішення відповідача правомірними.

Стосовно доводів апеляційної скарги відповідача про те, що даний спір не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства, так як відповідач не є суб'єктом владних повноважень, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Загальні правові, економічні та соціальні засади створення торгово-промислових палат в Україні, встановлення організаційно-правових форм і напрямів їх діяльності, а також принципи їх взаємовідносин з державою визначені Законом України "Про торгово-промислові палати в Україні".

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" передбачено, що Торгово-промислова палата є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка об'єднує юридичних осіб, які створені і діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання.

Відповідно до ст.10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Статтею 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" внесені зміни, зокрема до Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", а саме в абзаці третьому частини третьої статті 14 встановлено, що торгово-промислова палата засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Крім того вказаний Закон доповнено статтею 14-1 відповідно до якої відповідачу делеговано засвідчувати форс-мажорні обставини(обставини непереборної сили).

Відповідно до Рішення Президії ТПП України "Про надання регіональним ТПП повноважень щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) від 21.10.2014р. №42(3), у зв'язку із введенням в дію з 15 жовтня 2014 року Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", внесенням відповідних змін до Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", уповноважено регіональні торгово-промислові палати за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб засвідчувати та видавати сертифікати про такі обставини, крім тих форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), що стосуються зобов'язань за зовнішньоекономічними угодами та міжнародними договорами України, а також угодами, контрактами, договорами тощо між резидентами України і нерезидентами, в яких угодою сторін ТПП України безпосередньо передбачено, як орган, що засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Таким чином Торгово-промисловій палаті України делеговані управлінські повноваження щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) та видачі сертифікатів про такі обставини, які є підставою для звільнення від сплати зокрема податків, а відтак вона у спірних правовідносинах в розумінні п.7 ст.3 КАС України є суб'єктом з делегованими владними повноваженнями, тобто суб'єктом владних повноважень.

Отже, враховуючи зазначені обставини справи, судова колегія вважає рішення суду першої інстанції правильним і таким, що прийнято із дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Доводи викладені в апеляційних скаргах сторін не спростовують висновків суду і підстави для скасування постанови відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями: 9, 11, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Торгово-промислової палати України та Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКО АКТИВ" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року у справі № 805/2079/15-а - залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.

Головуючий суддя Д.В. Ляшенко

Судді Л.В. Ястребова

І.Д. Компанієць