ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 жовтня 2015 року № 826/12433/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., суддів Арсірія Р.О., Кузьменка В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Авто-2005"до третя особаДержавної інспекції України з безпеки на наземному транспорті Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганська автотранспортна компанія - 0777"провизнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Авто-2005" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
У судовому засіданні 23.07.2015 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Товариство з обмеженою відповідальністю "Луганська автотранспортна компанія - 0777".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на момент засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), яке відбулося 17.06.2015, фахівці ТОВ "ЛАТК - 0777", які відповідають за передрейсовий та післяресовий медичний огляд водіїв, а також за перевірку технічного стану транспортних засобів зареєстровані за місцезнаходженням основного підприємства, з огляду на що нараховувати відповідні бали конкурсний комітет позивача не мав правових підстав. Також позивач посилався на те, що ним було надано до конкурсного комітету Сертифікат відповідності серії ВВ № 824774, термін дії якого з 13.02.2014 по 10.02.2016, однак бали конкурсним комітетом відповідача в порушення вимог чинного законодавства нараховані не були.
Представники позивача у судовому засіданні 03.09.2015 підтримали позовні вимоги та просили суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, через канцелярію суду надав суду письмові заперечення на адміністративний позов. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що бали за сертифікат відповідності нараховуються у разі, якщо матеріально технічна база з наявністю не менш як трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, не менш як двох працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв і розташована на відстані до 100 км від місця формування оборотного рейсу, у той час, як відповідно до сертифікату відповідності, який міститься в конкурсних пропозиціях позивача, матеріально-технічна база (автогосподарство) розташована за адресою; м. Черкаси, вул. Г. Дніпра, 65 кв.61 (м. Черкаси, вул. Смілянська, 127), тобто на відстані більш як 100 км. від місця формування оборотного рейсу, (Київ АС «Київ»), отже конкурсним комітетом здійснено на законних підставах не нарахування позивачу балів за наявність сертифікату відповідності. Також відповідач посилався на те, що чинним нормативно правовими актами, якими керується Укртрансінспекція при проведені конкурсу на перевезення пасажирів, не передбачено перевіряти місце реєстрації медиків та механіків.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти позовних вимог та просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Представник третьої особи у судовому засіданні заперечила проти позовних вимог та просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
У відповідності до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Під час розгляду справи, суд, -
В С Т А Н О В И В:
17.06.2015 Конкурсним комітетом з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) складено протокол засідання № 42 пунктах 26, 27,28,29 якого за результатами розгляду пропозицій претендентів на право здійснення перевезень пасажирів на маршрутах КИЇВ - ЧЕРКАСИ (рейси 609/610), КИЇВ - ЧЕРКАСИ (рейси 631/632), КИЇВ - ЧЕРКАСИ (рейси 643/644) та КИЇВ - ЧЕРКАСИ (рейси 649/650) та оцінювання їх пропозицій затверджено результати оцінювання пропозицій перевізників-претендентів за бальною системою у відповідності до кількості набраних балів між TOB «ЛАТК - 0777», м. Луганськ, TOB «Сервіс - Авто - 2005», м. Черкаси, ПП «А.Т.Н.», м. Київ, та визнано переможцем конкурсу TOB «ЛАТК - 0777», за умови перевірки достатньої кількості транспортних засобів для перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів), на самостійне виконання рейсів. Також визнано таким, що зайняв друге місце TOB «Сервіс - Авто - 2005».
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Авто-2005" вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), яке відбулося 17.06.2015, в частині визнання Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія - 0777» переможцем конкурсу на міжобласному маршруті загального користування Київ - Черкаси, рейси 609/610, 631/632, 643/644, 649/650 звернулось з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Частинами першою та другою статті 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
Відповідно до статті 7 зазначеного Закону забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласні маршрути), - на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Згідно з частинами першою та дев'ятою статті 44 зазначеного Закону організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті затвердженого указом Президента України № 387/2011 від 06.04.2011 Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування (далі - автомобільний, міський електричний, залізничний транспорт та ведення дорожнього господарства).
Пунктом 29 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 встановлено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу;) копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали.
Відповідно до пункту 39 зазначеного Порядку подані на конкурс документи реєструються організатором або робочим органом у журналі обліку. Документи, подані несвоєчасно, не реєструються і повертаються автомобільному перевізникові з повідомленням про спосіб повернення коштів, внесених за участь в конкурсі.
Згідно з пунктом 42 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт". Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.
Відповідно до пункту 3 додатку 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 за наявність не менш як трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів нараховується - 5 балів та не менш як двох працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв - 4 бали, у разі якщо працівники, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, та працівники, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв, працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу та розміщення матеріально-технічної бази на відстані не більш як 100 кілометрів від місця формування оборотного рейсу.
Згідно з пунктом 8 зазначеного порядку за наявність сертифіката відповідності послуг нараховується 4 бали.
Позивач в позовній заяві, як на обґрунтування позовних вимог посилається на те, що на момент засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), яке відбулося 17.06.2015, фахівці ТОВ "ЛАТК - 0777", які відповідають за передрейсовий та післяресовий медичний огляд водіїв, а також за перевірку технічного стану транспортних засобів були зареєстровані за місцезнаходженням основного підприємства в м. Луганську з огляду на що були відсутні правові підстави для нарахування балів відповідно до пункту 3 додатку 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008.
Третьою особою на підтвердження наявності в неї не менш як трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів нараховується та не менш як двох працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв, працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу надано суду копії трудової книжки та наказу (розпорядження) №81к від 03.10.2011 про прийняття на роботу ОСОБА_2 на посаду медичного працівника по проведенню предрейсового та післярейсового огляду водіїв транспортних засобів, диплома ОСОБА_2 за спеціальністю - лікувальна справа та свідоцтва про проходження інформаційно - тематичного семінару "Медичне забезпечення безпеки дорожнього руху. Організація та порядок проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водії транспортних засобів", трудової книжки та наказу (розпорядження) № 122к від 31.10.2012 про прийняття на роботу ОСОБА_3 на посаду механіка, наказу (розпорядження) про прийняття на роботу ОСОБА_4 на посаду механіка, диплому та посвідчення ОСОБА_4, наказу (розпорядження) № 24к від 04.05.2011 про прийняття на роботу ОСОБА_1 на посаду механіка, посвідчення ОСОБА_1, трудової книжки та наказу (розпорядження) № 21к від 24.03.2010 про прийняття на роботу ОСОБА_5 на посаду медичного працівника з проведення передрейсових оглядів водіїв та наказу № 81-к від 30.12.2014 про переведення її на повний оклад, свідоцтва виданого ОСОБА_5 про проходження інформаційно - тематичного семінару "Медичне забезпечення безпеки дорожнього руху та диплома за спеціальністю - лікувальна справа, трудової книжки ОСОБА_6, прийнятого на посаду механіка, трудової книжки ОСОБА_1 прийнятого на посаду механіка.
На підтвердження факту наявності розміщення матеріально-технічної бази на відстані не більш як 100 кілометрів від місця формування оборотного рейсу надано суду копії договору оренди матеріально - технічної бази № 118/77 від 05.09.2014, тимчасового користування оглядовою канавою № 468 Б від 01.06.2015, договору № 468 А оренди не житлового приміщення від 01.06.2015. Також третьої особою надано суду довідку вих. №1/27 від 07.09.2015 видної ТОВ "Ліганський автотранспортній компанії - 0777" про те, що ОСОБА_7, ОСОБА_8 ОСОБА_2, ОСОБА_9, ОСОБА_10 проживають в Готельному комплексі "Орлі" з листопада 2014 року.
При цьому положеннями пункту 3 додатку 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 факт наявності реєстрації фахівці , які відповідають за передрейсовий та післяресовий медичний огляд водіїв, а також за перевірку технічного стану транспортних засобів були зареєстровані за місцезнаходженням місцем формування рейсу у мовою нарахування відповідних балів не передбачений.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що посилання позивача на факт неправомірного нарахування ТОВ "ЛАТК - 0777" балів відповідно до пункту 3 додатку 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
Позивачем для участі у конкурсі на право здійснення перевезень пасажирів на маршрутах КИЇВ - ЧЕРКАСИ (рейси 609/610), КИЇВ - ЧЕРКАСИ (рейси 631/632), КИЇВ - ЧЕРКАСИ (рейси 643/644) та КИЇВ - ЧЕРКАСИ (рейси 649/650) у складі пакету документів було подано Конкурсному комітету з проведення конкурсу з перевезення пассажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межітериторії області (міжобласний маршрут) було подано, у тому числі, сертифікат відповідності серії ВВ № 824774 на продукцію - послуги з перевезення пасажирів автобусами.
Відповідачем факт подання позивачем зазначеного сертифікату, як і факт того, що позивачу не було нараховано бали відповідно до пункту 8 додатку 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 не заперечується.
Як на обґрунтування відсутності підстав для нарахування позивачу балів відповідно до пункту 8 додатку 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 відповідач посилається на те, що бали за сертифікат відповідності нараховуються у разі, якщо матеріально технічна база з наявністю не менш як трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, не менш як двох працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв і розташована на відстані до 100 км від місця формування оборотного рейсу
Зазначені посилання відповідача суд вважає помилковими з огляду на те, що з аналізу пункту 8 додатку 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 вбачається, що єдиною умовою нарахування перевізнику - претенденту 4 балів є факт наявності сертифіката відповідності послуг.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку про те, що відповідач мав нарахувати позивачу бали за наявність сертифікату відповідності послуг відповідно до пункту 8 додатку 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008, водночас в порушення вимог Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 відповідні бали позивачу не нарахував.
Таким чином, враховуючи те, що сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 є підставою для визначення переможця конкурсу, суд дійшов висновку про те, що позовна вимога щодо визнання протиправним та скасувати рішення засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), яке відбулося 17.06.2015, в частині визнання Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія - 0777» переможцем конкурсу на міжобласному маршруті загального користування Київ - Черкаси, рейси 609/610, 631/632, 643/644, 649/650 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Оскільки позовна вимога щодо зобов'язання конкурсний комітет з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) визначити переможцем конкурсу на міжобласному маршруті загального користування Київ - Черкаси, рейси 609/610, 631/632, 643/644, 649/650 Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс - Авто - 2005» на підставі бальної системи оцінки пропозиції, що була чинна станом на 17.06.2015 та документів, поданих перевізниками - претендентами спрямована на майбутній захист прав, свобод та інтересів позивача, які на час розгляду справи не були порушені, суд дійшов висновку про безпідставність заявленої позовної вимоги.
Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З огляду на зазначене, враховуючи встановлення судом факту безпідставного ненарахування позивачу балів відповідно до пункту 8 додатку 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008, суд дійшов висновку про те, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивачів в рамках даного адміністративного спору необхідно вийти за межі позовних вимог та зобов'язати конкурсний комітет з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) визначити переможця конкурсу на міжобласному маршруті загального користування Київ - Черкаси, рейси 609/610, 631/632, 643/644, 649/650 з урахуванням висновків суду.
Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов - задовольнити частково.
2.Вийти за межі позовних вимог.
3.Визнати протиправним та скасувати рішення засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), яке відбулося 17.06.2015, в частині визнання Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія - 0777» переможцем конкурсу на міжобласному маршруті загального користування Київ - Черкаси, рейси 609/610, 631/632, 643/644, 649/650.
4.Зобов'язати конкурсний комітет з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) визначити переможця конкурсу на міжобласному маршруті загального користування Київ - Черкаси, рейси 609/610, 631/632, 643/644, 649/650 з урахуванням висновків суду.
5. В решті позовних вимог - відмовити.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.П. Огурцов
Судді Р.О. Арсірій
В.А. Кузьменко