УХВАЛА
про відмову у забезпеченні позову
05 листопада 2015 рокуСправа № 823/5194/15
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабич А.М., суддів: Мишенка В.В., Гараня С.М.,- розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі за позовом кандидата у депутати від Черкаської міської організації партії ОСОБА_1 Порошенка СОЛІДАРНІСТЬ ОСОБА_2 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання протиправними дій і бездіяльності та зобовязання вчинити дії та прийняти рішення,
ВСТАНОВИВ:
05.11.2015 у Черкаський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом звернулась кандидат у депутати від Черкаської міської організації партії ОСОБА_1 Порошенка СОЛІДАРНІСТЬ ОСОБА_2 (далі позивач) до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області (далі відповідач) про: визнання протиправними дій відповідача щодо складання протоколу та оголошення результатів виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі; визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішень про: підсумки голосування; черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої організації партії, яка має право на участь у розподілі депутатських мандатів у виборчому окрузі; результати виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі,- зобовязання відповідача в межах своїх повноважень прийняти такі рішення, скласти відповідний протокол про результати виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і прийняти рішення про результати виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі.
05 листопада 2015 року позивач надав суду письмове клопотання про забезпечення адміністративного позову, в якому просив:
заборонити відповідачу публікувати в друкованих засобах масової інформації або доводити до відома населення в інший спосіб повідомлення про підсумки голосування та результати виборів, рішення про черговість кандидатів у депутати у виборчих списках місцевих організацій партій, які отримали право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі, а також список обраних депутатів у багатомандатному окрузі (в алфавітному порядку) із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен), по-батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання депутата, назв місцевих організацій партій, від яких вони обрані;
заборонити відповідачу реєструвати обраних депутатів Черкаської міської ради.
Клопотання мотивоване тим, що невжиття забезпечення позову призведе до більших порушень виборчих прав суб'єктів виборчого процесу, аніж заявлені в позові.
Ознайомившись із доводами клопотання та доданими до позовної заяви матеріалами, суд дійшов висновку про відсутність підстав для забезпечення позову з огляду на таке.
Згідно ч.1 ст.117 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду, викладеній в п.15 постанови Пленуму від 01.11.2013 № 15 Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом, судам необхідно мати на увазі, що з метою забезпечення позову у виборчій справі суди не можуть зупиняти дію рішень чи забороняти вчиняти дії виборчим комісіям, у результаті чого буде зупинено виборчий процес, крім заборони оприлюднювати результати виборів у разі їх оскарження.
Частина 1 ст. 88 Закону України від 14.07.2015 № 595-VIII Про місцеві вибори передбачає, що територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює результати місцевих виборів шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації.
Оскільки оскаржувані дії відповідача та бездіяльність допущено 04.11.2015, враховуючи скорочений процесуальний термін (дводенний строк) розгляду виборчих справ, суд не вбачає очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі. Крім того, забезпечення позову за наведеними доводами без дослідження обставин та доказів у справі є фактично вирішенням цього спору, що, у свою чергу, не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
За таких обставин, суд вважає клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання заяви про забезпечення позову сплачується судовий збір в розмірі 0,3 розміру мінімальної заробітної плати, а саме: 365 грн. 40 коп.
Оскільки позивач при поданні заяви про забезпечення позову не сплатив судовий збір, суд вирішив його стягнути у розмірі 365 грн. 40 коп. до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок суду.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 117, 118, 158, 160, 165, 254-255 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання кандидата у депутати від Черкаської міської організації партії ОСОБА_1 Порошенка СОЛІДАРНІСТЬ ОСОБА_2 про забезпечення адміністративного позову відмовити повністю.
2. Стягнути з кандидата у депутати від Черкаської міської організації партії ОСОБА_1 Порошенка СОЛІДАРНІСТЬ ОСОБА_2 (паспорт серії НС 175765) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Черкаського окружного адміністративного суду (р/р №31212206784002, отримувач - УДКСУ у м.Черкасах Черкаської області, код отримувача 38031150, МФО 854018) судовий збір за подання заяви про забезпечення позову в сумі 365 грн. 40 коп. (триста шістдесят п'ять гривень 40 коп.).
3. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 5 днів з моменту отримання ухвали. Ухвала не перешкоджає подальшому розгляду справи. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Головуючий суддя А.М. Бабич
Суддя В.В.Мишенко
Суддя С.М.Гарань