ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2015 року № 813/4604/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої cудді Потабенко В.А.
за участю секретаря судового засідання Бігуна Н.Т.,
з участю:
представника позивача ОСОБА_1, згідно довіреності,
представника відповідача не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехсервіс" про стягнення коштів з рахунків платника податків для погашення податкового боргу, -
в с т а н о в и в :
Стрийська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі Стрийська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, позивач) звернулася до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехсервіс" (далі ТзОВ "Спецтехсервіс", відповідач) про стягнення коштів з рахунків платника податків для погашення податкового боргу (з врахуванням заяви про уточнення (зменшення) позовних вимог від 03.11.2015 року) в сумі 280494,49 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог від 03.11.2015 року, підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, причин неявки суду не повідомив. Належним чином повідомлявся про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення судової повістки, яка міститься в матеріалах справи. В судовому засіданні від 29.09.2015 року представник відповідача подав письмові заперечення на адміністративний позов, суть яких полягає в тому, що до позовної заяви не долучено податкової вимоги, яка б давала позивачу право на звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу. У зв'язку з вищевказаним, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТзОВ "Спецтехсервіс", код ЄДРПОУ 32003437, знаходиться за адресою: 82600, Львівська область, с. Сколе, вул. Героїв Маківки, 4.
Згідно долученого до матеріалів справи розрахунку новоствореної заборгованості по ТзОВ "Спецтехсервіс" за період з 01.12.2014 року по 12.08.2015 року, загальна сума боргу, яка заявляється до стягнення, становить 280494,49 грн.
Вищевказана заборгованість відповідача складається з боргу з податку на додану вартість, податку на прибуток та авансових внесках з податку на прибуток.
Заборгованість з податку на додану вартість виникла в звязку з невиконанням відповідачем рішення про розстрочення грошових зобовязань № 314/10/25-0 від 30.01.2015 року та в звязку з несплатою грошових зобовязань, визначених податковими повідомленнями рішеннями № 000961500 від 17.04.2015 року, № НОМЕР_1 від 17.04.2015 року, № НОМЕР_2 від 05.05.2015 року.
Борг з податку на прибуток виник в звязку з несплатою грошових зобовязань, визначених податковим повідомленням рішенням № НОМЕР_3 від 17.04.2015 року та самостійно поданою декларацією № НОМЕР_4 від 11.02.2015 року.
Заборгованість по авансових внесках з податку на прибуток виникла в звязку з несплатою грошового зобовязання, визначеного самостійно поданою декларацією № НОМЕР_4 від 11.02.2015 року.
Відповідачу скеровувалася податкова вимога № 219-13 від 12.06.2014 року, згідно якої загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 11.06.2014 року становить 31640,26 грн. Дана вимога була отримана директором підприємства 12.06.2014 року.
Зазначена податкова вимога ні в адміністративному, ні в судовому порядку у встановлений чинним законодавством спосіб не оскаржена, узгоджена сума податкового зобов'язання до бюджету на сплачена, тобто визнається сумою податкового боргу, а відтак підлягає стягненню з відповідача.
Судом не беруться до уваги покликання представника відповідача у своїх запереченнях на те, що ТзОВ "Спецтехсервіс" не скеровувалася дана податкова вимога, а, отже, у контролюючого органу відсутні підстави для звернення до суду з вказаним позовом, оскільки.
В судовому засіданні від 15.10.2015 року представником позивача долучено до матеріалів справи копію корінця податкової вимоги № 219-13 від 12.06.2014 року, згідно якої загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 11.06.2014 року становить 31640,26 грн. Крім того, надавався оригінал вищевказаного корінця податкової вимоги для огляду.
З даної вимоги вбачається, що вона була отримана директором ТзОВ "Спецтехсервіс" ОСОБА_2 12.06.2014 року.
З метою з'ясування обставин отримання чи не отримання ОСОБА_2 12.06.2014 року податкової вимоги, суд викликав останнього для надання пояснень в судові засідання на 23.10.2015 року та 03.11.2015 року.
Однак, в судові засідання директор підприємства не прибув, жодних заперечень чи пояснень стосовно отримання ним податкової вимоги суду не надав, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
Станом на момент розгляду даної справи доказів оскарження вищевказаних податкових повідомлень рішень або сплати податкового боргу в матеріалах справи не міститься.
При вирішенні даної адміністративної справи, суд керувався наступним.
Відповідно до ст. 16 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (надалі ПК України), платник податків зобовязаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
У п. 31.1 ст.31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Пунктом 1 ст. 36 ПК України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. А також, податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Платниками податків згідно п. 15.1 ст. 15 ПК України визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів.
Згідно п. 54.3 ст. 54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення обєктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством.
Крім того, згідно п. 54.3.3 ст. 53 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення рішення.
Згідно до п. 54.5 ст. 54 ПК України визначено, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У відповідності до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобовязання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 57 ПК України.
Відповідно до п. 1.1 ст. 1 ПК України, Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України, контролюючими органами є органи доходів і зборів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Згідно п. п. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості субєктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 87.1 ст. 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку заборгованості станом на 02.11.2015 року, сума боргу відповідача становить 280494,49 грн.
На даний час ця сума є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу, відтак, підлягає стягненню в примусовому порядку.
Враховуючи все вищенаведене, а також п. 20.1.18 ст. 20 ПК України, згідно якого органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, суд вважає позовні вимоги Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з банківських рахунків товариства з обмеженою відповідальність "Спецтехсервіс" (код ЄДРПОУ 32003437, що знаходиться за адресою: 82600, Львівська область, с. Сколе, вул. Героїв Маківки, 4) МФО 325321, ЗАХІДНЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" м. Львів, № 26051053808753; МФО 325321, ЗАХІДНЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" м. Львів, № 26003053820217; МФО 380764, ПАТ КБ "Надра", № 26003101643001; МФО 325321, ЗАХІДНЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" м. Львів, № 26002053823895; МФО 380805, АТ "ОСОБА_3 АВАЛЬ" у м. Києві, № 26003236396; МФО 380805, АТ "ОСОБА_3 АВАЛЬ" у м. Києві, № 26001236387; МФО 380805, АТ "ОСОБА_3 АВАЛЬ" у м. Києві, № НОМЕР_5; МФО 380764, ПАТ "КБ Надра", № 26001101646003; МФО 380764, ПАТ "КБ Надра", № 26002101646002; МФО 300131, АТ "Банк "Фінанси та Кредит", № 26002290953001 (долар США); МФО 300131, АТ "Банк "Фінанси та Кредит", № 26002290953001 (євро); МФО 300131, АТ "Банк "Фінанси та Кредит", № 26002290953001 (українська гривня); МФО 325321, ЗАХІДНЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" м. Львів, № 26003053820295; МФО 899998, Казначейство України (ел. адм. подат.) № 37511000066869, до бюджету податковий борг в сумі 280494 (двісті вісімдесят тисяч чотириста дев'яносто чотири) гривні 49 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 06.11.2015 року.
Суддя Потабенко В.А.