5.5
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову в задоволенні клопотання про забезпечення позову
05 листопада 2015 року СєвєродонецькСправа № 812/1530/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання Дюкаревій М.І..,
за участю:
прокурора заявника ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4- не прибув,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5 ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання першого заступника прокурора Луганської області про забезпечення позову у справі за адміністративним позовом першого заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі управління служби безпеки України в Луганській області до Сєвєродонецької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
15 жовтня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов першого заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі управління служби безпеки України в Луганській області до Сєвєродонецької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради № 664 від 09.12.2014 «Про зміну правового режиму на жилу площу».
Прокурором заявником заявлено вимогу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, шляхом заборони вчиняти будь які дії із житловим приміщенням, яке розташоване за адресою : м. Сєвєродонецьк, пр. Гвардійський, 47-а/12.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2015 року призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні клопотання першого заступника прокурора Луганської області про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, шляхом заборони вчиняти будь які дії із житловим приміщенням, яке розташоване за адресою : м. Сєвєродонецьк, пр. Гвардійський, 47-а/12.
Прокурор заявник у судовому засіданні підтримав клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову та просив суд заборонити вчиняти будь які дії із житловим приміщенням, яке розташоване за адресою : м. Сєвєродонецьк, пр. Гвардійський, 47-а/12 до винесення рішення у справі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову та просив суд його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову залишив на розсуд суду.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5, у судовому засіданні заперечував проти забезпечення позову.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 у судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши думку сторін, дослідивши докази справи, суд прийшов до висновку, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Частинами 3 та 4 статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Згідно із п. 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» від 6 березня 2008 року № 2 судам необхідно враховувати, що згідно з частинами третьою та четвертою статті 117 КАС України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах:
1) зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються;
2) заборони вчиняти певні дії. Наведений перелік підстав забезпечення позову є вичерпним.
При цьому, відповідно до п. 17 а.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 р. «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення по адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Прийняття рішення про зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень доцільно та можливе лише в разі наявності достатньо обґрунтованого припущення, що не вжиття таких заходів може у майбутньому ускладнити виконання рішення суду чи привести до потреби докладати значні зусилля для відновлення прав позивача.
Варто зазначити, що інститут забезпечення адміністративного позову, згідно статтей 2, 117 Кодексу адміністративного судочинства України повинен відповідати завданню адміністративного судочинства - забезпечувати захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових, чи службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
На підставі вищевикдладеного, суд прийшов до висновку, що прокурор зявник не навів доказів, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів.
Судом встановлено, що предметом даного спору є рішення Сєвєродонецької міської ради № 664 від 09.12.2014 «Про зміну правового режиму на жилу площу», а не спір про право.
Забезпечивши адміністративний позов шляхом заборони вчиняти будь які дії із житловим приміщенням, яке розташоване за адресою : м. Сєвєродонецьк, пр. Гвардійський, 47-а/12 до винесення рішення у справі, суд позбавить права приватної власності на вказане приміщення ОСОБА_5, що є обмеженням її прав, свобод та інтересів.
Таким чином, суд не знаходить підстав для задоволення клопотання про забезпечення позову, оскільки за таких обставин забезпечення позову буде суперечити положенням ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України та п. 15 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06 березня 2008 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», а небезпека заподіяння шкоди позивачу та неправомірність оскаржуваного рішення не є очевидними.
Враховуючи, що передбачених законом підстав для забезпечення позову не вбачається, суд вважає за необхідне відмовити прокурору- заявнику у задоволенні клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 117, 118, 160, 165 КАС України,-
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання першого заступника прокурора Луганської області про забезпечення позову у справі за адміністративним позовом першого заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі управління служби безпеки України в Луганській області до Сєвєродонецької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення,- відмовити за необгрунтованістю.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, мають право заявляти клопотання про забезпечення позову протягом розгляду справи.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьої статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя ОСОБА_7