Справа № 686/11540/15-ц
ЄУН 686/11540/15-ц
Провадження №2/686/4258/15
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2015 рік м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Колієва С.А.
при секретарі Конопко А.П.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Варченко Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до міського комунального підприємства «Хмельницькводоканал» про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернувся ОСОБА_1 З вказаним позовом в якому зазначив, що 05 червня 2015 року на виклик до його помешкання прибув майстер МКП "Хмельницькводоканал" для проведення періодичної повірки лічильника. У присутності його дружини вказаний майстер розпломбував та демонтував лічильник води та замінив його на повірений, про що був складений відповідний Акт. Після цього майстер запропонував його дружині оплатити за повірку лічильника, про те його дружина відмовилася це робити, пославшись на те, що повірка лічильника має бути безкоштовною (проводитися за рахунок підприємства). Після цього вказаний майстер розірвав складений ним Акт про заміну лічильника, демонтував встановлений ним повірений лічильник та на його місце встановив старий, але вже без опломбування та склав інший Акт про пломбування (розпломбування) водолічильників. Зазначив, що такі дії є незаконними, а відповідно до положень Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність " періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів вимірювальної технічки, що є власністю фізичних осіб, здійснюється за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Також зазначив, що раніше судом вже розглядався спір між ним та МКП "Хмельницькводоканал" та суд вже визнавав дії відповідача незаконними та зобов'язував останнього провести періодичну повірку його лічильників води за власний кошти. За таких обставин просив застосувати преюдиціальне значення для суду рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 25.01.2011 року та ухвали апеляційного суду Хмельницької області від 23.04.2012 року; визнати дії МКП "Хмельницькводоканал" з відмовою у проведенні періодичної повірки його лічильника холодної води незаконними та зобов'язати відповідача виконати періодичну повірки належного йому лічильника холодної води в порядку та строки, передбачені ч.4 ст.17 ЗУ "Про метрологію та метрологічну діяльність. "
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити. Надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні. Зазначила що МКП "Хмельницькводоканал" надає послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №899 від 26.03.2015 року встановлено тариф на централізоване водопостачання та водовідведення. Разом з цим до структури тарифу витрати на періодичну повірку, обслуговування та ремонт засобів вимірювальної техніки не закладені в цей тариф у зв'язку з чим підприємство не має можливості безкоштовно виконати такі роботи. Крім того, рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №1310 від 13.12.2007 року визначено виконавців послуг до періодичної повірки, обслуговуванню та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) квартирних засобів обліку води для населення підприємства; МКП "Хмельницькводоканал", МКП "Хмельницьктеплокомуненерго", орендне підприємство "Західна котельня", державне підприємство "Новатор", приватну фірму "Система", а також встаовлені тарифи на послуги по підготовці до періодичної повірки та ремонту засобів обліку води для населення.
Вислуавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи судом встановлені наступні обставини.
Як встановлено з матеріалів справи ОСОБА_1 є одним з власників квартири АДРЕСА_1, яка обладнана лічильником холодної води.
Відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених мiжповiрочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.
Частиною 3 ст. 28 зазначеного Закону встановлено, що порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюються Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
З метою забезпечення єдиного для всіх регіонів підходу до формування тарифів у сфері житлово-комунальних послуг постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 затверджено Порядок формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) згідно пункту 16 якого до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення включаються витрати безпосередньо пов'язані із збутом послуг споживачам зокрема втрати на проведення планових періодичних повірок, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку холодної води, в тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, розпломбування та пломбування, а також витрати на формування обмінного фонду квартирних засобів обліку холодної води.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13.12.207 року №1310 визначено виконавцями послуг по підготовці до періодичної повірки, обслуговуванню та ремонту (в тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) квартирних засобів обліку води для населення в тому числі МКП "Хмельницькводоканал".
Отже, у спірний період проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки повинне було здійснюватися за рахунок виконавця зазначених послуг, а витрати, понесені виконавцем, повинні були включатися у тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і сплачуватися споживачем щомісячно у складі цих послуг.
За таких обставин, враховуючи те, що послуги з водопостачання позивачу надає відповідач, останній повинен за власний рахунок проводити періодичну повірку лічильників квартирних засобів обліку води.
Стосовно вимог позивача щодо застосування преюдиціального значення для розгляду справи рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницкьої області від 25 жовтня 2011 року, яким зобов'язано МКП "Хмельницьктплокомуненерго" виконати повірку лічильника споживання води ОСОБА_1 в порядку та строки, передбачені с.3 ст.28 ЗУ "Про метрологічну діяльність " суд зазначає, що такий спосіб захисту права не передбачений ЦК України, а отже задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 60, 212-215, 367 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії міського комунального підприємства «Хмельницькводоканал» у відмові у здійсненні періодичної засобу обліку холодного водопостачання незаконними.
Зобов'язати міське комунальне підприємство «Хмельницькводоканал» здійснити періодичну повірку засобу обліку споживання холодного водопостачання ОСОБА_1 в порядку та строки, передбачені ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність».
В решті у задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя: