справа № 691/1195/15-а
провадження № 2-а/691/52/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2015 рокуГородищенський районний суд Черкаської області
в складі :
судді Черненка В.О.
при секретарі Сидоренко О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Городище цивільну справу за адміністративним позовом кандидата на посаду Вільшанського селищного голови ОСОБА_2 до Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії, Городищенської районної виборчої комісії, за участі третьої особи - ОСОБА_4, про визнання рішень незаконними та дій і бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ :
кандидат на посаду Вільшанського селищного голови ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії, Городищенської районної виборчої комісії про визнання рішень незаконними та дій і бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх вимог, позивач зазначив, що він є кандидатом на посаду Вільшанського селищного голови, що підтверджується постановою Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії №5/1 від 25.09.2015 року «Про реєстрацію кандидатом на посаду Вільшанського селищного голови Городищенського району Черкаської області на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року». Як суб'єкт виборчого процесу, у відповідності до частини першої статті 94 Закону України «Про місцеві вибори», він подав, скаргу на порушення виборчого законодавства кандидатом на посаду селищного голови смт. Вільшана - ОСОБА_4, який, в порушення вимог ч. 5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», одночасно зареєстрований, як кандидат на посаду селищного голови смт. Вільшана (шляхом самовисування) та кандидатом у багатомандатному виборчому окрузі № 12 до Городищенської районної ради у виборчому списку Городищенської районної організації Українська Народна Партія, та просив Вільшанську селищну територіальну та Городищенську районну виборчі комісії прийняти рішення відповідно до вимог ч. 3-5 ст.35, ч.8 ст. 41 та 99 Закону України «Про місцеві вибори». Всупереч вимог вказаних норм Закону, як Вільшанська селищна територіальна, так і Городищенська районна виборчі комісії не прийняли законного рішення відповідно до вимог ч.8 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори», а навпаки прийняли інше рішення про визнання ОСОБА_4 обраним Вільшанським селищним головою. Вказані виборчі комісії, розглянувши його скарги, прийняти рішення про відмову в їх задоволенні, обґрунтувавши це тим, що виборчі комісії не можуть скасувати рішення про реєстрацію кандидата на посаду селищного голови та кандидата у депутати по багатомандатному виборчому окрузі так, як пройшов термін, визначений законодавством (до б жовтня 2015 року). Оскільки, Вільшанська селищна територіальна виборча комісія та Городищенська районна виборча комісія не прийняли законного та обґрунтованого рішення про виключення даного суб'єкта виборчого процесу зі списків до яких він був включений, та не скасували реєстрацію такого суб'єкта виборчого процесу, тому він вимушений звернутися до суду про визнання протиправними, як бездіяльності двох комісій, так і дій цих комісій, які не прийняли до уваги порушення суб'єктом виборчого процесу кандидатом на посаду селищного голови смт. Вільшана, ОСОБА_4 вимог Закону, про яке їм було відомо ще 20.10.2015 року, про що свідчить витяг з протоколу Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії №11 від 30.10.2015 року.
Враховуючи вище, просив:
1. визнати протиправними дії Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії в частині прийняття рішення про відмову у задоволенні його скарги про порушення кандидатом на посаду селищного голови смт. Вільшана ОСОБА_4 вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори»;
2. визнати протиправними дії Городищенської районної виборчої комісії в частині прийняття рішення про залишення його скарги про порушення кандидатом в багатомандатному виборчому окрузі №12 до Городищенської районної ради у виборчому списку висунутого Городищенською районною організацією Української народної партії ОСОБА_4 вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори» без розгляду по суті; |
3. визнати протиправною бездіяльність Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії в частині не прийняття рішення про виключення ОСОБА_4 з виборчого списку кандидатів на посаду селищного голови смт. Вільшана в зв'язку з порушенням вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Промісцеві вибори»;
4. визнати протиправною бездіяльність Городищенської районної виборчої комісії в частині не прийняття рішення про виключення ОСОБА_4 з виборчого списку кандидатів в багатомандатному виборчому окрузі №12 до Городищенської районної ради в зв'язку з порушенням вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори»;
5. визнати протиправними дії Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії в частині прийняття рішення про визнання ОСОБА_4 обраним на посаду селищного голови смт. Вільшана;
6. визнати незаконним рішення Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії про відмову у задоволенні його скарги про порушення кандидатом на посаду селищного голови смт. Вільшана ОСОБА_4 вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори»;
7. визнати незаконним рішення Городищенської районної виборчої комісії про залишення його скарги про порушення кандидатом в багатомандатному виборчому окрузі №12 до Городищенської районної ради у виборчому списку висунутого Городищенською районною організацією Української народної партії ОСОБА_4 вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори» без розгляду по суті;
8. визнати незаконним рішення Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії в частині прийняття рішення про визнання ОСОБА_4 обраним на посаду селищного голови смт. Вільшана;
9. зобов'язати Вільшанську селищну територіальну виборчу комісію, в зв'язку з порушенням кандидатом на посаду селищного голови смт. Вільшана ОСОБА_4 вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», прийняти інше рішення з врахування вимог Закону України «Про місцеві вибори»;
10. зобов'язати Городищенську районну виборчу комісію в зв'язку з порушенням кандидатом в багатомандатному виборчому окрузі № 12 до Городищенської районної ради у виборчому списку висунутого Городищенською районною організацією Української народної партії ОСОБА_4 вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори» прийняти інше рішення з врахування вимог Закону України «Про місцеві вибори»;
11. в цілях забезпечення позову витребувати у відповідачів рішення про відмову в задоволенні скарги кандидата на посаду Вільшанського селищного голови ОСОБА_2 та рішення про залишення скарги кандидата на посаду Вільшанського селищного голови ОСОБА_2 без розгляду по суті;
12. стягнути з відповідача судові витрати у відповідності до Кодексу адміністративного судочинства.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини та доводи, наведені в позовній заяві.
Представник відповідача Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії, визнаючи факт порушення ОСОБА_4 вимог виборчого законодавства при проведенні чергових виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів 25.10.2015 року, яке полягало в одночасній реєстрації та участі ОСОБА_4 у виборах на посаду селищного голови, шляхом самовисування, та депутата районної ради по виборчому списку Городищенської районної організації Українська Народна Партія, та про яке він дізнався 06.10.2015 року, позовні вимоги не визнав.
Представник відповідача Городищенської районної виборчої комісії, визнаючи факт порушення ОСОБА_4 вимог Закону України «Про місцеві вибори», про яке їй стало відомо 20.10.2015 року, позовні вимоги не визнала.
Третя особа ОСОБА_4, визнаючи факт порушення ним виборчого законодавства, просив в позові відмовити, оскільки, на його думку, дане порушення не є суттєвим, а позивач звернувся до суду за захистом свого права з порушенням строків, встановлених ч. 6 ст. 172 КАС України.
Ухвалою суду від 05.11.2015 року позовні вимоги в частині: визнати протиправною бездіяльність Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії в частині не прийняття рішення про виключення ОСОБА_4 з виборчого списку кандидатів на посаду селищного голови смт. Вільшана в зв'язку з порушенням вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори»; визнати протиправною бездіяльність Городищенської районної виборчої комісії в частині не прийняття рішення про виключення ОСОБА_4 з виборчого списку кандидатів в багатомандатному виборчому окрузі №12 до Городищенської районної ради в зв'язку з порушенням вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», були залишені без розгляду.
Суд, вислухавши позивача та його представника, представників відповідачів, третю особу, дослідивши та оцінивши всі наявні докази у справі, вважає наступне.
Як встановлено в судовому засіданні, згідно постанови Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії № 7/2 від 01.10.2015 року ОСОБА_4 було зареєстровано кандидатом на посаду селищного голови при проведенні чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Згідно постанови № 7 від 01.10.2015 року Городищенської районної виборчої комісії «Про реєстрацію кандидатів у депутати Городищенської районної ради Черкаської області в Городищенському багатомандатному окрузі, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від місцевих організацій політичних партій», ОСОБА_4 був зареєстрованим кандидатом у депутати Городищенської районної ради та включений до виборчого списку районної організації Українська Народна Партія під № 31.
09.10.2015 року, у газеті «Вісник Городищини» № 41 був оприлюднений список кандидатів на посаду селищного голови смт. Вільшана, де, під № 5, зазначений ОСОБА_4 Згідно пояснень представника відповідача - Городищенської районної виборчої комісії, списки кандидатів в депутати районної ради були оприлюднені, шляхом їх розміщення на дошці об'яв в приміщенні Городищенської РВК. Згідно пояснень, наданих представниками відповідачів, інформація, що ОСОБА_4 одночасно зареєстрований кандидатом на посаду селищного голови, шляхом самовисування, та кандидатом у депутати районної ради від партійної організації, стала їм відома: 06.10.2015 року - голові Вільшанської СТВК та 20.10.2015 року - голові Городищенської РВК. Згідно пояснень третьої особи - ОСОБА_4, він дійсно балотувався на посаду Вільшанського селищного голови, шляхом самовисування, та кандидатом в депутати Городищенської районної ради від районної організації Українська Народна Партія. 07.10.2015 року йому стало відомо, що його дії суперечать Закону України «Про місцеві вибори».
Відповідно до ч. 4 та ч. 5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради). Особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів. Особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Згідно ч.1 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори», територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі, зокрема:
- звернення відповідного кандидата в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня голосування, із письмовою заявою про відмову від балотування. Ця заява відкликанню не підлягає;
- звернення місцевої організації партії, яка висунула відповідного кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня голосування, про скасування рішення про його реєстрацію відповідно до рішення цієї місцевої організації партії. Це звернення відкликанню не підлягає;
- порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори», територіальна виборча комісія може скасувати рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування. У разі надходження від Центральної виборчої комісії повідомлення про порушення кандидатами вимог частин четвертої - п'ятої статті 35 цього Закону відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана розглянути зазначене питання на своєму засіданні та прийняти відповідне рішення в межах строку, визначеного абзацом першим цієї частини.
Позивач ОСОБА_2 звернувся до Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії та Городищенської районної виборчої комісії зі скаргами про порушення ОСОБА_4 ч. 5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори» 30.10.2015 року та просив прийняти рішення, відповідно до ч. 8 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори», згідно з якою у разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляють відповідні місцеві організації партій та цю особу.
Згідно постанови Вільшанської СТВК від 30.10.2015 року, у задоволенні скарги ОСОБА_2 було відмовлено на підставі ч. 3 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори», в зв'язку з тим, що виборча комісія не може скасувати рішення про реєстрацію ОСОБА_4 кандидатом на посаду селищного голови, оскільки пройшов термін, визначений законодавством, коли територіальна виборча комісія має право скасувати рішення про реєстрацію кандидата.
Як зазначено вище, відповідно до ч. 3 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори», територіальна виборча комісія може скасувати рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування.
Згідно постанови № 20 від 30.10.2015 року, Городищенська РВК, подану скаргу кандидатом на посаду Вільшанського селищного голови ОСОБА_2, залишила без розгляду по суті, посилаючись на приписи ч. 3 ст. 47, ч. 1 ст. 95 та ч. 11 ст. 97 Закону України «Про місцеві вибори».
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 95 Закону України «Про місцеві вибори», скарга до виборчої комісії може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності суб'єктом оскарження. Скарга, що стосується порушення, яке мало місце до дня голосування, може бути подана у строк, установлений частиною першою цієї статті, але не пізніше 22 години дня, що передує дню голосування.
Згідно ч. 11 ст. 97 Закону України «Про місцеві вибори», виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених цим Законом.
Враховуючи вище наведене, суд вважає, що Вільшанська СТВК, відмовивши позивачу у задоволенні скарги, та Городищенська РВК, залишивши скаргу без розгляду, діяли в межах чинного виборчого законодавства, а тому вимоги позивача в частині:
- визнати протиправними дії Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії в частині прийняття рішення про відмову у задоволенні його скарги про порушення кандидатом на посаду селищного голови смт. Вільшана ОСОБА_4 вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори»;
- визнати протиправними дії Городищенської районної виборчої комісії в частині прийняття рішення про залишення його скарги про порушення кандидатом в багатомандатному виборчому окрузі №12 до Городищенської районної ради у виборчому списку висунутого Городищенською районною організацією Української народної партії ОСОБА_4 вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори» без розгляду по суті; |
- визнати незаконним рішення Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії про відмову у задоволенні його скарги про порушення кандидатом на посаду селищного голови смт. Вільшана ОСОБА_4 вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори»;
- визнати незаконним рішення Городищенської районної виборчої комісії про залишення його скарги про порушення кандидатом в багатомандатному виборчому окрузі №12 до Городищенської районної ради у виборчому списку висунутого Городищенською районною організацією Української народної партії ОСОБА_4 вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори» без розгляду по суті;
- зобов'язати Вільшанську селищну територіальну виборчу комісію, в зв'язку з порушенням кандидатом на посаду селищного голови смт. Вільшана ОСОБА_4 вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», прийняти інше рішення з врахування вимог Закону України «Про місцеві вибори»;
- зобов'язати Городищенську районну виборчу комісію в зв'язку з порушенням кандидатом в багатомандатному виборчому окрузі № 12 до Городищенської районної ради у виборчому списку висунутого Городищенською районною організацією Української народної партії ОСОБА_4 вимог ч.5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори» прийняти інше рішення з врахування вимог Закону України «Про місцеві вибори», до задоволення не підлягають.
Щодо вимог позивача в частині: визнати протиправними дії Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії в частині прийняття рішення про визнання ОСОБА_4 обраним на посаду селищного голови смт. Вільшана та визнати незаконним рішення Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії в частині прийняття рішення про визнання ОСОБА_4 обраним на посаду селищного голови смт. Вільшана, то суд вважає наступне.
Згідно ч. 4 ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори», сільська, селищна територіальна виборча комісія, серед іншого, забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, а також здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Відповідно до ч. 13 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори», виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією.
Згідно ч. 23 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори», для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень, передбачених цим Законом, Центральна виборча комісія та територіальні виборчі комісії можуть залучати відповідних фахівців.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 Закону України «Про місцеві вибори», виборча комісія може оскаржити до суду рішення, дії чи бездіяльність, що стосується виборчого процесу, цілого ряду суб'єктів оскарження, в тому числі і кандидата.
Виходячи з аналізу вище зазначених норм закону, суд вважає, що Вільшанська СТВК, при проведенні чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, повинна була контролювати дотримання учасниками виборчого процесу норм діючого законодавства, шляхом контролю і фіксації допущених порушень, та своєчасно приймати міри по їх усуненню власними силами, шляхом звернення до виборчих комісій вищого рівня та шляхом звернення до суду.
Проте, встановивши факт порушення кандидатом на посаду селищного голови ОСОБА_4 Закону України «Про місцеві вибори», Вільшанська СТВК ніяких дій, щодо усунення цього порушення не вчинила.
Більш того, Вільшанська СТВК, своєю постановою № 10/15 від 29.10.2015 року «Про встановлення результатів виборів Вільшанського селищного голови по єдиному Вільшанському виборчому округу», зареєструвала Вільшанським селищним головою ОСОБА_4, та склала відповідне повідомлення, що за підсумками виборів, останнього обрано на посаду селищного голови смт. Вільшана.
Відповідно до ч. 19 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори», рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.
Згідно ч. 6 ст. 172 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Постанова про обрання ОСОБА_4 головою Вільшанської селищної ради Вільшанською СТВК була прийнята 29.10.2015 року. Позивач звернувся до суду з вимогами про визнання протиправними дій Вільшанської СТВК в частині прийняття рішення про визнання ОСОБА_4 обраним на посаду селищного голови смт. Вільшана та визнання незаконним даного рішення 02.11.2015 року, тобто в межах строку, передбаченого ч. 6 ст. 172 КАС України.
З огляду на вище викладене, суд, керуючись вищезазначеними вимогами чинного законодавства та враховуючи положення ст. 11 КАС України щодо меж позовних вимог, вважає, що вимоги позивача в цій частині слід задоволити, визнавши протиправними дії Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії в частині прийняття рішення про визнання ОСОБА_4 обраним на посаду селищного голови смт. Вільшана та рішення (постанову) Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії в частині прийняття рішення про визнання ОСОБА_4 обраним на посаду селищного голови смт. Вільшана незаконним.
На підставі ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії на користь ОСОБА_2, пропорційно до задоволених позовних вимог, судові витрати у сумі 97 гривень 44 копійки.
На підставі викладеного та керуючись ч. 4 ст. 25, ч. 13, 19, 23 ст. 27, ч. 4, 5 ст. 35, ч. 1, 3 ст. 47, ч. 3 ст. 94, ч. 1,2 ст. 95, ч. 11 ст. 97 Закону України «Про місцеві вибори», ст.ст. 11, 94, 158-163, ч.6 ст.172, ч. 5 ст. 177 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задоволити частково. Визнати протиправними дії Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії в частині прийняття рішення про визнання ОСОБА_4 обраним на посаду селищного голови смт. Вільшана, Городищенського району, Черкаської області, при проведенні чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25.10.2015 року.
Визнати незаконною постанову Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії № 10/15 від 29.10.2015 року «Про встановлення результатів виборів Вільшанського селищного голови по єдиному Вільшанському виборчому округу», згідно якої ОСОБА_4 зареєстрований на посаду селищного голови смт. Вільшана, Городищенського району, Черкаської області, при проведенні чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25.10.2015 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії на користь ОСОБА_2 судові витрати у сумі 97 (дев'яносто сім) гривень 44 копійки.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Суддя В. О. Черненко