Справа № 357/6449/15-ц Головуючий у І інстанції Голуб А. В.Провадження № 22-ц/780/5659/15 Доповідач у 2 інстанції Сушко Л. П.Категорія 46 29.10.2015
УХВАЛА
Іменем України
29 жовтня 2015 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:
Головуючого судді: Сушко Л.П.,
суддів: Кулішенка Ю.М., Поліщука М.А.,
при секретарі: Нагорній Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 24 липня 2015 року у справі за позовом першого заступника прокурора Київської області в інтересах держави до Головного управління Держземагентства у Київській області, ОСОБА_2, треті особи: Управління Держземагентства у Білоцерківському районі Київської області, приватний нотаріус Білоцерківського районного нотаріального округу Дерун Каріна Анатоліївна про визнання недійсними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди, скасування рішення та зобов'язання повернути земельну ділянку,-
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2015 року позивач перший заступник прокурора Київської області в інтересах держави звернувся до суду з вищезазначеним позовом, обґрунтовуючи його тим, що прокуратурою Київської області встановлено порушення вимог земельного законодавства під час відведення ОСОБА_2 земельних ділянок для ведення фермерського господарства на території Білоцерківського району Київської області. Так, наказами Головного управління Держземагентства у Київській області від 23.12.2014 року за №№10-13285/15-14-сг, 10-13286/15-14-сг, 10-13290/15-14-сг надано дозволи ОСОБА_2 на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду, розташованих на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області орієнтовним розміром 24,8915 га, 38,9965 га, 45,7155 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства (за межами населеного пункту), із земель сільськогосподарського призначення державної власності. У подальшому, наказами Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року за №№10-2588/15-15-сг, 10-2586/15-15-сг, 10-2587/15-15-сг затверджено: «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 та надано в оренду земельну ділянку, загальною площею 24,8915 га (кадастровий номер НОМЕР_2) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, строком на 49 років, «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 та надано в оренду земельну ділянку, загальною площею 38,9965 га (кадастровий номер НОМЕР_1: 01:013:0056) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, строком на 49 років, «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 та надано в оренду земельну ділянку, загальною площею 45,7155 га (кадастровий номер НОМЕР_3) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, строком на 49 років. На підставі вказаних наказів між Головним управлінням Держземагентства у Київській області в особі виконуючого обов'язки начальника управління Держземагентства у Білоцерківському районі 01.04.2015 року та фізичною особою ОСОБА_2 укладено договори оренди на земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_2, НОМЕР_4, НОМЕР_3 і вказані договори оренди землі 01.04.2015 року зареєстровані приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Дерун К.А. Середньовизначена нормативна грошова оцінка 1 га вказаної категорії земель по Київській області з урахуванням щорічної індексації становить 26 641,79 грн. і у свою чергу, вартість земельних ділянок площею 109 га становить 2903955,11 грн. Прокурор вказував на те, що питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється Земельним кодексом України та Законом України "Про фермерське господарство". Однак всупереч вимогам ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» Головним управлінням Держземагентства у Київській області прийнято накази від 23.12.2014 року за №№10-13285/15-14-сг, 10-13286/15-14-сг, 10-13290/15-14-сг, оскільки в поданому ОСОБА_2 клопотанні про надання дозволу на розробку документації із землеустрою не обгрунтовано розміри вищевказаних земельних ділянок з урахуванням можливості їх обробітку, не зазначено при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства. Також наказами Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року за №№10-2588/15-15-сг, 10-2586/15-15-сг, 10-2587/15-15-сг надано в оренду земельні ділянки, які розташовані не єдиним масивом, та на значній відстані одна від одної, що у свою чергу унеможливлює їх раціональне використання, що є порушенням вимог ч. 7 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство». Також прокурор посилався на те, що ст. 124 Земельного кодексу України передбачена передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності на підставі рішень відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їхніми повноваженнями визначеними ст. 122 ЗК України і передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів. Крім вказаного, прокурор вказував на те, що з огляду на приписи ч. 2 ст. 134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної або комунальної власності або прав на них, зокрема, у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства. Без конкурентних засад земельні ділянки можуть передаватися в оренду для ведення фермерського господарства лише громадянам при його створенні, однак ОСОБА_2 30.12.2008 року здійснено реєстрацію юридичної особи - фермерське господарство «Ямбуренко». Оскільки на момент прийняття оскаржуваних наказів Головного управління Держземагентства у Київській області та укладання договорів оренди фермерське господарство "Ямбуренко" вже набуло статусу юридичної особи, отримання в подальшому трьох ділянок в оренду, яке відбулося без проведення торгів, суперечить вимогам ст. 124 ЗК України, що також є підставою для визнання наказів та договорів оренди недійсними. Прокурор вказував на те, що на підставі ст.ст. 215, 203 ч. 1 ЦК України слід визнати недійсними договори оренди земельних ділянок від 01.04.2015 року, оскільки вони суперечать вимогам ст.ст. 124, 134 ЗК України. У зв'язку з цим та з урахуванням уточнення позовних вимог просив визнати недійсними та скасувати накази Головного управління Держземагентства у Київській області від 23.12.2014 року №№ 10-13285/15-14-сг, 10-13286/15-14-сг, 10-13290/15-14-сг, про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду, визнати недійсними та скасувати накази Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року №№10-2588/15-15-сг, 10-2586/15-15-сг, 10-2587/15-15-сг, якими затверджено проекти із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_2,, визнати недійсними договори оренди земельних ділянок, укладених між Головним управлінням Держземагентства у Київській області в особі виконуючого обов'язки начальника управління Держземагентства у Білоцерківському районі Київської області та ОСОБА_2 від 01.04.2015 року, які зареєстровані приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Дерун К.А. 01.04.2015 року та зареєстровані в реєстрах №631,633,635, скасувати державну реєстрацію договорів оренди від 01.04.2015 року за №№ 20450588, 20450402, 20449891, зобов'язати ОСОБА_2 повернути Головному управлінню Держземагентства у Київській області земельні ділянки та судові витрати покласти на відповідача.
Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 24 липня 2015 року визнато недійсними та скасовано накази Головного управління Держземагентства у Київській області від 23.12.2014 року №№ 10-13285/15-14-сг, 10-13286/15-14-сг, 10-13290/15-14-сг, про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду, розташованих на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області орієнтованою площею 24,8915 га, 38,9965 га, 45,7155 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства (за межами населеного пункту), із земель сільсько господарського призначення державної власності, визнато недійсними та скасовано накази Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року №№10-2586/15-15-сг, 10-2587/15-15-сг, 10-2588/15-15-сг, якими затверджено проекти із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_2, розташованих на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області площею 45,7155 га (кадастровий номер НОМЕР_3), 24,8915 га (кадастровий номер НОМЕР_2), 38,9965 га (кадастровий номер НОМЕР_5), з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства (за межами населеного пункту), із земель сільськогосподарського призначення державної власності, загальна ринкова вартість яких складає 2903955,11 грн, визнато недійсними договори оренди земельних ділянок, укладених між Головним управлінням Держземагентства у Київській області в особі виконуючого обов'язки начальника Управління Держземагентства у Білоцерківському районі Київської області та ОСОБА_2 від 01.04.2015 року, які нотаріально посвідчені приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А. 01.04.2015 року та зареєстровані в реєстрах №№631,633,635, скасовано державну реєстрацію договорів оренди від 01.04.2015 року за №№20450588, 20449891, 20450402, зобов'язано ОСОБА_2 повернути Головному управлінню Держземагентства у Київській області земельні ділянки площею 24,8915 га (кадастровий номер НОМЕР_2), 38,9965 га (кадастровий номер НОМЕР_4), 45,7155 га (кадастровий номер НОМЕР_3), які розташовані на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області та стягнуто з Головного управління Держземагентства у Київській області та ОСОБА_2 по 1827,00 грн. на користь держави судового збору.
У апеляційній скарзі відповідач ОСОБА_2 просить рішення скасувати із закриттям провадження у справі з підстав, визначених ст. 205 ЦПК України, посилаючись на його незаконність, необґрунтованість, неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Вважає, що дана справа підлягала розгляду господарським судом, що не було враховано судом першої інстанції. Крім того вважає, що суд прийняв до провадження позов прокурора, який без належного обґрунтування підстав для представництва ним інтересів держави не міг здійснювати представницькі функції у суді.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції обґрунтовував свої висновки тим, що на момент прийняття оскаржуваних наказів Головного управління Держземагентства у Київській області та укладення договорів оренди земельних ділянок від 01.04.2015 року Фермерське господарство «Ямбуренко» вже набуло статусу юридичної особи та мало у своїй власності земельну ділянку, то отримання у подальшому земельних ділянок гр. ОСОБА_2, який являється головою Фермерського господарства «Ямбуренко», площею 24,8915 га, 38,9965 га, 45,7155 га в оренду, яке відбулося без проведення земельних торгів, суперечить вимогам статті 124 ЗК України та є підставою для визнання наказів Головного управління Держземагентства у Київській області і договорів оренди земельної ділянки недійсними та у відповідності до вимог ст. 216 ЦК України є підстави для зобов'язання ОСОБА_2 повернути спірні земельні ділянки. Позивачем дані обставини не спростовані належними та допустимими доказами.
Такі висновки суду відповідають обставинам справи та вимогам закону.
Відповідно до ст. 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їхніми повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема, у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 року № 5245-VI внесені зміни до Земельного кодексу України і ст. 122 ЗК України було викладено в новій редакції. Вказаний Закон набрав законної сили 01.01.2013 року і з вказаного часу припинено повноваження райдержадміністрацій щодо розпоряджання землями сільськогосподарського призначення державної власності розміщених за межами населених пунктів.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 ЗК України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно до ч. 8 ст. 122 ЗК України Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149 цього Кодексу, та земельні ділянки дна територіального моря.
Отже з вищевикладеного вбачається, що районні державні адміністрації передають у користування земельні ділянки державної власності на території відповідних райдержадміністрацій в межах своїх повноважень. Земельними ж ділянками саме сільськогосподарського призначення державної власності, здійснює розпорядження центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, до складу якого, не входять РДА. Крім того, ст. 122 Земельного кодексу України встановлено виключний перелік земель на яких розповсюджується повноваження райдержадміністрацій.
У відповідності з Положенням «Про Державне агентство земельних ресурсів України» затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року N 445/2011, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Згідно з підпунктом 11 пункту 11 Положення, голова Держземагентства України затверджує положення про структурні підрозділи апарату Держземагентства України та положення про територіальні органи Держземагентства України.
Відповідно до п. 4.29 Положення про Головне Управління Держземагентства у Київській області, затверджене Наказом Держземагентства України від 05.06.2013 року №242, Головне Управління Держземагентства у Київській області відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їхніми повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. В ч. 2 вказаної статті зазначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. А в ч. 3 цієї ж статті вказано, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема, у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
Відповідно до ч. 3 ст. 134 ЗК України земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.
Відповідно до ст. 34 ЗК України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
Відповідно до ст. 36 ЗК України громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва.
Статтею 121 ЗК України передбачені норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам.
Статтею 123 ЗК України визначений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Відповідно до ст. 135 ЗК України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу. Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, або державний виконавець у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів. Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), фермерське господарство є формою підприєм ницької діяльності із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім"ї, відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), відносини, пов'язані із створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики. Заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельних ділянок розробляється за рахунок Українського державного фонду підтримки фермерських господарств. Проект відведення земельної ділянки погоджується відповідно до закону. Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності. Громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у власність надані їм у користу вання земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Це положення не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай). Земельні ділянки, розмір яких перевищує розмір, встановлений у частині 5 цієї статті, передаються громадянам у приватну власність для ведення фермерського господарства на підставі цивільно-правових угод. Земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Відповідно до вимог ст.ст. 89, 91, 92 Цивільного кодексу України та ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення юридичної особи, після чого виникає цивільна правоздатність юридичної особи.
Відповідно до ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.
Відповідно до ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
Відповідно до ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах).
Встановлено, що Головне Управління Держземагентства у Київській області являється належним органом, який уповноважений здійснювати розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності.
21.11.2014 року ОСОБА_2 звернувся із трьома клопотаннями на ім'я начальника Головного управління Держземагентства у Київській області в яких просив відповідно до ст. 123 ЗК України надати дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду орієнтовною площею 45,7155 га, 38,9965 га, 24,8915 га, які розташовані на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району на 49 років для ведення фермерського господарства. До кожного клопотання ОСОБА_2 надав до Головного управління Держземагентства у Київській області: обґрунтування, план розміщення земельної ділянки, кадастровий план, копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію диплому, копію трудової книжки (т. 1 а.с. 22-27)
Встановлено, що 23.12.2014 року Головним управлінням Держземагентства у Київській області виданий наказ за №10-13285/15-14-сг «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» яким було надано дозвіл гр. ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, розташованої на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 24,8915 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, із земель сільськогосподарського призначення державної власності (т. 1 а.с. 15)
Встановлено, що Головним управлінням Держземагентства у Київській області 23.12.2014 року виданий наказ №10-13286/15-14-сг «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» яким було надано дозвіл гр. ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, розташованої на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 38,9965 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, із земель сільськогосподарсько го призначення державної власності (т. 1 а.с. 13)
Встановлено, що 23.12.2014 року Головним управлінням Держземагентства у Київській області був виданий наказ №10-13290/15-14-сг «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» яким було надано дозвіл гр. ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, розташованої на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 45,7155 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, із земель сільськогосподарського призначення державної власності (т. 1 а.с. 14).
Встановлено, що наказом Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року за №10-2586/15-15-сг «Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки» було затверджено «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_2 та надано в оренду гр. ОСОБА_2 земельну ділянку, загальною площею 45,7155 га (кадастровий номер НОМЕР_3), для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, строком на 49 років, розташовану на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області. У п. 4 вказаного наказу зазначено, що начальнику управління Держземагентства у Білоцерківському районі Київської області при умові затвердження нормативної грошової оцінки відповідно до вимог чинного законодавства укласти договір оренди земельної ділянки від імені Головного управління Держземагентства у Київській області та підписати акт прийому передачі земельної ділянки. А в п. 5 вказаного наказу зазначено, що приступити до використання земельної ділянки після встановлення меж в натурі (на місцевості) та здійснення державної реєстрації договору оренди у Державному реєстрі речових прав (т.1 а.с 18).
Встановлено, що наказом Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року за №10-2587/15-15-сг «Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки» затверджено «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_2 та надано в оренду гр. ОСОБА_2 земельну ділянку, загальною площею 24,8915 га (кадастровий номер НОМЕР_2), для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, строком на 49 років, розташовану на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області. У п. 4 вказаного наказу зазначено, що начальнику управління Держземагентства у Білоцерківському районі Київської області при умові затвердження нормативної грошової оцінки відповідно до вимог чинного законодавства укласти договір оренди земельної ділянки від імені Головного управління Держземагентства у Київській області та підписати акт прийому передачі земельної ділянки. А в п. 5 вказаного наказу зазначено, що приступити до використання земельної ділянки після встановлення меж в натурі (на місцевості) та здійснення державної реєстрації договору оренди у Державному реєстрі речових прав (т.1 а.с 16).
Встановлено, що наказом Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року за №10-2588/15-15-сг «Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки» затверджено «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_2 та надано в оренду гр. ОСОБА_2 земельну ділянку, загальною площею 38,9965 га (кадастровий номер НОМЕР_4), для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, строком на 49 років, розташовану на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області. У п. 4 вказаного наказу зазначено, що начальнику управління Держземагентства у Білоцерківському районі Київської області при умові затвердження нормативної грошової оцінки відповідно до вимог чинного законодавства укласти договір оренди земельної ділянки від імені Головного управління Держземагентства у Київській області та підписати акт прийому передачі земельної ділянки. А в п. 5 вказаного наказу зазначено, що приступити до використання земельної ділянки після встановлення меж в натурі (на місцевості) та здійснення державної реєстрації договору оренди у Державному реєстрі речових прав (т.1 а.с 17).
Встановлено, що на підставі наказу Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року за №10-2586/15-15-сг 01.04.2015 року між Органом державної влади - Головним управлінням Держземагентства у Київській області, в особі виконуючого обов»язки начальника Управління Держземагентства у Білоцерківському районі Київської області Бродацького А.С. та ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки, вказаний договір нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А. та зареєстрований в реєстрі № 633 (т.1 а.с. 38-41).
Згідно до п. 1 вказаного договору оренди, Орендодавець (орган державної влади - Головне управління Держземагентства у Київській області) передає, згідно наказу Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року за №10-2586/15-15-сг, а Орендар (ОСОБА_2) приймає у строкове, платне користування земельну ділянку площею - 45,7155 га, цільове призначення для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада.
В п. 2 вказаного договору оренди зазначено, що в оренду передається земельна ділянка площею 45,7155 га, в тому числі ріллі - 45,7155 га, з кадастровим номером: НОМЕР_3 за рахунок земель державної власності, що розташована за адресою:
Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада, цільове призначення: 01.02, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки: для ведення фермерського господарства. А в п. 9 договору оренди зазначено, що договір оренди укладено строком на 49 років.
Встановлено, що на підставі наказу Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року за №10-2587/15-15-сг 01.04.2015 року між Органом державної влади - Головним управлінням Держземагентства у Київській області, в особі виконуючого обов»язки начальника Управління Держземагентства у Білоцерківському районі Київської області Бродацького А.С. та ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки, вказаний договір нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А. та зареєстрований в реєстрі № 635 (т.1 а.с.34-37)
Згідно до п. 1 вказаного договору оренди, Орендодавець (орган державної влади - Головне управління Держземагентства у Київській області) передає, згідно наказу Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року за №10-2587/15-15-сг, а Орендар (ОСОБА_2) приймає у строкове, платне користування земельну ділянку площею - 24,8915 га, цільове призначення для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухолі ська сільська рада.
В п. 2 вказаного договору оренди зазначено, що в оренду передається земельна ділянка площею 24,8915 га, в тому числі ріллі - 24,8915 га, з кадастровим номером: НОМЕР_2 за рахунок земель державної власності, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада, цільове призначення: 01.02, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки: для ведення фермерського господарства. А в п. 9 договору оренди зазначено, що договір оренди укладено строком на 49 років.
Встановлено, що на підставі наказу Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року за №10-2588/15-15-сг 01.04.2015 року між Органом державної влади - Головним управлінням Держземагентства у Київській області, в особі виконуючого обов»язки начальника Управління Держземагентства у Білоцерківському районі Київської області Бродацького А.С., та ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки, вказаний договір нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А. та зареєстрований в реєстрі № 631 (т. 1 а.с. 42-45).
Згідно до п. 1 вказаного договору оренди, Орендодавець (орган державної влади - Головне управління Держземагентства у Київській області) передає, згідно наказу Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 року за №10-2588/15-15-сг, а Орендар (ОСОБА_2) приймає у строкове, платне користування земельну ділянку площею - 38,9965 га, цільове призначення для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухолі ська сільська рада.
В п. 2 вказаного договору оренди зазначено, що в оренду передається земельна ділянка площею 38,9965 га, в тому числі ріллі - 38,9965 га, з кадастровим номером: НОМЕР_4 за рахунок земель державної власності, що розташована за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада, цільове призначення: 01.02, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки: для ведення фермерського господарства. А в п. 9 договору оренди зазначено, що договір оренди укладено строком на 49 років.
Відповідно до копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права сформованого 01.04.2015 року приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А., 01.04.2015 року приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А., як державним реєстратором, проведено реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 38,9965 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільрада, кадастровий номер: НОМЕР_4, на підставі договору оренди земельної ділянки, номер 631, виданого 01.04.2015 року приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А., орендар ОСОБА_2, орендодавець Головне управління Держземагентства у Київській області. Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 20449891 від 01.04.2015 року (т. 1 а.с. 30-31).
Відповідно до копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права сформованого 01.04.2015 року приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А., 01.04.2015 року приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А., як державним реєстратором, проведено реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 45,7155 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільрада, кадастровий номер: НОМЕР_3, на підставі договору оренди земельної ділянки, номер 633, виданого 01.04.2015 року приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А., орендар ОСОБА_2, орендодавець Головне управління Держземагентства у Київській області. Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 20450402 від 01.04.2015 року (т. 1 а.с. 32-33).
Відповідно до копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права сформованого 01.04.2015 року приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А., 01.04.2015 року приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А., як державним реєстратором, проведено реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 24,8915 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільрада, кадастровий номер: НОМЕР_2, на підставі договору оренди земельної ділянки, номер 635, виданого 01.04.2015 року приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А., орендар ОСОБА_2, орендодавець Головне управління Держземагентства у Київській області. Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 20450588 від 01.04.2015 року (т. 1 а.с. 28-29).
В клопотанні від 25.05.2015 року за №04-11/23 начальника Держсільгоспінспекції в Київській області Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру в зазначено, що накази Головного управління Держземагентства у Київській області, якими затверджені проекти із землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області гр. ОСОБА_2 не відповідають вимогам ст. 186-1 ЗК України та п.7 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство», ДБН Б.2.4-4-97 Планування та забудова сільських поселень. Планування малих сільськогосподарських підприємств та селянських (фермерських) господарств, ДБН Б.2.4-3-95 Генеральні плани сільськогосподарських підприємств, ДБН 360-92* Планування і забудова міських і сільських поселень. А тому Держсільгоспінспекцією в Київській області до Головного управління Держземагентства в Київській області направлено клопотання про приведення у відповідність до діючого законодавства прийнятих наказів щодо надання в оренду гр. ОСОБА_2 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Сухоліської сільської ради Білоцерків ського району Київської області(т. 1а.с. 79-81).
Судом встановлено, що на момент прийняття Головним управлінням Держземагентства у Київській області оспорюваних наказів від 23.12.2014 року за №№10-13285/15-14-сг, 10-13286/15-14-сг, 10-13290/15-14-сг та від 24.03.2015 року за №№10-2586/15-15-сг, 10-2587/15-15-сг, 10-2588/15-15-сг та укладання оспорюваних договорів оренди земельної ділянки від 01.04.2015 року Фермерське господарство «Ямбуренко», головою якого являється ОСОБА_2 вже набуло статусу юридичної особи, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Фермерське господарство «Ямбуренко» серії А01 №194739, з якої вбачається, що 30.12.2008 року проведено державну реєстрацію - Фермерське господарство «Ямбуренко».
Крім вказаного, з копії свідоцтва №100199136 НБ №053841 вбачається, що Фермерське господарство «Ямбуренко» - сільськогосподарське підприємство, яке з 01.03.2009 року зареєстроване як суб'єкт спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Відповідно до ст. 31 ЗК України землі фермерського господарства можуть складатися, у тому числі, із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі.
Тобто, аналіз зазначених норм законодавства дає підстави для висновку, що фермерське господарство після державної реєстрації має право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок), але як юридична особа, а не як громадянин із метою створення фермерського господарства.
З пояснень ОСОБА_2 вбачається, що ОСОБА_2 близько 10 років є фермером у с. Чепеліївка і сільськогосподарське виробництво є основним видом його діяльності, оскільки він має особисту сільгосптехніку, майстерні для ремонту техніки, зерносховища та овочесховище, а необхідність відведення земельних ділянок орієнтовною площею 45,7155 га, 38,9965 га, 24,8915 га для ведення фермерського господарства обгрунтовував бажанням розширити площу наявного фермерського господарства, щоб отримувати не лише прибуток, а бути корисним селу та громаді.
З урахуванням наведеного, суд дійшов вірного висновку, що позов заявлений правомірно, оскільки на момент прийняття оскаржуваних наказів Головного управління Держзем агентства у Київській області та укладення договорів оренди земельних ділянок від 01.04.2015 року Фермерське господарство «Ямбуренко» вже набуло статусу юридичної особи та мало у своїй власності земельну ділянку, то отримання у подальшому земельних ділянок гр. ОСОБА_2, який являється головою Фермерського господарства «Ямбуренко», площею 24,8915 га, 38,9965 га, 45,7155 га в оренду, яке відбулося без проведення земельних торгів, суперечить вимогам статті 124 ЗК України та є підставою для визнання наказів Головного управління Держземагентства у Київській області і договорів оренди земельної ділянки недійсними та у відповідності до вимог ст. 216 ЦК України є підстави для зобов'язання ОСОБА_2 повернути спірні земельні ділянки. Позивачем дані обставини не спростовані належними та допустимими доказами.
Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду України від 04.11. 2014 року у справі № 3-157гс14.
Доводи апеляційної скарги про те, що дана справа підлягала розгляду господарським судом, що не було враховано судом першої інстанції, не заслуговують на увагу, оскільки договори оренди були укладені з фізичною особою ОСОБА_2, а тому даний позов належить до компетенції судів з розгляду цивільних справ загальної юрисдикції.
Доводи апеляційної скарги про те, що суд прийняв до провадження позов прокурора, який без належного обґрунтування підстав для представництва ним інтересів держави не міг здійснювати представницькі функції у суді не заслуговують на увагу та спростовуються ст. 36-1 ЗУ «Про прокуратуру» де чітко зазначено, що підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави у зв'язку з цим прокурор може звертатися до суду з позовами (заявами, поданнями).
Доводи апеляційної скарги про те, що даним позовом прокурор порушив гарантовані державою права та законі інтереси фермерського господарства «Ямбуренко» та здійснив незаконне втручання в його господарську діяльність, не заслуговують на увагу, оскільки фермерське господарство не позбавлено права розширити свою площу та взяти в оренду земельні ділянки, що перебувають у державній або комунальній власності, за результатами проведення земельних торгів.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, рішення суду ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права і не може бути скасовано з підстав, викладених у апеляційній скарзі.
На підставі викладеного та керуючись ст.. ст. 209, 218, 303, 307, 308, 313-315, 317, 319 ЦПК України, колегія судців, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 24 липня 2015 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: