Ухвала суду № 53203184, 05.11.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2015
Номер справи
817/3288/15
Номер документу
53203184
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.

Суддя-доповідач:Хаюк С.М.

УХВАЛА

іменем України

"05" листопада 2015 р. Справа № 817/3288/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Хаюка С.М.

суддів: Моніча Б.С.

Франовської К.С.,

при секретарі Лялевич С.С. ,

за участю представника позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційні скарги ОСОБА_3, кандидата на посаду міського голови м.Корець на місцевих виборах 2015 року на ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від "01" листопада 2015 р. та на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "01" листопада 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3, кандидата на посаду міського голови м.Корець на місцевих виборах 2015 року до Корецької міської виборчої комісії про визнання незаконними виборів та зобов'язання вчинення певних дій ,

ВСТАНОВИВ:

30 жовтня 2015 року ОСОБА_3, кандидат на посаду міського голови м. Корець на місцевих виборах 2015 року звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Корецької міської виборчої комісії (з урахуванням заяви про зміну та уточнення позовних вимог) про: встановлення недійсними виборчих бюлетенів з виборів Корецького міського голови Рівненської області, які отримані дільничними виборчими комісіями від Корецької міської виборчої комісії; визнання незаконними та скасування результатів голосування з виборів Корецького міського голови Рівненської області, яке відбулося 25.10.2015 року та які відображені в протоколах дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців з виборів Корецького міського голови Рівненської області; визнання незаконними та скасування результатів підсумків голосування з виборів Корецького міського голови Рівненської області, встановлені Корецькою міською виборчою комісією в протоколі про результати виборів Корецького міського голови від 30.10.2015; визнання такими, що не відбулися вибори Корецького міського голови Рівненської області, що є підставою для прийняття відповідного рішення Корецькою міською виборчою комісією.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2015 року позовні вимоги в частині встановлення недійсності виборчих бюлетенів з виборів Корецького міського голови Рівненської області, які отримані дільничними виборчими комісіями від Корецької міської виборчої комісії, залишено без розгляду з підстав пропуску строків звернення до суду, визначених ст.172 КАС України.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 1.11.2015 року у задоволенні позову ОСОБА_3, кандидату на посаду міського голови м. Корець на місцевих виборах 2015 року, відмовлено повністю.

Стягнуто із ОСОБА_3 до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1461 (одна тисяча чотириста шістдесят одна) гривня 60 коп.

Не погоджуючись із зазначеними рішеннями, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить їх скасувати та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

На обґрунтування доводів апеляційної скарги ОСОБА_3 вказує на те, що суд першої інстанції неповно з"ясував обставини справи, внаслідок чого дійшов висновків, які є помилковими та не відповідають обставинам справи. Крім того, вважає, що судові рішення прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Так, помилковими , на думку ОСОБА_3, є висновки суду про пропущення ним строку звернення до суду, оскільки позов про внесення змін до виборчих бюлетенів (справа №817/3247/125) було прийнято до розгляду , а в даній справі залишено без розгляду , не зважаючи на те, що обидва позови стосуються виборчих бюлетенів з виборів на посаду Корецького міського голови, які затверджені постановою №11 Корецької виборчої комісії від 7.10.2015 року.

Поза увагою суду, вказує ОСОБА_3, залишились приписи ч.13 ст.75 Закону України «Про місцеві вибори» щодо прийняття виборчою комісією рішення про внесення змін до тексту виборчого бюлетеня по виборах на посаду Корецького міського голови, ч.1,4 ст.43 цього ж Закону щодо прийняття рішення про реєстрацію кандидата, ч.8 ст.99 цього Закону щодо визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів приходить до переконання, що подані апеляційні скарги слід залишити без задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що на виконання постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2015року (справа №817/3186/15), Корецькою міською виборчою комісією за результатами засідання від 13.10.2015 (протокол №13) прийнято постанову №13 від 13.10.2015року, якою скасовано рішення про реєстрацію ОСОБА_4 на посаду Корецького міського голови.

В той же день постановою Корецької міської виборчої комісії від 13.10.2014року №14 ОСОБА_4 зареєстровано на посаду Корецького міського голови на підставі поданих документів ОСОБА_5

Постанова за №14 від 13.10.2015 року "Про реєстрацію кандидата на посаду Корецького міського голови ОСОБА_4." на момент розгляду вказаного спору ні територіальною виборчою комісією, ні судом не скасована.

Посилання позивача на ту обставину , що вказана постанова не могла бути оскаржена, так як здійснювалась перевірка викладених у зверненні відомостей про можливі ознаки вчинення злочину в зв"язку з відкриттям кримінального провадження, на думку колегії суддів є безпідставними. Проведення перевірки у кримінальному провадженні не позбавляло зацікавлених осіб виборчого процесу в тому числі і позивача, звернутись до суду про визнання прийнятої постанови протиправною.

Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується сторонами, таким правом на оскарження рішення Корецької міської виборчої комісії №14 від 13.10.2015року в частині реєстрації кандидата на посаду Корецького міського голови - ОСОБА_4, скористалась ОСОБА_6, кандидата у депутати Корецької міської ради Рівненської області від Радикальної партії ОСОБА_7.

Однак, ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 20.10.2015, в справі № 817/3233/15 за позовом ОСОБА_6, кандидата у депутати Корецької міської ради Рівненської області від Радикальної партії ОСОБА_7 до Корецької міської виборчої комісії, кандидата на посаду Корецького міського голови ОСОБА_4, Корецької районної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" про визнання неправомірними дії Корецької міської виборчої комісії щодо реєстрації кандидата на посаду Корецького міського голови - ОСОБА_4; скасування рішення Корецької міської виборчої комісії №14 від 13.10.2015року в частині реєстрації кандидата на посаду Корецького міського голови - ОСОБА_4, позовну заяву залишено без розгляду з мотивів пропуску процесуального строку звернення до адміністративного суду.

25.10.2015 року відбулись вибори у єдиному одномандатному виборчому окрузі міста Корець з виборів Корецького міського голови Рівненської області.

Постановою Корецької міської виборчої комісії від 30.10.2015 року №19 на підставі протоколу Корецької міської виборчої комісії про результати виборів Корецького міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі від 30.10.2015 року визнано такими, що відбулись вибори у єдиному одномандатному виборчому окрузі міста Корець з виборів міського голови, визнано обраним на посаду міського голови міста Корець ОСОБА_4.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначені Законом України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року № 595-УІІІ (далі - Закон, Закон № 595-УІІІ ).

Відповідно до ч.13 ст.75 Закону № 595-УІІІ, у разі скасування рішення про реєстрацію всіх кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії, кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости після виготовлення виборчих бюлетенів відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня. Копія такого рішення невідкладно передається територіальною виборчою комісією до Центральної виборчої комісії.

Такі зміни за рішенням територіальної виборчої комісії вносяться до виборчих бюлетенів членами дільничних виборчих комісій з використанням штампа "Вибув". Про проставлення на виборчому бюлетені штампа "Вибув", що засвідчує внесення змін до виборчого бюлетеня, дільничні виборчі комісії невідкладно письмово повідомляють територіальну виборчу комісію, що прийняла рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня, а відповідна територіальна виборча комісія невідкладно повідомляє про це Центральну виборчу комісію. Член дільничної виборчої комісії під час видачі виборчого бюлетеня повідомляє кожному виборцю про зміни, внесені до виборчого бюлетеня.

Згідно ч.8 ст.99 Закону № 595-УІІІ, у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

Статтею 43 Закону №595-УІІІ визначено, що кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 цього Закону. Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости закінчується за 24 дні до дня голосування. Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 звертався із позовом до Корецької міської виборчої комісії про зобов'язання прийняти рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів на підставі постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2015 в справі №817/3186/15, однак, постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 23.10.2015 року залишеною в силі ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2015 року, у задоволені позовних вимог відмовлено.

При цьому в мотивувальній частині судових рішень констатовано, що на момент прийняття рішення (постанови) від 13.10.2015року щодо скасування реєстрації кандидата на посаду міського голови не було підстав внесення змін до бюлетенів, так як такі були виготовлені та прийняті місцевою виборчою комісією лише 20.10.2015року і на час їх виготовлення ОСОБА_4 була зареєстрована кандидатом на посаду Корецького міського голови, а тому колегія суддів вважає , що посилання позивача на порушення Корецькою міською виборчою комісією вищезазначених положень Закону №595-УІІІ є безпідставними.

Згідно із ч. 1 ст. 81 Закону №595-УІІІ, дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує п'ять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

Частиною 5 названої статті визначено, що рішення дільничної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним та акт (акти), на підставі якого (яких) прийнято це рішення, додаються до першого примірника протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідних виборчих округах.

В судовому засіданні встановлено, що дільничні виборчі комісії рішень про визнання голосування на виборчій дільниці з виборів міського голови м.Корець Рівненської області не приймали.

Відповідно до частини 4 статті 85 Закону №595-УІІІ, сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів сільського, селищного, міського голови, старости не пізніш як на п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень:

1) про визнання сільського, селищного, міського голови, старости обраним;

2) про проведення повторного голосування;

3) про визнання виборів відповідного сільського, селищного, міського голови, старости такими, що не відбулися.

При цьому відповідно до частини 11 вказаної статті, вибори у виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися, у зв'язку з настанням обставин, передбачених частиною дев'ятою цієї статті та частиною другою статті 48 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 87 Закону №595-УІІІ , територіальна виборча комісія приймає рішення про проведення у виборчому окрузі повторного голосування, якщо:

1) у виборчому окрузі в день голосування найбільшу і водночас однакову кількість голосів набрали два або більше кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости;

2) до виборчого бюлетеня у день голосування було включено більше двох кандидатів на посаду міського (міста, кількість виборців у якому дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) голови, і за результатами голосування у день виборів жоден з них не був обраний відповідно до вимог частини сьомої статті 85 цього Закону.

Перелік підстав для прийняття рішення про проведення повторного голосування та для прийняття рішення про визнання виборів у відповідному виборчому окрузі такими що не відбулись є вичерпний і розширеному тлумаченню не підлягає.

Оцінивши зміст наведених вище норм Закону України «Про місцеві вибори» в їх системному зв'язку щодо встановлених судом фактичних обставин справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що правові підстави для визнання незаконними та скасування результатів голосування з виборів Корецького міського голови Рівненської області, яке відбулося 25.10.2015 року; визнання незаконними та скасування результатів підсумків голосування з виборів Корецького міського голови Рівненської області, встановлені Корецькою міською виборчою комісією в протоколі про результати виборів Корецького міського голови від 30.10.2015; визнання такими, що не відбулися вибори Корецького міського голови Рівненської області, - відсутні.

Що стосується висновків суду першої інстанції, викладених в ухвалі про залишення окремої частини позовних вимог без розгляду, колегія суддів апеляційного суду з ними погоджується з наступних міркувань.

Строк подання позовної заяви у виборчому спорі визначається частинами шостою - восьмою статті 172 КАС України.

Позовну заяву до адміністративного суду щодо вирішення виборчого спору може бути подано у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (ч. 6 ст. 172 КАС України). Цей строк є загальним.

Частиною восьмою статті 172 КАС України передбачено спеціальний строк звернення до суду, який залежить від дня подання позовної заяви, зокрема позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Відповідно до вимог частини 5 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Пунктом 8.1.1. Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» від 01 листопада 2013 року № 15 передбачено, що важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це перша відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Отже, у виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.

Судом встановлено, що текст виборчого бюлетеня з виборів Корецького міського голови затверджено постановою Корецької міської виборчої комісії від 07.10.2015року №11.

Із позовною заявою щодо встановлення недійсності виборчих бюлетенів з виборів Корецького міського голови Рівненської області, які отримані дільничними виборчими комісіями від Корецької міської виборчої комісії ОСОБА_3 звернувся 30.10.2015 року, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що в частині вказаних позовних вимог позивач пропустив встановлені законом строки звернення до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про відсутність підстав для задоволення позову.

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова та ухвала суду першої інстанції ґрунтуються на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови та ухвали суду першої інстанції немає.

Згідно з частиною дев'ятою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Аналогічні вимоги встановлені при поданні апеляційної скарги.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до апеляційної скарги не додано документу про сплату судового збору та не сплачено судовий збір на момент вирішення справи.

Враховуючи викладене, у зв'язку з несплатою судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, такий підлягає стягненню з позивача за подання апеляційної скарги у розмірі 2825,76 грн. (1218 грн. з апеляційної скарги на ухвалу суду та 1607,76 грн. за подання апеляційної скарги на постанову суду).

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_3 залишити без задоволення, а ухвалу та постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "01" листопада 2015 р. без змін.

Стягнути з ОСОБА_3, кандидата на посаду міського голови м.Корець на місцевих виборах 2015 року в дохід Державного бюджету України за наступними реквізитами: 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу судовий збір. Код 37446362 несплачену суму судового збору 2825,76грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С.М.Хаюк

судді: Б.С. Моніч

К.С. Франовська

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3, кандидат на посаду міського голови м.Корець на місцевих виборах 2015 року АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Корецька міська виборча комісія вул.Київська,69,м.Корець,Рівненська область,34700

4 - Рівненська обласна виборча комісія, rivneoblcomission@gmail.com

- Центральна виборча комісія post@cvk.gov.ua

5 - представник позивача - ОСОБА_8НОМЕР_1 - ,