УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2015 р.Справа № 550/535/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.
за участю секретаря судового засідання Городової А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської міської ради Полтавської області на ухвалу Чутівського районного суду Полтавської області від 18.08.2015р. по справі № 550/535/15-а
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської міської ради Полтавської області
до ОСОБА_1
про стягнення суми виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів,
ВСТАНОВИЛА:
08.07.2015 року позивач, Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської міської ради Полтавської області, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просив стягнути з відповідача, ОСОБА_2, на користь управління праці та соціального захисту населення Комсомольської міської ради Полтавської області тимчасову державну допомогу в сумі 3318 грн. 90 коп. (три тисячі триста вісімнадцять гривень 90 коп.), яку перерахувати на р/р 35410024051987 в Управлінні Державного казначейства України у м. Комсомольську (МФО 831019 ЗКПО 05425371.
Ухвалою Чутівського районного суду Полтавської області від 18.08.2015 року по справі № 550/535/15-а закрито провадження у справі за адміністративним позовом управління праці та соціального захисту населення Комсомольської міської ради Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення суми виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
Роз'яснено управлінню праці та соціального захисту населення Комсомольської міської ради Полтавської області право на звернення з даним позовом у порядку цивільного судочинства до місцевого загального суду.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив суд апеляційної інстанції скасувати ухвалу Чутівського районного суду Полтавської області та направити справу на новій розгляд.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що оскільки виникає спір за зверненням суб'єкта владних повноважень із приводу реалізації наданих йому законом функцій та у випадку встановленому законом, такий спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що дана справа не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства, оскільки даний спір не є публічно-правовим і, з огляду на норми ЦПК України, розгляд даної справи має відбуватися за правилами цивільного судочинства.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їхня посадова або службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Критеріями розмежування справи цивільного судочинства від справи адміністративного судочинства є одночасно: суб'єктний склад учасників процесу та характер спірних правовідносин.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства. Суди розглядають справи, визначені у частині першій цієї статті, в порядку позовного, наказного та окремого провадження.
Згідно з ч.ч. 8, 9, 10 ст. 181 СК України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Роботу щодо призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей.
Суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
Таким чином колегія суддів зазначає, що правовідносини, які виникли між сторонами у справі, за зверненням УПСЗН з адміністративним позовом про стягнення суми наданої дитині тимчасової державної допомоги, свідчать про їх цивільно-правовий характер, оскільки предметом спору є стягнення в порядку зворотної вимоги з платника аліментів виплаченої з Державного бюджету України суми тимчасової допомоги на дитину, що ґрунтується на цивільно-правових нормах та за своїм змістом є відносинами з відшкодування завданої державі шкоди, а органи праці та соціального захисту населення беруть участь у такій категорії справ не на виконання передбачених законодавством владних повноважень, а з підстав, передбачених положеннями цивільного законодавства.
Враховуючи все вищевказане, колегія суддів зазначає, що дана справа не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства, оскільки даний спір не є публічно-правовим і розгляд даної справ має відбуватися за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що ухвала Чутівського районного суду Полтавської області від 18.08.2015 року по справі № 550/535/15-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - позивача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм процесуального права.
На підставі викладеного колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми процесуального права.
Керуючись ст. 41, 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської міської ради Полтавської області залишити без задоволення.
Ухвалу Чутівського районного суду Полтавської області від 18.08.2015р. по справі № 550/535/15-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Зеленський В.В.Судді Пянова Я.В. Чалий І.С. Повний текст ухвали виготовлений 03.11.2015 р.