ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2015 р. Справа № 636/3779/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старосуда М.І.
Суддів: Лях О.П. , Яковенка М.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області на постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 07.09.2015р. по справі № 636/3779/15-а
за позовом ОСОБА_1
до управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив: визнати протиправним рішення відповідача про відмову в перерахунку його пенсії щодо включення йому до розрахунку при перерахунку пенсії за віком державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у загальній сумі 23787,51 грн.; зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії за віком як державному службовцю з 01.06.2015 року згідно довідки від 11.06.2015 року № 5610-04/23, виданої управлінням Пенсійного фонду Україні в Чугуївському районі Харківської області, відповідно до якої його померлій матері з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року були виплачені: матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 5754,29 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7826,58 грн. та індексація заробітної плати у сумі 10206,64 грн., а всього на загальну суму 23787,51 грн. із збереженням 70% нарахування пенсії на момент його виходу на пенсію у 2013 році.
Постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 07.09.2015 року зазначений адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області щодо виключення ОСОБА_2 з розрахунку при перерахунку пенсії за віком суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у загальній сумі 23787, 51 грн.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії за віком як державному службовцю з 01 червня 2015 року, включивши до складу заробітної плати суми виплачені з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року матеріальної допомоги на оздоровлення - 5754,29 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 7826,58 грн. та індексації заробітної плати у сумі 10206,64 грн. - на загальну суму 23787,51 грн. та провести відповідні виплати з урахуванням виплаченої пенсії за даний період ОСОБА_1 у зв'язку втратою годувальника.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити. Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: ст. 33 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що призвело до невірного вирішення справи.
В судове засідання сторони не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, поважних причин неявки до суду, не встановлено, в зв'язку з чим справа розглядається в письмовому провадженні відповідно до ст.197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 працювала в управлінні Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області та на день її смерті - 11.09.2013 року її стаж державного службовця складав більше 13 років.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у разі смерті особи у період перебування на державній службі за наявності у померлого годувальника стажу державної служби не менше 10 років непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям - незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого годувальника), призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а на двох і більше членів сім'ї - 90 відсотків. До непрацездатних членів сім'ї належать особи, зазначені у статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ).
Протоколом відповідача від 04.10.2013 року позивачу ОСОБА_1 з 12 вересня 2013 року призначена пенсія у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника - матері ОСОБА_2, яка мала стаж державного службовця більше 13 років.
11 червня 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням виплачених матері з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року - допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, які не були враховані в заробіток (дохід) матері для обчислення йому пенсії по втраті годувальника.
Рішенням відповідача від 18 червня 2015 року №6033-02/23 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на норму ст.33 Закону України "Про державну службу", якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок і відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу", перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, колегія суддів вважає вказане рішення відповідача таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства з наступних підстав.
Частиною другою статті 33 Закону "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Заробітна плата підлягає індексації в силу ст.95 КЗпП України.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актам України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Отже, індексація є невід'ємною складовою заробітної плати, тому повинна враховуватись при обчисленні пенсії.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів, яка за своєю природою є компенсаційною виплатою, входили до системи оплати праці державного службовця.
Положенням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови (у пункті 1 постанови зазначений Закон України "Про державну службу"), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи при обчислені пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавство, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вказаної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 28.05.2013 року.
З довідки відповідача від 11 червня 2015 року №5641-04/23 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що ОСОБА_2 виплачено з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 5754,29 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7826,58 грн. та індексацію заробітної плати у сумі 10206,64 грн., а всього на загальну суму 23787,51 грн.
Колегія суддів зазначає, що, оскільки на вказані виплати були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому відповідач зобов'язаний був врахувати в заробіток (дохід) померлого годувальника - ОСОБА_2 зазначені виплати для обчислення пенсії позивачу.
В позовній заяві позивач просив визнати протиправним рішення відповідача про відмову в перерахунку його пенсії та зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії з 01.06.2015 року згідно довідки від 11.06.2015 року № 5610-04/23, відповідно до якої його матері з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року були виплачені: матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати із збереженням 70% нарахування пенсії на момент його виходу на пенсію у 2013 році.
Однак, суд першої інстанції фактично не розглянув вказані позовні вимоги, оскільки зобов'язав відповідача провести не позивачу, а померлій ОСОБА_2 перерахунок пенсії за віком як державному службовцю з 01 червня 2015 року.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм чинного процесуального та матеріального права, а тому апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду - скасуванню з ухваленням нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.41 160, 167, 195, 196, 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області задовольнити частково.
Постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 07.09.2015р. по справі № 636/3779/15-а скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області № 6033-02/23 від 18.06.2015 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку його пенсії по втраті годувальника з урахуванням виплачених його матері ОСОБА_2 з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії по втраті годувальника з 01.06.2015 року відповідно до довідки управління Пенсійного фонду Україні в Чугуївському районі Харківської області від 11.06.2015 року № 5610-04/23, згідно якої його матері ОСОБА_2 з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року були виплачені: матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 5754,29 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7826,58 грн. та індексація заробітної плати у сумі 10206,64 грн., а всього на загальну суму 23787,51 грн. із збереженням 70% нарахування пенсії на момент його виходу на пенсію у 2013 році.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Старосуд М.І.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Яковенко М.М.