Ухвала суду № 53201604, 29.10.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2015
Номер справи
608/2572/14-а
Номер документу
53201604
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2015 року м. Львів Справа № 876/6513/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Рибачука А.І.,

суддів - Багрія В.М., Старунського Д.М.,

з участю секретаря - Андрушківа І.Я.,

представників позивача - ОСОБА_1 та ОСОБА_2,

третьої особи - ОСОБА_3 та його представника - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_5 та ОСОБА_3 на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 27 травня 2015 року по справі № 608/2572/14-а за позовом ОСОБА_6 до відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області про визнання дій протиправними, визнання незаконним висновку та зобов'язання вчинити дії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Білівська сільська рада Чортківського району Тернопільської області, відділ Держземагентства у Чортківському районі Тернопільської області, відділ земельних ресурсів Чортківської міської ради Тернопільської області, відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради Тернопільської області, ОСОБА_3, ОСОБА_5,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_6 звернувся до суду із адміністративним позовом до відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області, в якому просив визнати незаконними дії посадових осіб відповідача щодо відмови в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,020 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, визнати незаконним висновок відповідача від 24 березня 2014 року № 28 щодо відмови в погодженні проекту землеустрою щодо відведення згаданої земельної ділянки, а також зобов'язати відповідача повторно розглянути виготовлений проект землеустрою з відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 27 травня 2015 року вказаний позов задоволено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 подали апеляційні скарги, в яких покликаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Вимоги апеляційних скарг обґрунтовують посиланням на те, що судом першої інстанції не враховано, що земельна ділянка, проект землеустрою з відведення якої виготовлено позивачем, використовується ними для доїзду до належних їм домоволодінь.

Третя особа ОСОБА_3 та його представник в судовому засіданні підтримали вимоги поданої апеляційної скарги та просили її задовольнити, посилаючись на викладені в ній доводи.

Представники позивача в судовому засіданні заперечили проти вимог апеляційних скарг, посилаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, просили відмовити в їх задоволенні.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча їх належним чином було повідомлено про дату, час та місце апеляційного розгляду, що відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що беруть участь у справі та з'явились в судове засідання, обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі рішення Білівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 12 грудня 2013 року № 740 «Про надання дозволу гр. ОСОБА_6 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства по вул. Кадуб в с. Біла» позивачем було роброблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 0,020 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно з висновком відділу містобудування та архітектури Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області від 24 березня 2014 року № 28 позивачу відмовлено в погодженні вказаного вище проекту землеустрою з посиланням на невідповідність містобудівній документації, що є порушенням вимог пункту 2 статті 2, пункту 2 статті 5, пункту 2 статті 25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем протиправно відмовлено ОСОБА_6 в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, оскільки такий був складений з дотриманням вимог чинного законодавства, а неналежність земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, Білівській сільській раді Чортківського району Тернопільської області не доведено жодними доказами.

Суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Порядок та підстави надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування встановлені главою 19 Земельного кодексу України.

Передача земельних ділянок державної або комунальної власності у власність чи користування здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності (пункт «а» частини 2 статті 83 Земельного кодексу України).

Згідно з статтею 50 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Згідно з пунктом «в» частини 1 статті 186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому цим Кодексом, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, встановлених цим Кодексом, розпоряджаються земельними ділянками або приймають рішення про зміну їх цільового призначення.

Частинами 1, 2 статті 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що передача у власність земельної ділянки, розташованої у межах населеного пункту, провадиться сільською, селищною, міською радою за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок, погодженими та затвердженими в установленому порядку.

Також необхідно зазначити, що згідно з частинами 5, 6 статті 186-1 Земельного кодексу України органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Згідно з довідкою виконавчого комітету Білівської сільської Ради Чортківського району Тернопільської області від 20 травня 2014 року № 270 на території с. Біла діє Проект планування і забудови с. Біла Чортківського району, який розроблений Тернопільською філією «Гіпроцивільпромбуду» в 1967 році. Також зазначено, що АДРЕСА_1.

Крім цього, відповідно до довідки про розподіл земель серед власників землі та землекористувачів на території Білівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 17 березня 2014 року № 804, виданої відділом Держземагентства у Чортківському районі Тернопільської області, земельна ділянка площею 0,02 га за адресою: АДРЕСА_1, не була надана у власність або постійне користування в межах населеного пункту.

В свою чергу, Білівська сільська рада Чортківського району Тернопільської області в межах наданих їй повноважень надала дозвіл позивачу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки.

В обґрунтування відмови в погодженні виготовленого позивачем проекту землеустрою відповідач посилається на те, що режим та функціональне призначення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, не відповідає генеральному плану м. Чорткова, розробленому державним інститутом проектування міст «Містопроект» м. Львів у 2002-2007 роках та затвердженому Чортківською міською радою 26 листопада 2009 року.

Необхідно зазначити, що затвердження в установленому порядку генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації належить до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад (пункт 42 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), а тому генеральний план забудови населеного пункту поширює свою дію виключно на територію населеного пункту, відповідним органом місцевого самоврядування якого його затверджено.

Відтак, поширення дії генерального плану м. Чорткова, затвердженого Чортківською міською радою, на територію Білівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, яка самостійного затверджує генеральний план забудови с. Біла Чортківського району Тернопільської області, є неприпустимим.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про протиправність відмови відповідача в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 0,020 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, та наявність підстав для задоволення позовних вимог.

За наведених обставин, суд вважає, що доводи апеляційних скарг висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_5 та ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 27 травня 2015 року по справі № 608/2572/14-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: А.І. Рибачук

Судді В.М. Багрій

Д.М. Старунський

Повний текст ухвали виготовлено 03 листопада 2015 року.