Постанова № 53201602, 04.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2015
Номер справи
750/4527/15-а
Номер документу
53201602
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №750/4527/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Супрун О.П.;

Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

П О С Т А Н О В А

Іменем України

04 листопада 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

суддів: Бистрик Г.М.

Земляної Г.В.

за участю секретаря Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чернігівського обласного військового комісаріату на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 15 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся до Деснянського районного суду м. Чернігова з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФ України в Чернігівській області), Чернігівського обласного військового комісаріату (далі - Чернігівський ОВК) про:

- визнання протиправними дій (бездіяльності) Чернігівського ОВК щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні;

- визнання протиправними дій (бездіяльності) ГУПФ України в Чернігівській області щодо не виконання завдань покладених на нього пп. 1, 3 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 р. № 28-2, щодо здійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду, інших джерел, визначених законодавством;

- визнання протиправними дій ГУПФ України в Чернігівській області щодо обчислення та виплати позивачу пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

- зобов'язання ГУПФ України в Чернігівській області скласти список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, який містить персональні дані позивача, та надати зазначений список до Чернігівського ОВК;

- зобов'язання Чернігівського ОВК скласти довідку про розмір грошового забезпечення позивача та довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні;

- зобов'язання Чернігівського ОВК подати до ГУПФ України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення та довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні;

- зобов'язання ГУПФ України в Чернігівській області після отримання від Чернігівського ОВК довідки про розмір грошового забезпечення та довідки про додаткові види грошового забезпечення, перерахувати розмір раніше призначеної пенсії та виплачувати позивачу пенсію, обчисливши розмір пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні та розміру грошового забезпечення з 29.10.2014 р. до змін в законодавчому регулюванні щодо розміру та строків нарахування пенсій;

- зобов'язання ГУПФ України в Чернігівській області здійснити виплату позивачу суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 29.10.2014 р.;

- зобов`язання ГУПФ України в Чернігівській області подати протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 15 вересня 2015 року позовні вимоги в частині періоду з 24.10.2014 р. по 03.11.2014 р. залишено без розгляду.

Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 15 вересня 2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУПФ України в Чернігівській області щодо обчислення та виплати позивачу пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби. Зобов'язано ГУПФ України в Чернігівській області скласти список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, який містить персональні данні позивача, та надати зазначений список до Чернігівського ОВК. Зобов'язано Чернігівський ОВК скласти довідку про розмір грошового забезпечення позивача та довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні. Зобов'язано Чернігівський ОВК подати до ГУПФ України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення та довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні. Зобов'язано ГУПФ України в Чернігівській області після отримання від Чернігівського ОВК довідки про розмір грошового забезпечення та довідки про додаткові види грошового забезпечення, здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу з включенням до розрахунку грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні та розміру грошового забезпечення, на які нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, з 04.11.2014 р. Зобов'язано ГУПФ України в Чернігівській області здійснити виплату позивачу суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 04.11.2014 р. В іншій частині позову відмовлено.

На вказану постанову ГУПФ України в Чернігівській області та Чернігівський ОВК подали апеляційні скарги, в яких просять її скасувати в частині задоволення позову та в цій частині ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року апеляційну скаргу ГУПФ України в Чернігівській області залишено без руху, а ухвалою від 03 листопада 2015 - повернуто заявнику.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Чернігівського ОВК підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно апеляційної скарги Чернігівського ОВК, доводи щодо скасування постанови суду першої інстанції ґрунтуються на тому, що: 1) документи для призначення пенсії позивачу були видані військовою частиною А 0197, а не Чернігівським ОВК; 2) судом першої інстанції не перевірено, чи взагалі нараховувались позивачу такі допомоги; 3) вказані допомоги не відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, в тому числі і до додаткових видів грошового забезпечення. З інших підстав постанова суду першої інстанції не оскаржується.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в ГУПФ України в Чернігівській області та з 21 грудня 2006 року йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 3 статті 43 цього Закону (в чинній редакції на час призначення пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Частиною третьою цієї ж статті Закону було передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. № 2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Частиною 1 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Таким чином, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15.

Відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Посилання Чернігівського ОВК на те, що документи для призначення пенсії позивачу були видані військовою частиною А 0197, тому Чернігівський ОВК не має повноважень на складення позивачу довідки про додаткові види грошового забезпечення, є необґрунтованими виходячи з наступного.

Відповідно до абз. 2, 4, 5 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міноборони від 31.12.2014 р. № 937 та зареєстрованої в Мінюсті 22.01.2015 р. за № 73/26518 на обласні військові комісаріати покладаються:

- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;

- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", га внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;

- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.

Отже, Чернігівський ОВК зобов'язаний подати до ГУПФ України в Чернігівській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Обов'язок Чернігівського ОВК щодо подання довідки про розмір грошового забезпечення позивача також передбачений положеннями Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45.

Однак, судом першої інстанції не звернуто увагу на те, що позивач вважаючи неправомірним обчислення його пенсії не звертався до ГУПФ України в Чернігівській області із відповідною заявою щодо перерахунку пенсії та не отримував відмови.

Разом з тим, суд першої інстанції зобов'язуючи відповідачів видати довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, та здійснити перерахунок пенсії з врахуванням таких виплат, не встановив чи отримував позивач такі виплати та чи було сплачено з таких виплат страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що є умовою для їх врахування при обчисленні пенсії.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідачів та зобов'язання надання довідки з включенням таких виплат і здійснення відповідного перерахунку пенсії є передчасними, тому в цій частині не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів зазначає, що згідно витягу з наказу командира військової частини А0197 від 20.12.2006 р. №334, копія якого міститься в матеріалах справи, позивачу було виплачено грошову допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань та одноразову грошову винагороду. При цьому, з довідки від 22.12.2006 р. №434, яка видана командиром військової частини А0197 неможливо встановити чи нараховувались позивачу грошова допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні.

Отже, Чернігівський ОВК необхідно зобов'язати оформити довідки щодо розміру грошового забезпечення та щодо додаткових видів грошового забезпечення позивача, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, що містять відомості про те, чи нараховувалась позивачу грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, в якому розмірі, а також чи було сплачено з таких виплат у разі їх нарахування страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Такі довідки підлягають направленню до ГУПФ України в Чернігівській області.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову в зазначеній частині, тому апеляційну скаргу Чернігівського ОВК необхідно задовольнити частково, постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 15 вересня 2015 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити частково, оскільки постанова ухвалена з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Чернігівського обласного військового комісаріату - задовольнити частково.

Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 15 вересня 2015 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов ОСОБА_3 - задовольнити частково.

Зобов'язати Чернігівський обласний військовий комісаріат оформити довідки щодо розміру грошового забезпечення та щодо додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_3, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, що містять відомості про те, чи нараховувалась позивачу грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, в якому розмірі, а також чи було сплачено з таких виплат у разі їх нарахування страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Чернігівський обласний військовий комісаріат направити оформлені довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді Бистрик Г.М.

Земляна Г.В.

Повний текст постанови складено 04.11.2015 року

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Земляна Г.В.

Бистрик Г.М.