ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 жовтня 2015 року № 826/13217/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк» Славкіної Марини Анатоліївни, Фонду гарантування вкладів фізичних осібпровизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк» (ПАТ "ВіЕйБі Банк") Славкіної Марини Анатоліївни (далі - Уповноважена особа ФГВФО), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, у якому просив:
1. визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ВіЕйБі Банк" Славкіної Марини Анатоліївни щодо не включення позивача до переліку вкладників ПАТ "ВіЕйБі Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
2. зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ВіЕйБі Банк" Славкіну Марину Анатоліївну включити позивача до переліку вкладників ПАТ "ВіЕйБі Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
3. зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ВіЕйБі Банк" Славкіну Марину Анатоліївну надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у встановленій законодавством формі інформацію щодо позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом у ПАТ "ВіЕйБі Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
4. зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити передану Уповноваженою особою інформацію про позивача до Загального реєстру вкладників ПАТ "ВіЕйБі Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
5. зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснити позивачу відшкодування за його вкладом відповідно до договору банківського вкладу "НВУ" №863171/2014 від 19.11.2014 за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
6. зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ВіЕйБі Банк" Славкіну Марину Анатоліївну та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб подати до суду звіт про виконання рішення суду в термін не пізніше п'яти робочих днів з дня набрання рішенням законної сили.
Представник позивача у судовому засіданні просив позов задовольнити, оскільки вважає протиправною бездіяльність Уповноваженої особи щодо не включення позивача до переліку вкладників, яким здійснюється відшкодування коштів за рахунок Фонду.
У судове засідання представник Уповноваженої особи Фонду не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
Представник Фонду в судове засідання не з'явився, доказів поважності причин неприбуття не надав, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи.
Згідно з ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Як убачається з матеріалів справи, між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством "Всеукраїнський акціонерний банк" (далі - ПАТ "ВіЕйБі Банк") укладено договір банківського вкладу "НВУ" від 19.11.2014 №863171/2014, відповідно до якого позивачем в банку розміщено строком на три місяці (дата вимоги 19.02.2015) строковий вклад в доларах США, а саме 11266 (одинадцять тисяч двісті шістдесят шість) доларів США.
Як встановлено судом, постановою Правління Національного банку України від 03.10.2014 ПАТ " ВіЕйБі Банк " віднесено до категорії проблемних.
Постановою Правління Національного банку України від 20.11.2014 №733 ПАТ "ВіЕйБі Банк" віднесено до категорії неплатоспроможних.
Згідно рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 20.11.2014 №123 розпочато процедуру виведення Публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк" з ринку шляхом запровадження тимчасової адміністрації.
Постановою Правління Національного банку України від 19.03.2015 № 188 прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідування ПАТ "Всеукраїнський акціонерний банк".
На виконання постанови Правління Національного банку України від 19.03.2015 №188, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 20.03.2015 № 63 "Про початок процедури ліквідації ПАТ"Всеукраїнський акціонерний банк" та призначено Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Всеукраїнський акціонерний банк" Славкіну Марину Анатоліївну строком на 1 рік з 20.03.2015 по 19.03.2016.
Як зазначив позивач, на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб було розміщено повідомлення, згідно якого, з 27.03.2015 Фонд розпочинає виплати коштів вкладникам ПАТ "Всеукраїнський акціонерний банк". Разом з тим, повідомлено про можливість отримання коштів у будь-якому відділенні ПАТ «Альфа-Банк».
30.02.2015 позивач звернувся до Київського відділення ПАТ "Альфа-Банк" № 21, однак отримав усну відмову з мотивів відсутності позивача у списку осіб, на підставі якого проводяться гарантовані виплати.
14.04.2015 позивачем подано Уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ВіЕйБі Банк" заяву вх. від 14.04.2015 № 1757/78 з проханням включити його до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування виплат фізичних осіб.
Позивачем зазначено, що станом на день звернення до суду, позивач відповіді на вказане звернення не отримав, разом з тим не включений до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Враховуючи зазначені вище обставини, вважаючи бездіяльність відповідачів протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23 лютого 2012 року №4452-VI (далі - Закон № 4452-VI), Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону № 4452-VI, виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; 2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; 3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; 4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; 6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; 7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.
В силу ч. 1 ст. 26 Закону № 4452-VI, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000,00 грн. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Згідно ч. 1 ст. 27 Закону № 4452-VI, Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
У відповідності до частин 5 та 6 ст. 27 Закону № 4452-VI, протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
У відповідності до наведеного вище Закону розроблено Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затверджене рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року № 14 (далі - Положення № 14).
Згідно пунктів 3,4 розділу ІІІ Положення № 14, Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Відповідно до п. 2, 3 розділу IV Положення № 14, Фонд складає на підставі Переліку Загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення.
Крім того, в силу ч. 2 ст. 38 Закону № 4452-VI, протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
При цьому, вичерпний перелік підстав, за наявності яких правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними, встановлено ч. 3 ст. 38 Закону № 4452-VI.
В даному випадку суд звертає увагу, що жодної інформації щодо причин не включення ОСОБА_1 до Переліку вкладників ПАТ "ВіЕйБі Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами, уповноваженою особою ФГВФО позивачу на його заяву надано не було.
Разом з тим, суд зазначає, що Уповноваженою особою ФГВФО, в порядку виконання обов'язку, визначеного ч. 2 ст. 71 КАС України, не було надано жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували порушення позивачем порядку укладення Договору банківського вкладу "НВУ" №863171/2014 від 19.11.2014 з ПАТ "ВіЕйБі Банк".
Крім того, не надано доказів про вчинення будь-яких дій по встановленню нікчемності правочину неплатоспроможного банку, що зазначені в ч. 3 ст. 38 Закону № 4452-VI.
Відповідачами також не надано доказів, які б свідчили, що укладений позивачем правочин є таким, що порушує публічний порядок чи спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна держави.
Суд зазначає, що на момент розгляду даної адміністративної справи відповідачами не надано обвинувального вироку суду, в якому було б встановлено вину позивача або посадових осіб ПАТ "ВіЕйБі Банк" з приводу укладання Договору банківського вкладу "НВУ" № 863171/2014 від 19.11.2014.
Натомість, судом встановлено, що на вкладний рахунок ОСОБА_1 в ПАТ " ВіЕйБі Банк " грошові кошти були зараховані до запровадження тимчасової адміністрації банку.
Слід зазначити, що відповідачами не надано доказів того, що зазначені кошти фактично не вносились, або були внесені з порушенням існуючого законодавства, тощо.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ВіЕйБі Банк" Славкіною М.А. не доведено наявність законних підстав для не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "ВіЕйБі Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а тому така бездіяльність Уповноваженої особи суперечить положенням Закону № 4452-VI та є протиправною.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "ВіЕйБі Банк" Славкіної М.А. щодо не включення позивача до переліку вкладників ПАТ "ВіЕйБі Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу "НВУ" № 863171/2014 від 19.11.2014, укладеного між позивачем та ПАТ "ВіЕйБі", є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом зобов'язання Уповноважену особу ФГВФО включити позивача до переліку вкладників ПАТ "ВіЕйБі Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Стосовно позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Уповноважену особу ФГВФО подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо позивача, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "ВіЕйБі", суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 6 Положення № 14, протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників. Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.
Враховуючи вищенаведене, на думку суду, задоволення вимог позивача в частині зобов'язання Уповноважену особу ФГВФО подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо позивача, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом, є належним і достатнім способом захисту прав позивача у межах спірних правовідносин.
В частині вимог до Фонду слід зазначити, що зобов'язання уповноважену особу Фонду подати до Фонду додаткову інформацію щодо позивача, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "ВіЕйБі" за рахунок вказаного Фонду, є безумовною підставою для включення позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, то суд приходить до висновку про необхідність задоволення і вищевказаної вимоги.
Стосовно вимоги позивача про зобов'язання відповідачів подати до суду звіт про виконання постанови суду в термін не пізніше 5-ти робочих днів з дня набрання постановою законної сили, суд дійшов висновку про відмову у її задоволенні, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу зазначеної норми Закону слідує, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду, та має застосовуватися у виключних випадках.
З урахуванням встановлених по справі обставин, суд не вважає за необхідне зобов'язувати уповноважену особу Фонду, не на користь якого ухвалено судове рішення, подавати звіт про виконання даного судового рішення, оскільки позивачем не наведено причин та не надано належних доказів, які б свідчили про можливість ухилення вказаним відповідачем від виконання даного судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляну на зазначене вище, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись вимогами статей 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк» (код ЄДРПОУ19017842, МФО 380537) Славкіної Марини Анатоліївни щодо не включення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) до Переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу "НВУ" від 19.11.2014 №863171/2014.
3. Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк» (код ЄДРПОУ19017842, МФО 380537) Славкіну Марину Анатоліївну включити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) до Переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу "НВУ" від 19.11.2014 №863171/2014.
4. Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк» (код ЄДРПОУ19017842, МФО 380537) Славкіну Марину Анатоліївну подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1), як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом у Публічному акціонерному товаристві "Всеукраїнський акціонерний банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
5. Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом у Публічному акціонерному товаристві "Всеукраїнський акціонерний банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
6. Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) відшкодування за вкладом відповідно до договору банківського вкладу "НВУ" від 19.11.2014 №863171/2014 за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
7. Судові витрати в сумі 365 (триста шістдесят п'ять) грн 40 коп. присудити на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) за рахунок Державного бюджету України.
8. В іншій частині позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур