ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 жовтня 2015 року № 826/3027/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого: судді Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києвадо Державного підприємства спеціальне конструкторсько-технологічне бюро «Інститут проблем безпеки атомних електростанцій» НАН Українипростягнення заборгованості, В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м.Києва надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва (далі по тексту - УПФУ в Голосіївському районі м.Києва) до Державного підприємства спеціальне конструкторсько-технологічне бюро «Інститут проблем безпеки атомних електростанцій» НАН України (далі по тексту - ДП СКТБ МНТЦ «ІПБ АЕС») про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем обліковується заборгованість на відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 01.11.2014 по 31.01.2015 у розмірі 100 728,21 грн., у зв'язку з несплатою фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками № 1, 2 у розмірі 100 728,21 грн.
Відповідач у своїх письмових запереченнях просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивачем не були винесені будь-які рішення, повідомлення або вимоги про стягнення з відповідача заборгованості, які б вказували би про вчинення дій щодо стягнення з відповідача на користь позивача визначених ним самостійно сум фактичних витрат. Також відповідач посилається не неправильний розрахунок пенсії гр. ОСОБА_1, а гр. ОСОБА_2 не перебувала у трудових відносинах з відповідачем, що унеможливлює їй нарахування пенсії на пільгових умовах.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, встановивши відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, керуючись ч. 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
В УПФУ в Голосіївському районі м.Києва зареєстроване як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ДП СКТБ МНТЦ «ІПБ АЕС», ідентифікаційний код 05540132, місцезнаходження - 03680, м.Київ, вул. Лисогірська, 16.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно із ч. 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та інше), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства.
Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Пільгова пенсія призначається при досягненні віку, передбаченого абзацом першим підпункту 2 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішення про призначення пільгової пенсії приймається управлінням Пенсійного фонду України у районі, місті і районі у місті за місцем розташування підприємства, організації на підставі документів, що подаються у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінпраці, та гарантійного листа підприємства або організації про перерахування коштів на рахунок зазначеного управління для покриття витрат, пов'язаних з виплатою пенсій.
Виплата пільгової пенсії здійснюється після надходження у повному обсязі коштів від підприємства, організації до органу, що призначає пенсію, у строки, передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахування коштів підприємством, організацією здійснюється до дня досягнення особою пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону.
Кошти на виплату пільгової пенсії та витрати, пов'язані з доставкою пенсій, перераховуються підприємством, організацією у порядку та строки, визначені правлінням Пенсійного фонду України.
ДП СКТБ МНТЦ «ІПБ АЕС» згідно з вказаними положеннями законодавства було зобов'язане сплатити суму по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №1, № 2 з листопада 2014 по січень 2015 у розмірі 100 728,21 грн. (з них по списку № 1 - 69 627,20 грн., по списку № 2 - 31 101,01 грн.).
Позивачем на адресу відповідача надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Список №1, 2), за даний період. Дані розрахунки були отримані уповноваженим представником відповідача, про що свідчать відмітки у поштових повідомленнях, проте ним не виконані, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду із позовом про примусове стягнення суми заборгованості.
Механізм застосування Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. «а», «б»-«з» ст.13 та ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383.
Згідно із п. 3 Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, чинні на період роботи особи.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи особи, незалежно від дати їх внесення до Списків, за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р.
Відповідно до п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р., відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у визначених розмірах.
На підставі вищевикладених норм, УПФУ в Голосіївському районі м.Києва згідно ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на адресу ДП СКТБ МНТЦ «ІПБ АЕС» направило розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, згідно якого підприємство одноразово повинно відшкодувати суму витрат на виплату та доставку пенсії пенсіонерам в розмірі 100 728,21 грн., в тому числі:
по списку № 1 в сумі 69 627,20 грн. з яких :
за листопад 2014 року - 21 074,89 грн. (загальна сума 21 074,89 грн., яка складається з різниці суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі -1 080,80 грн. та суми місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій в сумі 22 155,69 грн.);
за грудень 2014 року - 22 270,74 грн. (загальна сума 22 270,74 грн., яка складається з різниці суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 60,96 грн. та суми місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій в сумі 22 209,78 грн.);
за січень 2015 року - 26 281,57 грн. (сума місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій);
по списку № 2 в сумі 31 101,01 грн. з яких:
за листопад 2014 року - 10 400, 51 грн. (загальна сума 10 400,51 грн., яка складається з різниці суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 50,26 грн. та суми місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій в сумі 10 350,25 грн.);
за грудень 2014 року - 10 350,25 грн. (сума місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій)
за січень 2015 року - 10 350, 25 грн. (сума місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій), з якою відповідач не погоджується.
Так, відповідач посилається на те, що УПФУ в Голосіївському районі м.Києва невірно розрахувало пенсію гр. ОСОБА_1, посилаючись на те, що до трудового стажу необґрунтовано було зараховано період з 01.06.1996 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 30.06.2006 (що складає 9 років і 11 місяців), оскільки у цей період (починаючи з 01.06.1996) ОСОБА_1 працювала в Інституті ядерних досліджень АН УРСР. А у відповідача ОСОБА_1 працювала у період з 16.09.1987 по 07.07.1992 та зарахуванню підлягає 4 роки 9 місяців і 22 дня.
Особам, які працювали на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці та мають право на пенсію відповідно до ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (набрав чинності 01.01.1992 року), пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», передбачено, що особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах із шкідливими і важкими умовами праці, що дав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством. При цьому, законодавством, яке діяло до 01.01.1992 року не передбачалось відшкодування підприємствами сум виплачених пільгових пенсій.
Таким чином, якщо особа набрала необхідний пільговий стаж, працюючи на підприємстві на посадах за Списком №1 чи №2 та звільнилась до 01.01.1992 року, має право на призначення пенсії згідно статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і відшкодування пенсії не проводиться. При цьому, пільговий стаж обчислюється сумарно, і на його загальний підсумок не впливає той факт, що особа працювала на одному чи на декількох підприємствах.
Виходячи з системного аналізу зазначених правових норм, суд приходить до висновку, що право на пенсію відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.92 р. і після цієї дати не працювала на цих роботах.
Згідно наявних матеріалів справи, а саме: розрахунку трудового стажу по гр. ОСОБА_1 та довідок, виданих гр. ОСОБА_1 її роботодавцями, загальний стаж останньої становить 35 років, 8 місяців та 5 днів, з яких зокрема на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 - 21 рік, 10 місяців та 22 дні, що охоплює зокрема і періоди (проти яких заперечував відповідач): з 01.06.1996. по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 30.06.2006.
Таким чином, позивачем відповідно до наявних у справі доказів та наведених норм чинного законодавства, було вірно розраховано суму заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій гр. ОСОБА_1, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з листопада 2014 по січень 2015.
Твердження відповідача, що гр. ОСОБА_2 ніколи не перебувала з ДП СКТБ МНТЦ «ІПБ АЕС» у трудових відносинах, спростовується наступним.
У матеріалах справи міститься копія постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.02.2015, залишена силі ухвалою Київського адміністративного апеляційного суду від 19.05.2015, у справі № 826/18553/14, якою позовні вимоги УПФУ у Голосіївському районі м. Києва задоволено у повному обсязі та стягнуто з ДП СКТБ МНТЦ «ІПБ АЕС» заборгованість у період з 01.09.2014 року по 31.10.2014 року в сумі 76 203,79 грн.
Зокрема було встановлено, що гр. ОСОБА_2, остання - дівоче прізвище ОСОБА_2, змінила прізвище на ОСОБА_2 після укладення шлюбу 14.10.1978, в подальшому знову взяла дівоче прізвище ОСОБА_2 після розірвання шлюбу 22.09.1998, та знову змінила дівоче прізвище на ОСОБА_2 після укладення нового шлюбу 15.11.2008, а, отже, мова йде про одну і ту саму особу, яка відповідно до наявних у справі доказів працювала на підприємстві відповідача на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2.
Частиною першою статті 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Оскільки, суми витрат, що підлягають відшкодуванню та заявлені до стягнення за даним адміністративним позовом, підтверджені наданими позивачем у справі документами, розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, ДП СКТБ МНТЦ «ІПБ АЕС» повинне відшкодувати до Пенсійного фонду України заборгованість на відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з листопада 2014 по січень 2015 в сумі 100 728,21 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства спеціальне конструкторсько-технологічне бюро «Інституту проблем безпеки атомних електростанцій» Національної Академії Наук України (03680, м. Київ, вул. Лисогірська, 12, код ЄДРПОУ 05540132) заборгованість на відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 01.11.2014 по 31.01.2015 у розмірі 100 728,21 грн. (сто тисяч сімсот двадцять вісім грн. 21 коп.) на користь Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва (03150, м. Київ, вул. Горького,70, ЄДРПОУ 22869454, розрахунковий рахунок № 256093122601, код ЄДРПОУ 22869454, МФО отримувача - 322669, банк отримувача - ГУ Ощадного банку по м. Києві та області).
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур