Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
УХВАЛА
29 жовтня 2015 р. Справа № 820/7755/15Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Чудних С.О.,
за участю секретаря судового засідання Хмелівської Н.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду питання про призначення судово-медичної експертизи в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Харківського об'єднаного районного військового комісаріату Харківської області про визнання дій незаконними,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_4, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати висновок військово-лікарської комісії незаконним та скасувати його, визнати дії військово-лікарської комісії при Харківському об'єднаному районному військовому комісаріату незаконними під час проведення військово-лікарської комісії; визнати дії Харківського об'єднаного районного військового комісаріату щодо подальшого відправлення ОСОБА_4 до міста Києва незаконними після отримання ними висновку військово-лікарської комісії; визнати призов ОСОБА_4 до Збройних сил України незаконними як наслідок незаконних дій військово-лікарської комісії при Харківському об'єднаному районному військовому комісаріату та винесення цією комісією незаконного висновку; скасувати наказ військового комісаріату від 27.07.2015 року № 118/1 майора ОСОБА_5 на прізвище ОСОБА_4
Представник відповідача разом із письмовими запереченнями надав до суду клопотання про направлення ОСОБА_4 для проходження військово-лікарської комісії до Харківського обласного військового комісаріату або до медичного клінічного Центру Східного регіону для винесення експертного рішення щодо придатності до військової служби.
У судовому засіданні суд поставив на обговорення питання про призначення судово-медичної експертизи у даній справі.
Представник позивача заперечив проти призначення такої експертизи.
Представники відповідача підтримали просили призначити судово-медичну експертизу у даній справі.
Вислухавши думку представників сторін, дослідивши клопотання про призначення експертизи та наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Відповідно до вимог ст.81 Кодексу адміністративного судочинства України суд для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, може призначити експертизу.
Судова експертиза це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини в адміністративній справі, що перебуває у провадженні суду.
Особи, які беруть участь у справі, мають право подати суду питання, на які потрібна відповідь експерта. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначаються судом.
Згідно з ч.1 ст.66 Кодексу адміністративного судочинства України, експертом є особа, яка має необхідні знання та якій в порядку, встановленому цим Кодексом, доручається дати висновок з питань, що виникають під час розгляду справи і стосуються спеціальних знань цієї особи, шляхом дослідження матеріальних об'єктів, явищ і процесів, що містять інформацію про обставини у справі.
Суд звертає увагу на те, що позивач, в тому числі, оскаржує висновок військово-лікарської комісії, відповідно до якого ОСОБА_4 визнано придатним для проходження військової служби. Поряд із тим, в обґрунтування адміністративного позову ОСОБА_4 посилається на те, що в минулому ним отримана закрита черепно-мозкова травма та проведена операція по видаленню меніска з правого колінного суглобу та надано медичну документацію у підтвердження проведених медичних обстежень. Однак, на його думку, під час проходження військово-лікарської комісії та при наданні висновку відповідачем не враховано скарги ОСОБА_4 щодо стану його здоров'я, хоча вони могли вплинути на оскаржуваний висновок.
Таким чином, суд приходить до висновку, що для вивчення та для надання оцінки медичної документації, яка міститься у матеріалах справи, необхідні спеціальні знання, щоб встановити стан здоров'я позивача на момент проходження військово-лікарської комісії та придатність його для проходження військової служби.
Враховуючи, що для з'ясування обставин, які мають значення по справі, необхідно дослідити питання, які потребують спеціальних знань, а також положення ч.1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких розгляд і вирішення справи здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведеності перед судом їх переконливості, враховуючи, предмет адміністративного позову та те, що для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи необхідні спеціальні знання, суд приходить до висновку про необхідність призначення по справі судово-медичної експертизи на вирішення якої необхідно поставити наступні питання:
- який стан здоров'я був у ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на період проходження війського-лікарської комісії і який стан здоров'я він має на даний час;
- чи був придатний ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на період проходження війського-лікарської комісії за станом здоров'я та виявленим діагнозом для проходження військової служби? Якщо ні, то за зазначити з яких причин, - з посиланням на нормативно - правові акти у даній сфері і застосування чинних нормативно - правових актів, в тому числі Наказу Міністра оборони України 14.08.2008 р. № 402 "Про затвердження положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України";
- чи придатний ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за станом здоров'я та встановленого діагнозу для проходження військової служби на даний час? Якщо ні, то за зазначити з яких причин, - з посиланням на нормативно - правові акти у даній сфері застосування чинних нормативно - правових актів, в тому числі Наказу Міністра оборони України 14.08.2008 року № 402 "Про затвердження положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України".
Відповідно до п.3 ч.2 ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний час, на час проведення експертизи, суд приходить до висновку про зупинення провадження по даній справі до одержання її результатів.
Керуючись ст.ст. 81, 156, 160, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л В:
Призначити в адміністративній справі № 820/7755/15 судово-медичну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
- який стан здоров'я був у ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на період проходження війського-лікарської комісії і який стан здоров'я він має на даний час;
- чи був придатний ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на період проходження війського -лікарської комісії за станом здоров'я та виявленим діагнозом для проходження військової служби? Якщо ні, то за зазначити з яких причин, - з посиланням на нормативно - правові акти у даній сфері і застосування чинних нормативно - правових актів, в тому числі Наказу Міністра оборони України 14.08.2008 р. № 402 "Про затвердження положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України";
- чи придатний ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за станом здоров'я та встановленого діагнозу для проходження військової служби на даний час? Якщо ні, то за зазначити з яких причин, - з посиланням на нормативно - правові акти у даній сфері застосування чинних нормативно - правових актів, в тому числі Наказу Міністра оборони України 14.08.2008 р. № 402 "Про затвердження положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України".
Проведення судової медичної експертизи доручити Харківському обласному бюро судово-медичної експертизи, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Дмитрівська, 14.
Витрати за проведення судово-медичної експертизи покласти на позивача.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, відповідно до ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України, про дачу завідомо неправдивого висновку та відмову з непередбачених законом підстав щодо надання такого висновку.
В розпорядження експертів надати матеріали зазначеної адміністративної справи та медичну документацію ОСОБА_4.
Для цього зобов'язати ОСОБА_4 надати до експертної установи медичну документації у підтвердження проведення операції по видаленню мініска, результати комп'ютерної томографії шийного відділу від 29.07.2015 року, результати обстеження від 30.08.2015 року в Харківській обласній клінічній лікарні з відділення променевої діагностики та іншу медичну документацію, наявну у нього.
Судово-медичну експертизу провести за участю ОСОБА_4.
Провадження в адміністративній справі № 820/7755/15 до отримання висновків експертизи - зупинити.
Копію ухвали надіслати експертам Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи для виконання.
Ухвала в частині зупинення провадження в адміністративній справі може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом пяти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 03.11.2015р.
Суддя С.О. Чудних