Постанова № 53196940, 27.10.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
818/2532/15
Номер документу
53196940
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2015 р. Справа №818/2532/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Воловика С.В.,

розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2532/15

за позовом Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області

до ОСОБА_1

про стягнення державної соціальної допомоги,-

В С Т А Н О В И В:

Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області (далі по тексту позивач, УСЗН Кролевецької РДА) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_1В.), в якому просить суд:

- стягнути з відповідача на користь позивача суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі 30306 грн. 51 коп.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що ОСОБА_1 на підставі заяви від 23.08.2012 року та відповідних документів поданих до управління була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги було вказано, що заявниця земельної ділянки (паю) не має, при цьому була попереджена про подання недостовірних даних. З аналогічними заявами відповідачка зверталась до управління 07.05.2013 року та 05.11.2013 року в яких також не вказувала про наявність земельної ділянки (паю). Разом з тим, ОСОБА_1 06.09.2010 року також зверталась до управління із заявами про надання їй допомоги по догляду за дитиною до 3-х років у розмірі. Що перевищує мінімальний, яка призначається на підставі довідки про склад сімї та декларації про доходи та майновий стан. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги було вказано, що заявниця земельної ділянки (паю) не має, при цьому була попереджена про подання недостовірних даних. З аналогічними заявами відповідачка зверталась до управління 01.03.2011 року, 01.09.2011 року, 05.03.2012 року, 03.09.2012 року. При проведенні вибіркової перевірки головним державним соціальним інспектором було виявлено, що у власності ОСОБА_1 є земельна ділянка (пай) розміром 2,19 га, яка жодного разу не була задекларована, що свідчить про навмисне подання недостовірних даних заявником. Загальна сума надміру виплачених коштів складає 30306,51 грн.

У судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки, всупереч вимог ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала до суду письмові заперечення проти позову (а.с.58-60) та письмові пояснення в яких, просила розгляд справи проводити без її участі.

Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 23.08.2012 року (а.с.25-26) та відповідних документів поданих до управління була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.27-28) було вказано, що заявниця земельної ділянки (паю) не має, при цьому була попереджена про подання недостовірних даних. З аналогічними заявами відповідачка зверталась до управління 07.05.2013 року (а.с.33-34) та 05.11.2013 року (а.с.37-38), в яких також не вказувала про наявність земельної ділянки (паю). Разом з тим, ОСОБА_1 06.09.2010 року також зверталась до управління із заявами про надання їй допомоги по догляду за дитиною до 3-х років у розмірі. Що перевищує мінімальний, яка призначається на підставі довідки про склад сімї та декларації про доходи та майновий стан. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги було вказано, що заявниця земельної ділянки (паю) не має, при цьому була попереджена про подання недостовірних даних. З аналогічними заявами відповідачка зверталась до управління 01.03.2011 року, 01.09.2011 року, 05.03.2012 року, 03.09.2012 року.

Як вбачається з акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 06.05.2014 року (а.с.50) при проведенні вибіркової перевірки головним державним соціальним інспектором було виявлено, що у власності та володінні ОСОБА_1 перебуває земельна ділянка (пай) площею 1,86 га рілля та 0,33 сінокосу. Внаслідок цього позивач вважав, що заявниці ОСОБА_1 були переплачені кошти на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в сумі 29458,89 грн. за період з 01.08.2012 по 31.01.2013 року, з 01.05.2013 по 31.10.2013 року, з 01.11.2013 по 30.04.2014 року.

06.05.2014 року Управлінням соцзахисту населення Кролевецької РДА Сумської області було прийнято повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям (а.с.116), де зобовязано ОСОБА_1 повернути переплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 29458 грн. 89 коп. та надано строк для добровільного виконання до 01.05.2015 року.

Крім того, 22.05.2015 року Управлінням соцзахисту населення Кролевецької РДА Сумської області було прийнято повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги (а.с.117), де зобовязано ОСОБА_1 повернути переплачену суму державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 847,56 грн. та допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 240,60 грн. та надано строк для добровільного виконання до 01.05.2015 року.

Загальна сума надміру виплачених коштів складає 30306,51 грн.

Суд, задовольняючи позовні вимоги, виходить з наступного.

Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 за № 1768-III (далі по тексту - Закон №1768-III) соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

За частинами першою, другою, п'ятою, шостою, сьомою та десятою статті 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 1768-III державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата у випадках, коли, серед іншого:

у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. м на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму);

у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I та II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід.

Згідно з частиною другою цієї норми Закону за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:

у складі сім'ї є інвалід;

у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону № 1768-III, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно з абзацом другим пункту 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється:

якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

З аналізу наведених норм права вбачається, що припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги з підстав, передбачених абзацами четвертим, п'ятим частини першої статті 7 Закону № 1768-III, можливе за наявності таких обов'язкових умов:

у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму);

у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї, серед іншого, є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід;

відсутність обставин, передбачених частиною другою статті 7 цього Закону;

необхідність дотримання процедури прийняття рішення місцевою державною адміністрацією про призначення соціальної допомоги у разі, коли є обставини та умови, передбачені частинами першою та другою статті 7 Закону № 1768-III;

відсутність ознак (обставин) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру. Виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

З матеріалів справи вбачається, у деклараціях про доходи ОСОБА_1 повідомила, що у власності чи володінні її сім'ї, крім іншого, немає земельної ділянки (паю). Але, як можна зрозуміти з акта перевірки достовірності інформації про доходи та майновий стан, не повідомила, що вона має у власності земельну ділянку (пай) площею 1,86 га рілля та 0,33 сінокосу, які знаходяться на території Тулиголівської сільської ради.

Суд не може погодитись з доводами відповідачки щодо неотримання повідомлень про необхідність повернення коштів від 06.05.2014 року та 22.05.2014 року, оскільки, на копії повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям від 06.05.2015 року в нижньому правому куті є власноручна відмітка відповідачки: « 07.05.2014 року отримала» (а.с.116) та на копії повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги від 22.05.2014 року в нижньому правому куті є власноручна відмітка відповідачки: « 22.05.2014 року отримала» (а.с.117). Крім того, відповідачка вказує, що не приховувала відомості про отримання доходів. Оскільки жодного разу не отримувала кошти від ТОВ «Кролевець-Агро» за земельний пай. З матеріалів справи вбачається, що відповідачкою з ТОВ «Кролевець-Агро» 05 квітня 2009 року було укладено договір оренди землі №151 (а.с.99-101). На підставі вказаного договору ОСОБА_1 було отримано орендну плату за 2014 рік в 4387,50 грн., що підтверджується особистим підписом (а.с.96), кошти від реалізації зерна в сумі 1089,00 грн. (а.с.97,98). Дані грошові надходження підтверджуються копією відомості Глухівської ОДПІ з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб про суми виплачених доходів (а.с.114)

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області є обґрунтованим, в звязку з чим підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області до ОСОБА_1 про стягнення державної соціальної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (41300, Сумська область, м. Кролевець, вул. Аеродромна, 21, код НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області (41300, Сумська область, м. Кролевець, вул. Комуністична, 3, код ЄДРПОУ 03197954) суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в сумі 30306 (тридцять тисяч триста шість) грн. 51 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.В. Воловик

З оригіналом згідно

Суддя С.В. Воловик