Постанова № 53196638, 30.10.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2015
Номер справи
813/5802/15
Номер документу
53196638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 жовтня 2015 року справа № 813/5802/15

11 год. 05 хв.зал судових засідань №6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Щур В.Р.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом компанії TANK TRANS Polska Sp. z o.o. до управління Укртрансінспекції у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови,-

в с т а н о в и в :

Компанія TANK TRANS Polska Sp. z o.o звернулася до суду з позовом до управління Укртрансінспекції у Львівській області, в якому просить суд визнати незаконною та скасувати постанову №016459 від 02.10.2015р., прийняту начальником управління Укртрансінспекції у Львівській області, про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відвідач безпідставно дійшов висновку про порушення позивачем ст.57 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме здійснення іноземним перевізником перевезення вантажу між пунктами на території України без відповідного дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті. Позивач зазначає, що він здійснював міжнародне перевезення вантажу по маршруту м.Кам'янець-Подільський (Україна) м.Волькерсдорф (Австрія) неосвітленого концентрованого яблучного соку. Позивач вважає, що відповідач безпідставно не взяв до уваги його доводи про помилкове внесення даних до товарно-транспортної накладної, а саме зазначення у графі «пункт розвантаження» м.Львів, вул.Кульпарківська,93а замість м.Волькерсдорф, Австрія. Крім того, позивач стверджує, що відповідачем допущені процедурні порушення під час винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від №016459 від 02.10.2015р., які полягають у не видачі водію транспортного засобу примірника акта перевірки, а також розгляді справи у надто стислі строки.

Відповідач подав до суду заперечення на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Свої заперечення обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу винесена правомірно за результатами проведення перевірки з контролю за дотриманням законодавства під час надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом. Так, в межах вказаної перевірки встановлено, що позивач, який є нерезидентом, здійснював перевезення вантажу між пунктами, розташованими на території України, чим порушив вимоги ст.57 Закону України «Про автомобільний транспорт». З цим підстав, відповідач вважає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №016459 від 02.10.2015р. правомірною та такою, що не підлягає скасуванню.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у письмовому запереченні. Просив суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити в повному обсязі, з наступних підстав.

Суд встановив, що позивач - компанія TANK TRANS Polska Sp. z o.o є нерезидентом, товариством з обмеженою відповідальністю, яке зареєстроване на території ОСОБА_6, що підтверджується витягом з Державного судового реєстру станом на 22.01.2015р. №KRS000220560, перекладеним 26.01.2015р. перекладачем ОСОБА_7 в присутності приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_8, зареєстрованим в реєстрі за №273.

02.10.2015р. о 10:30год. на автодорозі Західний обхід м.Львова 7км. 665м. працівниками Укртрансінспекції у Львівській області (ОСОБА_4 та ОСОБА_5О.) відповідно до направлення на перевірку від 25.09.2015р. №001080 та графіка проведення рейдових перевірок по контролю за дотриманням законодавства під час надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом в період з 28.09.2015р. по 02.10.2015р. проведено перевірку транспортного засобу марки ОСОБА_9 GDA7ML2, що належить TANK TRANS Polska Sp. z o.o. (ОСОБА_6, м.Пшеворськ, вул.Любомирських, 1-В 37-200), водій ОСОБА_3

Перевіркою встановлено, що при перевезенні вантажу (сік яблучний неосвітлений) відповідно до товарно-транспортної накладної №24 від 30.09.2015р. водій здійснював перевезення між пунктами, розташованими на території України, транспортним засобом, який належить іноземному перевізнику, чим порушив вимоги ст.57 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Згідно з товарно-транспортною накладною №24 від 30.09.2015р., наданою позивачем під час перевірки, автомобіль марки ОСОБА_9 GDA7ML2 (перевізник TANK TRANS Polska) здійснював перевезення вантажу (сік яблучний концентрований неосвітлений) на замовлення ТОВ «Аква-Маріс». Пункт навантаження Кам'янець-Подільський район, с.Жовтневе, вул.Матросова,1, пункт розвантаження м.Львів, вул.Кульпарківська, 93а. Вантажоодержувач: ТДВ «Адамас», Кам'янець-Подільський район, с.Жовтневе, вул.Матросова,1.

За результатами перевірки складено акт №017694 від 02.10.2015р. проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Постановою про застосування адміністративного-господарського штрафу начальника управління Укртрансінспкції у Львівській області ОСОБА_10 №016459 від 02.10.2015р. на позивача накладено штраф у сумі 17000грн. за порушення нерезидентом вимог ст.57 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Не погоджуючись з вказаною постановою позивач звернувся до суду з вимогою про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Суд при вирішенні спору по суті виходить з такого.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначаються Законом України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до ст.57 вказаного Закону перевезення пасажирів і вантажів між пунктами, розташованими на території України, транспортними засобами, що належать іноземним перевізникам, забороняється, якщо на це не було отримано дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті.

Як встановлено судом, позивач є іноземним перевізником, зареєстрованим на території ОСОБА_6.

Згідно з п.п.2-4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті,затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. №1567 (далі Порядок), державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній ОСОБА_6 Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління. Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

02.10.2015р. о 10:30год. на автодорозі Західний обхід м.Львова 7км. 665м. в межах проведення перевірки з контролю за дотриманням законодавства під час надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом працівники Укртрансінспекції у Львівській області ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зупинили транспортний засіб марки ОСОБА_9 GDA7ML2, що належить TANK TRANS Polska Sp. z o.o.

Для проведення перевірки водій вказаного транспортного засобу ОСОБА_3, зокрема надав товарно-транспортну накладну №24 від 30.09.2015р. З аналізу вказаної товарно-транспортної накладної вбачається, що в ній, зокрема заповнено поля: «пункт навантаження» - Кам'янець-Подільський район, с.Жовтневе, вул.Матросова,1 та «пункт розвантаження» - «м.Львів, вул.Кульпарківська,93а», які розташовані на території України.

Допитаний у судовому засіданні 30.10.2015р. водій вказаного автомобіля ОСОБА_3 зазначив, що надав працівникам Укртрансінспекції у Львівській області для перевірки товарно-транспортну накладну №24 від 30.09.2015р. Працівники Укртрансінспекції у Львівській області звернули його увагу на те, що зазначені у вказаній товарно-транспортній накладній пункт навантаження та пункт розвантаження вантажу знаходяться на території України, що є порушенням Закону України «Про автомобільний транспорт». Водій зазначив, що він відмовився підписати акт №017694 від 02.10.2015р. про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

У судовому засіданні 30.10.2015р. свідки працівники Укртрансінспекції у Львівській області ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зазначили, що 02.10.2015р. вони зупинили транспортний засіб марки ОСОБА_9 GDA7ML2, що належить TANK TRANS Polska Sp. z o.o. для проведення перевірки. На їх вимогу водій ОСОБА_3 надав для перевірки документи, зокрема, товарно-транспортну накладну №24 від 30.09.2015р. Працівники Укртрансінспекції у Львівській області напідставі наданої для перевірки товарно-транспортної накладної встановили порушення позивачем ст.57 Закону України «Про автомобільний транспорт», про що повідомили водію ОСОБА_3 Свідки вказали, що водій відмовився від підписання акта №017694 від 02.10.2015р. про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Позовна заява обґрунтована тим, що в товарно-транспортній накладній №24 від 30.09.2015р. допущена низка помилок, які позивач виправив та надав суду виправлений примірник вказаної товарно-транспортної накладної, в якій (а.с.10):

-у графі «вантажоодержувач» зазначив «Austria Juice GmbH», Genossenschftswienkeller reg.Gen.m.b.H., Winzerstrasse, 2, A-2120 Wolkersdrof, Austria» замість «ТДВ «Адамас», 32319, Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський район, с.Жовтневе, вул.Матросова,1»;

-у графі «пункт розвантаження» зазначив «Austria Juice Genossenschftswienkeller» reg.Gen.m.b.H., Winzerstrasse, 2, A-2120 Wolkersdrof, Austria» замість «м.Львів, вул.Кульпарківська,93а»;

-у графі «переадресування вантажу» зазначив «замитнення у с.Малехів».

Оцінюючи вказані обставини суд бере до уваги те, що інспекторам під час проведення перевірки надавалась виключно товарно-транспортна накладна №24 від 30.09.2015р. (а.с.9), в якій зазначено «пункт навантаження» - Кам'янець-Подільський район, с.Жовтневе, вул.Матросова,1 та «пункт розвантаження» - м.Львів, вул.Кульпарківська,93а. Інших документів, які б підтверджували той факт, що пункт розвантаження вантажу знаходиться за межами України позивач під час перевірки не надав, що підтверджується показами свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 А, відтак, суд вважає, що на момент проведення перевірки у відповідача не було підстав вважати, що місце розвантаження вантажу знаходиться за межами території України.

Крім того, суд бере до уваги, що в товарно-транспортній накладній №24 від 30.09.2015р., доданій позивачем до позовної заяви, виправлено 2 помилки у зазначенні вантажоодержувача та пункту розвантаження, а також заповнено графу «переадресування вантажу». Проте, у товарно-транспортній накладній №24 від 30.09.2015р., що надавалась позивачем відповідачу під час проведення перевірки, не було жодної згадки про перетин транспортним засобом державного кордону України.

Суд також враховує, що водій транспортного засобу марки ОСОБА_9 GDA7ML2 ОСОБА_3 не скористався своїм правом на зазначення заперечень на акт №017694 від 02.10.2015р. про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом в графі «пояснення водія про причини порушень».

З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що на момент проведення перевірки в інспекторів управління Укртрансінспекції у Львівській області не було підстав для висновків про те, що позивач транспортує товар (сік яблучний неочищений неосвітлений) за межі території України.

Як встановлено судом та визнається сторонами позивач не отримав дозволу від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, на здійснення перевезень пасажирів і вантажів між пунктами, розташованими на території України.

З огляду на наведене, суд вважає, що відповідач правомірно дійшов висновку про порушення позивачем ст.57 Закону України «Про автомобільний транспорт», яке полягає в перевезені вантажу між пунктами, розташованими на території України, транспортним засобом, що належить іноземному перевізнику, без одержання дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з п.20 Порядку за результатами планової або позапланової перевірки за місцезнаходженням суб'єкта господарювання складається акт за формою згідно з додатком 2. Акт складається у двох примірниках, кожен з яких підписується посадовими особами, що провели перевірку, та посадовою особою суб'єкта господарювання або фізичною особою - суб'єктом господарювання (далі - уповноважена особа суб'єкта господарювання). Один примірник акта передається уповноваженій особі суб'єкта господарювання, щодо якого було проведено перевірку, інший - до органу державного контролю.

Позивач стверджує, що відповідач не надав водію ОСОБА_3 примірника акта №017694 від 02.10.2015р., чим порушив вимоги п.20 Порядку. Проте, суд вважає, що вказане порушення не може вважатися самостійною підставою для скасування постанови №016459 від 02.10.2015р. про застосування адміністративного-господарського штрафу. Крім того, суд враховує, що в судовому засіданні свідки, в т.ч. і водій ОСОБА_3, підтвердили, що зі змістом вказаного акта він ознайомлювався та суть порушення йому розяснювалась.

Відповідно до п.25 Порядку справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше, ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

У разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи.

Суд зазначає, що розгляд справи про порушення вимог автомобільного законодавства у строк, коротший від максимального, передбаченого.25 Порядку, не може вважатися порушенням процедурного порядку розгляду такої справи.

Відповідно до ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за порушення нерезидентами вимог статті 57 вказаного Закону - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, суд дійшов висновку, що постанова відповідача №016459 від 02.10.2015р. про застосування адміністративного-господарського штрафу є правомірною та скасуванню не підлягає.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню з позивача.

Частиною 3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру юридичною особою сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.

З наведеного вбачається, що за подання цього позову позивач повинен сплатити судовий збір у розмірі 1218грн.

При поданні адміністративного позову позивач сплатив судовий збір у розмірі 1378грн., що підтверджується квитанцією №1-2179К від 15.10.2015р., тобто у розмірі, що більший від встановленого.

Таким чином, суд вважає, що позивачу слід повернути надмірно сплачений судовий збір у розмірі 160грн.

Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні адміністративного позову компанії TANK TRANS Polska Sp. z o.o. до управління Укртрансінспекції у Львівській області про зобовязання до вчинення дій відмовити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь TANK TRANS Polska Sp. z o.o. судовий збір у сумі 160 (сто шістдесят) грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови суду складений та підписаний 04.11.2015р.

СуддяА.Г. Гулик