КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
05 листопада 2015 року 810/5271/15
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Дудін С. О., судді Кушнова А. О., Терлецька О. О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Кандидата на посаду Сквирського міського голови ОСОБА_1 до Сквирської міської виборчої комісії Сквирського району Київської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача, Сквирська Центральна районна лікарня та дільнична виборча комісія №320866, про визнання незаконними дій та бездіяльності, визнання недійсним голосування та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Кандидат на посаду Сквирського міського голови Сквирського району Київської області ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Сквирської міської виборчої комісії Сквирського району Київської області, згідно якої, з урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просить суд:
- визнати дії та бездіяльність Сквирської міської виборчої комісії Сквирського району Київської області незаконними;
- визнати недійсним голосування на спеціальній виборчій дільниці № 320909;
- зобов'язати Сквирську міську виборчу комісію Сквирського району Київської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320866 з виборів Сквирського міського голови Сквирського району Київської області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 відкрито провадження в адміністративній справі та залучені до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача, Сквирська Центральна районна лікарня та дільнична виборча комісія №320866.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Згідно з ч. 2 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Під час розгляду справи судом встановлені порушення Закону України «Про місцеві вибори» (надалі - Закон №595), які відбулися на спеціальній виборчій дільниці №320909, які полягали у наступному.
Постановою Центральної виборчої комісії від 12 квітня 2012 року №66 «Про утворення звичайних та спеціальних виборчих дільниць на постійній основі» була утворена спеціальна виборча дільниця №320909, розміщена у приміщенні Сквирської Центральної районної лікарні за адресою: вул. Київська, 12, м. Сквира, Сквирський р-н, Київська обл., 09000 (Додаток 10 до Постанови).
Порядок складання та уточнення списків виборців на спеціальних виборчих дільницях визначений статтею 34 Закону №595.
Частинами 1-3 цієї статті визначено, що громадяни України, які знаходяться у стаціонарних закладах охорони здоров'я, включаються до списків виборців на відповідній спеціальній виборчій дільниці та голосують на місцевих виборах за умови, якщо вони мають право голосу на відповідних місцевих виборах згідно із статтею 3 цього Закону.
Списки виборців на спеціальних виборчих дільницях складаються не пізніш як за десять днів до дня голосування відповідними дільничними виборчими комісіями за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, на підставі відомостей, поданих не пізніш як за дванадцять днів до дня голосування керівниками стаціонарних закладів охорони здоров'я.
У зазначеному поданні вказуються відомості щодо громадян України, які згідно із статтею 3 цього Закону мають право голосу на відповідних місцевих виборах та на день проведення цих виборів перебуватимуть у відповідному закладі. Подання вноситься за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, у вигляді загального списку виборців на паперовому носії та в електронному вигляді і повинно містити щодо кожного виборця відомості про:
1) прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності);
2) дату народження (число, місяць, рік);
3) адресу місця проживання;
4) за наявності підстав - відмітку у графі "Примітки" про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Відомості, зазначені у частині першій цієї статті, подаються в одному примірнику за підписом керівника відповідного закладу і засвідчуються відповідною печаткою. Керівник відповідного закладу забезпечує подання та достовірність зазначених відомостей до дільничної виборчої комісії у строки, визначені частиною першою цієї статті.
Дільнична виборча комісія спеціальної виборчої дільниці вносить виборця до списку виборців із зазначенням у графі "Примітки" його права на отримання виборчого бюлетеня на кожних відповідних місцевих виборах згідно з частиною чотирнадцятою цієї статті.
Після складення списку виборців на спеціальній виборчій дільниці дільнична виборча комісія невідкладно передає відомості про включених до списку виборців відповідному органу ведення Державного реєстру виборців (ч. 9 ст. 34 Закону №595).
У разі якщо виборець прибув до стаціонарного закладу охорони здоров'я пізніш як за десять днів до дня голосування, але раніше ніж за два дні до дня голосування, відповідна дільнична виборча комісія спеціальної виборчої дільниці уточнює список виборців, включаючи до нього виборця на підставі відомостей, поданих невідкладно керівником відповідного закладу, підпис якого засвідчується печаткою цього закладу (ч. 10 ст. 34 Закону №595).
При цьому, згідно з пунктом 7 розділу УІ Постанови Центральної виборчої комісії №370 від 25.09.2015 «Про Роз'яснення щодо складання та уточнення списків виборців для підготовки і проведення голосування з місцевих виборів» у разі якщо виборець прибув до стаціонарного закладу охорони здоров'я пізніш як за десять днів до дня голосування, однак раніше ніж за два дні до дня голосування, відповідна дільнична виборча комісія уточнює список виборців, включаючи до нього виборця на підставі відомостей, поданих невідкладно керівником відповідного закладу, підпис якого засвідчується печаткою цього закладу.
Згідно з частинами 12-14 статті 34 Закону №595 дільнична виборча комісія спеціальної виборчої дільниці в разі внесення змін до списку виборців невідкладно повідомляє відповідний орган ведення Державного реєстру виборців про включення виборця до списку виборців або виключення зі списку виборців.
Члени дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці включаються до списку виборців на цій виборчій дільниці на підставі рішення відповідної територіальної виборчої комісії щодо утворення дільничної виборчої комісії цієї спеціальної виборчої дільниці.
Виборець, включений до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, отримує виборчі бюлетені для голосування по виборах, на яких він має право голосу.
Виборець, включений до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, отримує виборчі бюлетені для голосування по виборах:
1) депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, якщо він проживає на території Автономної Республіки Крим та заклад, де він перебуває, розташований на території відповідного територіального виборчого округу з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, до якого він віднесений за своїм зареєстрованим місцем проживання; або депутатів обласної ради, якщо він проживає на території цієї області та заклад, де він перебуває, розташований на території відповідного територіального виборчого округу з виборів депутатів обласної ради, до якого він віднесений за своїм зареєстрованим місцем проживання;
2) депутатів районної ради, якщо він проживає на території цього району та заклад, де він перебуває, розташований на території відповідного територіального виборчого округу з виборів депутатів районної ради, до якого він віднесений за своїм зареєстрованим місцем проживання;
3) сільського, селищного, міського голови, старости, якщо він проживає на території відповідного села, селища, міста та заклад, де він перебуває, розташований на території цього села, селища, міста;
4) депутатів районної у містах із районним поділом ради, якщо він проживає на території цього району у місті та заклад, де він перебуває, розташований на території відповідного територіального виборчого округу з виборів депутатів районної у місті ради, до якого він віднесений за своїм зареєстрованим місцем проживання;
5) депутатів сільської, селищної, міської ради, якщо він проживає на території відповідного села, селища, міста та заклад, де він перебуває, розташований на території відповідного виборчого округу з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради, до якого він віднесений за своїм зареєстрованим місцем проживання.
Відповідно до частини 7 статті 78 Закону №595 на спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних закладах охорони здоров'я, голосування за місцем перебування виборця проводиться на підставі власноручно написаної заяви виборця з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування у зв'язку з необхідністю дотримання постільного режиму.
Під час розгляду справи встановлено, що згідно довідки №742 від 12.10.2015, виданої головним лікарем Сквирської Центральної районної лікарні голові дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці №302909 ОСОБА_2, хворі, які перебувають на стаціонарному лікуванні, мали бути виписані до 25.10.2015, а в разі надходження хворих, які перебуватимуть на день виборів у лікарні, відповідна інформація буде надана.
На ухвалу про витребування доказів Сквирською Центральною районною лікарнею були надані суду пояснення №807 від 04.11.2015, в яких зазначено, що остаточні списки хворих були надані дільничній виборчій комісії спеціальної виборчої дільниці №320909 22 жовтня 2015 року.
При цьому, голова дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці №320909 ОСОБА_2 в направлених до суду поясненнях зазначила, що на виконання вимог Закону №595 дільнична виборча комісія на підставі отриманої від головного лікаря інформації уточнювала списки виборців на дільниці та надавала відповідну інформацію органу ведення реєстру виборців, однак виборчі бюлетені були отримані лише для голосування до Київської обласної ради та Сквирської районної ради, причому бюлетені для голосування до Київської обласної ради через невідповідність номеру територіального округу були вилучені.
Суд звертає увагу на те, що на спеціальній виборчій дільниці №320909 відбулися лише вибори депутатів Сквирської районної ради Київської області, що підтверджується протоколом про підрахунок голосів виборців, складеним 25 жовтня 2015 року о 21 год. 35 хв. Згідно даного протоколу загальна кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці становить 47, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені - 18.
Отже, вибори Сквирського міського голови, депутатів Сквирської міської ради Київської області та Київської обласної ради на спеціальній виборчій дільниці №320909 25 жовтня 2015 року проведені не були.
В свою чергу, згідно наданого Сквирською Центральною районною лікарнею списку хворих, які перебували на стаціонарному лікування та виявили намір взяти участь у місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, в лікарні перебували хворі, які проживають на території м. Сквира Київської області, мають право голосу на виборах Сквирського міського голови та Сквирської міської ради Київської області, та які були позбавлені можливості реалізувати своє активне виборче право.
Суд зазначає, що встановити особу, винну в допущенні такого порушення, під час розгляду справи не вдалося, адже згідно з поясненнями дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці №320909 після надходження інформації про стаціонарних хворих, які виявили бажання взяти участь у місцевих виборах, уточнювалися відповідні списки виборців, про що повідомлявся орган ведення реєстру виборців, проте відповідна інформація не надходила до Сквирської міської виборчої комісії та, як наслідок, виборчі бюлетені для голосування не замовлялися, не виготовлялися та не передавалися територіальною виборчою комісією до дільничної виборчої комісії.
Відповідно до статті 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Статтею 38 Конституції України визначено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Закріплення цього права в Конституції України повністю відповідає міжнародним нормам, зокрема, передбаченому у п. "а" ст. 25 "Міжнародного пакту про громадянські і політичні права" положенню про право кожного громадянина без будь-якої дискримінації та без обґрунтованих обмежень брати участь у веденні державних справ як безпосередньо, так і за посередництвом вільно обраних представників.
Згідно з положеннями статей 69-71 Основного Закону народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.
Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Відповідно до приписів статті 4 Закону України «Про місцеві вибори» місцеві вибори є рівними. Громадяни України беруть участь у відповідних місцевих виборах на рівних засадах. Кожен виборець на відповідних місцевих виборах має один голос.
Проте, ситуація, яка склалася на спеціальній виборчій дільниці №320909 у зв'язку з непроведенням місцевих виборів Сквирського міського голови, депутатів Сквирської міської ради Київської області та Київської обласної ради позбавила виборців, які перебували на стаціонарному лікуванні в закладі охорони здоров'я, можливості реалізувати своє конституційне виборче право, що є неприпустимим у демократичному суспільстві.
Згідно зі статтею 24 Закону України «Про місцеві вибори» Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію", зокрема, здійснює контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України.
Відповідно до частини 1 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України у разі виявлення порушень, що можуть бути підставою для притягнення до відповідальності не за правилами цього Кодексу, суд постановляє окрему ухвалу з повідомленням про наявність таких порушень і надсилає її до органів чи осіб, уповноважених вжити у зв'язку з цим заходів, встановлених законом.
З урахуванням цього, суд вважає за необхідне повідомити Центральну виборчу комісію про порушення, які мали місце під час проведення місцевих виборів на спеціальній виборчій дільниці №320909, для вжиття відповідних заходів реагування.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 165, 166, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Повідомити Центральну виборчу комісію (01196, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1) про виявлені судом порушення чинного законодавства при проведенні місцевих виборів на спеціальній виборчій дільниці №320909, для вжиття відповідних заходів реагування.
2. Про прийняті заходи повідомити суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Судді Дудін С.О.
Кушнова А.О.
Терлецька О. О.