Постанова № 53195274, 29.09.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
808/3741/15
Номер документу
53195274
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ОКРЕМА РОТА МІЛІЦІЇ ОСОБЛИВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ "БЕРКУТ"ГУМВС УКРАЇНИ В ЗАПОРІЗЬКИЙ ОБЛАСТІ
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2015 року о 16 год. 25 хв.Справа № 808/3741/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Шари І.В.

за участю секретаря судового засідання Панасенка О.О.

представників сторін:

позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Голови ліквідаційної комісії Окремої роти міліції особливого призначення Беркут ГУ МВС України в Запорізькій області ОСОБА_3

до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС України у Запорізькій області

про визнання протиправними та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

08 липня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) надійшов позов Голови ліквідаційної комісії Окремої роти міліції особливого призначення Беркут ГУ МВС України в Запорізькій області ОСОБА_3 (далі позивач) до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС України у Запорізькій області (далі відповідач), в якому позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення № НОМЕР_1 від 18.05.2015 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску у розмірі 16 517,91 грн.; визнати протиправними та скасувати рішення № НОМЕР_1 від 18.05.2015 у вигляді штрафу в розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум у розмірі 92,35 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в період з 14.04.2015 по 20.01.2015 співробітниками ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ОРМОП «Беркут» ГУМВС України в Запорізькій області, за результатом якої встановлено порушення позивачем абз.2 ч.8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» в частині несплати єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з видачею: грошового забезпечення у жовтні 2012 року на суму 165179,07 грн.; заробітної плати (доходу) у квітні 2012 року на суму 923,52 грн. Зазначає, що позивачем своєчасно було перераховано кошти для сплати єдиного внеску платіжними дорученнями від 18.10.2012 №328, від 18.10.2012 №325, від 18.10.2012 №324, від 26.04.2012 №128. Проте, внаслідок помилки (технічного збою програмного забезпечення) відбулось неправильне зарахування коштів на рахунки Пенсійного фону України, про що позивач повідомив УПФУ у Жовтневому районі м.Запоріжжя листами від 19.11.2012 №79/579 та від 21.05.2012 №79/298, в яких просив провести перерозподіл коштів на відповідні рахунки. На підставі викладеного зазначає, що висновки Акту перевірки не відповідають дійсності, а прийняті рішення про застосування штрафних санкцій підлягають скасуванню.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив із підстав, викладених у письмових запереченнях та просив в задоволенні позовних вимог відмовити, в обгрунтування зазначає, що відповідно до п.2.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в України в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України від 21.01.2004 №22, відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформляла цей документ і подала до обслуговуючого банку. Вважає, що допущення помилки при перерахуванні єдиного внеску, у звязку з чим відбулось неправильне зарахування коштів на рахунки Пенсійного Фонду, не знімає відповідальності з позивача за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне) перерахування єдиного внеску. Вважає рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені такими, що винесені відповідно до діючого законодавства, просить відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи судом зясовано наступне.

З 14 квітня 2015 року по 20 квітня 2015 року на підставі направлення від 14.04.2015 №151 ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі пп.78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, згідно наказу від 14.04.2015 №117 та відповідно до відомостей одержаних від державного реєстратора про припинення Окремої роти міліції особливого призначення «Беркут» ГУМВС України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 08804732) було проведено позапланову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 20.04.2015, за результатом якої, складено Акт від 27.04.2015 №17/08-26-22-01/08804732.

Актом від 27.04.2015 №17/08-26-22-01/08804732 встановлено порушення позивачем вимог абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в частині несплати єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з видачею: грошового зобовязання у жовтні 2012 року на суму 165179,07 грн., заробітної плати (доходу) у квітні 2012 року на суму 923,52 грн.

Не погодившись із висновками Акту перевірки від 27.04.2015 №17/08-26-22-01/08804732 позивачем направлено до ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області заперечення.

Листом №5179/10/08-26-17-02 від 13.05.2015 відповідачем надано відповідь на заперечення, якою повідомлено позивача, що висновки викладені в акті перевірки від 27.04.2015 №17/08-26-22-01/08804732 є правомірними та відповідають вимогам чинного законодавства.

На підставі акту перевірки від 27.04.2015 №17/08-26-22-01/08804732 податковим органом прийнято:

-рішення про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) №0000201703 від 18 травня 2015 року, яким позивачу визначено суму штрафу в розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум у розмірі 16 517,91 грн.;

- рішення про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) №0000211703 від 18 травня 2015 року, яким позивачу визначено суму штрафу в розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум у розмірі 92,35 грн.

Позивач, не погодившись із прийнятими рішеннями звернувся із позовом до суду.

Задовольняючи позовні, суд виходить з наступного.

Законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010 (далі Закон №2464-VI), в редакції чинній на момент виникнення правовідносин.

Єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) є, згідно п.2 ч.1 ст. 1 Закону №2464-VI, консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики (п.1 та 4 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI ).

Відповідно до ч.8 ст. 9 цього Закону, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Частиною 6 статті 9 вказаного Закону встановлено, що для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Частиною 10 статті 9 Закону передбачено, що днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивачем було сплачено єдиний внесок, що підтверджується платіжними дорученнями:

-від 26.04.2012 №128 (а.с.75) у сумі 1364,21 грн. - страхові внески за квітень 2012 року

-від 18.10.2012 №324 (а.с.78) у сумі 6561,93 грн. - страхові внески за жовтень 2012 року

-від 18.10.2012 №325 (а.с. 81) у сумі 17350,00 грн. - страхові внески за жовтень 2012 року

-від 18.10.2012 №328 (а.с. 82) у сумі 145718,09 грн. страхові внески за жовтень 2012 року.

Призначення платежу у вказаних платіжних дорученнях - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 36,3 %, перерахування коштів підтверджується банківськими виписками, які надані позивачем до матеріалів справи (а.с. 74, 76-77, 79-80).

Проте, як було зясовано у судовому засіданні, кошти за платіжним дорученням №128 у сумі 1364,21 грн. помилково перераховано на розрахунковий рахунок Пенсійного фонду №37195083000801 замість р/р 37198068000801.

Так само і кошти за платіжними дорученнями від 18.10.2012 №324 у сумі 6561,93 грн., від 18.10.2012 №325 у сумі 17350,00 грн. від 18.10.2012 №328 у сумі 145718,09 грн. помилково перераховано на розрахунковий рахунок Пенсійного фонду №37198068000801 замість р/р 37196071000801.

Представник відповідача стверджує, що відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформляла цей документ і подала до обслуговуючого банку, як це передбачено п.2.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в України в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України від 21.01.2004 №22.

Однак, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною 13 статті 9 Закону №2464-VI, передбачено, що суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державним казначейством України.

Постановою Пенсійного фонду України N 21-1 від 27.09.2010 затверджено Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів (чинний на час виникнення правовідносин), яким визначено процедуру зарахування в рахунок майбутніх платежів або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (далі - платники єдиного внеску), суми помилково сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Помилково сплачені суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду, перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви (п.9 Порядку №22-1).

Так, позивачем було направлено листи заяви до Управління Пенсійного фонду України від 21.05.2012 №79/298 та від 19.11.2012 №79/579 з проханням перерахувати кошти на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду.

Положеннями Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою Пенсійного фонду України N 21-5, 27.09.2010 (чинної на час виникнення правовідносин) передбачено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державної казначейської служби України для його зарахування. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунка (пп. 4.2.1, 4.2.2 п.4.2 Інструкції).

При цьому днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунка платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державною казначейською службою України суми платежу з рахунка платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду (пп.4.2.3 п. 4.2 Інструкції).

Таким чином, судом встановлено, що позивач сплатив суму єдиного внеску проте внаслідок помилки (технічного збою програмного забезпечення) відбулось неправильне зарахування коштів на інші рахунки Пенсійного фонду, проте на законодавчому рівні передбачено перерахування таких коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника, що в свою чергу і було зроблено.

Крім того, з аналізу норм чинного законодавства вбачається, що виконання платником обов'язку по перерахуванню в бюджет суми єдиного внеску пов'язане з днем списання банком або Державною казначейською службою України суми платежу з рахунка платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність порушення з боку позивача в частині несплати єдиного внеску (авансових платежів), а отже відсутні і підстави для застосування штрафних санкцій повязаних з несплатою або несвоєчасною сплатою суми єдиного внеску.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що відповідачем не доведено обставини встановлені в акті перевірки, докази позивача не спростовані.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність оскаржуваних рішень про застосування штрафних санкцій, у звязку із чим позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

У судовому засіданні, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Керуючись ст.ст. 86, 158, 160-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Голови ліквідаційної комісії Окремої роти міліції особливого призначення Беркут ГУ МВС України в Запорізькій області ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати винесені Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС України у Запорізькій області рішення про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) від 18.05.2015 року №0000201703 та №0000211703.

Судові витрати в сумі 332,21 грн. присудити на користь Голови ліквідаційної комісії Окремої роти міліції особливого призначення Беркут ГУ МВС України в Запорізькій області ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС України у Запорізькій області.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя І.В.Шара