Постанова № 53195156, 04.11.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2015
Номер справи
805/4795/15-а
Номер документу
53195156
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 листопада 2015 р. Справа №805/4795/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 19 годин 45 хвилин.

Прийнято у нарадчій кімнаті

Донецькій окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Троянової О.В.

Суддів Кониченка О.М., Куденкова К.О.

при секретері ОСОБА_1

за участю:

позивача ОСОБА_2,

представника позивача ОСОБА_3,

представника відповідача не зявився ,

третьої особи ОСОБА_4,

представника третьої особи ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 кандидата на посаду міського голову м. Родинське Донецької області до Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійськ Донецької області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4, про визнання протиправним та скасування рішення № 3 від 28.10.2015 року Про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці № 141062 з відповідних місцевих виборів , а також аналогічного рішення, яке відображено в протоколі засідання № 15 від 28.10.2015 року та визнання дій протиправними, суд,

В С Т А Н О В И В:

02 листопада 2015 року позивач, ОСОБА_2 кандидат на посаду міського голову м. Родинське Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійськ Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення № 3 від 28.10.2015 року Про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці № 141062 з відповідних місцевих виборів, а також аналогічного рішення, яке відображено в протоколі засідання № 15 від 28.10.2015 року та визнання дій протиправними.

У судовому засіданні 03 листопада 2015 року, протокольною ухвалою в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено ОСОБА_4, з огляду на той факт, що він був кандидатом на пост міського голови м. Родинське Донецької області.

В обґрунтування позовної заяви позивач, зазначив, що 31.10.2015р під час розгляду Донецьким окружним адміністративним судом справи №805/4782/15-а за позовом ОСОБА_6 кандидата у депутати Родинської міської ради м. Красноармійська Донецької області та ОСОБА_2 - кандидата на посаду міського голови м. Родинське Донецької області до Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійська Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 кандидата на посаду міського голови м. Родинське Донецької області про визнання протиправним та скасування протокольного рішення № 2 від 26.10.2015 року, визнання протиправними дій та бездіяльності Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійська Донецької області та про зобовязання вчинити певні дії йому стало відомо про рішення №3 від 28.10.2015р «Про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці №141062 з відповідних місцевих виборів». На виборчій дільниці №141062 за нього проголосувала більшість виборців і якщо б протиправне рішення відповідача не було б прийнято, то він би вважався би обраним на посаду міського голови м. Родинське. Зазначений факт підтверджується змістом протоколів підрахунку голосів, зокрема протоколом про підрахунок голосів на ДВК №141062. Вважає рішення Родинської міської виборчої комісії №3 від 28.10.2015р «Про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці №141062 з відповідних місцевих виборів», а також аналогічне рішення, яке відображено в протоколі засідання Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійська Донецької області №15 від 28.10.2015р незаконними.

У спірному рішенні не конкретизується, що повторно необхідно підраховувати голоси або за кандидатів у депутати Родинської міської ради або за кандидатів на посаду Родинського міського голови, а підрахунку підлягають всі голоси. Крім цього, позивач вказує на те, що незважаючи на відсутність ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії, а також не зважаючи на відсутність скарг та/або актів про порушення виборчого законодавства під час голосування або підрахунку голосів, відповідачем було відкрито запаковані пакети з документами дільничної комісії (в тому числі пакети з виборчими бюлетенями для голосування) та проведено повторний перерахунок голосів за кандидатів у депутати Родинської міської ради. Посилаючись на вказані обставини просив суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення №3 від 28.10.2015р «Про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці №141062 з відповідних місцевих виборів», а також аналогічне рішення, яке відображено в протоколі засідання Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійська Донецької області №15 від 28.10.2015р.;

- визнати протиправними дії Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійська Донецької області із встановлення підсумків голосування по виборах депутатів Родинської міської ради та Родинського міського голови та встановлення результатів виборів Родинської міської ради та Родинського міського голови без врахування результатів голосування виборців на виборчій дільниці №141062;

- визнати протиправними дії Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійська Донецької області із складання протоколу про підсумки голосування за кандидатів в депутати Родинської міської ради та кандидатів на посаду Родинського міського голови без врахування результатів голосування виборців на виборчій дільниці №141062.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, надали пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні від 03.11.2015р. позовні вимоги не визнав, зазначив, що при прийняті 26.10.2015 року від дільничної виборчої комісії № 141062 «уточнених протоколів» про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Родинської міської ради по територіальному виборчому округу № 22 було повторно виявлено неточності і помилки, які неможливо усунути без повторного перерахунку голосів, про, що і було прийнято відповідне рішення. В пакунку контрольних талонів виявлено 69 контрольних талонів від виборчих бюлетенів без будь-яких належних ознак, які повинні міститися на кожному контрольному талоні, відповідно до ч.7 ст.77 Закону України «Про місцеві вибори», про що Родинською МВК в присутності голови та заступника голови ДВК №141062 складено відповідний акт. 69 бюлетенів, що не підлягають врахуванню складають 6,64 % від кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на дільниці № 141062 - всього 1039. Враховуючи, виявлені порушення та на підставі ст.81,83 Закону Родинська МВК м. Красноармійська Донецької області прийняла рішення №3 від 28.10.2015р «Про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці № 141062 з відповідних місцевих виборів». Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Третя особа та представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, надали письмові заперечення проти позову/а.с.126-129/. Просили суд відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши у судовому засіданні позивача, представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи та третю особу, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Згідно ч. 1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку з здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у звязку з публічним формуванням субєкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Спірні відносини є такими, що повязані із виборчим процесом з проведення місцевих виборів, а отже справу належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Частиною 1 ст. 172 КАС України, встановлено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Статтею 12 Закону України Про місцеві вибори (далі Закон № 595) встановлено, що субєктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія; 3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; 4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; 5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - субєкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Статтею 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені особливості провадження у справах щодо оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу.

Частиною 1 вказаної статті передбачене право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Позивач, ОСОБА_2, є кандидатом на посаду міського голови

м. Родинське Донецької області, що підтверджується поясненнями позивача та відповідним посвідченням № 1 від 02 жовтня 2015 року/а.с.10/.

Відповідач, Родинська міська виборча комісія м. Красноармійськ Донецької області утворена 26.01.2006 року. Постановою № 3 від 10.09.2015 року сформовано склад Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійськ Донецької області ( ар.с.31-34).

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_4 є кандидатом на посаду міського голови м. Родинське Донецької області, що підтверджується поясненнями третьої особи та відповідним посвідченням № 1 від 02 жовтня 2015 року(а.с.21).

Таким чином, позивач у справі є субєктом виборчого процесу, який з урахуванням приписів ст. 12 Закону України Про місцеві вибори та ст. 172 КАС України має право на звернення до суду до відповідача, як іншого суб'єкту виборчого процесу, з даним позовом.

26.10.2015 року відповідачем складено акт про порушення при підрахунку бюлетенів та контрольних талонів, згідно якого комісія вирішила контрольні талони в кількості 69 штук рахувати недійсними. Підставами визнання недійсними послугували відсутність заповнення номера виборця, підпису виборця, ПІБ члена дільничної виборчої комісії та його підпису (ар.с.38).

26.10.2015 року відповідачем складено акт про визнання виборчих бюлетенів та такими, що не підлягають врахуванню, а саме на підставі якого комісія вирішила: оскільки контрольний талон не є самостійним документом, а є частиною виборчого бюлетеня, вважати 69 бюлетенів з виборів депутатів Родинської міської ради по округу № 22 (ДВК № 141062) такими, що не підлягають врахуванню (ар.с.39)

До суду не надано доказів оскарження дій відповідача щодо складання зазначених Актів.

26 жовтня 2015 року о 12 години 30 хвилин протокольним рішенням №1 Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійськ Донецької області вирішено зобовязати дільничну виборчу комісію № 141062 (вбачається описка: в протоколі зазначено ДВК №140162) внести зміни до шести протоколів шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений»; зобовязано ДВК розглянути питання про внесення змін до протоколів та надати до Родинської ТВК з відповідними позначками у строк до 19.00 години 26.10.2015 р.(ар.с.122-123).

26 жовтня 2015 року о 19 години 30 хвилин протокольним рішенням №2 Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійськ Донецької області вирішено провести повторний підрахунок голосів виборців на дільниці № 141062; повідомити про прийняте рішення членів дільничної виборчої комісії № 141062, які мають право брати участь при повторному підрахунку, а також осіб відповідно до п.9 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори» (ар.с.124-125).

28 жовтня 2015 року о 17 годині 40 хвилин Родинською міською виборчою комісією м. Красноармійська Донецької області було прийнято спірне протокольне рішення, яким вирішено визнати голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року на виборчій дільниці №141062 недійсним на підставі Протоколу № 15 засідання Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійськ Донецької області, ведення якого розпочато 25.10.2015 року 8 год.00 хв., закінчено 01.11.2015р. о 10 год.00хв. (ар.с.9,160-188.190-191).

Вказане рішення мотивоване тим, що згідно акту від 26.10.2015 року, складеного Родинською МВК під час повторного підрахунку голосів по 22 округу на звичайній виборчій дільниці виявлено на 69 контрольних талонах від виборчих бюлетенів, на яких відсутні обовязкові згідно ч.7 ст.77 Закону України «Про місцеві вибори» належні ознаки. 179 бюлетенів на територіальному виборчому окрузі №22 мали належні ознаки. Кількість 69 штук складає 6,64% від кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні на виборчій дільниці № 141062 (згідно акта).

На підставі даного протоколу о 17 год. 50 хв. прийнято спірне рішення №3 «Про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці № 141062 з відповідних місцевих виборів», відповідно до п.п.9, 12, ст.83 та ч.1 ст.81 Закону України «Про місцеві вибори» визнано голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року на виборчій дільниці №141062 недійсним/а.с.8/.

Вказане рішення мотивоване тим, що відповідно до акту- при перерахунку бюлетенів та контрольних талонів округу № 22 було виявлено: 69 ( шістдесят девять) штук контрольних талонів без заповненого номера виборця дільниці, підпису виборця, який отримує бюлетень на даній виборчий дільниці, прізвище, імя по батькові та підпис члена ДВК, який надає виборчий бюлетень. Решта контрольних талонів - 110 штук була заповнена згідно до законодавства. Крім того, на засідання для повторного перерахунку голосів не зявились голова ДВК № 141062 ОСОБА_7 та заступник голови ОСОБА_8, враховуючи встановлені обставини, та те, що участь членів дільничної комісії при повторному підрахунку голосів є обовязковою, а місце їх перебування невідомо, що виключає можливість продовження повторного підрахунку голосів виборців та керуючись ч.1 ст.81, п.9.п.12 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори» 2015 року, а виявлені помилки є такими, що виключають можливість достовірно встановити результати волевиявлення виборців.

Відповідно до п.5 ст.74 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий бюлетень має контрольний талон, відокремлений лінією відриву. Контрольний талон повинен містити назву та дату проведення місцевих виборів, а в разі проведення повторного голосування - зазначення "повторне голосування", означення виборчого округу, номер виборчого округу (за наявності), а також позначені місця для номера виборчої дільниці, номера, за яким виборця внесено до списку виборців, підпису виборця, який отримує виборчий бюлетень, прізвища та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видав виборчий бюлетень.

Крім того, постановою ЦВК від 25.08.2015 року № 181 з додатками, затверджено форма виборчого бюлетенів, з якої вбачається, що контрольний талон є невідємною частиною затвердженої форми бюлетеня.

Відповідно до ч.3 ст. 80 Закону № 595 до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за місцеві організації партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення), прописом та цифрами заносяться:1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в територіальному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування;4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів;5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування;6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування;7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені;8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню;9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні;10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;11) кількість голосів виборців, поданих за кожну місцеву організацію партії, кандидата, закріпленого нею за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення); 12)загальна кількість голосів виборців, поданих за місцеві організації партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення).

Відповідно до ч.4 ст.80 Закону протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються та мають однакову юридичну силу.

Вичерпний перелік підстав для визнання голосування недійсним наведений у ст.81 вищевказаного Закону. Так, дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: 1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує пять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що виборчій дільниці.

Відповідно до ч.2 ст.81 зазначеного Закону, у кожному випадку виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду перевищує більш як на пять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування недійсним: на виборчій дільниці з усіх виборів - у випадках, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті; у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів - у випадку, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті.

Відповідно до статті 83 вказаного Закону визначено підстави встановлення підсумків голосування. Так, відповідно до ч. 2 засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту закінчення голосування і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії. Таке засідання територіальної виборчої комісії оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обовязки секретаря.

Відповідно до ч.12 зазначеної статті у разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 81 цього Закону, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці або у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів. У цьому разі протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається виборчою комісією у порядку, визначеному частиною одинадцятою цієї статті та частиною третьою статті 81 цього Закону.

Таким чином, відповідач правомірно прийняв спірне рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці №141062 з відповідних місцевих виборів, оскільки відповідачем виявлено факти незаконного голосування у кількості, що перевищує пять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, що відповідає приписам п.1 ч.1 ст.81, ч.2 ст.81 та ч.12 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори».

На підставі наведеного, суд вбачає відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині оскарження рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці № 141062 з відповідних місцевих виборів.

Позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача є похідними від попередньої позовної вимоги,тому задоволенню не підлягають.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 122-143, 151-154, 158, 160-163, 167, 172, 177, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову ОСОБА_2 кандидата на посаду міського голову м. Родинське Донецької області до Родинської міської виборчої комісії м. Красноармійськ Донецької області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення № 3 від 28.10.2015 року Про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці № 141062 з відповідних місцевих виборів, а також аналогічного рішення, яке відображено в протоколі засідання № 15 від 28.10.2015 року та визнання дій протиправними відмовити повністю.

Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті, повний текст проголошений у судовому засіданні 04 листопада 2015 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Троянова О.В.