копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2012 р. Справа № 2а/0470/14174/11 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Комунальної установи охорони здоровя "Нікопольська станція швидкої медичної допомоги" про зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
31 жовтня 2011 року Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунальної установи охорони здоровя «Нікопольська станція швидкої медичної допомоги», в якій, з урахуванням уточнень до позову, просить зобов'язати Комунальну установу охорони здоров'я «Нікопольська станція швидкої медичної допомоги» виконати вимоги Південно-Західного об'єднаного контрольно-ревізійного відділу від 26.05.11 № 28/899, а саме:
- провести донарахування та виплатити працівникам установи недоотриману індексацію грошового доходу в сумі 1 709,55 гривень;
- провести донарахування та відшкодувати працівникам установи виплати за період відрядження в сумі 1 143,02 грн. шляхом нарахування заробітної плати в відомості нарахування заробітної плати за травень 2011 року та перерахування на особисті рахунки працівників;
- відобразити в бухгалтерську обліку заборгованість по розрахунках з працівниками, які знаходились у відрядженні, провести донарахування та виплати працівникам підзвітні суми в розмірі 10 186,07 грн.;
- відшкодувати зайво виплачену індексацію працівникам закладу на суму 597,41 грн., шляхом внесення грошових коштів до каси установи та перерахуванням їх до бюджету за кодом бюджетної класифікації - 21080500 - «інші надходження (суми перерахованих до бюджету незаконних витрат бюджетних коштів і нестач, крім розрахованої суми збитків від нестач)». Провести претензійно - позовну роботу щодо повернення зайво виплачених сум коштів. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 597,41 грн., в порядку встановленому законодавством.
- в повному обсязі відшкодувати суми зайво перерахованих внесків до державних цільових фондів на загальну суму 84 467,18 грн. шляхом проведення коригування сум перерахованих внесків до спеціальних фондів;
- в повному обсязі відшкодувати зайво нараховану та виплачену заробітну плату фізичним особам, які не є працівниками установи, на загальну суму - 315 451,33 грн. шляхом внесення фізичними особами грошових коштів до каси установи, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету за кодом бюджетної класифікації - 21080500 - «інші надходження (суми перерахованих до бюджету незаконних витрат бюджетних коштів і нестач, крім розрахованої суми збитків від нестач)». В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах, кошти в сумі 315 451,33 грн. в порядку визначеному законодавством;
- відшкодувати зайво виплачені працівникам установи кошти у сумі 813,63 грн. шляхом внесення грошових коштів до каси установи та перерахуванням коштів зайво виплачених в 2010 році у сумі 299,56 грн. до бюджету за кодом бюджетної класифікації - 21080500 - «інші надходження (суми перерахованих до бюджету незаконних витрат бюджетних коштів і нестач, крім розрахованої суми збитків від нестач)» та кошти в сумі 514,07 грн. - на рахунок установи. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах, кошти в сумі 813,63 грн. в порядку визначеному законодавством;
- в повному обсязі відшкодувати суму зайвого витрачання бюджетних коштів на покриття витрат сторонніх юридичних осіб за спожиті комунальні послуги шляхом перерахування централізованою бухгалтерією відділу охорони здоров'я Нікопольської міської ради коштів в сумі 10 147,74 грн. в тому числі: кошти, зайво виплачені в 2010 році в сумі 6 268,25 грн., в т.ч. КЕКВ 1136-1 959,00 грн., за КЕКВ 1 165- 173,44 грн., за КЕКВ 1161 -3 824,24 грн., за КЕКВ 1162 - 311,57 грн. перерахувати до бюджету за кодом бюджетної класифікації 21080500 - «інші надходження (суми перерахованих до бюджету незаконних витрат бюджетних коштів і нестач, крім розрахованої суми збитків від нестач)»; кошти в сумі 3 879,49 грн., в т.ч. КЕКВ 1163 - 1 995,89 грн., за КЕКВ 1 165 - 86,71 грн., за КЕКВ 1 161- 1 641,10 грн., за КЕКВ 1162 - 155,79 грн., на рахунок установи.
Провести претензійно - позовну роботу щодо повернення коштів.
В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у сумі 10 147,74 грн. в порядку встановленому законодавством.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що фахівцями Південно-Західного об'єднаного контрольно-ревізійного відділу проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Комунальної установи охорони здоров'я «Нікопольська станція швидкої медичної допомоги» за період з 01.07.2010 р. по 31.03.2011 р. Ревізією встановлено ряд порушень та недоліків, які викладені в акті ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача від 17.05.11 № 970-19/16. Відповідно до п.7 ст.10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", контрольно-ревізійним відділом листом від 26.05.11 № 28/899 на адресу відповідача направлено обов'язкові вимоги, якими зобов'язано усунути порушення, що були виявлені в ході ревізії. Станом на дату подання позову відповідачем не виконані в повному обсязі обов'язкові вимоги.
Представник позивача в судове засідання з'явився, проти розгляду справи в письмовому провадженні не заперечував.
Представник відповідача - Комунальної установи охорони здоровя «Нікопольська станція швидкої медичної допомоги» в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи, про причини неприбуття суд не повідомив.
Суд вважає, що відсутність відповідача в судовому засіданні не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами у письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевказане, суд ухвалив розглянути справу у письмовому провадженні.
На виконання Указу Президента України від 09.12.2010 №1085 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», керуючись постановами Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 №765 «Про утворення територіальних органів Державної фінансової інспекції», від 20.10.2011 №1074 «Про затвердження порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади», контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області було реорганізовано у Державну фінансову інспекцію в Дніпропетровській області.
Враховуючи зміну назви позивача ОСОБА_2 управління в Дніпропетровській області, правонаступником якого є Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області, ухвалою суду допущено процесуальне правонаступництво Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області ОСОБА_2 управління в Дніпропетровській області.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд доходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що фахівцями Південно-Західного об'єднаного контрольно-ревізійного відділу проведена позапланова ревізія фінансово-господарської діяльності Комунальної установи охорони здоров'я «Нікопольська станція швидкої медичної допомоги» за період з 01.07.2010 р. по 31.03.2011 р.
У ході ревізії були виявлені порушення, які викладені в акті ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача від 17.05.11 № 970-19/16.
Ревізією питання законності нарахування та виплати заробітної плати працівникам централізованої бухгалтерії відділу охорони здоров'я Нікопольської міської ради та фізичним особам, які не є працівниками Комунальної установи охорони здоров'я «Нікопольська станція швидкої медичної допомоги» за період з 01.01.2008 по 31.12.2010 встановлено факти зайвого нарахування та незаконної виплати працівникам централізованої бухгалтерії відділу охорони здоров'я та фізичним особам, які не є працівниками установи при нарахуванні та виплаті заробітної плати працівникам установи на загальну суму 315 451,33 грн., а саме за період вересень-грудень 2008 року - 73 000,00 грн., січень-грудень 2009 року - 181 365,00 грн., січень - вересень 2010 року - 61 086,33 грн.
Відповідно до наданих до ревізії персональних особових карток працівників установи, табелів обліку робочого часу, наказів по установі, актів виконаних робіт та інших документів, що підтверджують трудові відносини з установою, підстав для нарахування заробітної плати вказаній категорії працівників не має.
Також, на суму безпідставно виплаченої заробітної плати, зайво проведено нарахувань та перераховано внесків до державних цільових фондів за період липень-грудень 2010 року на суму 85 013,77 грн., що є порушенням пункту 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 14.01.1998 №16/98-ВР.
При проведенні вибіркової ревізії правильності розрахунку середньої заробітної плати при направленні працівників Станції швидкої допомоги у відрядження за липень - грудень 2010 року та січень березень 2011 року встановлено порушення вимог п.8 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 02.02.1995 № 100 із змінами та доповненнями в частині ділення заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на 2 місяця, що призвело до зайвого нарахування та виплати працівникам Станції швидкої допомоги сум відряджень на загальну суму 960,66 грн.
Ревізією дотримання законодавства при проведенні орендарями розрахунків з відповідачем за спожиті ними комунальні послуги встановлено покриття за рахунок коштів установи витрат на оплату комунальних послуг, спожитих сторонньою юридичною особою - централізованою бухгалтерією Нікопольського міського відділу охорони здоров'я в сумі 10 147,74 грн.
Зокрема, проведеним в ході ревізії обстеженням встановлено, що в приміщенні, балансоутримувачем якого є відповідач, розташована централізована бухгалтерія Нікопольського міського відділу охорони здоров'я. Проте, вказане приміщення використовується централізованою бухгалтерією без оформлення договірних відносин.
Проведеною зустрічною звіркою встановлено, що централізована бухгалтерія є юридичною особою, має самостійний баланс, банківський рахунок по руху бюджетних коштів в ГУДКУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ.
Відповідно Положення про централізовану бухгалтерію Нікопольського міського відділу охорони здоров'я, затвердженого 07.07.2010 р. начальником відділу ОСОБА_3, централізована бухгалтерія є структурним підрозділом міського відділу охорони здоров'я (далі централізована бухгалтерія) на правах відділу.
Орган управління централізованої бухгалтерії - Відділ охорони здоров'я Нікопольської міської ради, який є Головним розпорядником бюджетних коштів як для централізованої бухгалтерії так і для Комунальної установи охорони здоров'я «Нікопольська станція швидкої медичної допомоги».
Вищевикладене свідчить про безпідставне покриття за рахунок коштів Комунальної установи охорони здоров'я «Нікопольська станція швидкої медичної допомоги» витрат на оплату комунальних послуг, спожитих сторонньою юридичною особою - централізованою бухгалтерією Нікопольського міського відділу охорони здоров'я в сумі 10 147,74 грн., в тому числі протягом II півріччя 2010 року у сумі 6 268,25 грн., І кварталу 2011 року у сумі 3 879,49 грн., та є порушенням вимог п.п.20, 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ від 28.02.2002 року № 228 із змінами (далі Порядок від 28.02.2002 №228), п.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року №996 - XIV та пп. 2.1, 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, із змінами.
Вибірковою ревізією правильності розрахунку середньої заробітної плати при направленні працівників Станції швидкої допомоги у відрядження за липень - грудень 2010 року та січень - березень 2011 року встановлено порушення п.8 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 02.02.1995 р., із змінами та доповненнями, в частині ділення заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число календарних днів, що призвело до не донарахування та недоотримання працівниками Станції швидкої допомоги виплат за період відрядження на загальну суму - 1 143,02 грн.
Ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та здійсненні індексації грошових доходів працівників встановлено, що в порушення вимог ст.4 Закону України від 06.02.2003 року № 491-IV "Про індексацію грошових доходів населення" та п.5 «Порядку проведення індексації грошових коштів населення», затвердженою постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 із змінами, індексація грошових доходів працівників Станції швидкої допомоги протягом періоду, що підлягав ревізії, не проводилася, що призвело до не донарахування та недоотримання грошових доходів працівниками підприємства на загальну суму 12 073,27 грн., в тому числі за період липень-грудень 2010 року у сумі 6 535,12 грн. та січень-березень 2011 року -5 538,15 грн.
Також, в ході ревізії дотримання законодавства при нарахуванні та здійсненні індексації грошових доходів працівників станції швидкої допомоги встановлено випадки нарахування та виплати індексації з порушення п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, в частині визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, внаслідок чого за липень-грудень 2010 року зайво нараховано та виплачено індексації грошових доходів працівникам Станції швидкої допомоги на суму 597,41 гривень.
Ревізією правильності відображення заборгованості по розрахунках з підзвітними особами встановлено, що невідображення по бухгалтерському обліку розрахунків з працівниками, які протягом періоду з 01.07.2010 р. по 31.03.2011 р. знаходились у відрядженні, призвело до не нарахування підзвітних сум, які підлягали виплаті на суму 10 186,07 грн., чим порушено вимоги п.3 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІУ, пп. 1, 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордоном» від 23.04.1999 р. № 663, із змінами та доповненнями, п 1.5, 1.6, 1.7. Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 № 59, зі змінами та доповненнями.
Відповідно до п.7 ст.10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" контрольно-ревізійному управлінню надано право предявляти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Пунктом 46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, передбачено, що якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Відповідно до п.50 вказаного вище Порядку за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи служби вживають заходів, зокрема, звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
Згідно з пунктом 49 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 р. № 550 "Про затвердження Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою" у разі коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, орган служби ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю та органом його управління щодо пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.
Відповідно до п.7 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", контрольно-ревізійним відділом від 05.04.2011 року за №28/589 відповідачу направлено вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, згідно з якими відповідачу необхідно вжити заходи щодо усунення виявлених порушень.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами суб'єктів, що ревізуються чи перевіряються.
В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази скасування або визнання протиправними в установленому законом порядку вимоги Південно-Західного об'єднаного контрольно-ревізійного відділу від 26.05.11 № 28/899. Оскільки дані вимоги про усунення виявлених ревізією порушень станом на момент розгляду справи є чинними та в установлений строк не виконані відповідачем в добровільному порядку, позовні вимоги про зобов'язання Комунальної установи охорони здоровя «Нікопольська станція швидкої медичної допомоги» виконати зазначені вимоги є правомірними та обґрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Приймаючи рішення по справі, суд також враховує, що відповідачем не надано будь-яких заперечень проти позову.
Відповідачем не надано доказів усунення фінансових порушень в добровільному порядку, отже, з огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та про їх задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Комунальну установу охорони здоров'я «Нікопольська станція швидкої медичної допомоги» виконати вимоги Південно-Західного об'єднаного контрольно-ревізійного відділу від 26.05.11 № 28/899, а саме:
- провести донарахування та виплатити працівникам установи недоотриману індексацію грошового доходу в сумі 1 709,55 гривень;
- провести донарахування та відшкодувати працівникам установи виплати за період відрядження в сумі 1 143,02 грн. шляхом нарахування заробітної плати в відомості нарахування заробітної плати за травень 2011 року та перерахування на особисті рахунки працівників;
- відобразити в бухгалтерському обліку заборгованість по розрахунках з працівниками, які знаходились у відрядженні, провести донарахування та виплати працівникам підзвітні суми в розмірі 10 186,07 грн.;
- відшкодувати зайво виплачену індексацію працівникам закладу на суму 597,41 грн. шляхом внесення грошових коштів до каси установи та перерахуванням їх до бюджету за кодом бюджетної класифікації - 21080500 - «інші надходження (суми перерахованих до бюджету незаконних витрат бюджетних коштів і нестач, крім розрахованої суми збитків від нестач)». Провести претензійно - позовну роботу щодо повернення зайво виплачених сум коштів. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 597,41 грн., в порядку встановленому законодавством;
- в повному обсязі відшкодувати суми зайво перерахованих внесків до державних цільових фондів на загальну суму 8 4467,18 грн. шляхом проведення коригування сум перерахованих внесків до спеціальних фондів;
- в повному обсязі відшкодувати зайво нараховану та виплачену заробітну плату фізичним особам, які не є працівниками установи, на загальну суму -315 451,33 грн. шляхом внесення фізичними особами грошових коштів до каси установи, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи, з подальшим перерахуванням коштів до бюджету за кодом бюджетної класифікації - 21080500 - «інші надходження (суми перерахованих до бюджету незаконних витрат бюджетних коштів і нестач, крім розрахованої суми збитків від нестач)». В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах, кошти в сумі 315 451,33 грн. в порядку визначеному законодавством;
- відшкодувати зайво виплачені працівникам установи кошти у сумі 813,63 грн. шляхом внесення грошових коштів до каси установи та перерахуванням коштів зайво виплачених в 2010 році у сумі 299,56 грн. до бюджету за кодом бюджетної класифікації - 21080500 - «інші надходження (суми перерахованих до бюджету незаконних витрат бюджетних коштів і нестач, крім розрахованої суми збитків від нестач)» та кошти в сумі 514,07 грн. - на рахунок установи. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах, кошти в сумі 813,63 грн. в порядку визначеному законодавством.
- в повному обсязі відшкодувати суму зайвого витрачання бюджетних коштів на покриття витрат сторонніх юридичних осіб за спожиті комунальні послуги шляхом перерахування централізованою бухгалтерією відділу охорони здоров'я Нікопольської міської ради коштів в сумі 10 147,74 грн. в тому числі: кошти, зайво виплачені в 2010 році в сумі 6 268,25 грн., в т.ч. КЕКВ 1136-1 959,00 грн., за КЕКВ 1165- 173,44 грн., за КЕКВ 1161 -3 824,24 грн., за КЕКВ 1162 - 311,57 грн. перерахувати до бюджету за кодом бюджетної класифікації 21080500 - «інші надходження (суми перерахованих до бюджету незаконних витрат бюджетних коштів і нестач, крім розрахованої суми збитків від нестач)»; кошти в сумі 3 879,49 грн., в т.ч. КЕКВ 1163 - 1 995,89 грн., за КЕКВ 1165 - 86,71 грн., за КЕКВ 1161- 1 641,10 грн., за КЕКВ 1162 - 155,79 грн., на рахунок установи.
Провести претензійно - позовну роботу щодо повернення коштів.
В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у сумі 10 147,74 грн. в порядку встановленому законодавством.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Суддя Постанова не набрала законної сили 14 березня 2012 року. СуддяОСОБА_1 ОСОБА_1 ОСОБА_1