465/5972/15-ц
2-о/465/196/15
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у справі
12.10.2015 м. Львів
Франківський районний суд м. Львова у складі:
головуючої-судді ОСОБА_1
при секретарі Смолинець Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові цивільну справу за заявою ОСОБА_2, за участю заінтересованої особи: Франківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби ЛМУЮ про встановлення факту, що має юридичне значення,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно до ст.234 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Статтею 256 ЦПК України визначено перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які підлягають розгляду судом у порядку окремого провадження. Вказана норма не передбачає можливості розгляду у порядку окремого провадження заяв про встановлення факту національності, внесення змін до актових записів чи відновлення актових записів.
Зазначений перелік справ, що розглядаються у порядку окремого провадження, не є вичерпним, але доповнюватися він може лише законом.
Зі змісту ч.2ст.256 ЦПК України вбачається, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до роз'яснень, що містяться у листі Верховного Суду України від 01.01.2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» не можуть бути встановлені в судовому порядку факти належності до певної національності.
З наданих суду документів вбачається, що заявник бажає встановити національність свого батька ОСОБА_3 «поляк», а відтак і свою національність «поляк», та зобовязати заінтересовану особу внести зміни у свідоцтво про народження заявника, змінивши в графі національність з «білорус» на «поляк».
Порядок внесення змін в записи актів громадянського стану передбаченийЗаконом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.
Вказані норми передбачають, що внесення змін у записи актів громадянського стану при наявності достатніх підстав і при відсутності спору між заінтересованими особами провадяться органами реєстрації актів громадянського стану. Відмова органів реєстрації актів громадянського стану виправити або змінити запис може бути оскаржена до суду.
Відповідно до п.2ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі ст.4 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Частина 1 п.1ст. 17 КАС України передбачає, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану.
Відповідно до частини 1ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулює Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, (далі - Положення) зареєстроване в Міністерстві юстиції України 26.09.2002 року за №86/5.
Згідно з п1.1 ст. 1 Положення передбачено, що внесення змін, доповнень до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) міськрайонних управлінь юстиції.
Пункт 1.18 Положення передбачає, що відмова державних органів реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актових записів цивільного стану, поновлення та анулювання актових записів може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до діючого законодавства, оскарження відмови органів реєстрації актів громадянського стану виправити або змінити запис проводиться у порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, законодавством визначений порядок внесення змін до актових записів та порядок оскарження відмови у внесенні таких змін.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 122ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Оскільки встановлення факту належності до національності не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, а оскарження відмови органу реєстрації актів громадянського стану внести зміни до актового запису чи відновити актовий запис здійснюється у порядку адміністративного судочинства, приходжу до висновку, що слід відмовити у відкритті провадження у справі розяснивши заявнику його право на звернення із позовом в порядку адміністративного судочинства до Львівського окружного адміністративного суду.
Керуючись п.1 ч.2 ст. 122ЦПК України,
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті провадження по справі за заявою ОСОБА_2, за участю заінтересованої особи: Франківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби ЛМУЮ, про встановлення факту, що має юридичне значення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана в Апеляційний суд Львівської області через Франківський районний суд м. Львова протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Г.П.Мигаль