Справа № 236/2305/15-ц
У Х В А Л А
іменем України
"29" жовтня 2015 р. Краснолиманський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Бєлоусова А.Є.
при секретарі Колесник О.І.,
за участі:
прокурора Загнойка Д.Л.,
представника відповідача ОСОБА_1,
співвідповідача ОСОБА_2,
представника третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Красний Лиман цивільну справу за позовом Краснолиманського міжрайонного прокурора в інтересах Рубцівської сільської ради Донецької області, Донецької обласної державної адміністрації до ОСОБА_4, співвідповідач ОСОБА_2, треті особи Міськрайонне управління Держземагентства у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області, Реєстраційна служба Краснолиманського міського управління юстиції Донецької області, про визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку,
В С Т А Н О В И В:
14.07.2015 року Краснолиманський міжрайонний прокурор в інтересах Рубцівської сільської ради Донецької області, Донецької обласної державної адміністрації звернувся до суду за позовом до ОСОБА_4 про визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку.
Ухвалою суду від 28.09.2015 року до участі в справі залучені ОСОБА_2 як співвідповідач та Реєстраційна служба Краснолиманського міського управління юстиції Донецької області як третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Міськрайонним управлінням Держгеокадастру у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області подана до суду заява про необхідність заміни третьої особи по справі № 236/2305/15-ц Міськрайонного управління Держземагентства у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області у звязку із реорганізацією.
Крім того, Донецькою обласною державною адміністрацією, в інтересах якої заявлено позов прокурором, подана до суду заява про необхідність заміни цього позивача на Кабінет Міністрів України з причини віднесення спірної земельної ділянки до складу земель рекреаційного призначення.
В судовому засіданні представник третьої особи ОСОБА_3 підтримала заяву про заміну учасника процесу на Міськрайонне управління Держгеокадастру у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області, просила її задовольнити, пояснила, що на теперішній час всі повноваження реорганізованого Міськрайонного управління Держземагентства у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області передані новоутвореному територіальному органу державної влади, всі службові особи в процесі реорганізації переведені до новоутвореного територіального органу державної влади.
Прокурор, представник відповідача ОСОБА_1, співвідповідач ОСОБА_2 не заперечували проти задоволення вказаного клопотання.
В судовому засіданні прокурор не заперечував проти задоволення заяви Донецької обласної державної адміністрації щодо необхідності заміни первісного позивача на Кабінет Міністрів України. Представник відповідача ОСОБА_1, співвідповідач ОСОБА_2, представник третьої особи ОСОБА_3 заперечували проти задоволення цього клопотання, пояснюючи це тим, що на час отримання ОСОБА_4 державного акта на право приватної власності на спірну земельну ділянку земельне законодавство України діяло в іншій редакції, а на теперішній час спірна земельна ділянка, хоча і віднесена до складу земель рекреації, але перебуває в приватній власності ОСОБА_2.
Відповідно до ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку; юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді. Юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права; юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування (ст. 81 ЦК України). Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
Відповідно до пп. 4,5,6 Порядку здійснення заходів, повязаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074, орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади; орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації; права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного
органу виконавчої влади.
Згідно з п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-премєр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру. Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 цього Положення).
Зі змісту наказу Держгеокадастру від 07.09.2015 року № 477 вбачається, що на Міськрайонне управління Держгеокадастру у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області покладені функції і повноваження Міськрайонного управління Держземагентства у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області, яке припиняється (а.с.94).
Отже, з наведеного вбачаються правові підставі для заміни юридичної особи її правонаступником в цивільному судочинстві, передбачені ст. 37 ЦПК України, та для задоволення клопотання Міськрайонного управління Держгеокадастру у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області.
З приводу клопотання Донецької обласної державної адміністрації про заміну первісного позивача на Кабінет Міністрів України суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 51 ЗК України до земель рекреаційного призначення належать,зокрема, земельні ділянки,надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації. Вказана норма надає підстави для віднесення земельної ділянки на території Рубцівської сільської ради Краснолиманського району Донецької області, відносно якої було видано державний акт на право приватної власності ОСОБА_4, до числа земель рекреаційного призначення.
На території Краснолиманського району Донецької області відсутня райдержадміністрація, оскільки район передано в адміністративне підпорядкування Краснолиманській міській раді. Отже, наведене свідчить про необхідність здійснення виконавчої влади, зокрема, щодо розпорядження землями за межами населених пунктів місцевою адміністрацією вищого рівня Донецькою обласною державною адміністрацією.
Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відносно передачі земельних ділянок у власність або в користування передбачені ст. 122 ЗК України.
Відповідно до ч.5 ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб. Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149 ЗК, та земельні ділянки дна територіального моря(ч.8 ст. 122 ЗК України).
Нормами ст. 149 ЗК України передбачені повноваження Кабінету Міністрів України стосовно вилучення для суспільних та інших потреб земельних ділянок, наданих у постійне користування із земель державної та комунальної власності, за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. Однак, як вбачається з матеріалів справи, в заявлених позовних вимогах не йдеться про потребу вилучення земельної ділянки для суспільних та інших потреб,не йдеться про ділянку, надану в постійне користування із земель державної та комунальної власності, натомість спірна земельна ділянка перебуває на теперішній час в приватній власності ОСОБА_2 (а.с. 62).
З огляду на це, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання Донецької обласної державної адміністрації та зміни первісного позивача на Кабінет Міністрів України.
Враховуючи викладене,керуючись ст. 37 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Клопотання Міськрайонного управління Держгеокадастру у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області про необхідність заміни третьої особи задовольнити.
Здійснити заміну третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору,- Міськрайонного управління Держземагентства у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області на Міськрайонне управління Держгеокадастру у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області (юридична адреса Донецька область, м. Красний Лиман, вул. Тельмана,2-А, ідентифікаційний номер за Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 39895103).
В задоволенні клопотання Донецької обласної державної адміністрації стосовно заміни первісного позивача на Кабінет Міністрів України відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя -