Справа № 636/1516/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«17» вересня 2015 р. м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі :
головуючого судді - Карімова І.В.,
при секретарі: Селевєрстової Л.В.,.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання протиправними рішення суб'кта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому посилалася на те, що з серпня 2011 року вона отримує пенсію за віком, як державний службовець.
Посилається на те, що 19 березня 2015 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати так як при призначенні пенсії ці виплати не були включені до довідок про її заробітну плату.
Рішенням від 26 березня 2015 року №28601- 02/23, було відмовлено в даному перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33, 37-1 Закону України «Про державну службу».
Зазначає, що дана відмова є неправомірною та суперечить чинному законодавству посилаючись на наступне:
1.Із довідки від 16 березня 2015 року №54 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України «Про державну службу, виданої Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області вбачається, що ОСОБА_1 отримувала з 01.09.2009 року по 01.09.2011 року матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2895грн.42коп, та індексації заробітної плати сумі 4841грн.81коп., на загальну суму 7737грн.23 коп.
Між тим, згідно довідки про складові заробітної плати, яка надавалась їй при призначенні пенсії вперше, форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного Фонду України 30 жовтня 2008 року № 19-11 і на цей час втратила чинність, графа «Інші виплати» відсутня та вказані вище виплати не враховувалися при призначенні пенсії.
Такі дії відповідача, ОСОБА_1 вважає не законними, а тому просить визнати протиправним Рішення від 26.03.2015 року №2860-02/23 Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про відмову в перерахунку їй пенсії щодо включення її до розрахунку при перерахунку пенсії за віком державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексації заробітної плати, у загальній сумі 7737 грн.23 коп.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області провести їй перерахунок пенсії за віком як державному службовцю з 01 квітня 2015 року згідно довідки від 16.03.2015 року №54 виданої Чугуївською Районною Державною адміністрацією Харківської області, включивши до складу заробітної плати суми виплачені з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2895грн.42коп, індексації заробітної плати сумі 4841 грн.81 коп., на загальну суму 7737грн.23 коп.. із збереженням 90% нарахування пенсії на момент виходу ОСОБА_1. на пенсію у 2011 році та провести відповідні виплати з урахуванням виплаченої пенсії за даний період.
В своїх запереченнях на даний позов УПФУ у Чугуївському районі Харківської області зазначає, що вимоги, викладені в позовній заяві, є безпідставними та не відповідають нормам чинного законодавства посилаючись на наступне:
У відповідності до статті 37-1 Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Заробітна плата для перерахунку пенсії визначається відповідно до пунктів 4-6 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, зокрема непрацюючим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення прав на перерахунок .
Перерахунок пенсії провадиться з місця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Останній перерахунок пенсій державним службовцям,здійснювався з 01.02.2008 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року № 34.
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року № 34 - остання урядова постанова, яка передбачала підвищення заробітної плати для державних службовців, і відповідно була підставою для перерахунку пенсій колишнім державним службовцям. Станом на час звернення позивача до відповідача з приводу перерахунку пенсій жодних інших постанов про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям Кабінетом Міністрів України не приймалося.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється нормами Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з ст.37 вказаного Закону на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Відповідно до ч.ч.2, 6 ст.33 названого Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Виходячи із системного аналізу наведених положень, управління вважає, що оскільки грошова винагорода та матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань тощо) є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.ЗЗ Закону України «Про державну службу», тому вони не включаються до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям.
Таким чином, при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату слід враховувати виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу». Оскільки грошова винагорода та матеріальна допомога є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, тому вони не включаються до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям.
Отже, заявлений позов слід вважати необгрунтованим та безпідставним, а відтак в його задоволенні належить відмовити.
У судове засідання сторони не з'явилися, позивачка підтримала свій адміністративний позов у повному обсязі, просила його задовольнити, а представник УПФУ позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Суд дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази у їх сукупності, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та не оспорюється сторонами факт того, що ОСОБА_1, з серпня 2011 року отримує пенсію за віком як державний службовець.
Як вбачається з довідки від 16 березня 2015 року №54 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України «Про державну службу, виданої Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області, ОСОБА_1 отримувала з 01.09.2009 року по 01.09.2011 року матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2895грн.42коп, та індексації заробітної плати сумі 4841грн.81коп., на загальну суму 7737грн.23 коп.
Сторонами також не оспорюється факт того, що у довідці про складові заробітної плати, яка надавалась позивачці при призначенні пенсії вперше, форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного Фонду України 30 жовтня 2008 року № 19-11 і на цей час втратила чинність, графа «Інші виплати» відсутня, а отже вказані вище виплати не враховувалися при призначенні їй пенсії.
Між тим, у довідці про складові заробітної плати від 27.02.2015року №36, форма якої затверджено Постановою правління Пенсійного Фонду України 14 лютого 2011 року № 5-1, включено премії, у графу «Інші виплати», включені матеріальні допомоги та індексація заробітної плати, на які нараховане страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому суд погоджується з позивачкою, що для розрахунку пенсії ОСОБА_1 безпідставно не включено дохід у загальному розмірі 7737рн,23 коп.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається у розмірі 90 % від сум їх заробітної плати, на які враховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Таким чином, об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для відповідача є сума заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, (в редакції Закону на день звернення за пенсією в 2011 році).
Судом встановлено, що пенсія позивачу призначалася в розмірі 90% від суми її заробітної плати.
Я вважаю що ст. 33 Закону України «Про державну службу», на яку посилається відповідач, визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.
На підставі вимог частини 2, 6, 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до вимог ст. 35 Закону України «Про державну службу», державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу, тобто виплата матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань визначена законом.
Відповідно до змісту ст. 37 Закону України «Про державну службу», відповідач повинен був при призначенні пенсії враховувати отримувані ОСОБА_1 суми заробітної плати, у тому числі «інших виплат», до яких належить матеріальна допомога на оздоровлення і допомога для вирішення соціально-побутових питань, оскільки чинним законодавством пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця.
Згідно до вимог ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
З огляду на вищевикладене, законодавством віднесено до складу заробітної плати інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового пенсійного забезпечення й приймаються в розрахунок при зарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.
Включення до складової заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, премій, індексації заробітної плати передбачені Законами України «Про державну службу», «;Про оплату праці»,постановами Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268. від 20 грудня 1993 року № 1049, від 31 травня 2000 року № 865. Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області при прийнятті оспорюванного рішення не враховано вимоги статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якою врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
На підставі вимог ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або Зйр на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично зараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Факт нарахування та сплати страхових внесків або збору підтверджується довідкою від 16.03.2015 року №54 виданою Чугуївською районною радою Харківської області для перерахунку пенсії позивача.
За таких підстав, суд вважає, щовідповідачем не законо відмовлено в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2015 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 9 -12, 17, 69-72, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати протиправним рішення від 26.03.2015 року №2860-02/23 Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1, щодо включення її до розрахунку при перерахунку пенсії за віком державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексації заробітної плати, у загальній сумі 7737 грн.23 коп.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком як державному службовцю з 01 квітня 2015 року згідно довідки від 16.03.2015 року №54 виданої Чугуївською Районною Державною адміністрацією Харківської області, включивши до складу заробітної плати суми виплачені з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2895грн.42коп, індексації заробітної плати сумі 4841 грн.81 коп., на загальну суму 7737грн.23 коп.. із збереженням 90% нарахування пенсії на момент виходу ОСОБА_1. на пенсію у 2011 році та провести відповідні виплати з урахуванням виплаченої пенсії за даний період.
Судови витрати віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністартивного суду протягом 10-ти денного строку з дня отримання копії постанови.
Суддя: І.В. Карімов