Постанова № 53178666, 02.11.2015, Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
02.11.2015
Номер справи
743/1277/15-а
Номер документу
53178666
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 743/1277/15-а

Провадження №: 2-а/743/61/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2015 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого-судді Сташківа В.Б.,

при секретарі Нерус Н.І.,

за участю : позивачки ОСОБА_1

розглянувши відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі

Чернігівської області

про визнання неправомірними дій щодо нарахування пенсії та

зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

В вересні 2015 р. ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до УПФУ в Ріпкинському районі, в якомупосилаючись на ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), ст.. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.2 Закону України «Про оплату праці» та на те, що відповідач безпідставно відмовив у зарахуванні до заробітної плати, з якої обчислено її пенсію: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які мали постійний характер, з урахуванням уточнень, просила визнати протиправними дії УПФУ в Ріпкинському районі щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації в заробітну плату для нарахування пенсії та зобов'язати УПФУ в Ріпкинському районі провести перерахунок та її пенсії, виходячи із розміру 90 % від суми заробітку державного службовця, з включенням до складу заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, починаючи з 1 квітня 2015 року.

8 жовтня 2015 року від УПФУ в Ріпкинському районі надійшло письмове заперечення проти позову, в якому вони просять відмовити в задоволенні позову у повному обсязі. Посилаються на те, що позивачці призначено пенсії, згідно Закону України «Про державну службу» з 16.06.2009 р., на підставі довідки про заробітну плату державного службовця, за встановленою формою на день звернення за пенсією, форма якої змінювалась. Вказують, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, тому вони не включаються до заробітку, що враховується при призначенні (перерахунку) пенсії державним службовцям. Вважають, що позивачкою пропущено строк звернення до суду, так як з дня первісного звернення за призначенням пенсії позивачка знала про порушення її прав.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позов підтримала з підстав, викладених в адміністративному позові. Додатково вказала, що довідка надана позивачем їй відповідає чинній встановленій формі.

В судове засідання представник УПФУ в Ріпкинському районі не з'явився, від них надійшло клопотання про розгляд справи у їх відсутність.

Заслухавши пояснення позивачки ОСОБА_1, дослідивши матеріали даної справи та пенсійної справи на ОСОБА_1, суд приходить до такого висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в Ріпкинському районі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 16.06.2009 року.

17 вересня 2015 р. ОСОБА_1 подала до УПФУ в Ріпкинському районі заяву про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, для чого надала довідку від 6 вересня 2015 р. № 781, видану УПФУ в Ріпкинському районі про складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи …), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1, в якій відсутні суми матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Листом УПФУ в Ріпкинському районі від 24.09.2015 р. № 38/07/С-2, ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку, оскільки включення зазначених виплат до заробітної плати для обчислення пенсії не передбачено діючим законодавством.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (далі по тексту - Закон № 3723-XII) (у редакції, чинній на час призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (редакція ст.37-1 Закону України «Про державну службу» чинна на час призначення позивачці пенсії).

Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Із системного аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, що враховується при обчисленні пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року, яка згідно положень частини першої статті 2442 КАС України є обов'язковою для застосування усіма судами України та усіма суб'єктами владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, в тому числі й для відповідача.

За змістом ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, у якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Враховуючи наведене в сукупності, зважаючи на дату звернення ОСОБА_1 (17.09.2015 р.) з заявою про проведення перерахунку до УПФУ в Ріпкинському районі, з метою захисту прав позивачки, відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії УПФУ в Ріпкинському районі щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати УПФУ в Ріпкинському районі ОСОБА_1 провести не тільки перерахунок, але й виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», із розрахунку 90 % суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, починаючи з 1 жовтня 2015 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, за виключенням здійснених виплат за вказаний період, відмовивши в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 про захист її прав в період з 1 квітня 2015 р. по 30 вересня 2015 р..

Заперечення відповідача про пропуск строків звернення до суду є безпідставними, так як про порушення свого права ОСОБА_1 дізналась після отримання листа УПФУ в Ріпкинському районі від 24.09.2015 р. № 38/07/С-2, тобто в межах 6-місячного строку.

На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України, враховуючи те, що згідно з Законом України від 22.05.2015 р. № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» з 1 вересня 2015 р. Пенсійний фонд України та його органи не звільняються від сплати судового збору, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід присудити судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань УПФУ в Ріпкинському районі.

Керуючись ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), Законом України "Про оплату праці", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 2, 6-12, 17-19, 69-71, 86, 105, 106, 158-163, 167, 183-2, 256 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», із розрахунку 90 % суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, починаючи з 1 жовтня 2015 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.

В задоволені решти вимог - відмовити.

Присудити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області (Код ЄДРПОУ 14249938).

Постанова відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 186, ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Головуючий В.Б.Сташків