Справа № 2-а-587/15
760/15198/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2015 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Калініченко О.Б., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача 14.08.2015 року звернувся з позовом, в якому просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо встановлення переплати пенсії в сумі 555,45 грн.; визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо врахування для обчислення пенсії ОСОБА_1 його заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2003 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва повернути стягнуті з ОСОБА_1 суми переплати пенсії; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії без урахування його заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2003 року, починаючи з 22.12.2014 року.
Вимоги обґрунтовував тим, що 22.12.2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва із заявою про призначення пенсії за віком, яка йому була нарахована відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак листом від 06.07.2015 року позивача було повідомлено, що у нього виникла сума переплати пенсії в сумі 555,45 грн. за період з 03.12.2014 року по 28.02.2015 року у зв'язку з тим, що на момент призначення пенсії бралися до уваги індивідуальні відомості про застраховану особу станом на грудень 2014 року, згідно з якими дані про заробітну плату за 2013 рік, з якої сплачені страхові внески, відсутні, але позивач, як самозайнята особа, звіти за 2013 рік подавав, тому у січні 2015 року було проведено перерахунок пенсії з урахуванням даних про заробітну плату за 2013 -2014 рр., у зв'язку з чим розмір пенсії зменшився.
Представник позивача зазначав, що оскільки переплата пенсії виникла не з вини позивача, тому у відповідача були відсутні правові підстави для утримання з пенсії позивача суми переплати пенсії в сумі 555,45 грн.
Крім того, представник позивача вказував на те, що позивачу при обчисленні пенсії для обчислення заробітної плати був взятий період страхового стажу з 01.07.2000 року по 31.12.2003 року, що суттєво вплинуло на обрахунок розміру пенсії та її складових, оскільки за період до 01.01.2004 року страхові внески позивача відсутні, тому за період його роботи з 01.07.2000 року по 21.12.2003 року заробітна плата позивача не має зараховуватися для обчислення пенсії.
На підставі зазначеного, позивач вважав, що дії відповідача є неправомірними та такими, що суперечать чинному законодавству.
З письмових заперечень представника відповідача від 25.09.2015 року вбачається, що, на їх думку, діяльність управління здійснювалась в межах повноважень, наданих законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Посилався на те, що обчислення пенсії позивачу здійснювалось відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням суми заробітної плати застрахованої особи, з якої фактично сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суми фактично сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, трудового стажу, який розраховувався відповідно до записів трудової книжки.
22.12.2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва з заявою про призначення пенсії. На момент призначення пенсії позивач здійснював підприємницьку діяльність та сплачував всі внески. Однак з індивідуальних відомостей про застраховану особу за звітний період 2013 - 2014 рр. відображення щодо сплати внесків не було виявлено, тому при розрахунку пенсії використовувалась заробітна плата за період з 01.06.1989 року по 31.12.2012 рік і сума призначеної пенсії становила 2072,15 грн.
У січні 2015 року згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу були виявлені дані про заробітну плату за 2013 - 2014 рр., з якої сплачено страхові внески, і тому управлінням Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва проведено перерахування і відповідно розмір пенсії позивача, починаючи з моменту призначення, а саме з 22.12.2014 року, становить 1882,93 грн.
У зв'язку з тим, що виникла переплата за період з 22.12.2014 року по 28.02.2015 року у сумі 555,93 грн. переплачена сума утримувалась з пенсії позивача щомісячно з березня 2015 року по червень 2015 року в розмірі 10 % від суми, що належить до виплати.
Щодо виключення заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 21.12.2003 року, то врахування цього періоду в страховий стаж є обов'язковим, оскільки позивач в цей період працював на загальних підставах.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання не проводилось та особи, які беруть участь у справі, не викликались.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивачу з 22.12.2014 року управлінням Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва було призначено пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума призначеної пенсії становила 2072,15 грн.
У січні 2015 року згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з урахуванням виявлених дані про заробітну плату за 2013 - 2014 рр., з якої сплачено страхові внески, управлінням Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва проведено перерахунок пенсії позивача і відповідно розмір пенсії позивача,починаючи з моменту призначення, а саме з 22.12.2014 року, було визначено у розмірі 1882,93 грн.
У зв'язку із виникненням переплати УПФ України в Солом'янському районі м. Києва вирішено утримати з позивача переплату пенсії в сумі 555,93 грн. у розмірі 10% від пенсії щомісячно, починаючи з березня 2015 року по червень 2015 року.
Так, за приписами ст. 50 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Положеннями ч.1,2 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Між тим, відповідачем, у свою чергу, не доведено жодним належним та допустимим доказом обґрунтованість спірного рішень про утримання із позивача за період з 22.12.2014 року по 28.02.2015 року переплати у розмірі 555,93 грн.
Враховуючи те, що у відповідача перебувала вся необхідна інформація щодо позивача як застраховану особу, зокрема стосовно зайняття ним підприємницькою діяльністю, а також приймаючи до уваги відсутність будь-яких зловживань з боку пенсіонера, дії суб'єкта владних повноважень щодо утримання та відрахування переплати в сумі 555,93 грн. з пенсії позивача є незаконними.
Разом з тим, частиною третьою ст. 107 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що суми коштів, безпідставно стягнені органами Пенсійного фонду з юридичних і фізичних осіб, підлягають поверненню в разі прийняття рішення виконавчим органом Пенсійного фонду або судом про безпідставність їх стягнення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про зобов'язання відповідача до повернення коштів у розмірі 555,93 грн. такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно вимог позивача щодо визнання протиправними дій відповідача щодо врахування для обчислення пенсії позивача його заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2003 року та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії без врахування заробітної плати за вказаний період слід зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої ст.27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, відповідно до ч.1ст. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» є трудова книжка.
Згідно з наявними в матеріалах справи копії трудової книжки позивача останній в період часу з 25.05.1998 року по 20.02.2010 року працював в ПП «БЛС», однак підприємство не сплачувало внески за позивача за період з 2000 року по 2003 рік.
Проте, відповідно до ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» додатково за бажанням особи можуть бути виключений, зокрема, період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року.
Таким чином, страховий стаж за вказаний період відповідно до чинного законодавства про пенсійне забезпечення не враховується обов'язково, а тому наявні правові підстави для не врахування для обчислення пенсії останнього його заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2003 року і позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню, однак починаючи з 14.02.2015 року, а не з 22.12.2014 року, враховуючи час звернення позивача з позовною заявою.
На підставі наведеного, керуючись Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 2, 6-12, 17-19, 69-71, 86, 99, 100, 105, 106, 158-163, 167, 183-2, 256 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Солом`янському районі м. Києва щодо стягнення з ОСОБА_1 переплати пенсії в розмірі 555,45 грн.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва повернути ОСОБА_1 суму переплати пенсії в розмірі 555,45 грн.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо врахування для обчислення пенсії ОСОБА_1 його заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2003 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії без урахування його заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2003 року, починаючи з 14.02.2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: