Справа № 167/1233/15-а
Провадження №2-а/167/55/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.11.2015 року Рожищенський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Сіліча І.І.
при секретарі- Чорнокозинській Н.Г.
з участю позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Кухарчука В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рожище справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області про зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Рожищенському районі з 24.02.2011 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу». При обчисленні розміру її пенсії відповідачем не враховано сум: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації грошових доходів, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
25.08.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії та виплату недоплаченої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації заробітної плати.
Проте, листом від 07.09.2015 року за вихідним номером 68/Д-01 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії по віку.
Позивач вважає, що не включаючи до розрахунку пенсії вищевказаних надбавок, відповідач порушив її права.
ОСОБА_1 просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату призначеної їй пенсії як державному службовцю з 25.02.2011 року в розмірі 90% шляхом включення до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії згідно до норм чинного законодавства з 24.02.2011 року. Крім того, просить поновити строк звернення до суду.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги уточнила, просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату призначеної їй пенсії з 25.02.2011 року відповідно до ЗУ «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації. Разом з тим, просить поновити строк звернення до суду, оскільки пропустила його через необізнаність з чинним законодавством.
Представник відповідача Кухарчук В.М. позовні вимоги заперечив з підстав викладених у письмовому запереченні, просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Рожищенському районі з 24.02.2011 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ст.37 Закону України Про державну службу».
З довідки від 07.09.2015 року, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в Рожищенському районі вбачається, що позивачу за період з 01.02.2009 року по 31.01.2011 року виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 5421,32 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2008,00 грн., індексацію заробітної плати в розмірі 2782,25 грн. (а.с.16).
В розрахунок для обчислення пенсії відповідачем не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексацію заробітної плати на вказану вище суму.
25.08.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації заробітної плати (а.с.12).
Листом від 07.09.2015 року за вихідним номером 68/Д-01 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії (а.с.13-14).
Згідно статті 37 Закону України Про державну службу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 даної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 повинна нараховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, згідно із ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер, і про порушення такого позивач повинна була дізнатися в момент призначення пенсії, крім того, позивач не зазначила поважних причин пропуску процесуального строку звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів, тому суд вважає, що вимогу щодо зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії з дня призначення пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб та індексації слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби та індексацію в межах загального шестимісячного строку звернення до суду та виплатити недоплачену пенсію, в решті позов щодо даних вимог слід залишити без розгляду.
Керуючись ст.ст.2, 9, 10, 11, 159, 160, 163, 167 КАС України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про оплату праці», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області про зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, починаючи з 25.03.2015 року відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Позовні вимоги в частині зобов'язання Управління пенсійного фонду України у Рожищенському районі Волинської області виплачувати пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації за період з дня призначення пенсії - 24.02.2011 року по 24 березня 2015 року залишити без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області в користь ОСОБА_1 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.) судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рожищенський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
СУДДЯ: І.І.Сіліч